UIT DE ONDERNEMINGSRADEN Concerndiensten Jaarvergadering Secretaris Uitbreiding Coll. Ong. Verz. Werktijden COR Restaurants PB Zaandam SM-HK Re-organisatie Reglement OR Conjunctuur Neven werkzaamheden Secretaris Grondslagen beleid SM-Filialen Cursus Bentveld Cursus Samsom Vergadering mei Enkele ideëen Omzet ontwikkeling Waardepunten Straf- en korrektie Sekretaris Verkiezing COR-leden AH-Flitsen 6 Het kader van de BTD/DLB gaat er mee akkoord dat de heer van Marion 1 X per maand persoonlijk contact opneemt met zijn achterban in deze beide diensten. Gezien het feit dat de OR niet meer alle personeelsleden in het HK ge bouw vertegenwoordigt maar de Con cern-diensten, wordt besloten de vergadering OR-CD te noemen. De algemene vergadering van aandeel houders is goed verlopen. Nadat een van de aanwezigen kenbaar had gemaakt het niet eens te zijn met one handelwijze t.a.v. Angola-koffie heeft de President-Commissaris de schriftelijk opgestelde verklaring van de Raad van Bestuur voorgelezen waarin ons standpunt is uiteengezet. Ter informatie van de vergadering leest de voorzitter bovengenoemde ver klaring, die overigens ook reeds in AllerHande was afgedrukt, voor. AH gaat van het standpunt uit dat wij de elementen die de klant van belang vindt bij haar keuzebepaling moeten onderkennen. Wij bieden keuzemoge- mogelijkheid en willen politiek buiten ons bedrijfsbeleid houden. Besproken wordt de discussienota over dit onderwerp. De stand tot dusverre is dat 4 OR's een secretaris uit hun midden hebben gekozen en 6 OR's de personeelfunctionaris heb ben aangewezen als hun secretaris. Een van de leden vestigt de aandacht op het vermelde pluspunt, dat een uit de gekozen leden voortkomende se cretaris gemakkelijker als woord voerder van een OR kan optreden dan een personeelfunctionaris. Hij is van mening dat, zo dit al een keer zou gebeuren, gemakkelijk voor die ge legenheid een woordvoerder uit de gekozen leden kan worden benoemd. Dit zou zelfs te verkiezen zijn, omdat dan per gelegenheid de meest geschik te persoon zou worden uitgekozen. Op grond hiervan vervalt het argu ment tegen een personeelfunctioaris als secretaris. Deze redenering wordt door allen gedeeld. Een van de andere leden merkt op dat een gekozen secretaris zich voor zo veel aspecten moet laten ondersteunen door de personeelfunctionaris dat er feitelijk niet zo veel van zijn functie overblijft. Ook wordt opgemerkt dat deze ORCD het voordeel heeft geografisch bij elkaar te zitten, waardoor de leden gemakkelijk in de gelegenheid zijn de heer Ypma te bereiken die, naar in de praktijk is gebleken, altijd op korte termijn een moment kan vinden voor een gesprek en overleg. De 10 aanwezige leden zijn dan ook unaniem van mening dat het secretaris schap door de heer Ypma moet wor den voortgezet. De leden hebben gepeild bij hun achterban of er behoefte zou bestaan om de collectieve ongevallenverzeke ring uit te breiden. Het blijkt dat slechts een zeer klein gedeelte hierop prijs zou stellen. Ter informatie merkt de heer Heijn op dat in de j.l. RvB- vergadering over dit punt is gesproken Behalve enige technische bezwaren die aan een uitbreiding zijn verbon den, was men van mening dat extra kosten zouden moeten worden ge maakt die slechts aan enkelen ten goede zouden komen. Overigens merkt de voorzitter op dat het beter is 'randverschijnselen', waar onder dit punt moet worden gerekend, lx per jaar (maximaal 2x per jaar) te bespreken, opdat e.e.a. in zijn totaliteit kan worden bekeken. Uit de enquête is gebleken dat de meerderheid van het personeel tevre den is met de variabele werktijd. Gevraagd werd of de begintijd kan worden vervroegd met een kwartier. Dit zal dan wel inhouden dat de kern- tijd met een kwartier wordt verkort. Hiertegen bestaat van de zijde van de Raad van Bestuur geen bezwaar. Gezien de geringe belangstelling zal de lunchtijd niet worden uitgebreid