Overheid dreigt zeven scheve schaatsen te gaan rijden In brief aan provincie- en gemeentebesturen Vierde Hypermarkt open in Nijmegen Bezorgdheid Wachten op onderzoek Gouda 700 jaar DO flitsen SAH002000356 Flitsen Landelijk oktober 1972 personeelsblad albert heijn nv oplaag 20.000 verschijnt 12 x per jaar 29e jaargang nr. 10 In diverse dagbladen heeft men onlangs een merkwaardig bericht kunnen lezen. Over een brief van drs. B. J. Udink, minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, en drs. J. J. M. Oostenbrink, staatssecretaris van economische zaken, speciaal belast met de beharti ging der belangen van het midden- en kleinbedrijf. Een brief over de 'detailhandelsactiviteiten buiten de winkelgebieden', zoals de bewindslieden het onderwerp noemden. Laten we eerst even de belang rijkste inhoud weergeven. In hun brief aan alle provincie- en ge meentebesturen in ons land con stateren minister Udink en staats secretaris Oostenbrink, dat enige jaren geleden een nieuw e vorm van uitoefening van de detailhandel zijn intrede in Nederland heeft gedaan, 'welke vorm nogal af wijkt van die, welke hier te lande gebruikelijk is. Pleegt deze laatste voornamelijk te worden uitge oefend binnen de woongebieden en wat de na-oor!ogse wijken betreft, meestal gebundeld in zgn. winkelcentra, de nieuwe vorm kiest voor zijn activiteiten veelal terreinen gelegen buiten de bebouwde kom. Met name gronden welke zijn aangewezen tot industrieterrein, zijn daar voor in trek'. De bewindslieden wijzen er verder op, dat hun ambtsvoorgangers een interdepartementale werkgroep hebben ingesteld om een onderzoek naar deze nieuwe ontwikkeling in te stellen. Deze werkgroep heeft inmiddels een aantal hoorzittingen gehouden en werkt thans met (zoals gezegd wordt) 'grote voort varendheid' aan haar rapport. Volgens minister en staatssecre taris komt ''het verschijnselin middels echter zo frequent voor dat het 'aanleiding geeft tot be zorgdheid En zij schrijvenRegel matig worden bouwvergunningen afgegeven voor de vestiging van detailhandelsbedrijven op terreinen die daarvoor niet nadrukkelijk zijn bestemd. Hierdoor ontstaat het gevaar dat het winkelpatroon zowel in de eigen als in de aangrenzende gemeenten ernstig wordt verstoord. Ook uit een oogpunt van ruimtelijke ordening is bedoelde ontwikkeling bedenkelijk; zij toch kan leiden tot verstoring van een goede stede lijke milieuvorming met alle daar aan verbonden, niet geringe risico's. Vast staat wel, dat de vestiging van detailhandelsbedrijven als be doeld op industrieterreinen veelal mogelijk wordt gemaakt doordat de voorschriften behorende bij de des betreffende bestemmingsplannen de oprichting van bebouwing tbv der gelijke bedrijven aldaar niet altijd uitdrukkelijk uitsluiten. In die voor schriften wordt immers naast nij verheid veelal ook handel genoemd en ofschoon daarbij uiteraard niet direct aan detailhandel is gedacht, maar veeleer aan die, welke direct bij de nijverheid is betrokken, kan ook weer niet worden gezegd dat bebouwing tbv de detailhandel evi dent met het bestemmingsplan in strijd is. Dit neemt niet weg dat er ook gevallen bekend zijn, waarin vergunning is verleend, hoewel weigering zeker verantwoord zou zijn geweest'. Op grond van deze overwegingen menen drs. Udink en drs. Oosten brink de provincie- en gemeente besturen - in afwachting van de uitkomsten van het onderzoek - te moeten verzoeken 'om bouwver gunningen tbv detailhandelsonder nemingen bijzonder nauwgezet aan de ter plaatse geldende stedebouw- kundige voorschriften te toetsen' en te bevorderen dat deze voor schriften 'worden herzien als zij door hun formulering bebouwing tbv dergelijke ondernemingen zouden toelaten op terreinen, welke naar de inzichten van thans daarvoor niet zouden moeten zijn bestemd'. Ten slotte vragen zij de lagere over heden bij de voorbereiding van (zie verder pag. 6) Met veel feestelijk vertoon (er kwamen o.a. 'n paardetram, herauten, een drumband en veertig fietsende schonen aan te pas) opende Miro N.V. op woensdag 27 september haar vierde Hypermarkt aan de St. Jacobslaan te Nijmegen-Zuid. Twee primeurs van deze vesti ging waren een parkeerdek (Nij- megens eerste) en een bank kantoor (Amro). Verder heeft de nieuwe Miro evenals die te Maastricht een groot Doe-Het- Zelf Center, gevestigd op de entresol. Algemeen bedrijfs leider J. A. Rovers beschikt over een staf van 135 personeels leden in vaste dienst plus ca. 30 part-timers. De volgende vestigingen op de Miro-lijst worden Zutfen en Purmerend. De AH supermart aan de Scharnerweg in Maastricht kreeg onlangs een drietal zeergewichtigeklanten op bezoek. Circus Boltini liet namelijk drie olifanten hun wekelijkse inkopen doen in dit filiaal, hoewel slechts een van de drie klein genoeg was om ook werkelijk naar binnen te gaan. Al winkelend deed hij zich tegoed aan een kist sla, terwijl ook een stapel broden als toetje best smaakte. U kunt het geloven of niet, maar de eerbiedwaardige heer op de foto is een onvervalste AH-bedrijfs- leider. De stad Gouda vierde z'n 700-jarig bestaan, en dus stak de heer I. Y. van der Blom zich met duizenden stadgenoten in de kledij van de 13e eeuw. Ook de blitse dames van deze super gingen aan het werk in 700jaar oude kleding.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 1