Actie in filialen werd succes Filialen organiseerden sterrit-soiree De vijfde nationale caissière-competitie gaat van start In memoriam Goede display onontbeerlijk ia-Mi Pluspunten Twee hoofdgroepen Aanmelding mogelijk AH-Flitsen 6 Een lukrake steekproef in de filialen leert, dat display cursus en display-actie goed ontvangen zijn. Bij de één bleek de cursus wat meer nodig dan bij de ander, bij de één geeft de thans lopende actie wat meer kick aan de displays dan bij de ander, maar bij elkaar blijken cursus en actie een geslaagd geheel. Over één zaak is men het zonder meer eens: 'Goede displays zijn onontbeerlijk'. KBENDE... Van de SM Wassenaar is de af delingschef kruidenierswaren P. Scheerders met drie medewerkers naar de cursus geweest. Hij zegt: Voor ons was het een prettige er varing. We zijn daar met onze neus op fouten gedrukt en die hebben we goed in ons opgenomen. Wij be gonnen bij voorbeeld te laat met het plannen en we brachten de prijzen- standaard nogal eens te laag aan. Nu beginnen we op maandag al - en dan met elkaar - met de planning'. 'Wij werken', zo zegt de heer Scheerders, aan de hand van het actie-programma, maar we gaan nauwkeurig na welke artikelen we erbij kunnen pakkenEn over de opbouw van de displays: Dat is geen probleem als het idee er is. Een punt is wel - maar dat geldt voor ieder filiaal - dat we het liefst met massale displays werkenomdat die het best verkopenOver de actie zegt hij bondig: 'Fijn, die premie- punten, maar we kunnen alleen maar doorwerken zoals we altijd hebben gedaan. Echter zonder de fouten die we voor onszelf in de cursus hebben gesignaleerd' De mening van kruidenierswaren- chef L. de Bonte (SM Veenendaal) over de display-actie: 'Leuk dat-ie er is, maar voor ons maakt het weinig uit. Actie of niet, je krijgt hier de kans niet om niet-enthou- siast te zijn. Dat geldt óók voor de displays. We werken zoals we ge wend zijn, enthousiaster kan niet'. Hij en zijn vijf medewerkers heb ben de cursus meer gezien als uitje, al wordt ruiterlijk toegegeven, dat er toch wel wat van overgehouden wordt en dat 'wat' (zoals bij voor beeld prijskaarten op gelijke hoog te) wordt van nu af aan echt wel in praktijk gebracht. Voor het overige is er in Veenen daal weinig veranderd. Iedere maandag vindt er een display praatje plaats, daarna heeft ieder een de gelegenheid om zijn sugges ties voor een display in een daar voor speciaal bedoelde trommel in de kantine te deponeren en al die suggesties worden op vrijdag met elkaar besproken, waarna er in overleg een bepaald idee wordt uit gekozen. Dat er driftig gebruik ge maakt wordt van die trommel ge tuigt de wekelijkse inhoud, vari ërend van goed bruikbare schetsjes in klad tot keurig uitgewerkte tekeningen. 'Het vergt tijd', zegt de heer De Bonte, 'maar dat verdien je terug'. Een voorbeeld: 'Normaliter ver kopen we zo'n tien kratjes appelsap per veertien dagen. We hebben eens een display gemaakt, zo van puur natuur en er een foto met een stuk natuur bijgedaan en die massale dis play zorgde ervoor dat we toen in veertien dagen honderdzestig krat ten verkochten'. De heer De Bonte ziet het uitsluitend in de massale displays, 'liever niet dat tumtumme- rige, hoewel dat op sommige plaat sen en voor bepaalde artikelen wel aardig is'. Een sterk punt in het gehele dis play-raam acht hij het gezamenlijk bespreken en uitwerken. 'De hele tent moet er aan te pas komen', zegt hij, 'en dan niet in de trant van zo moet het en zo doe je het, maar eerlijk met z'n allen. Ieder moet het zijne kunnen zeggen, want alleen daardoor hou je die permanente prik. De mensen weten allemaal dat een goede display efiekt heeft, dus doen ze er hun best voor'. Hulpmiddelen blijken in Veenen daal geen punt van discussie. 'Daar is altijd aan te komen. We zitten hier rondom in de winkeliers'. Een voorbeeld: 'We hebben een display gehad met Sinas-bekertjes. Van de buurman hebben we zo'n Michelin pop geleend, die met de woorden "Ik ben de verfrisser" bovenop de bekertjes stond. Het deed 't prima.' Hoewel hij de creativiteit bij het maken van een display onderge schikt acht (verkoopkrachtig is nu eenmaal nummer één), speelt die toch wel een voorname rol. 