In Wijhe is alles sinds overname gereorganiseerd Stuurgroep houdt papierbrij in toom Zeer velen bij beleid betrokken Dienstverlening Werkgroepen Urgentie Tachtig produkten Projektgroep produktontwikkeling verzet bergen werk AH-Flitsen 4 PBW staat borg voor een g| Wat wordt er gedaan in PBW en hoe wordt dat zichtbaar gemaakt. Voor het klaren van deze taak staat sinds enige jaren de werkgroep informatie ontwikkeling, die vooral een administratief/sturende functie heeft. Ergo mensen met een rijstebrij aan papieren gege vens? Juist niet, het gaat er om de papierwinkel zo klein mo gelijk te houden. Informatie-ontwikkeling heeft aller eerst het gehele produktieproces afge bakend. Bekend was weliswaar wat er aan grondstoffen inkwam, bekend was of de aangevoerde grondstoffen wel zo efficiënt mogelijk waren benut. Dit karwei nu, waartoe op verschil lende afdelingen letterlijk en figuur lijk tot in grammen is gewogen, is voor 90% afgerond. De resterende 10% zal niet afgerond kunnen wor den, omdat er ten allen tijde enige schommelingen zullen blijven. Een tweede werk van informatie-ont wikkeling: tot genoegen van alle mede werkers is de verguisde prikklok ver dwenen. in de plaats daarvan is een mechanische tijdverantwoording ge komen, die op haar beurt gezorgd heeft vooreen minimum aan papieren informatie. Voorheen gebeurde alles apart, kwamen er briefjes en telefoon tjes bij chefs, nu zijn alle gegevens centraal op de hollerith afdeling terug te vinden. Het ligt in de bedoeling ook de re gistratie van de produktie door middel van dit systeem te gaan opnemen. Waarmee dan opnieuw de inhoud van de papierwinkel slinkt. Vraag een AH'r naar PB Wijhe en het antwoord is meestal: 'daar wordt worst gemaakt'. Dat klopt. Het klopt al sinds jaren, maar het is wel het enig overgebleven punt uit die begintijd, zes jaren geleden, toen AH dit bedrijf aan de spoorlijn Deventer- Zwolle overnam. Het produkt op zich staat fier overeind, alles eromheen is gereorganiseerd. De werkwijze, het assortiment, de arbeidssfeer. Over AH's Vleeswaren Vandaag gaat dit artikel. Voorop slaat dat PBW geen normaal vleeswarenbedrijf is in de zin van produkten maken en dan maar verko pen aan derden. PBW heeft een be perkte klanlenkring, voornamelijk bestaande uit andere bedrijfsonder delen zoals de filialen en AH's groot verbruikers. Niet alle vleeswaren en aanverwante artikelen, die AH pleegt te verkopen, worden er gemaakt. Wél die artikelen die elders niet ge kocht kunnen worden, wél die artike len die goedkoper gemaakt kunnen worden en toch van dezelfde kwaliteit zijn als wanneer ze elders gekocht worden. Verder schuilt er in PBW een stuk dienstverlening aan. de verkooporga nisaties door b.v. het etiketteren van elders betrokken produkten, het snijden van elders gekochte worst. Vanwege de beperkte houdbaarheid van de meeste eindprodukten (het totale assortiment omvat ongeveer tachtig artikelen) is een distributienet opgezet dat de buitenstaander aan een nogal ingewikkelde dienstregeling doet denken. Als voorbeeldde verse rookworst moet binnen 24 uur na produktie in de winkels zijn en mag dan slechts gedurende vier dagen verkocht worden. Met meesterhand is van dit oude familiebedrijf een modern produktie- bedrijf gemaakt, door alle mensen in Wijhe met behulp van AH's centrale diensten op b.v. het gebied van vlees inkoop. De organisatie van PBW valt uiteen in a. het verwelken van de dagelijkse orderstroom en b. de bewa king c.q. ontwikkeling van die order stroom. Om dit alles geëffend te doen verlopen zijn vier werkgroepen opge richt met als enig doel: het inventari seren van projekten en problemen en het bepalen van de urgentie van de behan deling. Die werkgroepen zijn: assorti- ments-ontwikkeling procesontwikkeling informatie-ontwikkeling organisatie ontwikkeling Deze produktieontwikkeling is één projekt van dc werkgroep assorti mentsontwikkeling, die de urgentie van een nieuw produkt bepaalt en dit produkt-in-wording in een bepaalde richting stuurt. Produktontwikkeling krijgt een lijst met gegevens en gaat aan de hand daarvan ontwikkelen; dagen, weken, maanden. Regelmatig vinden keuringen plaats door assor timentsontwikkeling, door produkt ontwikkeling, veelal bijgestaan door derden. Heeft de werkgroep assortimentsont wikkeling haar fiat aan het nieuwe produkt gegeven, dan wordt het uitge zet bij een aantal huisvrouwen. Hun ervaringen, gevoegd bij die van werk groep en projektgroep gaan naar AH's merchandising die ook gaat testen en praten over prijs en verpakking. Dit langlopende ontwikkelen gebeurt niet bepaald omdat men om werk ver- De groepen bestaan uit leden van het leidinggevende team van PBW, die hun tijd voor de helft geven aan de dagelijkse werkzaamheden en voor de andere helft aan het werk binnen hun groep. Alle leden van de groepen zit ten in de beleidsgroep. Door de werk groepen worden verschillende projek ten aangepakt, waarvoor de leiders de mensen kiezen voor de aanpak. Door deze wijze van werken met projekt- groepen worden weliswaar (nog) niet alle 500 medewerkers nauw bij het geheel betrokken, maar wel zeer velen. legen zit, maai uitsluitend om van tijd tot tijd dc klant een totaal nieuw of vervangend produkt voor te zetten. Zo'n produkt moet meteen goed zijn en aantrekkelijk. En zoiets vergt studie. Het idee voor een nieuw pro dukt komt meestal uit de boezem van de vleeskenners in Wijhe, wie - gelijk de inspiratie bij een kunstenaar - zo'n gedachte te pas en te onpas invalt. En dan maar suggereren en proberen. Met, getuige de genoemde 5%, wisse lend succes. Een deel van het werk van de projektgroep verdwijnt in de ijs kast, niet om te rijpen, maar om eruit gehaald te worden zodra b.v. de filialen in moeilijkheden dreigen te komen door een gestagneerde toe- Onlangs is er fricandeau in sherrysaus op de markt gebracht. Een nieuwe loot aan de tachtig verschillende produktenboom van PBW. Per jaar komen er 5 a 10 nieuwe produkten bij en dat is slechts 5% van wat door de projektgroep produktont wikkeling aan (bergen) werk wordt verzet. hap. Wijhe's assortiment om onderverdeeld in vier hoof vleeswaren voor de koude il soorten, leverworst e.d. vleeswaren voor de Warrrl hamburgers enz. delicatessen, zoals hami ïna snacks, zoals cocktailballetP levering door derden. PBW kan dan inspringen, dank zij die stapels zorg vuldig opgeborgen recepten. PBW kan ook inspringen als er af wijkingen zijn in de grondstoffen, hetgeen bij vlees nogal eens wil ge beuren. Daarom bevat die ijskast ook alterna tieve recepten, zodat de produktie toch door kan gaan. De grootste wens van de werkgroep assortiments ontwikkeling: standaardiseering van de grondstoffen in klassen, opdat af wijkingen bij voorbaat tot een mi nimum gereduceerd zullen zijn. Een wens, die zo wordt verwacht, in een niet al te verre toekomst vervuld zal worden.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 4