PERSONEELSVERENIGING KENT WIJHE NIET MEER Vorig jaar startte reeks vernieuwingen Executie meesterpijp luidde wijzigingen in, waarover iedereen mag meepraten I »t jjfpaté's. n knakworstjes. Ook vele niet-toppers Vergaderschema's taboe Veel ten goede gekeerd AH-Flitsen 5 In Wijhe is veel veranderd. Wie het niet gelooft kan er gerust heen gaan. De koffie is goed, de hele ontvangst trouwens. Misschien moet er even ge zocht worden in het dorp, want die opvallende vele meters hoge (Meester)pijp is verdwenen. De al sinds jaren noodlijdende personeelsvereniging in Wijhe is niet meer. Heeft zichzelf opgeheven. Nu is er een pro- jektgroep die tal van perso- neelsactiviteiten organiseert, van knusse avond tot vis wedstrijd, van voetbaltoer nooi tot auto-sterrit. Het loopt wonderbaarlijk. De projekt- groep doet alles zelf, legt 'hogerhand' alleen verant woording af omtrent het bud get. Mededelingen op borden werden vrij slecht of helemaal niet gelezen, leerde de ervaring. Een projektgroep ver zorgt nn een nieuwsbrief die afhanke lijk van het nieuws op onregelmatige tijden verschijnt. Iedereen kan een stukje insturen. Het loopt uitstekend. Het beheer van de kantine is in handen van weer een andere projektgroep. Deze groep bepaalt zelf prijzen en assortiment in haar domein. an de in het afgelopen jaar gemaakte winst zijn nieuwe gordijnen en een aantal bloem bakken gekocht. Dit zijn drie voorbeelden uit een reeks werkzaamheden die ontstaan zijn vanuit de werkgroep organisatie-ont wikkeling. Ook al een werkgroep met tal van projektgroepen, die al naar gelang de inhoud van het projekt, bestaan uit verschillende mensen. Medewerkers die worden gesteund en waar nodig gestimuleerd door de leiding, maar erg veel zelf doen. Zelf met ideeën komen, zelf plannen uitwerken. Die gedachte van zelf-doen bestaat overigens niet alleen voor het gezellige avondje en de vrolijke kantine, maar zeker ook in het werk zelf. Dat ligt ook besloten in die organisatie ontwikkeling die kort gezegd de mens bewust wil maken van zijn eigen plaats in het bedrijf. Dat kan op veler lei manieren; door training, door scholing, door vorming, door bege leiding. Vorig jaar is van start gegaan met zgn kadergespreksgroepen van hooguit tien mensen. Iemand houdt daarbij een inleiding over een onderwerp dat gericht is op de situatie in het bedrijf. Daarop volgt een discussie en gehoopt, eigenlijk verwacht wordt, dat de besproken stof op de afdelingen verder wordt uitgedragen. Door deze gespreksgroepen worden thans ongeveer 80 van de 500 mede werkers direkt bereikt. Er bestaan tevens plannen om de personeels beoordeling te harmoniseren en varia bele werktijden in te voeren. Dat laat ste werpt grote problemen op daar er op bepaalde tijden wordt gereden met personeelsbusjes in een straal van 25 km om Wijhe. Dan ook nog wordt er gewerkt aan een boekje met arbeids voorwaarden en aan een programma voor de entree van nieuwe mede werkers. Centraal in de werkgroep staat tevens het chapiter opleiding; vakopleiding vormings-onderwijs en opleiding in het bedrijf zelf. Evenzeer een gegeven dat - en dit is in feite het kernpunt - niet wordt afgedaan met de kreet 'mens, werk en loonmaar met 'mens, werk, loon en mentaliteit'. gedeelte van AH's hartige tachtig artikelen, die zijn :r it.w. tijden, zoals gesneden worst- li laaltijden, zoals rookworst, In het hart van PBW zwaait de slopershamer. Het oudste gedeelte van de fabriek wordt verbouwd en gemoderniseerd. Alweer een fase in de reeks vernieuwingen die vorig jaar begon met de ingebruikname van het gebouw voor de centrale voorzieningen. Er volgt nog meer, de plannen liggen gereed maar zijn nog te pril om hier te worden ge boekstaafd. Wel dit: er komt ook nieuwbouw. En dit: gebrek aan grond is er niet, want slechts een kwart van het 61.000 m2 tellende terrein is bebouwd. Alle veranderingen omtrent gebouwen en daaruit volgend ook machines worden mede uigedokterd door de werkgroep procesontwikkeling met projektgroepen. Het doel van de werkgroep: onderzoek naar verbete ring van het bestaande produktieproces door aanschaf van nieuwe en/of ver betering van bestaande apparatuur. De projektgroepen zijn nooit gelijk van samenstelling, deze hangt af van