kunst op straat i Audio-visuele techniek zinnig hulpmiddel, geen toverformule Paul Mertz van Prad: AH-Flitsen 4 Als er iets is dat wij mensen tot grote hoogte ontwik keld hebben, dan is het onze neiging tot praten. We praten over alles, al zolang de mensheid bestaat. Natuurlijk praten we niet zomaar. Alhoewel het er zomaar heel vaak op lijkt. We praten om onze ge dachten over te brengen. Om te overtuigen, te infor meren en geïnformeerd te worden. Dat is althans onze oprechte bedoeling. Maar hoe merkwaardig is het, dat we ondanks al die eeuwen van aktief taalgebruik, onze voortdurende strijd tegen de bekende mond vol tanden, er nooit helemaal in geslaagd zijn om zo met onze woorden om te springen dat iedereen ons begrijpt en misverstanden worden voorkomen. We mogen de tech niek ontwikkeld hebben om al pratend en schrijvend golven van denkbeelden over de wereld te spoelen, het volmaakte kommuniceren is ons niet gegeven. 1011 u Lewis Carroll, de schrijver van Alice in Wonderland heeft het eens erg simpel gezegd'een van de moei lijkste dingen ter wereld is het over brengen van gedachten van de ene mens op de andere.' En laat het nu uitgerekend dit zijn waar wij mensen om wille van ons bestaan ons dagelijks mee bezig moeten houden. Gebreken De mensheid zit echter niet stil. Ze kent haar gebreken. En zeker haar gebrekkig kommunikatievermo- gen. Van alle kanten wordt het probleem aangepakt. En misschien niet in de allereerste plaats om de wereld te verbeteren, maar dan toch wel omdat we tot de overtui ging zijn gekomen dat gebrekkige kommunikatie ook de vooruitgang parten speelt. In onze maatschappij doet zich dan ook de behoefte voor om snel grote groepen mensen bij te laden met nieuwe stromen van informatie. Op scholen, maar ook in het bedrijfsleven. Wat gisteren nog algemeen geldend was kan vandaag al achterhaald zijn. Om dat 'bij blijven' een heilig moeten is geworden, is het noodzakelijk dat morgen al de nieuwste kennis op zijn plaats van bestemming is. Bij verkopers bijvoorbeeld. Bij technici. Bij onderwijzend perso neel. Teneinde dit te bereiken en zo min mogelijk de dupe te worden van het vaak schamele vermogen deze kennisoverdracht mondeling te realiseren hebben we de techniek te hulp geroepen. Eerst ontstonden er hulpmiddelen om de spreker aan te vullen: het flanelbord, de over head-projector. Maar steeds ster ker werd het verlangen de spreker te vervangen. Niet de begenadigde spreker, maar de middelmatige en al die vele slechte met hun slaap verwekkende toonhoogte, hun taaie woordgebruik, hun eeuwige pogingen om grappig te zijn. En dan plotseling was het erde audio visuele techniek, waarnaar je kijkt en luistert tegelijk. Waarbij elk stukje informatie precies op het juiste moment gelanceerd kan wor den. Net dat accent kan krijgen dat het nodig heeft. Audio-visuele techniek is inmid dels een toverwoord geworden. Volgens sommigen hebben we nu het middel in handen om stromen informatie door te geven op een ongekend effectieve wijze. Goed, men realiseert zich dat we nog aan het begin staan. Maar eens zal deze techniek zo volmaakt zijn dat we door middel van banden en afspeel apparatuur elk kommunikatie- probleem kunnen oplossen. Kran ten zouden we ermee kunnen ver vangen. Kommunikatie-stoornis- sen tussen werknemers en werk gevers zouden voor altijd uit de wereld zijn. Overtuigen Veel bedrijven maken bij de regel matige training van hun verkoop personeel gebruik van audio-visuele hulpmiddelen. Zo ook Albert Heijn. Het effekt van deze hulp middelen staat als een paal boven water. In korte tijd is men in staat om een redelijk grote groep van mensen voor te lichten. Zelfs te overtuigen: enthousiast te maken. Zakelijk gezien zinvol. Maar nu menselijk gezienals een zo jonge techniek nu al hiertoe in staat is, wat staat ons dan straks niet te wachten? Zullen we toch worden ingekapseld door de techniek? Paul Mertz, direkteur van het Amsterdamse reclamebureau Prad heeft zich als kommunikatiedes- kundige verdiept in audio-visuele technieken. Prad is onder meer het reclamebureau van Albert Heijn en als zodanig regelmatig betrokken bij de audio-visuele presentaties van dit bedrijf. Is deze nieuwe kommunikatie-tech- niek nu werkelijk zo zaligmakend als sommigen dat willen doen voor komen? Paul Mertz: 'Zolang er geen dis cussie, geen tweerichtingsverkeer behoeft te ontstaan heb je aan dit stuk techniek een vrij ideaal hulp middel. De beperkingen zijn datje met de informatieoverdracht aan de oppervlakte moet blijven. Je kunt niet uitdiepen, niet op details ingaan. Bovendien ben je gebonden aan een toch vrij beperkt publiek. Wil je grote groepen van mensen in één keer bereiken dan ben je ge bonden aan speciale, bijzonder kostbare apparatuur. Bij gebruik making van video bijvoorbeeld aan Ruim tweehonderd enthousiaste kinderen zorgden onlangs voor een kleurig plaveisel van het parkeer terrein bij filiaal 1095 in Tilburg. Ze deden mee aan een straat-teken wedstrijd die georganiseerd was in samenwerking met het plaatselijk kindervakantiewerk. Onze supermart stelde enkele leuke prijzen beschikbaar, die door een jury werden toegekend aan de ori gineelste en meest artistieke krea- ties. Een leuk initiatief! een groot aantal monitoren of een eidofoor, met alle technische risi co's en kosten van dien. Ondanks het feit dat er veel mogelijkheden zijn zie je de meeste bedrijven toch alleen maar gebruik maken van dia-projektie met geluid en kleur. De ervaring heeft geleerd dat je daarmee zonder al te hoge kosten op een uitstekende wijze een trainingsprogramma kunt over brengen.' Maar het is wel een indringend medium. 