Twee ploegen van achttien dames maken de meeste telefoonuren Bezorgdheid om het milieu in C.D. Ij ondernemingsraad ÏÉS Afieveringsschema Computer Vezeno dividend Keuze Routine bepaalt snelheid Standpunten Vertrouwen AH-Flitsen 3 In de vergadering kwam de milieube zorgdheid, die overal waarneembaar is, ter sprake. Dit probleem heeft ook onze volle aan dacht, evenals van b.v. de industrie. Voor zover het mogelijk is stelt men alles in het werk om naar oplossingen te zoeken. Dit zoeken is echter een moeilijke zaak. Immers, vele deeloplos singen blijken bij nadere bestudering niet de echte oplossing te zijn. T.a.v. het flessenprobleem hebben «ij recentelijk kunnen lezen dat statiegeld- flessen betekenen dat grote spoelmachi- nes moeten worden gebruikt. Deze vereisen zeer veel (schaarser wordend water, gebruiken allerlei chemicaliën die weer moeten worden geloosd en De dames van de bestelcentrale nemen geconcentreerd de telefonische bestel lingen op van de filialen. De afdeling bij Albert Heijn, waar de telefoon 'de meeste uren ma ken', is zonder twijfel de bestel centrale. De naam zegt het al: deze afdeling, waarop momenteel twee ploegen van achttien dames werkzaam zijn, registreert de be stellingen van de AH-filialen in alle windstreken. Afdelingschef J. H. Jansen kan boeiend over het werk van zijn telefonistes vertellen. Uitgangspunt voor het werk van de bestelcentrale is een aantal zorgvuldig in elkaar gepaste sche ma's. Ze zijn keurig aan de wand opgehangen. Het begint op een gegeven ogenblik allemaal bij de afdeling vervoer, die voor een bepaald assortiment een afleverschema opstelt voor de filialen. Bij de samensteling wordt rekening gehouden met tal van factoren als: laadcapaciteit van de auto's, stop en parkeerverboden en marktdagen ter plaatse, de aanwezigheid van los- ploegen en de situatie waarin moet worden gelost. Het schema komt vervolgens bij twee dames van de bestelcentrale terecht, die uitdokteren wanneer de beldag voor de filialen valt en op welke tijd een bepaalde zaak gebeld gaat worden. Zo komt uiteindelijk het bel-afleverschema tot stand. Zeer belangrijk voor de filialen in verband met de tijdige aanvulling van de voorraad, belangrijk ook voor de AH-produktiebedrijven, de ver- voersafdeling en de distributiecentra les, kortom een knooppunt in het drukke AH-vcrkeer. De heer Jansen: 'We hebben hier 28 telefoons staan, 21 daarvan zijn z.g. buitennettoestellen. Dat betekent dat we hier in Zaandam, Amsterdamse, Rotterdamse, Haagse, Utrechtse, Maastrichtse enz. toestellen hebben, waarmee we de betrokken plaatsen direct kunnen bellen. Het bellen in die Ere wie ere toekomt In de nationale caissière-com petitie was de derde plaats voor ons team uit Geldrop, de zesde plaats voor ons team uit Emmen en de negende plaats voor ons team uit Hengelo. Dames, nogmaals onze complimenten! filiaal de centrale vier keer op een dag aan de telefoon krijgt. De indeling naar de diverse groepen AH-artikclen ziet er (namelijk voor de telefonistes als volgt uit: de ochtendploeg werkt van 8.15-9.30 uur aan de categorie groente, fruit en bloemen; na een half uurtje koffiepauze (als er ten minste geen vertragingen op het sche ma zijn) zijn van 10.00-11.15 uur de dagartikclen (kaas, brood, banket, vleeswaren, delicatessen enz.) aan de beurt. Van 11.15-12.15 uur houdt dc ochtendploeg zich tenslotte bezig met het opnemen van de bestellingen in de sector nonfood (huishoudelijke artikelen, cosmetica, lederwaren, dro- gisterijprodukten enz). Om 12.15 uur