'Kijk', zegt hij, 'zo'n pop als verfrisser, een bokkekop als het om bokkepootjes gaat, zo'n natuuropname bij appel sap valt echt wel op. Wij hebben de klanten vaak horen zeggen "wat doen ze dat toch leuk hier, ze denken iedere keer iets anders uit". Die uit spraken bewijzen dat iets aparts echt wel opvalt. Bovendien, als je zoiets hoort zeggen, is het een stimu lans temeer bij het uitdenken van de volgende display'. De heer De Bonte tot slotHet is noodzakelijk de tijd te nemen voor displays, er met z'n allen over te praten en ze gezamenlijk uit te werken'. Dat gezamenlijk uitwerken is even eens van kracht in de SM Van Vlotenlaan in Deventer. Martin Hofstede zegt: 'Ik vond die cursus wel goed, heb er veel van geleerd. We maken nu met elkaar een plan ning en dat voldoet beter dan voor heen. Je hebt meer mogelijkheden en bent meer bij het werk betrokken'. Bedrijfsleider H. van der Schouw vult aan: 'Displays zijn helemaal niet nieuw natuurlijk, maar door die cursus zijn de mensen hier er met elkaar over gaan praten. Daardoor leeft de display wat meer'. In deze middelgrote SM is de actie een extra prikkel om het zo goed mogelijk te doen. De heer Van der SchouwWe deden al veel aan dis plays, zoveel als we qua ruimte konden. Het belangrijke nu is, dat de jongens het waarom en het hoe weten, dat ze gemotiveerd werken. En het met elkaar praten over de displays kan het werk alleen maar aantrekkelijker maken'. Zaterdag 30 september was er grote activiteit te bespeuren bij filiaal 1096. De personeelsvereniging van de filialen 1641 -1025 -1096, had een Stenrit Soiree georganiseerd. De belangstelling hiervoor was enorm groot, 24 equipes werden om half acht de weg op gestuurd. Een ieder had de opdracht om in tien verschillende plaatsen een stempel te halen en het juiste aantal inwo ners te weten te komen. Voor deze opdracht had men twee uur de tijd gekregen. Om half tien werd men in hotel 'De Zietak' te Kleindyk verwacht. Als men dacht dat de prijzen nu al gewonnen waren kwam men be drogen uit. In de feestelijk versierde zaal ston den verschillende spelletjes opge steld, waarmee men zijn aantal pun ten nog kon verhogen. Met veel geestdrift ging men aan het ballen- werpen, ezeltje-prikken, sjoelen, kegelen, enz. Na al deze inspannende bezigheden kreeg men de gelegenheid om een dansje te wagen. Ondertussen had de jury handen vol werk om alle punten van de deel nemers te tellen. Het was al in de kleine uurtjes dat de heer G. Nellestijn de uitslag be kend maakte. Naar de reactie van de deelnemers te oordelen had iedereen het reuze naar zijn zin gehad. Personeelsvereniging Albert Heijn N.V. Filialen 1025 - 1641 - 1096 De vijfde Nationale Caissière-Com petitie, die onder auspiciën van het vakblad HL (Het Levensmiddelen- bedrijf, Misset) wordt gehouden, is dezer dagen van start gegaan. Dat houdt in dat enkele honderden dames (huisvrouwen, ouderejaars leerlingen van huishoudscholen etc.) in een groot aantal zelfbedienings zaken en supermarkten, verspreid over het hele land, kritisch inkopen gaan doen. Daarbij is een vlekkeloze gang van zaken bij de check-out van vitaal belang voor de beoordeling. Met name het foutloos aanslaan van de bedragen der gekochte goederen is een eerste vereiste indien een zaak kans wil maken op een hoge klas sering. Het zijn echter niet alleen de cais sières van wie de hoogte van de klassering afhangt. Die hoogte wordt voor een belangrijk deel be paald door de pluspunten die aan het totale winkelteam kunnen wor den toegekend. Motief om het ge hele winkelpersoneel in de beoor deling voor deze Caissière Compe titie te betrekken is, dat de cais sière voor een goede uitoefening van haar taak in belangrijke mate is aangewezen op het team 'achter haar'. Men denke