tot een uur. Teleurstellend is dat de registratie slecht gebeurt. Met betrokkenen zal worden opgenomen dat registratie wel dient te geschieden. Indien wij ooit tot glijdende werktij den zouden overgaan, zal invoering van prikklokken onontkoombaar zijn. Bij schriftelijke stemming zijn als vertegenwoordigers in de COR ge kozen de heren De Boer en Van Marion; reserve is de heer Reeling Brouwer. De heer De Boer heeft zich reeds bereid verklaard met deze afvaardi ging. De heer Van Marion zal hier naar worden gevraagd. Afgesproken is om 2 afgevaardig den van SdW in de COR te benoe men. Zodra het COR-reglement wordt gewijzigd zal de uitbreiding hierin worden verwerkt. De Voorzitter geeft een toelichting op de conclusies aan de projectgroep en de gastenenquête, die werden inge steld. Als sterke punten kwamen naar voren onze eethuisjes en de prijsstelling. In de AC Kalverstraat en de AC Ze venaar hebben interieurverbouwingen plaats gevonden. In de AC Amstelveen is een eethuisje geopend, met groot succes. In de AC Beekbergen wordt een proef genomen met vers vlees, geleverd door onze P. B. Wijhe. De heer Hattink, personeelfunctio naris, rapporteert uitvoerig over de activiteiten van de opleidingscom missie en vertoont de eerste kassette van het introduktieprogramma, dat door vakmensen is samengesteld. De heer Eusman wordt uigenodigd het secretariaat van de O.R. te blijven behartigen. Bij wijze van proef zal de O.R. de vol gende keer zonder aanwezigheid van de voorzitter een korte bespreking aan de vergadering laten voorafgaan. De heren J. J. Arends en J. Berntssen worden afgevaardigd naar de C.O.R. Besproken werden het rapport Ar beidsmotivatie, de E.H.B.O., de ver slagen van commissies werkkleding, de ideeënbus, buitenlandse werkmen sen en het op bepaalde avonden con tact hebben met de achterban. Me vrouw C. M. Hoogland en de heer A. de Jong worden afgevaardigd naar de C.O.R. en de heer P. Helder wordt uit genodigd het secretariaat van de O.R. te blijven behartigen. Overeengekomen werd dat er voor lopig geen vaste agendacommissie zal worden benoemd. Bij de voorberei ding van onderwerpen, welke in de O.R. aan de orde gesteld worden zal per onderwerp bekeken worden welke leden hieraan hun medewerking zullen geven. De Voorzitter gaf een toelichting op het jaarverslag van onze productie bedrijven, dat aan de leden was uit gereikt. Een voorstel tot wijziging van het be dieningssysteem zal door de betrok ken O.R.-leden met de leiding van de cantine worden opgenomen. Een der COR-vertegenwoordigers meldt, dat er geen vergadering meer is geweest na zijn vorige verslaggeving van de vergadering van 16 mei j.l. Wel stelt hij de OR in kennis van het feit, dat 3 COR-leden (1 DC- 1HK- en 1 PB-Iid) een vergadering hebben bijgewoond van het Industrieschap Amsterdam, behandelende het onder werp invcsteringshcffingen. De konklusie aldaar was dat de in vesteringsheffing, welke de Regering voorstaat te ondernemen, een kwalijke zaak is. Deze heffing zal de bedrijven dwingen 'over de grens te gaan'. Naar aanleiding van de vraagstelling in de vorige vergadering deelt de Voor zitter het volgende mede. Er is een verslag opgesteld over de aanpak van de re-organisatie binnen bepaalde groepen in AH SM N.V. Uit dit verslag blijkt dat alle zorgvul digheid in acht is genomen. Per individueel personeelslid kunnen er uitzonderingen zijn met betrekking tot de beleving van een en ander en wol met name voor degene, die in een bepaalde situatie teleurstelling heeft ondervonden. O.a. met de groep RCA's zijn reeds de persoonlijke gesprekken gestart. Deze gesprekken zullen binnen een bepaalde tijd hun afronding hebben. Een der OR-leden stelt de vraag, wie bij de re-organisatie het eerst van be paalde plannen op de hoogte wordt gesteld: de OR-vertegenwoordigers of de bij de re-organisatie betrokkene. Voorzitter antwoordt, dat volgens de moderne