Zweed in directie AH Supermart N. V. F. I. Ahlqvist: Al in zaken op vierjarige leeftijd Verkoop- recreatief centrum bijGroenlo Directie AH SM uitgebreid Resultaten verbeterd IllIlBBlBll SAH002000357 Flitsen Landelijk november i972 DO flitsen november 1972 'Het levensmiddelenbedrijf trekt me bijzonder aan. Niet alleen omdat het zoveel veelzijdiger is dan mijn huidige baan, maar meer nog omdat je - juist door die enorme veelzijdigheid - de consument op een veel breder vlak kunt dienen. Vooral daarom beschouw ik mijn nieuwe funktie als een prachtige, aantrekkelijke uitdaging'. FLITSEN praat met de heer F. I. Ahlqvist, algemeen direkteur van Mölnlycke Nederland BV, die sinds 1 november deel uitmaakt van de directie van Albert Heijn Supermart NV, speciaal belast met marketing-service en operations. Over zijn 'kijk' op deze funktie en de inhoud die hij eraan denkt te geven, wil hij zich op dit moment liever nog niet uitlaten ('dat moet allemaal nog blijken'), maar verder mogen we zoveel vragen als we willen. En dan blijkt de heer Ahlqvist, die 35 jaar geleden in het Zweedse Göteborg geboren werd, een open hartig verteller te zijn, die na bijna tien jaar verblijf in Nederland onze taal uitstekend spreekt. De eer daar voor schrijft de heer Ahlqvist echter onmiddellijk op het conto van zijn Nederlandse vrouw. 'Ik had aan haar een heel goede lerares', zegt hij bescheiden. Gedurende de afgelopen twee jaar heeft de heer W. A. Scholte binnen de directie van Albert Heijn Super mart N.V. een dubbelfunktie ver vuld. Hij was met name verant woordelijk voor Operations en Distributie Transport. Teneinde-tot een evenwichtiger ver deling van taken te komen is be sloten de directie van Albert Heijn Supermart N.V. uit te breiden. Hiertoe zal per 1 november a.s. in dienst treden de heer F. I. Ahlqvist, tot dusverre algemeen directeur van Mölnlycke (Nederland) B.V. De heer Ahlqvist zal per 1 januari a.s. worden belast met de leiding van Operations en met de opbouw van een nieuw te vormen afdeling Marketing Services. Onder deze af deling zullen de volgende onder delen ressorteren: reclame en publiciteit ten behoeve van Albert Heijn Supermart N.V. onder leiding van de heer G. C. Kortleve en de huidige marketing groep onder leiding van de heer F. W. 1. Lachotzki. De heer Scholte zal per 1 januari a.s. verantwoordelijk zijn voor distributiecentra, transport, cen trale slagerijen, terwijl ook de af delingen projekten, logistiek en be- drijfsbe vei liging onder zijn verant woordelijkheid komen te vallen. Vierjarige 'in zaken' De nieuwe AH-medewerker is een zakenman in hart en nieren en dat was hij al op... vierjarige leeftijd, zo wist zijn vader, die in Göteborg een ijzerwarenwinkel heeft, hem (niet zonder zekere trots) te ver tellen. Zoonlief Ahlqvist presteerde het op die leeftijd namelijk om, als zijn ouders bezoek van vrienden ontvingen, de asbakken uit de kamer te laten verdwijnen en ze daarna aan hen te verkopen als zij ze nodig hadden. Teneinde de omzet te bevorderen ging hij al spoedig na hun aankomst met sigaren en sigaretten rond... ("na tuurlijk wel een wat vreemde mar keting-service operation', zegt hij er nu lachend van). Wel, die zakelijke inslag is de heer Ahlqvist nooit meer kwijtgeraakt. Na de middelbare school (de 'wiskunde-kant') haalde hij het doctoraal examen economie aan de universiteit van Göteborg en tij dens zijn studiejaren was de heer Ahlqvist in het studentenleven vooral aktief op het gebied van de 'internationale betrekkingen' of wel het zoeken van stage-plaatsen bij bedrijven in het buitenland. Het behoeft geen betoog dat hij ook zelf meermalen gebruik maakte van gelegenheden om op deze manier zijn praktische kennis te vergroten, w.o. in de Verenigde Staten. Na zijn studie volgde een bredere oriëntatie in Amerika en vervolgens in het Zweedse bedrijfs leven, met Mölnlycke (de bekende fabrikanten van hygiënische kwa- liteitsprodukten, in hoofdzaak voor vrouwen en baby's) tot slot. Naar Nederland Hier was hij eerst een tijdje ver tegenwoordiger ('er was altijd wel iemand nodig om de afgelegen gebieden te bezoeken, waar de normale vertegenwoordigers niet kwamen'...), maar in maart 1963 werd hem gevraagd naar Nederland te gaan waar men bezig was een vestiging op te zetten. 