T% i t l 3 Outward Boundschool verrast AH-kursisten 'Dolblij met Warenwet en Keuringsdiensten' Technoloog Bracco Gartner: AH-Flitsen 6 Een geluid, dat je niet vaak hoort'Ik ben er wel blij mee, dat er een Warenwet is en dat er Keuringsdiensten van Waren bestaan. Sterker nog: Ik zou willen, dat de Warenwet werd uitgebreid en dat er regels zouden ko men voor de kwaliteit van nóg meer artikelen'. Inderdaad een opvallend geluid in een tijd van toenemende kritiek op alles wat onze regeerders doen. Het wordt gezegd door de heer J. J. M. Bracco Gartner (58) en hij is een man die weet, waarover hij praat. Hij is medewerker van de Technologische Dienst, waar hij belast is met alle zaken die iets te maken hebben met de Warenwet. Hij weet nauwkeurig wat volgens die wet juridisch en technologisch kan en niet kan. Vandaar dat hij zegt: 'In mijn werk ben ik een krui sing van een jurist en een techno- Keuringsdiensten Even ter verduidelijking: Sinds 1919 bestaat er in ons land een Warenwet die de eerlijkheid in de handel regelt en die de volksge zondheid beschermt (o.a. door er voor te zorgen dat er geen bedor ven levensmiddelen mogen worden verkocht; dat een aantal met name genoemde artikelen aan bepaalde kwaliteitseisen voldoet, enz.). Om te controleren of fabrikanten en winkeliers zich aan de voorschrif ten houden, werd omstreeks 1920 een aantal Keuringsdiensten van Waren opgericht dat keurmees ters op pad stuurt om her en der steekproeven te nemen. Als het nodig is, geven zij een waarschu wing of een bekeuring'. Natuurlijk worden er ook wel eens dergelijke overtredingen in AH- filialen geconstateerdzegt de heer Bracco. De meestal schriftelijke waarschuwingen en eventuele aan kondigingen van een proces-ver baal komen centraal op zijn bureau terecht. Hij stelt dan de juiste aard van de overtreding vast, bepaalt om welk levensmiddel het gaat en brengt intern rapport uit. Hij neemt ook contact op met de mer chandisers, soms ook direct met de leveranciers. In overleg met hen wordt dan bepaald welke maat regelen moeten worden genomen, om de 'misstand' uit de wereld te helpen, of om herhalingen te voor komen. Uiteindelijk rapporteert de heer Bracco over de genomen maatregelen aan de Keuringsdien sten. Want bij A.H. geldt nou een maal het principe, dat elke opmer king of waarschuwing van de Keu ringsdiensten zo serieus mogelijk genomen moet worden. Objectieve controle De Warenwet is er vooral om de consument te beschermen. Dage lijks zijn er meer dan honderd keurmeesters op pad. Ook de fa brikant heeft daarvan voordeel. De heer Bracco: 'Als er geen Keu ringsdiensten van Waren zouden zijn dan zouden wij zelf als bedrijf de keuring van onze produkten nóg meer moeten gaan uitbreiden'. 'Bij de produktie houden wij nauw keurig de eisen van de Warenwet in het oog en wij controleren de kwa liteiten intensief in onze eigen labo ratoria. Maar je kunt er alleen maar blij om zijn, dat de Keuringsdiensten achteraf ook nog een onafhanke lijke, objectieve controle uitoefenen. Je bent er dan zeker van, een goede kwaliteit op de markt te brengen.' De heer Bracco weet alles van de Warenwet af. Hij geeft in het be drijf aan, binnen welke wettelijke grenzen de kwaliteiten van produk ten en verpakkingen zich mogen bewegen. Daarom onderhoudt hij tijdens de ontwikkelingsfase van nieuwe produkten een intensief kontakt met de Keuringsdiensten. Kritiek Is alles dus koek en ei, is er geen enkele kritiek op de Warenwet? Zeker wel. Bracco vindt, dat de Warenwet nogal achterloopt bij de nieuwste ontwikkelingen op tech nologisch gebied. Daarom gebeurt het soms, dat een kompleet nieuw produkt niet op de markt kan wor den gebracht, omdat de Warenwet er niet in voorziet. De heer Bracco noemt het voor beeld van de half-volle melk, nu bij heel wat consumenten een populair produkt. "In het Melkbesluit staat nauwkeurig omschreven hoe hoog het vetgehalte in melk moet zijn. Aanvankelijk mocht daarom geen half-volle melk op de markt worden gebracht, terwijl de klant er toch om vroeg. Uiteindelijk heeft men het tóch kunnen doen, dank zij de vin dingrijkheid van enkele juristen die de half-volle melk wisten onder te brengen in de categorie dieet-ar- tikeletC. Oorzaken 'Er zijn wel oorzaken te vinden voor dit achterlopen van de Warenwet. Aanvulling of wijziging van een zo sterk technische wet als de Waren wet vraagt nou eenmaal erg veel studie van beslist niet altijd gemak kelijk op te lossen problemen.' 