treedt de middagploeg aan die zich tot 16.15 uur bezighoudt met dc kruidenierswaren. Mej. H. Kat streept hoofdbestelling in met markensingpotlood op ponskaar- telefoondistricten, waarvan we een rechtstreeks toestel hebben, is natuur lijk ook veel goedkoper'. De rekenaars van AH hebben dat allemaal precies uitgeknobbeld. De geschetste manier van telefoneren is niet alleen voordeliger, ze is ook snel ler. Proefnemingen hebben geleerd, dat in 25 procent van het aantal tele foongesprekken de totstandkoming van de verbinding al mislukt bij het kiezen van het netnummer, het zij door verkeerd draaien of door een storing. De bestelcentrale heeft daar nu zo min mogelijk last van. Het aantal gesprekken dat in het 'heiligdom' van de heer Jansen wordt gevoerd liegt er niet om, het zijn er zo'n 5000 a 6000 per week. 'Regel is dat wij de filialen bellen. Als een bepaald bedrijf moeilijkheden heeft, komt het niet bij ons, maar bij een districtskantoor terecht. Als wij echter niet op tijd telefoneren, heeft een filiaal de ver plichting om zich via een speciaal rechtstreeks nummer met ons in ver binding te stellen, waarna wij de fout alsnog kunnen herstellen', zegt de afdelingschef. De telefonistes houden zich zoveel mogelijk aan de vaste bel- tijd, de tijd waarmee een afdelings chef ergens in Nederland rekening houdt. Er wordt, zoals gezegd, voor één bepaald 'artikelenpakket' gebeld en het is dus mogelijk dat een bepaald De heer Jansen: Voorat bij het laatste deel van een bepaalde 'bestelfase' moet de tijd goed in de gaten worden gehouden. Alle gegevens die de dames opnemen, moeten namelijk door de computer worden verwerkt. Ook dat gaat via een vast schema, zodat we - onvoorziene omstandigheden voorbe houden - niet ver over onze tijd kunnen gaan. De dames vormen echter goede teams, die werk van elkaar overnemen als vertragingen ontstaan' Op de bestelcentrale zijn zoveel mo gelijk controles ingevoerd om te voor komen dat er later oneffenheden op duiken. De telefonistes zetten streepjes - in boekjes of op losse bladen - bij be paalde regelnummers. De plaats waar Aan houders van certificaten van aandelen Zaanse Beheersmaatschappij (de ziektekostenverzekeraar Vezeno) wordt dit jaar een dividend ad f 3,50 uitgekeerd. Bovendien wordt uitbe taald een extra-dividend ad f 2,50. Tegen overgave van de dividendbewij zen nummer 5 en 6 kunt u na aftrek van 25% dividendbelasting netto f 4,50 incasseren. Dit dividend is betaalbaar bij alle kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Door deze bank wordt hiervoor geen incassopro visie in rekening gebracht. De certifi caten worden verhandeld op de in courante effectenmarkt. Half juli was de koers 150%. Voor eventuele ver koop van een certificaat kan men zich het beste wenden tot de Middenstands- bank. leiden bovendien blijkbaar tot thermi sche verontreiniging. Dit voorbeeld kan met vele worden aangevuld. Tegenover de pertinente mening van experts ten gunste van een bepaalde aanpak staan even pertinente meningen van andere deskundigen die diezelfde aanpak verwerpen. Als detail handel staan wij te midden van de Nederlandse consumenten. Wij voelen de/elfde behoefte om ons steentje tot de oplossing bij te dragen. I >e/e materie is daarom onderwerp van vele gesprekken; in het verleden, van daag de dag en waarschijnlijk nog ver in de toekomst. het streepje staat, geeft tevens het aantal colli aan. Marksensen heet dit systeem met een mooi woord. Een paar controlerende activiteiten. Dat begint al bij de werkvoorbereidsters, die