opvattingen de onderne mingsraad in bepaalde situaties voor informatie krijgt. Bij bepaalde geplan de veranderingen kan voor-overleg met betrokkenen prevaleren. Naast bespreking van enkele kleine punten uit dit reglement, werd uit voerig gediscussieerd over artikel 12: vóór-overleg zonder de Voorzitter alsmede over artikel 17: bescherming lidmaatschap OR. Ten aanzien van het vóór-overleg merkt Voorzitter als zijn persoonlijke mening op, dat het niet wenselijk is dat Voorzitter en OR tegenover elkaar komen te staan, met als resultaat polarisatie van meningen. Indien bij vóór-overleg getracht zal worden tot een gemeenschappelijk standpunt te komen, is het gevaar aanwezig dat de persoonlijke stand punten tijdens de OR-vergadering 'onder de tafel' verdwijnen. Voorts wordt opgemerkt, dat inge volge artikel 18 lid 1 van de Wet op de Ondernemingsraden het onderling be raad niet alleen het voor-overleg hoeft te betreffen, doch ook op na-overleg kan terugslaan. Ten aanzien van artikel 17 is de ver gadering het met de voorzitter eens, dat de inhoud van dit artikel (be scherming lidmaatschap OR) qua praktische uitvoering een moeilijke inhoud heeft. Er ontstaat hierover een uitvoerige discussie met als voorlopige konklusie 'het lidmaatschap brengt een persoon lijke verantwoording met zich mede, inclusief de aanvaarding van de daar aan verbonden risico's'. Aanwezigen ontvangen een 7-tal overzichten met grafieken van de situatie 1971/72 van o.a. prijsindex cijfers van de gezinskonsumptie, als mede die van de Ionen, werkgelegen heid, spaartegoeden bij banken en spaarinstellingcn. Aan de hand daarvan geeft Drs. H. van der Wees een beknopte duide lijke uiteenzetting. Voor 1972 zijn de verwachtingen van de resultaten niet optimistisch. De prijsstijgingen, de loonkosten en de toenemende werkeloosheid (minder besteedbaar inkomen) zijn geen injecties tot ver betering van de economie in Neder land. Tekst reeds in het bezit van de OR- leden. Vooropgesteld wordt, dat uitnodi gingen van derden tot b.v. het houden van lezingen of het schrijven van een artikel, beschouwd dienen te worden als zijnde gericht tot een funktionaris in dienst van Albert Heijn en niet als zijn gericht tot de persoon in kwestie. In dit rapport komt niet naar voren wat de consequenties zijn ingeval ie mand twee banen heeft. Aanwezigen achten dit rapport in principe bruikbaar ondanks zijn be perking. OR-leden hebben de tekst 'taakstelling secretaris OR' ter bestudering reeds toegezonden gekregen. Zij achten echter de funktie van secretaris OR te veeleisend en te tijdrovend voor een OR-lid. Secretaris antwoordt daarop, dat het administratieve gedeelte, zoals het notuleren en uitwerken van de vergaderingen alsmede het regelende onderdeel, niet tot de taken van de te kiezen secretaris hoeft te behoren. De leden stellen na ampele discussie voor een kontaktman te kiezen uit de OR-leden, echter met duidelijke funk- tieomschrijving. Op voorstel van de Voorzitter zal een kontaktman wor den gekozen voor een proefperiode van 6 maanden. In de januari-verga- dering 1973 - of eerder indien hiertoe aanleiding estaat - komt dit onder werp opnieuw op de agenda. De vergadering stemt dus in met het feit, dat de heer Brandsma de funktie van secretaris blijft vervullen. Aanwezigen gaan over tot het schrif telijk kiezen van een kontaktman. Kandidaat staat de heer D. Bruijn. Resultaat van deze schriftelijke stem ming is7 voor en 1 blanko. De afwezige OR-leden hebben hun stem reeds uitgebracht op de heer D. Bruijn tijdens het voor-overleg tussen de OR-leden. Voorzitter stelt voor tijdens de ver gadering van 2 augustus a.s. de COR- afvaardiging te kiezen. De gehele OR zal deelnemen aan de Cursus Bentveld van de Ar beidersgemeenschap der Wood- brookers; de voorzi iter en de secre taris zullen een gedeelte van de tijd aanwezig zijn. Programma omvat 8 halve dagen en is gericht op de