Flitsen deed een dagje Vel uwe met AH-chauffeur KIENEN IN DECEMBER AH-Flitsen 3 OP DONDERC VA'. '0' Speciaal degenen die de publikatieborden niet lezen (o.a. gepensio neerden) wekken wij op alvast te noteren, dat de KIENAV ONDEN in ons O.G. te Zaandam dit jaar op de bekende plaats en tijd worden gehouden op vrijdag 15 december 1972 en donderdag 21 decem ber 1972. Lossen (Nico Beets) Om 7 uur ver trekt de wagen uit Wageningen. De Veluwe ligt er nu mooi bij in de opgaande zonde chauf feur let alleen op de weg. Een kwartier later in Rhenen. Wat is dat? Er staat al een vrachtwagen van AH klaar, kruidenierswaren te lossen. Maar op een teken van Nico rijdt hij 'n straatje om en geeft ons voorrang - dagverse artikelen gaan vóór. De filiaal houder van een mooie ZB-zaak helpt ons persoonlijk. Wel een nauwe bedoening daar in dat steeg je achter. Om 7.50 alles afgehan deld, 14 minuten later in Veenen- daal. In de kantine de eerste verse AH koffie voor ons, samen met een paar mensen van het filiaal. Hier wordt een deel der lading over los- banen gelost, op rolletjes. Maar lang niet alles gaat altijd op rolle tjes - dat hangt van beschikbare ruimte en filiaal grootte af. Om 9.10 uur weg uit Veenendaal. Op weg naar Doorn gaat het hozen. Op een vraag antwoordt Nico: 'Neen, in de winter is het vaak zo leuk niet soms glijd je alle kanten uit!' 9,45 Doorn. Er staat een kon- tainer in de weg - ook hier ach teruit manoeu vreren. Zelfde procedure als overal en om vijf voor elf vertrek vanuit deze ZB. Om elf uur tien wacht ons in Zeist een onprettige verrassing. Het binnenplaatsje aan de achterkant van de ZB-zaak al daar is als het ware door flatge bouwen 'ingekapseld'. Er leidt een smal steegje naar toe, waar deze trailer niet door kan. Dat wordt lossen en laden via een afstand van 75 meter... met behulp van kar retjes. Tn Zeist wordt nog een adres be zocht, een kleine ZB-winkel - twee gangen met stellages aan weers kanten, aan de uitgang wel twee kassa's. Hier verkoopt men geen groente en fruit, wel verpakte kruideniers waren. Nico heeft gemakshalve een lading meegenomen - toch zijn het nog veertig kolli, die over straat de winkel worden ingedragen. De laatste stopplaats is Den Dolder. Ook hier een kleine ZB, ook hier ruimteproblemen, die echter enigs zins worden vergoed door een landelijk milieu en een kopje koffie. Om één uur uit Den Dolder vooi de rit naar huis. de laatste. Om streeks kwart over twee terug in het distributie centrum, maar daar moet Nico nog alle lege kisten en kratten lossen. Dat gebeurt door alk chauffeurs op een uitgestrekt ter rein, waar voor een niet te over- ziene waarde aan 'handel' dui zenden kisten en kratten op pallets staan opgeslagen. Het was me "t dagje' wel. Maar voor een AH- chauffeur is het dat dagin, dag- uit... Onder 'n dagje op de Veluwe' verstaat men doorgaans iets anders dan 9l/2 uur met een volgeladen trailer rijden en acht keer lossen en laden... tenzij je in een bepaald beroep zit. Zoals een AH-vrachtwagenchauffeur. Voor wie de dag om vier uur begint. Want dagvers is dagvers - bij Albert Heijn. Het dauwfrisse begin van dit dagje speelt zich af in het distributiecentrum (het DC) - even buiten de bebouwde kom - op een dinsdag in september, 's Nachts zijn de wagens - zoals in elke nacht - door de laadploegen van het DC geladen. Tot de nok toe vol - vrachtruimte is kostbaar, de prijs van zo'n wegkolos niet gering. AH heeft vele filialen en die moeten dagelijks op tijd worden bevoorraad. Bij dagverse groen ten en fruit, bloemen en pot planten luistert dat nauw. Om kwart over vier prikt