'Een kans, die ik als 25-jarige jongeman met beide handen aangreep', aldus de heer Ahlqvist. Hij is er zelf bescheiden over, maar in nog geen tien jaar tijds bouwde hij Mölnlycke Nederland stap voor stap op tot een bloeiende dochteronderneming met zo'n 450 man personeel en een grote fabriek in het Groningse Hoogezand, waar 80 pet van de omzet in Nederland en België vervaardigd wordt. (In 1965/1966 legde de heer Ahlqvist ook de grondslagen voor de vesti ging van een management team in België). De heer Ahlqvist: 'Ik vind Neder land een fijn land (anders was ik vast niet zo lang gebleven) en ik vind de Nederlanders fijne mensen, wier mentaliteit mij erg goed ligt. Er is veel overeenkomst met de Zweedse mentaliteit: rationeel den ken en zich niet te gemakkelijk laten meeslepen door emoties. Excuses Of het hem niet een beetje 'aan het hart' gaat een bedrijf dat hij zelf uit de grond gestampt heeft, te verlaten? 'O ja, natuurlijk wel. Maar ik ben blij een onderneming in volle bloei en met een zeer gezon de basis en een uitstekende opvolger achter te hebben kunnen laten. Ach, en ik heb vanaf het begin van mijn werkzaamheden in Nederland altijd een warm plekje voor Albert Heijn gehad'. Vertelt dat mede dankzij ons bedrijf Mölnlycke Nederland van de grond gekomen is, omdat in diverse filialen testverkopen moch ten worden opgezet, zelfs demon- Na het eerste kwartaal 1972, waar van de resultaten achterbleven bij die van het eerste kwartaal 1971, is er een aanmerkelijke verbetering opgetreden. Hierdoor is over het gehele eerste halfjaar een netto winst bereikt die nagenoeg gelijk is aan die van het eerste halfjaarl971. Door de vergroting van het ge plaatste aandelenkapitaal met 13% is er nog een achterstand in de winst per aandeel. De mogelijkheid is aanwezig dat deze achterstand verder zal worden verkleind. straties: een uitzondering in de AH-winkels. Eens is het gebeurd dat een bedrijfsleider van het hoofd kantoor een 'standje' kreeg omdat hij teveel verkoopruimte voor de Mölnlycke-produkten had af gestaan. De heer Ahlqvist: 'Mag ik van deze gelegenheid gebruik maken hem daarvoor nog mijn excuses aan te bieden?'... De omzet aan derden ligt 32% boven die van vorig jaar. Indien wij de Simon de Wit-omzet 1971 in de vergelijking betrekken, dan is er een omzetstijging van ca. 13% ge boekt. In het eerste halfjaar werden ge opend: 1 Miro te Leeuwarden; 12 supermarkten en 1 netto markt. Daarentegen werden, in hoofdzaak als gevolg van opening van nieuwe zaken, gesloten: 2 supermarkten; 2 netto markten; 15 zelfbedienings zaken. Albert Heijn N.V. heeft een gron dig onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden tot het stichten van een voor Nederland geheel nieuw gecombineerd verkoop-recreatief centrum. Hierbij is een terrein van ca. 18 hectaren, gelegen ten zuiden van en tegen de kern van Groenlo aan, als vestigingspunt het meest attractief beoordeeld, omdat het centrum daar een belangrijke funk tie voor geheel oostelijk Gelder land kan vervullen. Het college van Burgemeester en Wethouders van Groenlo is bereid gevonden zijn medewerking te ver lenen tot verwezenlijking van deze' plannen en daartoe een positief voorstel tot wijziging van de be stemming van het betrokken ter rein bij de Gemeenteraad in te dienen. Het ligt in de bedoeling van de 18 hectaren ca. 12 hectaren in te richten voor recreatieve doeleinden en 6 voor verkoopdoeleinden met een winkeloppervlakte van ten minste 10.000 m2. Op deze 6 hec taren zal o.m. een Miro hyper- markt gesticht worden met daarbij afzonderlijke winkeleenheden en ruimeparkeeraccommodaties.Voor de bezetting van de afzonderlijke winkeleenheden zullen de in Groenlo gevestigde detailhandels bedrijven de voorkeur genieten. Voorop staat, dat bij de realisering van deze plannen grote aandacht besteed zal worden aan de archi tectonische aanpassing aan het landschap. Het is te verwachten dat de verdere detaillering van en de voorberei dingen voor dit unieke centrum door zijn geheel nieuwe opzet ge ruime tijd zullen vergen. De reali satie van het centrum zal dan ook niet eerder dan in het voorjaar van 1975 plaats kunnen vinden. Op Werelddierendag, 4 oktober 1972, hebben bijna 250 honden via hun baas gevolg gegeven aan de uitnodiging van onze supermart in Geleen, om tussen 14.00 en 17.00 uur gratis aan te zitten aan een hondenbanket. De dieren kon den zich op het trottoir tegoed doen aan de meest uiteenlopende soorten voer. Ook katten en een schildpad waren van de partij.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 1