Pedro Auke: Een van AH's Europese groentemannen Outward Bound School leert kursisten te komen tot goede samenwerking Emmen ging vissen Flitsen-drukkerij in de as AH-Flitsen 7 Toen hij driejaar geleden begon vertelden die ogen daarginds vrijmoedig 'Wie ben jij dan wel?\ zeiden die monden Albert HeijnNooit van gehoordNu is het totaal anders. Pier Auke Haagsma (kan het Frieser?) is Pedro van Albert Heijn en voor hem lopen tal van Italianen en Spanjaarden desnoods het vuur uit de sloffen. Zij zijn nu ook behept met die AH-sfeer, weten nauwgezet wat AH wenst en voeren dat uit met een precisie die wij nuchtere noorderlingen nooit van zwierige zuiderlingen zouden verwachten. P. A. Haagsma heeft dat, althans op zijn terrein dat vooral Italië, Frankrijk en Spanje omvat, bewerk stelligd. Het heeft moeite gekost, dat wel. Reeds vele jaren kennen we in ons land de O.B.S.-kursus, voluit: Outward Bound School. Outward Bound is een zeemansuitdrukking in de engels- sprekende landen, die niet letterlijk te vertalen is. Het komt er op neer, dat wanneer de trossen losgegooid worden, het schip en de bemanning ineen optimale konditie zijn om de reis tot een goed einde te kunnen brengen, er door de kapitein van het schip'Outward Bound' wordt geroepen. De oprichter van de le O.B.S. in Amerika wilde de jeugd van de straat houden om ze bewuster te maken en zo een betere plaats in de maatschap pij te laten verwerven. Enkele A.H.-ers volgden de kursus in Nederland; hieronder hun verslag. Bij het begin van de kursus had de groeps vorming plaats, wat nog heel wat voeten in de aarde had. Met name het bijelkaar passen van de verschillende mensen, die elkaar dikwijls niet ken den en soms ook nog bij andere be drijven werkten. Via sport, diskussies over het doel van de kursus, en kommunikatie-spelen, kwamen de groepen tot stand. De Groep heeft één gezamenlijk doel voor ogen, dat in de loop van de kur sus verwezenlijkt moest worden. Dit gebeurde d.m.v. sport, spel, kano- en trektocht. Aan de hand van deze hulpmiddelen kwam je tot gesprekken, waarbij je elkaar wees op de zwakke en sterke punten. Dit kwam het beste tot uitdrukking in het maken van een sociogram. Dit was een langdurig spel, waarbij niet gesproken mocht worden. De personen van de groep namen die plaats in, die zij dachten ook in de groep te nemen, bijvoor beeld Het leiderstype in het midden en de persoon, die je niet mocht, keerde je bewust de rug toe, waardoor het kon gebeuren, dat één persoon steeds uit het midden van de groep geweerd werd. Hierna gaf iedereen 'n zinvolle ver klaring waarom hij die bepaalde plaats had ingenomen. In de hierna volgende dagen viel het op hoe open je met elkaar sprak over zijn of jouw tekortkomingen, hetgeen je op prijs stelde. Het zal niet meevallen om het geleerde in praktijk te brengen. Sommige din gen zitten diep in je karakter. Maar je je probeert wel veel meer de mensen positiever te zien. Je vooroordelen vallen zo goed als weg en je probeert iedereen bestaansrecht te geven. Doen wij dit allemaal? De O B S. is er een machtig hulp middel voor, waardoor het wenselijk is om ook meer jongeren naar deze kursus te laten gaan. Deze zullen dan misschien zelf een bij drage moeten leveren in de kosten, waaruit hun belangstelling dan blijkt. Voor inlichtingen en reakties: Peter Arkesteijn, Reddie Kort en Fred v. Leeuwen. Tevens kontaktadr. v. Noortwijckstraat 40b, Rotterdam. Hij is merchandiser import groenten en fruit behalve voor citrus en bana nen. Een mondvol beroep. Zijn wieg stond in het Friese ('ik spreek dus ook Fries') en als jongen maakte hij in het groot kennis met groenten en fruit alwaar /ijn \ader een groothandel in had. Hij werkte erin en ervoor, reisde veel, plukteop één van die rei/en in Spanje