Hippe vogels anno 1200 l.b. r.b. 1.0. r.o. r.o. l.b. r.b. l.o. r.o. Linkerpagina Ons Nationaal Monu ment, in de volksmond genaamd 'de Apenrots'. Zwitserse zwervers op weg van Madagascar naar Genève. Griekse meisjes op de Akropolis. Trekkers in de rij voor de veerboot op Mykonos. Turkse jongelui bij Troje. Rechterpagina Vlerkprauwen in Mombasa. Klassiek Amphitheater in Ephese. Gastvrouwen in Beirut, Nairobi en Bali. Manyara-meer in Tanzania. dingen gescheiden houden. Neem het Arabische geloof, daar deugde geen draad van, maar het Arabische kompas was toch weer een uitstekend ding. Natuurlijk, ook zonder Kruis tochten zouden zich in het feo dale Europa nieuwe toestanden op maatschappelijk en geestelijk gebied ontwikkeld hebben, maar één ding staat vast, ze zouden later gekomen zijn. Nog langer hadden we in duisternis moeten verkeren. Hoeveel lijken onze eigen Hippe Vogels niet op de Kruisvaarders van anno 1200. Het reizen, het ontdekken van nieuwe landen en hun gebruiken: het onder invloed raken van Oosterse kuituren, de onverschilligheid ten opzichte van bezit. Dat is allemaal des Kruisvaarders, maar tegelijkertijd zit dit ook in elke Hippe Vogel ingebakken. Rusteloze trekkers zijn het, met één verschoning in hun ransel. Of dacht u dat een pelgrim van toen veel meer aan lijfgoederen met zich meedroeg? Zijn garderobe had hij aan. In zijn knapzak droeg hij nieuws gierigheid mee. Ziet u verschil tussen het slapen in de open lucht tijdens de eerste Kruistocht en de laatste in de zomer van 1972? Is er verschil tussen de minstreel van toen en die van nu? Smeed kunst brachten de Kruisvaarders mee uit het Oosten, wierook, mooie weefsels, ze veranderden de mode. Wat brachten onze hippe trekkers gisteren nog mee: jassen uit Afghanistan, wierook, hemden uit India, smeedwerk, Oosterse wijsheid, Zen, Boeddha, Yoga. Of we er aan willen of niet, ze hebben de wereld beïnvloed, de zachtaardige gitaarspelers uit het Vondelpark. Veel hebben ze afgewezen, iets trachten ze er voor terug te geven. Wijsheid vooral. Het terugkeren in jezelf. Op dezelfde manier zoals de asceten in de jonge middel eeuwen het deden. Het mediteren van nu en dat van toen. De muziek van toen en nu. De drang naar een zuiver leven van toen en nu. Er is weinig veranderd. De Hippe Vogels van nu het zijn de Kruisvaarders van toen. Anders van gedrag aan de opper vlakte, maar onder het bonkige van hun eeltlagen zijn ze de Hippe Vogel van nu. Fladderaars waarheen de wind hen voert, gedragen op de muziek van eigen snaren. Wat is er ergens weinig veranderd. somberheid. Waarin de schoon heid van onze eigen wereld werd ontdekt. Eeuwen waren het van ontwakende zin voor de werkelijkheid. Van een nieuwe beschaving. In Nederland komt onder invloed van Maerlant een Algemene Nederlandse Kui tuurtaai tot leven. Het zwaar drukkende gezag van de Kerk neemt af. We konden eindelijk beginnen met leven. Waar het ons hier aan ontbrak, werd van verre gehaald. De wetenschap om papier te maken uit katoenen lompen. Maar ook de wetenschap van de Arabische wijsgeren, van de Grieken en Mohammedanen. De eerste Kruisvaarders die be reid waren hun ogen de kost te geven kwamen ogen te kort. Alleen al bij het bestuderen van de Arabische geschriften, waaruit alle Europese talen ogenblikkelijk woorden beginnen te lenen. Admiraal, alchemie, alkohol, algebra, alkali, alkoof, almanak, arsenaal, averij, balsem, matras, siroop, sofa, suiker, tarief. Wat konden we allemaal niet leren van de Oosterling. Wis- en sterrenkunde? Daarvoor was je in Arabië op een goed adres. Rekenen met negen cijfers en een nul? We hadden het maar voor het overnemen. Van de Arabieren in Spanje leerden we algebra en astrono mische breedtebepalingen. En onze zeevaarders maakten kennis met het Arabische kompas. De dichtkunst, de beeldenkunst, de architektuur, de kunstnijver heid, de muziek, de weefkunst, de mode. Op al deze aspekten lagen de Oosterlingen ons eeuwen voor. En we hebben er van geprofiteerd. Telkens op nieuw. Zelfs het laten staan van onze baard hebben we niet van onszelf. Ook die gewoonte komt uit het Oosten. En dan had je in die landen mensen die de kunst verstonden van het africhten van vogels. Parkieten konden ze laten spreken en postduiven lieten ze berichten overbrengen. Dat barbaarse volk toch, die vervreemden van God, dat ver vloekte ras. Ze lieten die Westerlingen toch maar keer op keer verbaasd staan. Want ze mochten handig zijn in het hanteren van de houwdegen, onze Hollandse boeren, onze adellijken, onze rijke landheren, het zetten van een simpel kruisje op het perkament gaf hun alle denkbare problemen. Maar arrogant waren ze wel. Het Arabisch schrift hielden ze nota bene voor duivelse tekens. Het amputeren van een been? Op het hakblok met een bijl. De kans om te sterven was groot, maar wie van al die zelf ingenomen Christenen wist er iets anders op? Dan vraag je je toch af hoe het mogelijk is dat die wrede Muzelmannen, die barbaren van Islamieten het voor elkaar krijgen om met zalven en verband en eventueel met een klein vlijmscherp mesje een heel wat beter resultaat te bereiken. Arrogant en ongeletterd waren onze Kruisvaarders, maar gek, nee, dat kon je niet van ze zeggen. En als het op leren aan kwam wilden ze best hun eigen wijsheid laten varen. Uren konden ze kijken naar de dingen die ze niet kenden, maar waar ze wel oog voor hadden. Dat scharnierende roer bijvoorbeeld, daar waren ze helemaal van ondersteboven. Dat was het helemaal. Zonder problemen voer je ermee een rechte koers. En dan nog dat Arabische kompas erbij en je kwam zon der problemen waar je wezen wil. Haten deden ze de Arabieren, de Turken. En eigenlijk hadden ze daar wel een beetje gelijk in. Want het was waar, ze be dreigden het Christendom. En een bedreigd Christendom be tekende in die tijd nog heel duidelijk een bedreigd zelfver trouwen. Maar één ding hadden onze Kruisvaarders toch wel door. Als je er iets van mee naar huis wilde nemen, van zo'n 4 jaar durende tocht, dan moest je toch wel een paar

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 3