'Onderscheiden van anderen rotsvaste uitgangspunt' Exclusief bij AH Transtrek-reizen voor jongeren Reizen-manager C. Pieters: AH gaat reclame in eigen hand nemen Meer service AH-Flitsen 3 Juist in deze dagen van vallende bladeren en een extra wolletje tegen de kou komt AH met zijn zomerreizengids 1973. Mooi op tijd om de mensen alvast verlekkerd en verlangend te laten kennisnemen van alle mogelijk heden voor een vakantie onder als het even kan zomerse zonnestralen. 'Het is geen lichte taak, maar verrekte interessant'. Zo omschrijft de heer C. Pieters zijn nieuwefunctie general-manager vakantie reizen. Die uitspraak is typerend voor de man die erom bekend staat kon- stant trefzeker te formu leren, de zaken snel te over zien en die - niet te ver geten - behept is met een grenzeloos enthousiasme. Degenen die hem kennen zullen dat alleen maar kunnen onder schrijven. En dat zijn er veel, want hij is al vijftien jaar AH'r ('wat een tijd hè?'). Die jaren sleet hij alsinkoper respectievelijk merchan- diser/product-manager (conserven, diepvries, broodbeleg, zuidvruch ten, drankensector), een be roep waarvoor hij ontelbare malen over de aardbol reisde. Enige weken geleden werd hij uit zijn vertrouwde erwten-bonen-en-aan- verwante-zaken gehaald; op vrij dagochtend werd hem gevraagd over te stappen naar reizen, 's mid dags zei hij 'ja' en de maandag daarop begon hij die voor hem kersverse werkzaamheden. 'Kijk', zegt hij toelichtend, 'reizen zijn nieuw voor AH. Er zijn mensen aangetrokken met een grondige ervaring op toeristisch gebied, maar dat konden geen AH'rs van huis uit zijn om de eenvoudige reden dat die niet bestonden. Toch bleek er be hoefte aan iemand, die het bedrijf goed kent, aan zo'n AH'r die tevens voelt voor de verdere uitbouw van reizen en die iemand ben ik gewor den'. Het technische gedeelte van reizen ligt, zoals bekend, in handen van de heer C. H. M. de Bruin. De taak van de heer Pieters is naast de algehele leiding in het bijzonder de planning op lange termijn, de marketing en het doorvoeren van het kwaliteitsniveau dat AH's Albert Heijn gaat de reclame volle dig in eigen hand nemen. Door dit besluit, dat medio september werd genomen, zal er een einde komen aan de band, die er - liefst 25 jaar - bestond tussen AH en het Amsterdamse reclame-adviesbureau Prad. 'Nee', zegt de heer G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur en o.m. belast met publiciteit en public relations, 'er is echt geen ruzie tussen ons geweest. We zijn helemaal niet gescheiden, omdat Prad onder de maat was. Er was tussen AH en het reclamebureau een unieke relatie ontstaan, maar door diverse ontwikkelingen binnen ons concern begonnen advertentie- en reclamezaken over te veel schij ven te lopen'. De heer L. Alberdingk Thijm, hoofd publiciteitschetst hoe het de laatste tijd gaat. Kijk eens, de werkmaat schappijen, die we hier hebben, wil len allemaal een eigen gezicht tonen aan de buitenwacht. Ieder wil zijn klanten op zijn eigen manier be naderen, ieder heeft daarover zijn eigen gedachten. Wat krijg je dan in de praktijk? Iemand van een werkmaatschappij gaat voor een bepaalde advertentie naar onze reclameafdeling. Die neemt vervol gens weer contact op met Prad. Veelal wordt de man van de werk maatschappij ook nog bij het over leg betrokken. Het Amsterdamse reclamebureau moet het werk in tal van gevallen op zijn beurt weer uitbesteden. Dat gaat dan weer in overleg met AH-mensen. Deze procedure geldt voor al onze werk maatschappijen. De situatie is dus