Eind oktober start de bevoorrading met pallets in filialen Hand in eigen filialen boezem AH-quiz in w 11 Meppe Introduktie en opleiding herzien AH-Flitsen 7 Die filialen die erover mee kunnen praten oordelen zonder meer gunstig. Voorraadbelevering op pallets is aanmerkelijk gemakkelijker en efficiënter dan het vertrouwde collo-voor-collo. De voordelen zijn legio en de leuze gaat dat wie eenmaal op pallets ontvangen heeft niet anders meer wil. Jammer daarom dat die om schakeling op palletsbelevering niet sneller voltrokken kon worden, jammer ook dat er filialen zijn, waarbij deze wijze van bevoorrading uitgesloten is. Niet alle filialen zijn geschikt om pallets te ontvangen. Met name de oudere zaken hebben te smalle deuren en te smalle gangpaden. Die filialen die geschikt zijn voor palletsbelevering worden vanaf eind oktober (de datum houdt ver band met de eerdergenoemde klep pen) op deze wijze bediend. De rest van de filialen wordt of door verbouwing geschikt gemaakt of - als aanpassing uitgesloten is - door middel van rolcontainers be diend. Bestudeerd wordt in hoeverre de hogere transportkosten minder stapelmogelijkheden, waardoor min der colli in de auto) ondervangen kunnen worden door meer ritten op korte afstanden. Dit is wellicht mogelijk door de tijdwinst bij laden en lossen; een winst overi gens die in het DC ten dele weg valt doordat zo'n pallet niet luk raak gestapeld kan worden, maar dit werk erg nauwkeurig moet ge beuren. Tegenover deze al ten dele wegge- ebde pessimistische geluiden staan de vele voordelen voor vooral ook de filialen. Met het collo-voor-collo moesten zo'n vier a zes mensen op een bepaald tijdstip worden vrijge maakt om te helpen lossen; met palletsbelevering kan worden vol staan met één man. De bedrijfs leider is daardoor minder sterk ge bonden en kan zijn medewerkers voor andere zaken inzetten zoals klantenservice, hygiëne. Of de pallets in het filiaal worden overgeladen of met behulp van de beschikbaar gestelde handpallet- trucks worden gelost, is een zaak die geheel en al aan de bedrijfslei ders wordt overgelaten. Zij krijgen werksuggesties van collega's, zo dat ze mogelijk steun vinden bij de ervaringen van anderen. Op grond van de goede resultaten is besloten om behalve de kruide nierswaren ook de dagartikelen in de naaste toekomst via pallets aan te voeren. Voor 45 filialen zal dit het komende jaar het geval zijn. De palletsbelevering, inclusief die van de dag-artikelen, zal half 1974 afgerond zijn. Wat verhaalt de geschiedenis? Dit; in DCZ (Tilburg was nog maar in wording) werden de goederen op een kar gezet, naar de uitzend- ruimte gebracht en collo-voor- collo in de auto's gezet. Veel han delingen, uitsluitend zwaar werk. Pallets bleken uitkomst te brengen, maar riepen de vraag op hoe die meteen in de filialen benut konden worden. Vandaar eind vorig jaar een proef in tien filialen, die in middels succesvol afgesloten is. Een succes dat overigens toch over schaduw d werd door enige proble men, die samengevat werden onder de noemers kleppen voor auto's, controle op de artikelen en aan passing van de filialen. Gekozen werd voor pallets van lx 1.20 meter. AH leverde met deze maat weer eens baanbrekend werk en is nog altijd de enige met een dergelijk formaat, maar ner gens bleken kleppen te vinden die nodig waren om de tijdelijk van wieltjes voorziene pallets in de auto's te rijden. Die kleppen moes ten speciaal gemaakt worden. Daarmee is eind april begonnen en in de loop van oktober worden de laatste kleppen afgeleverd. Door de grootte van de pallets bleek een gedegen eindcontrole on mogelijk. Aan de buitenkant is nu eenmaal niet te zien welke dozen middenop staan. Ook deze moei lijkheid is inmiddels grotendeels van de baan. Door meer magazijn- gericht te werken en door steek proefsgewijs controle uit te oefe nen is het foutpercentage al aan merkelijk teruggelopen. In de DCs wordt ruiterlijk erkend dat het nooit helemaal perfekt zal worden, maar daartegenover staat de ge rechtvaardigde kreet dat het nu vooral een kwestie is van vertrou wen kweken in het werk van de mensen in de DCs. Klachten van filialen over de ontvangst van goe deren zijn er altijd geweest en zullen wel blijven ook. Lang niet altijd echter zijn daar de mensen in de DC's en de chauffeurs schuldig aan; de fi lialen mogen ook best eens de hand in eigen boezem steken. IJs en weder, een lekke band en verkeersopstoppingen dienende geeft het routeschema op een half uur nauwkeurig aan wan neer de auto voorkomt. Her haaldelijk echter gebeurt het dat het filiaal de ontvangst niet heeft voorbereid, d.w.z. geen ruimte heeft vrijgemaakt. Ge volg: de auto moet wachten en verschijnt daardoor te Iaat bij de daarna te bevoorraden filialen. Herhaaldelijk ook gebeurt het dat een filiaal zich bij de be stellingen niet aan de colli aantallen houdt; die mogen tien procent afwijken maar zeker niet meer. Gebeurt dat wel dan ontstaan er in het DC moeilijkheden, die doorwerken bij het laden en vervolgens ook in het opgezette route-schema. Is er door een andere werk methode een wijziging nodig in de colli-aantallen dan dient het filiaal het vervoersbureau in te lichten. Dat alles niet alleen ten