'In ieder geval. Waarbij ik er dan wel van uitga dat de presentatie door vakmensen in elkaar gezet is. Zijn indringendheid dankt het aan de kombinatie van geluid en be weging, kleur en afwisseling. Saai heid is bij een goede presentatie dan ook uit den boze. Je kunt een audio-visuele presentatie zo van te voren programmeren dat alles erin zit wat erin moet zitten om opti maal te informeren en de aandacht vast te houden.' Het blijft echter eenrichtingsverkeer. 'Tenzij je gebruik maakt van an dere hulpmiddelen. Je zou bijvoor beeld gedurende de informatierit de mening van de mensen uit het auditorium kunnen vergaren. Je zou een enquête kunnen houden om de meningsverandering tijdens de presentatie te testen. Overigens geloof ik niet zo in groepsdiscussies rond dit stuk kommunikatie-techniek. De een voudigste audio-visuele voorstel ling werkt meestal zo overdonde rend dat er van een soepele me ningsvorming geen sprake is. Je krijgt dat effekt als bij het uitgaan van de bioscoop: de eerste vijf minuten ben je te overladen met indrukken om je mond open te doen.' De toekomst 'Daar kun je moeilijk in kijken. Al met al geloof ik niet dat audio visuele technieken in staat zullen zijn het geschreven woord te ver vangen. Wat ik ook niet geloof is dat de informatie-overdracht door de ontwikkeling van deze hulp middelen in een stroomversnelling zal gaan komen. Een bezwaarlijk punt blijft altijd het geld. De appa ratuur is kostbaar, maar ook het samenstellen van een programma. Bovendien zijn er voorlopig weinig bedrijven die bij de instruktie van hun personeel gebruik maken van al deze mogelijkheden. Zo deze hulpmiddelen iets gaan vervangen dan zal het altijd het ge sproken woord zijn en niet het ge schreven woord. Al was het alleen maar omdat mensen het geschre ven woord als geheugensteun nodig hebben.' Dat via je eigen video-apparatuur in verbinding staan met centrale com puters om met een druk op de knop alle gewenste informatie binnen kijkbereik te halen is nog verre toekomstmuziek? 'Technisch is het mogelijk. Je leest er regelmatig over in Amerikaanse literatuur. Maar het geld... Overi gens zullen de zuilen deze ontwik keling tegenhouden. Ze zullen dit vertragen zoals ze bijv. de kabel televisie met man en macht tegen houden.' Toch zie ik de toekomst niet ver meer af dat ook in ons land verko pers volgens het Amerikaanse sy steem gedurende hun hele routing via banden gestuurd en geïndoctri neerd worden. 'Ik dacht dat je een denkfout maakt met te zeggen dat wat in Amerika gebeurt ook ooit eens in Nederland zal plaatsvinden. Ame rikanen zijn anders van geaardheid dan wij. Wat Amerikanen met ge mak aksepteren zal bij de gemid delde Europeaan op enorm verzet stuiten. Neem de Amerikaanse me thode van verbale instruktie. Die heet toch op een geweldig hoog niveau te staan. Amerikanen die kommuniceren... Ik ben ervan overtuigd dat Amerikaanse in- strukteurs hier geen poot aan de grond krijgen. Die mensen bewe gen zich langs een aantal vaste trucs. Mop aan het begin, mop in het midden, mop aan het eind. Misschien leuk voor Amerikanen. Wij krijgen er in ieder geval geen kick van.' Maar al met al geeft ook de audio visuele techniek geen antwoord op de vraag hoe je tussen groepen men sen, ik denk aan werknemers en werkgevers, op het kommunikatieve vlak tot een tweerichtingsverkeer kunt komen. 'Dat is waar. Bij het op gang bren gen van de informatiestroom van boven naar beneden doen zich geen problemen van betekenis meer voor. Andersom is het probleem nog lang niet opgelost.' De oplossing mag er nog niet zijn, maar belangrijk is dit tweerichtings verkeer zonder twijfel. 'Voor elke ondernemer is het goed om in kontakt te staan met zijn medewerkers. Er zouden in een be drijf anno-nu eigenlijk geen kom- munikatiebelemmeringen meer mo gen zijn. De kritiek van beneden naar boven mag nog zo ongezou ten zijn, het positieve ervan, die broodnoodzakelijke speldeprikken heeft iedere ondernemer nodig om alert te blijven. Hoeveel dingen zijn er niet waar je als man in de top geen weet van hebt, maar die toch je besluitvorming zouden beïnvloe den als je van hun bestaan afwist. Daarom zijn binnen een reklame- bureau groepsdiscussies met huis vrouwen zo belangrijk. Ze leren je hoe vrouwen soms volslagen an ders tegenover sommige produk- ten staan dan wij tot dat moment gedacht hadden. De schellen vallen soms van je ogen.'

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 4