chauf feur Nico Beets - groente- en fruitrijder op de Veluwe-route voor deze dag - af in het kantoor van het distribu tiecentrum. Gelukkig voor hem woont hij met vrouw en twee kin deren in een nieuwbouwwoning vlakbij... vijf minuten op de fiets. Er zijn zestien chauffeurs in vaste dienst bij het DC te Zaandam, daarnaast rijden er grotere of kleinere transportfirma's met eigen wagens op kontrakt voor AH. Sinds tien jaar is Nico Beets in vaste dienst, nu is hij 32. Nico maakt volle dagen. Om half vijf pre- cies staat hij in het gebouwtje van de nacht portier. Daar heeft uw ver slaggever in middels een kop koffie gehad - Nico Beets zal dat genoegen pas een paar uur later smaken, maar dan wel kersvers gezet. Wagen ver zegelen, aftekenen, sleutels in ont vangst nemen, de portier drukt op de knop, automatisch gaat de slag boom omhoog... rijden maar. Door IJtunnel en slapend Amster dam langs de Amstel de Rijksweg naar Utrecht en Arnhem op. Het weer is droog, gelukkig zijn er geen 'witte wieven'. De kabine is ruim en geriefelijk. Beets rijdt zonder bijrijder. Met uitzondering van vandaag, nu heeft hij een amateur naast zich. Er rijden ons meerdere vrachtwagens voor bij. 'Mijn wagen is op 80 km maximum-snelheid afgesteld' zegt hij 'alle AH wagens zijn dat, voor de veiligheid, maar heel veel an dere doen dat niet.' Deze truck is een OM 150, een speciale bergwagen van Italiaanse origine, maar er is een Scania voor hem op komst. Hij kijkt op zijn 'manifest', het rijschema voor alle AH-chauffeurs en mompelt: '225 km vandaag, acht filialen'. Op zijn rijtijdenboekje, dat hij voor kontrole van de politie (soms van de douane) altijd bij zich heeft, mogen maximaal tien uur rijden per dag staan. Daar blijft hij on der... laden en lossen tellen niet mee. Om 6 uur - precies volgens schema - rijdt hij Wageningen binnen. Het eer ste filiaal is een grote supermart. Maar op een pleintje aan de achter zijde staan zoveel personenauto's geparkeerd, dat Nico zijn wagen moet keren en achteruit met zijn lange trailer langs een gebouwtje een nauwe slurf moet inrijden. Daarvoor moet je, voor wat be treft manoeuvreren, wel van heel goede huize zijn... het spant soms om luttele centimeters. Groente chef en helpers wachten al. Eerst worden de zegels gekontroleerd, die op de deuren van de trailer hangen, dat gebeurt bij elk filiaal. Na het lossen en laden worden later de deuren opnieuw verzegeld. Elk filiaal heeft van tevoren per telefoon zijn bestelling opgegeven. Gelost wordt vanuit de achterkant. Dat heeft bepaalde voordelen. Want de achterklep kan automa tisch zakken en rijzen - door een druk op de knop en met behulp van een kleine motor. Maar'dat automatische op- en neer-systeem kunnen wij maar één, hoogstens twee keer gebruiken' legt Nico uit, 'daarna staat het achterin zó prop vol met lege retourkratten, dat wij vanuit de zijdeuren moeten gaan lossen. Die hebben nog geen auto matische laadklepmen is er wél over bezig.' Uw verslaggever helpt een handje mee en leert er iets bij. Zijn leven lang heeft hij zuurkool als 'lichte voeding' beschouwd, bij in karton verpakte zuurkool valt dat bepaald tegen. Daarentegen vallen meloenen weer mee. Na het lossen worden lege retour-kisten en kratten geladen. Héél véél - zij vertegenwoordigen een flinke waarde, hun stuksprijs ligt tussen ƒ1,en 3,50. Van dit alles wordt ter plaatse aantekening gemaakt - er worden loskaarten, creditnota's enz. ingevuld en ondertekend - nauwkeurige administratie is nood zakelijk. Hier moet je kunnen manoeuvre ren.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 3