de programma's voor hun te lefonerende collega's klaarmaken. Die controleren b.v. bij het krui- denierswarenassortiment of het aantal boekjes overeenkomt met het aantal lose schudbladen, dat van de com puterafdeling komt. Ook kijken ze na of iedere telefoniste het geplande aantal filialen voor zich op papier krijgt. De dames achter de telefoons beginnen er zelf ook met controles. Het materiaal dat ze voor zich hebben moet qua inhoud en nummering overeenkomen met het bestelboek in een zaak. Allereerst vraagt de dame op het AH-hoofdkwartier echter naar het nummer van het filiaal. Daarna moet een afdelingschef of zijn ver vanger zeggen welk bestel boek hij voor zich heeft liggen. Dat laatste is een noodzaak, omdat de boeken elke veertien dagen worden vernieuwd in verband met wijzigingen in het assortiment. Vervolgens wordt aan beide kanten van de lijn de 'route van het boekje' nauwkeurig gevolgd. Hoe geroutineerder de AH-mensen aan beide zijden van de lijn, hoe sneller het doorgeven gaat. Een paar cijfers. De leden van de ochtendploeg bellen elk 30 a 40 filialen per halve dag en zetten dan 4000 a 5000 streepjes, hun collega's van de middagploeg nemen ieder 10 a 12 filialen voor hun rekening en zetten gemiddeld 8000 streepjes per halve dag in hun boekjes. De bezetting van de bestelcentrale bestaat voor bijna honderd procent uit gehuwde dames. Een opmerking van afdelingschef Jansen gegrepen uit de praktijk, tot slot. 'Het klinkt misschien wat merk waardig maar een telefoniste mag niet denken. Ze moet alleen maar goed luisteren en streepjes zetten. Op het moment dat ze gaat piekeren over een bestelling, loopt ze de kans dat er iets misgaat, waardoor het systeem stokt'. Assistent-chef kruidenierswaren P. F. F. J. Kühlmann uit Dordrecht 1055 zond ons nevenstaande foto, waarmee hij herinnert aan de regen tijd, die we hebben doorgemaakt. Onze taak zien wij vooral liggen in het bieden van de keus, dus b.v. gekleurd toiletpapier, maar vooral ook wit toiletpapier. Immers, slechts dan kan de klant tot uiting laten komen of, hoe en waar hij zijn betrokkenheid met de genoemde problematiek voelt. Een af wezig zijn van keus zou in feite neer komen op een zekere'dwang' onzerzijds. Een dergelijke rol zou 'aanmatigend' kunnen worden genoemd (juist vanwege de eerder genoemde tegenstrijdige op vattingen) en ons met recht kwalijk kunnen worden genomen. Daarnaast zien wij het als onze taak om, zo ver als in ons vermogen ligt, de juiste, objectieve en wetenschappe lijk verantwoorde standpunten te achterhalen. Dit doen wij door ons zo goed mogelijk op de hoogte te stellen van de vele publicaties. Gezien ons grote assortiment kan dit vanzelfspre kend niet voor alle artikelen grondig worden uitgediept. Onze rol als 'tussen schakel' stelt deze beperkingen. Als wij echter eenmaal een koers zich zien aftekenen, zijn er uiteraard wel metho den om het 'betere' sterker onder de aandacht te brengen dan het 'slechtere'. Ook in d'e sfeer van proefnemingen zijn wij actief. Wij hebben een groot vertrouwen dat we met z'n allen uiteindelijk de proble men zullen oplossen. Het zal vereisen dat overheid, fabrikanten en ook wij eraan blijven werken. Vanzelfsprekend hebben de recyclingmogelijkheden ook onze bijzondere aandacht. De rol van de afnemer is overigens zeker niet de minst belangrijke Ook hier is gelukkig een toenemende bewustwor ding te constateren. AL REGENT HET III HET HEUyiAND G- MET Oh ZIT U AAN DE Ziffik KANT

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 3