'Daarbij hebben consumenten via de consumentenorganisaties en ook handel en industrie in ruime mate inspraak. Bovendien vraagt het vaak veel tijd om aanvullingen en wijzi gingen aan te passen of in te voegen in de internationale levensmiddelen- wetgeving'. De heer Bracco heeft de innige wens, dat het allemaal nog ooit eens zal veranderen. Er zijn té veel ar tikelen, waarvan de kwaliteit nog steeds niet in de Warenwet is ge regeldzegt hij. Het zou beter zijn als er wél algemene regels zouden komen, waaraan iedere fabrikant gebonden zou zijn. Dan zouden er onder één kwaliteitsaanduiding niet zoveel verschillende kwaliteiten op de markt kunnen worden gebracht. Want op het laatst ziet ook de con sument in dat opzicht door de bomen het bos niet meer'. De filialen Emmen en Coevorden hebben weer hun jaarlijkse zwem wedstrijden gehouden in 7 grote bad in Emmen. Er waren maar liefst 35 deelnemersfsters) De prijzen werden uitgereikt door mevrouw Z. Kampman en de heren R. Gommers en G. Nellestyn Na afloop werd een gezellig afzakkertje gehaald in Playtime. Hierboven de prijsuitrei king na een van de damesfinales. Het Emmens Weekblad plaatste deze foto onder de kop: 'A.H. ging kopje onder'. Maandag 25 september gingen 14 A.H.-ers op weg naar Ulvenhout, de een met een onzeker gevoel van, wat gaat er nu gebeuren, de ander met iets minder onzekerheden. Al die mensen troffen elkaar die middag in huize 'Anne- ville', een oud landhuis in Ulvenhout. Daar kwamen we letterlijk van de ene verrassing in de andere. De voorstelling, die sommige kursisten hadden van een kursusleider, als zijnde een oud sergeantmajoor, bleek duidelijk gelogenstraftwe hadden hier te maken met een stelletje jonge mensen, die het kursuswezen eens op een radicaal andere wijze aanpakken dan wij dat altijd gewend waren. Niet zij bepalen het doel en de zin van de kursus, nee, dat doet de groep kursisten. Men kreeg al de eerste dag de indruk, dat de kursus heel ongedwongen en informeel verliep. Die dag werd ons een spelletje aangeboden, waarbij we eikaars voornamen beter leerden kennen. Ook hier werd aan sport en ontspanning gedaan. Maar reeds de eerste dag hadden we in de gaten, dat we hier niet gekomen waren om een kanotocht te maken, een trektocht te doen, een hindernisbaan te lopen e.d. Nee, de nadruk kwam te liggen op het groepsgebeuren. We ontdekten elkaar in de sport en in het spel, daarna kwamen we bewust samen om met elkaar van gedachten te wisselen over zaken als: - wat verwacht ik van deze kursus - welk doel kunnen we aan de kursus geven - welk resultaat willen we - hoe is de samenwerking in groeps verband - heeft ieder zijn eigen inbreng kunnen leveren en talrijke andere zaken die van belang zijn voor ieders persoonlijke ontwikkeling Langzamerhand leerden we elkaar begrijpen, inzicht te krijgen in de problematiek van anderen, respekt te tonen voor ieders mening en elkaar te ondersteunen bij per soonlijke moeilijkheden. Vooral de eerste dagen staat men nog wat stug tegenover elkaar; je weet niet met wie je te maken hebt, je durft elkaar daarom ook niet hardop te beoordelen, je neemt nog een wat afwachtende houding aan. Misschien laat men die beoordeling wel bewust achterwege om geen tegenspraak te krijgen. Maar lang zamerhand komt er een zekere vrijheid in de groep. Men beleeft elkaar in