het projekt dat onder handen is. Wanneer het gaat om een machine wordt er altijd iemand bij betrokken die met de machine werkt. En die werkt op zijn beurt mee met het op stellen van een programma van eisen als het gaat om een nieuwe machine, die vaak een schaap met vijf poten blijkt te moeten zijn. Zo'n machine blijkt zelden of nooit kant-en-klaar geleverd te kunnen worden om de eenvoudige reden dat de mechanisatie in de vleeswarenindustrie nogal ver achter ligt. En wat er is, verandert steeds. PBW heeft inmiddels nieuwe appara tuur in de rokerij, een nieuwe snij/ mengmachine, een nieuwe hamuit- beenmachine en onderzoekt op het ogenblik of het beprijzen en het ver pakken van vacuum verpakte vlees waren losgekoppeld kan worden. Waarvoor dan weer iets nieuws nodig is. Dit zoeken gebeurt met de hoofden van dienst, die op hun beurt overleg plegen met de betrokken medewer kers). Op die manier komen verschil lende mensen met verschillende idee ën, op die manier praat iedereen mee. De leiding erkent volmondig dat de mensen die ermee moeten werken het 't beste (kunnen) weten. Was overbodig geworden. En aangezien een niet-functione- rende schoorsteen snel bouw vallig wordt, moest-ie-weg. Dat is een verandering die van buiten af te zien is. De meeste andere wijzi gingen niet, die liggen intern. Bij de worstsnijders in de fabriek, de verpak- sters, de meisjes op kantoor. Zij allen hebben nauw te maken met die radika- le ommekeer in de organisatie, die bij de overname in 1966 sudderend begon, even aanwakkerde tot windkracht acht of daaromtrent en nu meer werkt als een verfrissend briesje dat de mensen daar zeer welkom blijkt te zijn. Die organisatie namelijk maakt dat iedereen kan meepraten en hoewel de leiding liever verre blijft van dood- doenerige woorden als inspraak en medezeggenschap, is zij wel inge nomen met het feit, dat de mensen mee kunnen praten en dat nog doen ook. Voor insiders: die organisatie is (op papier dan) niet opgebouwd in de geijkte vorm van een pyramide hoe schoon die dan ook wezen mag, maar van een cirkel. Een gewoon rondje dus. En in dat rondje wordt de nadruk gelegd op een goede horizontale en vertikale kommunikatie tussen de verschillende afdelingen onderling in vertikale zin en tussen de verschillende leidinggevende lagen in vertikale zin. Een mooie volzin voorwaar, maar wat heb je er als simpele ziel aan. Dit: voor iedereen gelden dezelfde spelregels, de idee baas-knecht ebt weg, de klassieke scheiding kantoor/ fabriek kantelt, de mensen hebben een zo groot mogelijke individuele vrijheid en een eigen verantwoordelijkheid. Vanuit die cirkel zijn werkgroepen gecreëerd, bestaande uit mensen uit de top, dat wel, maar uit die werk groepen worden projektgroepen ge boren en daarin bevinden zich vele niet-toppers. Zo'n groep vat een bepaald projekt bij de kop. Dat kan van alles zijn, een nieuwe machine, andere bedrijfs kleding, maar wat het ook is, in zo'n groep zit altijd tenminste een man die nauw bij de uitvoering van het project betrokken is. De man uit de praktijk, die zijn zegje zegt. En dat gelukkig ook doet. Dan zijn er de kaderge spreksgroepen, waarbij ook niet-top pers betrokken zijn om mee te praten over situaties in het bedrijf. Wie nu denkt, dat er in Wijhe meer gepraat dan gewerkt wordt heeft het goed mis. Vergaderd wordt er alleen naar behoefte d.w.z. alleen als er iets is. Vergaderschema's zijn taboe. Notulen trouwens ook, tenzij daartoe een wettelijke verplichting is zoals voor de ondernemingsraad. Bij voor keur wordt gewerkt aan de hand van aktielijsten en projektlijsten, dat is doortastender en overzichtelijker. In PBW wordt nadrukkelijk gesteld dat men er nog lang niet is, maar wordt even nadrukkelijk gezegd dat er al veel ten goede gekeerd is. Dat zijn niet alleen woorden van de toppers, maar ook van de niet-toppers, die volmondig beamen dat wat er is geschied goed is geweest. Het duidelijkste voorbeeld volgens hen is de veranderde sfeer, die is niet te zien en niet te meten maar wel te voelen. Mogelijk is die gezonde sfeer de reden van het weinige verloop in de pakweg laatste twintig maanden en/of het aanzienlijk mindere ziekte verzuim?

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 5