nogal gecompliceerd' Daarbij komt dat de reclameafdeling van AH zich in de loop der jaren gestadig uitbreidde tot in totaal 34 man. De afdeling groeide boven dien niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief. De heer Heijn: 'We kregen in de afgelopen jaren in steeds sterkere mate te maken met het verschijnsel, dat wij binnen ons bedrijf min of meer over het zelfde arsenaal aan reclamemensen beschikken als Prad. Bovendien, een reclamebureau beschikt over allerlei specialisten ten behoeve van zijn andersoortige klanten waar wij, als grootwinkelbedrijf geen gebruik van behoeven te maken. Dat is natuurlijk een onbevredigende gang van zaken, omdat je ergens wel voor de specialismen van je bureau betaalt Vandaar de beslissing, om het per 1 april 1973 zelf te gaan doen. De huidige concernsteunafdeling pu bliciteit wordt omgezet in een AH- reclamekantoor. Dit kantoor zal bij voorbeeld zelf ook de advertentie ruimte gaan contracteren en dien tengevolge de commissie van de media ontvangen. Hoewel dit voor ons slechts tweederde is van wat de reclamebureaus ontvangen, heeft deze financiële kant uiteraard ook een niet onbelangrijke rol gespeeld bij onze overwegingen. Overigens pas sinds 1967 laten de 'Regels voor het Advertentiewezen' toe, dat een bedrijf dit in eigen beheer neemt. In Nederland zijn C A en V en D, Albert Heijn daar al in voorgegaan. De heer Alberdingk Thijm: 'Ach, als je het goed bekijkt, zijn we lang zaam gegroeid naar de situatie die we nu gaan krijgen. Het is een evolutieproces geweest, dat nog eens werd versneld door de invoering van de werkmaatschappijen bij AH'. En de heer Heijn:We hebben er de nodige tijd voor moeten nemen om te bekijken of we de juiste mogelijk heden en de juiste mensen hadden. Op het ogenblik mag je zeggen, dat we zelf nagenoeg alle bekwaam heden in huis hebben'. Van elke gulden van het AH- reclamebudget gaat momenteel 42 cent naar de publiciteitsmedia (ge kochte ruimte bij der den), de overige 58 zijn voor reclameobjecten als: folders, brochures, biljetten, ver pakkingen enz, onderdelen die toch al in eigen beheer werden uitgevoerd. Volgens het hoofd publiciteit zal die laatste categorie nog belangrijker worden. In de relatie Albert Heijn-consu- ment wordt de winkel steeds belang rijker. Steeds meer informatieve reclame wijst de klant daar op het groeiende produktenscala. De heer Alberdingk Thijm: 'Wat je aan reclameboodschappen in die winkel kwijt kunt, is veel belangrijker dan tien seconden op de buis of een pagina in een krant. We krijgen ten slotte circa een miljoen mensen per week over de vloer'. klanten gewend zijn en dat ze daarom ook van de reizen verwach ten. Hoe hij zich voelt in die nieuwe functie? 'Het is een zeer grote verandering voor me. Het werk waarin ik ben opgegroeid was uiter aard voor een groot deel routine ge worden, dit is iets geheel nieuws voor mij'. Hij ziet zijn werk als een uitdaging, niet zozeer omdat het totaal anders is, maar vooral om dat de toeristenindustrie zich zo enorm ontwikkelt. Want steeds meer mensen gaan tweemaal per jaar met vakantie en steeds meer mensen willen hun vakantie in verre landen doorbrengen. Wat voor de heer Pieters hetzelfde gebleven is, is AH's rotsvaste uitgangspunt van zich willen onder scheiden van anderen. 