slechts aan de vele kassafouten die worden ver oorzaakt door onduidelijke beprij- zing of helemaal geen beprijzing! Pluspunten worden toegekend voor de volgende onderdelen: aan dacht voor de klant; verzorgde persoonlijke presentatie; correct gegeven vakkundige informatie; tactvol optreden; hulpvaardigheid ten opzichte van bejaarden; waak zaamheid met betrekking tot dief stal; duidelijke uitleg over zegel systemen; het dragen van badges; gezellige display; efficiënte inde ling; duidelijke prijzen op de ar tikelen; duidelijke en juist geda teerde kassastroken; gebruik van viltstift voor prijsaanduiding op groentezakken; het manifest aan wezig zijn van de chef; juiste werk wijze aan de check-outs enz. Op 12 oktober jl. vierde de heer L. SMITS, bedrijfsleider in Zwijndrecht, zijn 25-jarig jubileum. Zijn vrouw moest blijkbaar eerst een gevecht met het knoopsgat leveren. Met diepe verslagenheid ver nam ik het bericht van over lijden van Ko Lagrand. Ge durende acht jaren heb ik met hem mogen samenwerken. In die tijd heb ik hem leren ken nen als een goed vakman maar vooral als een goed mens, altijd zijn taak met grote toewijding en opgewektheid vervullende, altijd, ook onder moeilijke om standigheden, tot volledige in zet bereid. Er is in deze jaren een merk waardige vriendschap tussen hem en mij ontstaan, een vriend schap die in de twintig latere jaren geheel intact is gebleven, niettegenstaande wij elkaar maar weinige malen ontmoet ten; wij wisten van elkaar, dat dit, om deze band te behouden, ook niet nodig was. Moge zijn lieve vrouw, die veel liefs maar in de latere jaren ook zoveel leed zo trouw met hem heeft gedeeld enige troost vinden in de herinnering aan deze waarlijk goede mens en in de wetenschap, dat velen haar verdriet met haar delen. Ik wilde hem hier in dankbare genegenheid gedenken. N. Daamen In de caissière-competitie onder scheiden we twee hoofdgroepen. De ene hoofdgroep wordt gevormd door de teams waarvan de cais sières geen enkele aanslagfout heb ben gemaakt. De volgorde van deze teams wordt bepaald door de behaalde aantallen pluspunten. Maximaal 10 teams met foutloze aanslag komen in een superafde ling. Voor zover er nog meer teams zijn met foutloze aanslag doch met een lager aantal pluspunten wor den deze ondergebracht in een eerste afdeling. De andere hoofdgroep bestaat uit teams waarvan de caissières wel fout hebben aangeslagen. Zij wor den ondergebracht in de tweede afdeling en ook daarin wordt de volgorde weer bepaald door het aantal pluspunten. In theorie is het dus mogelijk, dat het leidende team van de tweede afdeling nog meer pluspunten heeft verzameld dan nummer één van de super afdeling. In elke afdeling kan der halve een boeiende strijd ontstaan. Het initiatief in deze Caissière- Competitie ligt in principe bij de competitieleiding. Die bepaalt welke zaken worden bezocht en be oordeeld. Het is daarbij niet de bedoeling dat de ondernemer of bedrijfsleider op de hoogte wordt gebracht. Een van de verrassende aspecten van deze competitie is namelijk, dat men er als zb-zaak of supermarkt in kan meedraaien zonder dat de leiding of het perso neel ermee op de hoogte is! Het is mogelijk om zich voor de competitie aan te melden. Elke ondernemer kan dat rechtstreeks doen bij de redaktie van HL, Post bus 4 te Doetinchem, tel. (08340)- 31031 toestel 140. Deze aanmel ding houdt geen enkele verplich ting in. Elke winkel die voor deel name wordt aangemeld zal in de komende maanden enige malen onopvallend worden bezocht door iemand van het competitie con troleteam. Niet de geforceerde top prestatie maar de normale, alle daagse gang van zaken in de winkel is maatgevend in HL's Nationale Caissière-Competitie. «wnts-wf I Onze collega's in Gorcum hebben van 11-14 oktober 1972 met groot succes een fondueweek georgani seerd onder het motto 'Jö, gezellig met z'n allen fonduen, u komt toch ook?' verkochten zij 600 fonduesets.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 6