Bedrijfsbeveüiging haarscherp op de korrel J. Joustra in waakzame rol Lezerspost Antwoord Uit de filialen AH-Flitsen 3 Van tijd tot tijd Iaat elke krant het zijn lezerspubliek weer weten: de criminaliteit neemt hand over hand toe. De keiharde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek spreken een duidelijke taal. Of het nu gaat om diefstallen, inbraken, overvallen of wat dies meer zijer is een stijgende tendens. Op 15 en 16 november 1972 werden er twee filialen geopend t.w. 1171 Hellevoetsluis (boven) en 1172 Heerenveen. Beide teams zorgden voor een onberispelijke samenwerking met de afdeling winkelinrichting. Filiaal 1051 Hengelo is grondig verbouwd. De winkel is met 270 m% uit gebreid, de riolering is vernieuwd, waardoor de klanten op een goede dag met hun wagentjes over de gaten in de vloer geholpen moesten worden. Zowel klanten als personeel hebben alles sportief aanvaard. De heer T. Hensen, bedrijfsleider van Lange Nieuwst raat, IJ muiden, zond ons deze foto van zijn team, genomen ter gelegenheid van de feestelijke heropening na een verbouwing van 7 maanden. Het grootwinkelbedrijf ontkomt ook niet aan de toenemende mis dadigheid. Een bedrijf heeft on langs de noodklok al eens geluid, en een ander bedrijf heeft geüni formeerde 'veiligheidsmannen' in dienst genomen en ook binnen AH wordt op het ogenblik druk gestudeerd op het onderwerp be- drijfsbeveiliging. Resultaat Dit jaar zal binnen AH SM BV een afdeling bedrijfsbeveiliging worden opgericht, waar de heer J. Joustra, tot eind vorig jaar divisieleider en al sinds 1954 in dienst van Albert Heijn, de scepter zal zwaaien. De heer Joustra is op het ogenblik leider van een stuurgroep waarin o.m. de bedrijfsleiders van vier Supermarts zitten. In deze z.g. pilot stores wordt sinds juni o.a. het probleem van de voorraadverschil- len nauwkeurig gevolgd. De vol tallige stuurgroep bestaat uit negen man en veel van hun werk kan worden beschouwd als vooruitlo pend op het werk van de afdeling bedrijfsbeveiliging. Algemeen belang AH gaat bij deze zaak niet over één nacht ijs. 'Kijk eens, de bedrijfs beveiliging is natuurlijk niet een zaak van de bedrijfsleiders alleen aldus het toekomstige hoofd van de nieuwe - uit nood geboren - afdeling. 'Via een goede begeleiding moet dit een probleem worden dat het gehele personeel aangaat. Alle personeelsleden zullen zich er mee moeten bezig houden. De kwestie leeft zeer zeker bij hen. Dat is ons gebleken uit een onderzoek dat een bedrijfspsycholoog onder personeels leden heeft ingesteld. Men bleek het stelen uit de winkel volstrekt onoir- baar te vinden'. Volgens de heer Joustra moet het personeel hand in hand het kwaad van de winkeldiefstallen bestrijden. Iedereen moet zich strikt aan de instructies houden om zo onregel matigheden van anderen te voor komen. Dat het helpt is in de 'pilot stores' gebleken. Start We zullen met de beveiliging gaan starten in de DCs, in de centrale slagerijen en bij het transportver telt AH's veiligheidsman nummer één, die tevreden is over het werk van de eerste bedrijfsrechercheur, die de gang van zaken in de distri butiecentra kritisch volgt. Tot voor kort moest elke winkel binnen AH het probleem van de winkeldiefstallen zelf zien op te los sen. Op dit moment wordt daar al centraal over gedacht en over enige maanden kan elke ZB, SM, DC enz. bij de afdeling bedrijfsbevei liging terecht voor adviezen, tips en raad. De heer Joustra is al op bezoek geweest bij Nederlandse bedrijven die al langer met het bijltje van de beveiliging hakken. Als hem nog tijd rest zal hij zich ook nog buiten onze landsgrenzen gaan oriënteren. Preventief Hij zegt over zijn nieuwe baanIk zie het meer als een bedrijfsbescher- ming, waarbij de preventie voorop staat. Het is onze taak de AH-men- sen in cursorisch verband dat gehele pakket van preventieve maatregelen bij te brengen'. Op allerlei punten zal het personeel moeten letten; schipperen met bepaalde regels zal niet meer het geval zijn. 