behoeve van zichzelf, maar ook van collega-filialen die maar al te vaak moeten wachten op de auto omdat gulden regels niet worden opgevolgd. In de openingscampagne van filiaal 1159 MeppeI was ook een AH-Quiz verwerkt. Onder het motto Ik kwam... Ik zag'' kon men zijn in druk over Albert Heijn Supermart inleveren. Voor de tien origineelste inzen dingen stond een winkelwagentje vol boodschappen gereed. Op 8 juli was de prijsuitreiking. Dat het filiaal er iets bijzonders van had gemaakt getuigen de foto's. Als volmaakt presentator leidde BL te Riele deze middag. Het is niet onze gewoonte om trouwfoto's te plaatsen, wanneer alleen de bruid of de bruidegom bij ons werkzaam is. We hadden echtereen plaatje nodig op deze bladzijde en Mej. A. NUY van de telefoon en telex in D.K. Utrechtdie op 21 jitni j.l. trouwde met de heer DE RADDER staat er zo leuk op, dat we de verleiding niet konden weerstaan. Het is alweer een jaar geleden dat in Zaandam het nieuwe hoofdkantoor is betrokken. Dat bracht veel verhuizingen en verschuivingen met zich mee, het oude AG en HK werden samengevoegd en in één klap zaten 900 mensen in één gebouw. Deze nieuwe situatie vormde onder meer de aanleiding voor de herziening van een aantal introduktie- en opleidingsaktiviteiten. Hoe op het hoofdkantoor een start is gemaakt met het 'op poten' zetten van een en ander, daarover gaat dit verhaal. en opleiding Aan welke soorten 'opleiding' be stond nu voor de medewerkers in de uitvoerende sektor het meest behoefte? Voorlopig kwam een zes-tal wen sen uit de bus: een schrijfmachine-praktikum een tel- en rekenmachine-prakti- kum eenvoudige komputer-kennis opbergsystemen (of, met een mooi woord: archivering) praktisch Nederlands. Het was niet mogelijk aan al deze wensen onmiddellijk te voldoen. Zo zullen pas over enkele maanden het telmachine-praktikum en de 'kursus archiveringvan start gaan, terwijl daarna misschien hetprak tisch Nederlandsaan de beurt komt. Komputer-principes Steeds meer mensen komen in hun werk in aanraking met komputer- gegevens. Ze moeten er dagelijks mee werken, en zullen er beter mee kunnen werken als ze op de hoogte zijn van het hoe en wat van een komputervan de belangrijkste principes, van wat een komputer met al die gegevens doet. Vandaar dat de kursisten een middag lang, aan de hand van een duidelijke in leiding van het hoofd van de af deling Informatieverwerking, wor den ingewijd in de interessante ge heimen van de komputer. Tips en foefjes En dan is ook het 'schrijfmachine- praktikum' van start gegaan. Het programma hiervoor wordt verzorgd in samenwerking met de IBM en is bedoeld voor iedereen die met de schrijfmachine werkt. Het 'leren typen' komt dan ook niet aan de orde, maar wel tal van tips en foefjes die op de normale type- kursus niet worden geleerd. Wist u hoe je die lastige onderste regel recht op het papier kunt krij gen? En hoe je de beste kopieën kunt verzorgen? Doel van dit praktikum is schrijf machine en papier zo efficiënt mo gelijk te behandelen. Reakties De eerste reakties van een aantal deelnemers/-sters zijn verdeeld. Voor enkelen werd op het gebied van de komputer weinig nieuws verteld: ze waren al vertrouwd met de belangrijkste principes ervan. Anderen toonden zich enthousiast, en verklaarden meer inzicht te heb ben verkregen in zaken, die met hun werk te maken hebben. Ook het schrijfmachine-praktikum werd positief beoordeeld: men heeft te kennen gegeven iets te kun nen doen met de veelheid van mogelijkheden. De 'o' van opleiding Tot zover dit verhaal en de aktivi- teiten van de werkgroep. Zoals ge zegd zitten een aantal andere zaken nog in de pen. En ook daarna is het eind nog niet in zicht: dan komen opleidingen voor kadergroepen aan de orde. Misschien nog geen opleiding met een grote 'O' - bovendien is er eerder sprake van informatie en oriëntatie als van 'echte' kursus- sen - maar niettemin belangrijke aktiviteiten die onmiskenbaar in het opleidingsgebeuren thuishoren. En dan moetje 't gewoon doén! Begonnen is met het inventariseren welke behoeftes aan opleidingen binnen het HK bestaan. En tegelijkertijd is men nog een stapje verder gegaan: ook de op vang, de introduktie van nieuwe personeelsleden is nog eens onder de loep genomen. Het werd toen al gauw duidelijk dat de te ontwikke len aktiviteiten zich voorlopig moes ten beperken tot de uitvoerende sektor. Introduktie... Een werkgroep 'introduktie en opleiding' toog aan het werk en kwam allereerst met een intro- duktieprogramma uit de bus, be stemd voor nieuw binnengekomen HK'ers. Bij deze introduktie speelt de chef een centrale rol: in eerste instantie is hij de aangewezen persoon om zijn nieuwe medewerkers over allerlei zaken te informeren. Een uitvoerige informatiemap is hem daarbij behulpzaam. In de tweede plaats wordt, in prin cipe elke veertien dagen, een introduktiedag georganiseerd, waar alle nieuwkomers van de betreffen de periode een hele dag bijeen zijn om geïnformeerd te worden over de AH-organisatie, de grondslagen van het beleid, de personeels vertegenwoordiging, arbeidsvoor waarden enz. Ook de bekende dia show 'Dit is A.H.' ontbreekt op deze dagen niet.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 7