allerlei situaties, zoals de eerste week de kanotocht van dinsdagmiddag tot woensdagavond, waarbij we een afstand van ±50 km hebben afge legd tussen de Biesbosch en Ulven hout. Dit was direkt al een verbe terde kennismaking, waarbij de samenwerking op de voorgrond trad. De afstand was ook bepalend voor de beleving van de tocht. Het was dan ook niet verwonder lijk dat men elkaar wel eens in de haren zat. Er moest eenmaal overnacht wor den in tweepersoonstentjes. De hulpmiddelen die werden verstrekt waren juist genoeg om niet in moeilijkheden te geraken. Het samenspel bij het kanoën kan heel goed vergeleken worden met het dagelijks leven in groepsver- O.B.S. is geen commando-opleiding O.B.S. is wel samenwerking O.B.S. is geen sportweek. O.B.S. is wel begrip voor elkaar. O.B.S. is geen vakantie. O.B.S. is wel inzicht van elkaar krijgen in problemen. O.B.S. is geen rustoord. O.B.S. is wel vrije meningsuiting. band; ook in het bedrijfsleven. Wanneer je je slag niet aanpast aan je collega in de boot, dan gaat het fout. Je moet in alle dingen reke ning houden met elkaar. Ook kwam men bij het kanoën voor zekere beslissingen te staan. Bijv. het oversteken van de rivier 'De Amer' wat voor de meesten een gedurfd karwei was, beslissingen t.a.v. rust pauzes, etenstijden, overnachting etc. Hierbij kwam duidelijk naar voren hoe belangrijk een groeps- besluit kan zijn. Na deze tocht kreeg men duidelijk meer zicht op elkaar. Dat zicht op elkaar hebben kwam echter in de die vrijdag gehouden boom-opdracht die niet erg goed uit de verf kwam, met enkele dikke, en dunne, lange, en korte touwen moest men als groep zien in een oude boom te klimmen (terwijl men de veiligheid in acht moest nemen) wat echter niet veel resul taat opleverde. Hier bleek weer, dat men allemaal voor zichzelf een oplossing trachtte te vinden, zonder een anders wijze raad hierin te betrekken. Het resultaat was dan ook, dat geen 14 maar 5 kursisten er in slaagden zich van een tak meester te maken. De hindernisbaan, die 's middags werd genomen, leverde een totaal ander resultaat op, dan de Babylonische spraakverwarring bij de boom. Men helpt elkaar in alles; er werd beter overleg gepleegd en het resultaat was dan ook, dat ieder een een bevredigend gevoel had na de voltooide opdracht. Het vrijuit spreken tegenover el kaar bewerkstelligde een hechtere band in de groep. Over en weer werden meningen en gevoelens t.o.v. elkaar uitgewisseld. Dit noemt men zgn feed-back, hetgeen als prettig en leerzaam ervaren werd. Je zag ook, dat naar gelang de kursus verliep, men steeds minder moeite had om problemen op te lossen. Het werken in subgroepjes is ook een onderdeel geweest, dat een positieve werking had op de groep. Men ging nog beter eikaars kwali teiten herkennen en erkennen. Men gaf elkaar de ruimte zich te uiten. Het samenwerken in de groep kwam die tweede week toch wel sterker naar vorep. Maandag en dinsdag werd een trektocht ge houden die in allerlei opzichten vergelijkbaar was met de kanotocht. Men wilde bewust tekortkomingen die speelden bij de kanotocht ver mijden. De eerste dag verliep de afstemming op elkaar nog niet zo goed, maar de tweede dag was duidelijk een verbetering. Ging men 's maandags sterk uit van het materiaal (zware rugzak, afstand e.d.) de tweede dag stond in het teken van de 'mens' in letterlijke zin. Men ging i.v.m. de zware tocht, die voor velen haast onuitvoerbaar was, veel dieper in op de menselijke gevoelens. De besprekingen van deze trektocht verliepen zeer goed. Eén van de laatste doe-situaties was het opere ren in het Staatsbos, waar men zich danig uit kon leven op de bomen die je soms schenen uit te lachen. Een gedeelte zag het als een zekere uitdaging. Een situatie waarbij je ook resultaat zag van je werk, hetgeen voor allen een bevredigend gevoel opleverde. Eilander

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 6