'Neem bijvoorbeeld het geval van de boodschappentas van de klant die in het boodschappenwagentje ligt. Zo iets mag niet voorkomen. Wijs de klant daarop. Doe dat wel tactisch en niet onbeheerst. Je moet er reke ning mee houden dat de klant je gast is en je moet als personeelslid, dat zo'n opmerking maakt, geen houding aannemen alsof je iemand op heterdaad hebt betrapt', doceert de heer Joustra. Waarschuwingsborden Om de klant niet onaangenaam te verrassen, zullen borden in de win kels worden geplaatst waarop b.v. wordt gewezen op het feit dat tas sen aan de boodschappenwagen tjes gehangen moeten worden. De klant zal ook attent gemaakt worden op de eventuele aanwezigheid van tele visiecamera's. Ook daarmee ex perimenteert de stuurgroep van AH thans. Dat alles gebeurt met één doel voor ogen: de veiligheid van winkel en klant. De heer D. A. Meeuse uit Nun- speet, die onlangs zijn 40-jarig jubileum vierde, heeft 2 suggesties voor Flitsen: le. Indien een collega promotie maakt in onze onderneming, het geen nogal eens gebeurt, een korte beschrijving van zijn studie en loopbaan plaatsen. 2e. Een aparte rubriek voor de ge pensioneerden. Zij spellen de Flitsen maar zouden graag op de hoogte gehouden worden hoe het gaat met hun leeftijdsgenoten, die ook met pensioen zijn. 1Aan de loopbaan bij onze onder neming van collega's die o.a. door studiezin, hard werken en het vervullen van allerlei func ties een aantrekkelijke carrière hebben gemaakt, wordt graag aandacht besteed. 2. Er is ons wel meer gevraagd om een rubriek voor de gepensio neerden. Dit moet echter van de gepen sioneerden zelf komen. Wat let hen om op elke eerste dinsdag van de maand in onze verschil lende restaurants 's morgens van 10.30 tot 11.30 uur samen een kop koffie te drinken en de laatste nieuwtjes uit te wisselen? Wanneer die koffieclubs alle een correspondent benoemen, zullen we graag een aparte ru briek voor hen reserveren. Eind november is in Assen een Miro-markt geopend als eerste fase van een nieuwe Hypermarkt. Het assortiment bestaat uit de 3000 artikelen die ook de levensmidde lenafdelingen van andere Miro- Hypermarkten voeren. Het totaal oppervlak is 2000 m2. SM Voorschoten meldt dat de heer J. Siklosi. afd. chef Alberto, is ge slaagd voor het vakdiploma slijter. Dit is een vermelding waard, aan gezien hij Hongaar van geboorte is. In de Appel en Ei-actie heeft de familie YV. F. A. Harmse in de Van Woustraat, Amsterdam maar liefst 7 prijzen gewonnen t.w. één tweede, één derde, één vierde en 4 x f 10,- Op feestelijke wijze zijn deze prijzen aangeboden. In het filiaal is ook een eerste prijs uitgereikt. Filiaal 1008 Enschedé heeft zijn jaarlijkse feestavond gehouden met de echtgenotes. Er was een band, een parodist en een conferencier. Er was een verloting met als hoofd prijs een tuinstoel met parasol. Men heeft zich best vermaakt. Op 23 oktober 1972 werd SM 1167 in Weert geopend. De gebruikelijke groepsfoto mocht niet ontbreken, vond bedrijfsleider H. H. Janssen. De heer G. J. Verhagen, bedrijfsleider van Bisschopstraat, Breda met zijn team, dat eind november de nieuwe zaak opende.

Personeelsbladen | 1973 | | pagina 3