zijn vrouw ('ik spreek dus ook Spaansen belandde ruim drie jaar geleden bij AH om er de import van groenten en vruchten op te zetten. Niet zomaar ineens, maar na lijvige studies op dal gebied, na een intense kennismaking met hel hele bedriif. na het leren van Italiaans en het bijschave van Frans, Duits en Engels. Dat alles in de tijd, dat AH zijn buitenlandse groenten en fruit betrok van agenten en importeurs, moest nemen wat er werd aangeboden, weinig in de melk te brokken had en. het grootste nadeel, geen consument-gerichte zaken kon doen. Aan Haagsma de taak dat te veranderen. Door een eigen organi satie op te bouwen. Voorop stelt hij dat hij volledig vrij gelaten werd, vooral door zijn pro ductmanager de heer B. P. Velema, eigen initiatieven kon ontplooien en waar nodig gesteund werd. 'Dat was en is heel belangrijk; het tekent de sfeer in het bedrijf het tekent ook het vertrouwen dat ze in je hebbenHij ging kijken en praten in Franse, Spaanse en Italiaanse ge bieden en de resultaten daarvan lig gen voor het grijpen: de enorme op gang van Italiaanse perziken (AH bracht ze als eerste in een mandje), de aardbeienluchtbrug vanuit Italië, Franse druiven, Italiaanse bloemkool en sperziebonen en tal van artikelen die eerst in de filialen met een wereld- tuin getest zijn en nu in alle filialen te koop zijn zoals Franse blauwe as perges, aubergines, nectarines, broc coli (het kleine zusje van de bloem kool) en artisjokken. 'Wij', zegt de heer Haagsma, 'hebben onze eisen gesteld, hebben gezegd hoe we verwerking, verpakking en vervoer willen. We hebben daarnaast de hele AH-filosofie overgebracht, de mensen daarginds enthousiast gemaakt voor onze en daarmee ook voor hun eigen zaak. Onze kontakten, direkte kon takten, zijn uitstekend. We werken nu samen met partners, die ons kennen en begrijpen'. Hoe dat alles bereikt is? Het blijkt moeilijk te omschrijven, maar het kernpunt is: rekening hou den met de mentaliteit van de mensen in die andere landen en zakendoen in de taal van die mensen. Op een woensdag staat er een wagon perziken in Zaandam. AH keurt de lading af. Informatie leert dat de wagon naar Hamburg moet. Op zondag een telefoontje naar de heer Haagsma dat de wagon in Oldcnzaal staat. Een telefoontje leert dat de wagon naar Kopenhagen moet. De woensdag daarop staat de wagon opnieuw in Oldcnzaal, gevuld met een smurrie die ternauwer nood tot vergane perziken te herleiden bleek. De heer Haagsma: 'Je kunt zeggen, wij hebben de lading afgekeurd, het is ons probleem niet meer, dus ik bemoei me er niet meer meemaar ach je kent de mensen daar, beseft dat ze hun vracht kwijt zijn en extra kosten heb ben en dan wil je heus wel ettelijke uren telefoneren, ook al is het op je vrije dag'. Tot zijn taak behoort wel het begelei den van die artikelen en het maken van van promotie daaromtrent. 'Daarvoor' zegt hij, 'zijn er de kontakten met de steunorganisaties en de groentencliefs in de filialen, die fantastisch meewer ken. Ik hoef alleen maar te denken aan hun positieve opstelling ten aan zien van volkomen nieuwe artikelen'. En voortbordurend op nieuwe arti kelen: 'Er zullen er nog wel meer komen. Je hoeft er niet beslist naar te zoeken, je komt ze vanzelf tegen.' Waar het einde is? 