persoonlijke ontwikkeling. De OR-leden kun nen zich met de plannen voor bei de cursussen verenigen. Het verslag wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van het verslag merken enkele leden op dat er bijna geen reakties van de achter ban binnenkomen. De voorzitter antwoordt dat het een taak van ons allen zal zijn om de achterban erbij te betrekken met alle middelen die ons daarbij ten dienste staan. Tevens merkt de voorzitter op dat dit probleem niet alleen staat, het speelt ook bij de Redaktie van Flitsen, bij de uitgave van perso- neelsaandelen enz. - via vergaderingen de collega's informeren. - via personeelsorgaan. - welkomboekje voor nieuwe lingen. - tijdens introduktiedag in het kader van de E.O. - onderdeel in opleidingsprogram ma voor leidinggevenden. De omzetontwikkeling van de 5e periode is bevredigend. In deze periode lag de omzet boven het plan en gelet op de feiten zal deze ontwikkeling zich in de 6e periode gunstig voortzetten. De kosten zijn over het algemeen sterker gestegen, dan de omzet. Vooral de loonsom en de voorraadverschillen hebben een grote invloed op de uiteinde lijke resultaten. Tijdens het bespreken hiervan stelt een lid de vraag: - Wat is het A.lT.-beleid inzake de milieubeheersing? De voorzitter antwoordt dat de laatste jaren door Albert Heijn N.V. studie gemaakt wordt om hierin een standpunt te bepalen. Veel zorg wordt besteed om vast te stellen wat de konsument aan arti kelen en diensten verlangt. Dit ge zien tegen de achtergrond van een groeiend onbehagen van de konsu ment ten aanzien van de milieu verontreiniging. Ten aanzien van het beoordelings gesprek wordt de vraag gesteld: - Waarom dit punt in de grond slagen voor het beleid? - Wat doet Albert Heijn Super- mar N.V. met die gegevens? De voorzitter antwoordt dat dit artikel is opgenomen om in geval van ingebreke blijven van de lei ding éénmaal per jaar een gesprek te kunnen claimen. De gegevens dienen als hulpmiddel bij de inventarisatie die nodig is voor een goed personeelsbeheer en promotiebeleid. De mutaties vormen vaak een handicap bij de beoordelingsge sprekken in verband met het korte tijdsbestek waarin beoordeeld zou moeten worden In verband met de belangrijkheid van de 'Grondslagen voor het be leid' is het een agendapunt voor de volgende vergadering In de eerste maanden van dit jaar is er een onderzoek ingesteld naar de betrokkenheid van het personeel ten aanzien van de waardepunten. In totaal zijn 95 medewerkers ge ïnterviewd. Ondanks de kritiek op de be staande situatie blijkt dat door een juiste kommunikatie en enkele technische aanpassingen, nieuwe akties zullen slagen, omdat een be loningssysteem voor extra in spanning door de medewerkers als positief wordt beleefd. Momenteel wordt studie gemaakt, van een nieuwe aanpak. Wanneer meer gedetailleerde gegevens be kend zijn betreffende het nieuwe waardepuntensysteem zal dit aan de OR-leden worden voorgelegd. Een onderzoek heeft aangetoond dat men niet tevreden is met de huidige regels. Een nieuwe proce dure is ontwikkeld en zal gelden voor degenen met een individueel kontrakt. Procedure wordt uitgewerkt en zal toegezonden worden aan de leden met een individueel kontrakt, na dat een en ander door de direktie van Albert Heijn Supermart N.V. is goedgekeurd. Op voorstel van de voorzitter zal na een half jaar deze verkiezing gehouden worden, onverminderd het recht van de OR eerder tot aanwijzing van een secretaris over te gaan. De vergadering stemt in met het feit dat de Heer Voskamp de funktie van secretaris voor die tijd zal waarnemen. Aantal zetels 7. Gekozen: P. G. Lange, C. J. van Maanen, C. A. Blankespoor-van den Bosch, G. Doets, B. F. Bernd- sen, J. P. L. M. Drieshen, T. C. Vlieland. reserve-kandidatenC. Hoekwa ter, P. van der Perk. Installatie van de COR zal plaats vinden op 24 augustus a.s.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 6