'Dat geldt ook voor reizen', zegt hij, 'en we bereiken het, voorzover we dat al niet gedaan hebben'. In het nieuwe vakantieseizoen zal AH op vrijwel alle bestem mingen over eigen gastvrouwen en gastheren beschikken. Ver wacht wordt dat het er in totaal ongeveer 20 a 25 zullen worden. Voorts komt er in het HK een eigen reserveringsbureau en een reisbalie in de hal welke per manent bezet zullen worden, d.w.z. van maandag tot en met zaterdag van 9 tot 6 uur. Hier mee en met de reisbalies in de SM's is er een kompakt geheel voor de verkoop van de reizen. En het zijn er nogal wat, mogelijk heden dan. Het pakket reizen biedt een grotere keuze dan dit jaar en behalve dat zijn er ook nogal wat verrassingen te melden. Bijzonder indringend in dat bonte scala van reizen naar al of niet verre landen zijn de zgn Transtrek- expedities, bedoeld voor mensen tussen de 18 en 35 jaar. Die reizen hebben niets te maken met punt gaaf georganiseerd modern toe risme door de lucht over goed ge baande wegen, maar alles met pionieren, avonturieren, zwerven in gebieden die gespeend zijn van massa-toerisme. De Engel se Expeditie Organisatie 'Trans- trek' organiseert deze expeditie/ vakantiereizen al sinds vijf jaar met klaterend succes en gaat ze nu ook, exclusief voor AH, voor de jeugd in Nederland bren gen. In korte trekken komt het er op neer dat hooguit veertien jongeren (van beiderlei kunne, het mag) per Landrover of Mini bus naar bestemmingen trekken in Europa (Griekenland, Turkije) en Noord-Afrika (Tunesië, Marok ko, Algerije). Het materieel en een grote dosis ervaring zijn be schikbaar, een jonge, ervaren chauffeur die tevens gids en mon teur is ook, maar daar houdt de organisatie eigenlijk mee op. Het merendeel moeten de deelnemers zelf doen. Er zijn reispunten vastgesteld, maar rondtrekken volgens een vast schema hoeft niet persé. De jongeren kunnen een deel van de route anders rijden in overleg; zij zijn beslist geen verwende passa giers maar lid van een expeditie- groep. Iedereen helpt mee met het op- en afladen van de wagen, met het maken en opbreken van het kamp (twee persoons tenten) en - voorzover er niet buitenshuis ge geten wordt - met het klaarmaken van de maaltijden. Een doe-vakan- tie, waar luxe niet in voorkomt, maar waarin men is aangewezen op elkaar en op het aanwezige materiaal. Een enkel voorbeelder is een drieweekse expeditie naar Centraal en Zuid-Marokko via het Hoge Atlasgebergte, inclusief kennis making met de woestijnnomaden. Prijs f. 420,- in het laagseizoen, f. 520,- in het hoogseizoen. Ge adviseerd wordt per dag f. 15,- voor maaltijden mee te nemen; dit bedrag gaat in een pot en gezamenlijk wordt er voedsel voor ingeslagen of wordt ervan - de gids kent de goedkope eethuisjes - er gens gegeten. Verdere bagage: een slaapzak en kleding. Een aan trekkelijkheid temeer is, dat er voor dit bivakkeren zonder luxe behalve Nederlandse ook Engelse en Amerikaanse jongeren in de groep zijn. De kennismaking vindt plaats in het basiskamp: de plaats van vertrek is het Belgische leperen. Alles over Transtrek staat in een speciale gids, die via de zomer reizengids kan worden aange vraagd. In deze laatste gids biedt AH een reizenpakket voor ieder een individuele reizen naar Spanje, Italië, Oostenrijk, Duitsland, Noor wegen en Zwitserland. Er zijn appartementen in het Oostenrijkse Zeil am Ziller, sta-caravans aan het Gardameer en rondreizen per touringcar door Scandinavië om maar iets te noemen. In het nieuwe programma zijn de dit jaar opgedane ervaringen ver werkt. Uniek is de schriftelijke vakantiegarantie; problemen en klachten worden zo mogelijk ter plaatse opgelost of - en dat staat ook op papier - zo snel mogelijk na terugkeer.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 3