Flitsen haakt in op Transtrek In het novembernummer van Flitsen hebt U in het inter view met de heer C. Pieters de plannen kunnen lezen over AH Vakantiereizen met de 'TRANSTREK' aanbieding voor jonge mensen. Hierop inhakend brengen wij U het verhaal van 'trekken' naar verre landen 8 eeuwen geleden nl. de tijd van de Kruistochten. Natuurlijk hadden de Kruis tochten een religieus uit gangspunt maar ook het avontuur sprak een woordje mee. In de plaats van geharnaste ridders hebben wij bij het artikel foto's geplaatst van hedendaagse jonge mensen in verschillende landen. en verder trokken ze. Een ordeloze schare van mannen en vrouwen. Arm en rijk, rijp en groen onge dwongen door elkaar. Een mengelmoes van adellijken en ontheemden, van vrije boeren en onvrije buitenlui. Van vreemde vogels met verende tred, opgewekt zin gend naast het slepende gezeul van serieuze lieden van hoog aanzien. Maar Kruisvaarders waren ze allemaal. Op weg naar het Heilige Land. De devote monniken met als enig bezit hun vertrouwen in God, de lichtekooi en, de vagebonden, de duur geklede landheren bulkend van het geld, de duizenden daklozen en verschoppelin gen, net zo goed als ai die vaders piekerend over hun vrouwen en kinderen die achterbleven. Kruisvaarders uit vrije wil. De één gedreven door vrome idealen een ander door hebzucht. En zo'n vreemde vogel? Hij mis schien wel uit liefde voor avontuur. Om vrij te komen, dat kon ook nog. Want zo gold de Pauselijke be lofte: de Kruistocht schenkt vrijheid aan onvrijen. Geeft kortingen op belasting. Maakt schuldenaren schuldvrij. En dan viel er ook nog een volle aflaat te verdienen. Hij lag klaar voor een ieder die uit zuivere mo tieven zijn krachten gaf aan de krijg des Heren. En zó waren toch de meesten. Van overal waren ze toege stroomd. Met honderden, met duizenden tegelijk. Wakkerge- schud door een handvol predi kers en tot barstenstoe vervuld van laaiende verontwaardiging. Weg met de Turken. Vernietig de Islam, anders vernietigt Wat jarenlang had gesmeuld vatte plotseling vlam. De gloed volle toespraak van Paus Urba- nus had op die zonnige middag van de 26ste november 1095 ge werkt als een lont in het kruit vat. Voor een ieder die het maar horen wil schildert hij in on dubbelzinnige taal de gruwel daden van de Turken. Het Christendom werd bedreigd. Elke Turkse veldslag kerfde dieper dan de vorige in het vlees van de gekerstende wereld. Spanje was al gevallen, evenals de Balearen en Klein-Azië. Van de grenzen van Jeruzalem en de stad Constantinopel kwamen onheilspellende be richten binnen. Het bolwerk van de Christenheid stond op het punt van wankelen. En dan die martelingen. Christen pelgrims werden vastgebonden en door regen met pijlen. Of ze moesten het hoofd buigen waarna lachende soldaten probeerden om in één houw van de sabel het hoofd van de romp te scheiden. Het schenden van vrouwen neemt hand over hand toe. Altaren worden bevuild. Ze be snijden Christenen en storten hun bloed in de doopvonten. Kerken worden gebruikt als paardenstal. Maar ook van veel dichterbij, van de grenzen van Spanje komen wanhoopskreten. Nog even en ook wij Franken zullen onze vrouwen over weldigd zien. En onze kinderen? Als slaven zullen ze worden weggevoerd. Urbanus' oproep om aan te treden met de wapens in de vuist tot verdediging van Christus is amper verklonken, of het enthousiasme laait op. Dieu lo vult. God wil het. Het zou de strijdkreet van de Kruis vaarders worden. Als een storm jagen dan zijn woorden over Europa. Tot in de verste uithoeken dringen ze door. Wie er niet door werd aangestoken kan niet anders dan doof zijn. In Engeland brachten ze beroering, in Wales, in het geïsoleerde Schotland en zelfs in het nog maar amper gekerstende Noorden. Een idee uit het Franse Cler mont heeft de harten van velen bereiktheeft de anders zo trage mensenmassa's tot daden aan gezet. Overal groeien de legers van enthousiasten. Er is gebeurd wat eerder niet mogelijk bleek. En dan, langzaam, komt het sluimerende Europa in be weging. Een nieuwe tijd staat op het punt van doorbreken. Een tijd van beweging waarin langzaam een nieuwe mens zal ontstaan. Een rusteloze ont dekker op het spoor gezet van nieuwe ongekende mogelijk heden. Een nieuw type Christen hunkerend naar het zuivere ge loof, die geen vreugd meer vindt in huis en hof noch in slaafse arbeid en wereldse ver maken. De Kruisvaart gaf hem de kansen een nieuw leven te beginnen en in soberheid trok hij mee. En zijn blik verruimde. Uit het leven van andere volken putte hij nieuwe ideeën. Ideeën die uitgroeiden tot bruisende daden. Via hem maakte de Westerse wereld kennis met de wereldwijze Grieken, met de ge slepen Venetianen en met de Oosterlingen wier beschaving in vele opzichten ver boven de zijne uitstak. Twee eeuwen van Kruistochten. Eeuwen van opkomst van de steden en staten, van de Gothieke kunst, van de letterkunde. De eerste universiteiten worden een feit. De handel komt op gang en met de handel de nijverheid. En zowaar in de verte begint iets te schemeren van de ver betering van 't gemiddelde welvaartspeil. Twee eeuwen waarin werd af gerekend met stilstand en T

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 2