'Ik weet het waar achtig niet', zegt de heer Haagsma, 'ik geloof dat niemand dat weet. Moge lijk moeten we mettertijd typisch Nederlandse/ie produkten ook uit andere landen halen. Dan is er de vraag of AH zo snel zal blijven doorgroeien. Samen met mijn assistent de heer Vet is het nu nog wel te verhapstukken, maar misschien moet er nog wel eens een grote, aparte organisatie opgezet worden.' Omdat hij liever punten zet dan vraagtekens besluit hij met een 'Nu liggen we duidelijk voorop. We zullen er alles aan doen dat zo te houden'. Op woensdag 28 juni was voor de filia len 1025 Coevorden en 1641-1096 uit Emmen de grote dag aangebroken om de hengels te voorschijn te halen voor de jaarlijkse viswedstrijd. Ieder een was verzocht om half acht aanwe zig te zijn bij de visvijver in het dorpje Dalen. De vangst was in vergelijking tot vorige jaren bijzonder goed. De dames hadden af en toe wel assis tentie van de heren nodig om de enor me vissen van wel 10 cm uit het water te krijgen, wat dan na veel moeite en nog veel meer gelach eindelijk gelukte. Ook was er een visser die niet genoeg op zijn dobber lette zodat de vis er bij na met zijn hengel van door ging. Om negen uur werd het einde van de wedstrijd aangekondigd en begaf ieder een zich naar de bar-dancing 'HET OELEN BRET' in Dalen. Hier wer den de prijzen bekend gemaakt. De heer Heinen uit filiaal 1641 bleek de meeste vis te hebben gevangen, hij mocht dan ook de wisselbeker in ontvangst nemen. De tweede en derde prijs werden gewonnen door de heer G. Nellestijn en mej. Hutten. Op maandag 17 juli j.I. hoor den we om 07.00 uur dat de drukkerij van Flitsen, Henkes Holland in Haarlem, in lich ter laaie stond. Op weg naar Zaandam zijn we er langs ge reden. Van de grote moderne drukkerij was niets meer over. Dezelfde avond stond er reeds een ad vertentie in de krant, met de medede ling dat de andere drukkerijen van de NDU, waartoe Henkes behoort, en andere kollega-drukkerijen klaar ston den om de relaties van Henkes op te vangen. De volgende dag ontvingen we een be richt van de produktieleider van Henkes, de heer Knoop, van de vol gende inhoud: 'Gewoon doorgaan met Flitsen, we staan voor niets. Kopij naar Firma Ruys, Oudeweg, Haarlem. Tech nische procedure blijft gelijk'. Een vlotte reactie in een moeilijke situatie. Het lijken wel AH-ers! Wie ooit in Spanje of Italië geweest is, weet dat de mensen daar veelal leven met de leuze: wat vandaag niet afkomt kan morgen wel. Een lofwaardig standpunt in verband met enge ziektes en zo, maar harde business vergt een ietwat andere instelling en Pedro Haagsma heeft hen van de noodzaak van die andere instelling kunnen overtuigen. Via een oer- zakelijke benadering, maar doorspekt met zuidelijke flairs. Niet altijd is het even zonnig verlopen. De heer Haagsma herinnert zich maar al te goed zijn eerste vliegtransport van aardbeien naar Nederland. 'Die konden meteen naar de jamfabriek.' Zijn baas had als enig commentaar 'Je hebt er zeker van geleerd'. Die lering moge blijken uit de achttien vliegtuigen die dit jaar de aardbeien puntgaaf hebben afgeleverd. 'Moet u nagaan, die aardbeien zijn 's morgens geplukt en de volgende morgen zijn ze al op Schiphol vanwaar ze direkt naar de filialen gaan. Als je in Nederland aardbeien koopt, gaat dat via de veiling en duurt het tenminste twee dagen voordat ze de consument bereiken Naast die aardbeien-luchtbrug is er het vervoer over de weg, ondermeer met dertig koelwagens. Aan Haagsma, 28 jaren jong, de taak dat te organi seren. Hij is er veel langer dan acht uur per dag mee bezig, telefonerend, telexend, ontvangend en uitschrijvend, reizend naar verre streken voor het verstevigen van bestaande en leggen van nieuwe kontakten. Vreemde ervaringen? 'Jawel, in Sicilië zit een man die iedere week driehonderd wagens met bonen verzendt. Geen kleinigheid, maar ik kon die man eerst niet vinden. Ik kwam in een klein dorp, waar in een of ander hokje een mannetje zat met een pet. Dat was hem en ik had een groot bedrijf verwacht' Hoe zijn kontakten zijn uitgegroeid toont dit verhaal ^IIAAR GAAN2.E, NAAR MOEDERDE EEN HEEL WEEKEND ZONDER INSPRAAK, BONDER MEDE2EG- GENSCHAP, ZONDERa^cT WERKOVERLEG, S ^OMMUNICflLlE.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 7