Perfekt huishouden via Sanitation-projekt 3 1 1 J t J 1 Afkoopregeling rentekaarten AH-Flitsen 7 i l I i k. I I u f f p I p *1 ~p i. LU (1 Tegen het einde van de vorige eeuw poogden werknemers uit vele landen van West- en Mid den- Europa zich op te werken uit de toestand waarin zij ver keerden. Het waren er maar enkelen die de weg vonden van werkplaatsen en fabrieken, van kleine woningen en café's naar de vrije natuur. In 1895 werd in Wenen de vereniging 'Die Naturfreunde' opgericht, die de werknemers opriep zich aan te sluiten bij een vereniging die de weg wees naar de schoonheden van de natuur en naar een hogere le vensinhoud. Ze stichtten hun eigen berghutten en vakantie huizen, waarvan het Padaster- jochhaus als eerste op 12 augustus 1907 werd geopend. In die natuurvriendenhuizen leest men gewoonlijk ergens aan de muur de woorden 'Berg Frei'. Wie die woorden nu te gen komt beseffe dat zij in oorsprong de trotse getuige nis zijn van een emancipatie gedachte: ook voor ons zijn de bergen, de natuur!! Van een Oostenrijkse vereni ging zijn die 'Naturfreunde' uitgegroeid tot een internatio nale beweging met meer dan 300.000 leden verspreid over 15 landen. Zij mogen zich ver heugen in het trotse bezit van meer dan 700 natuurvrienden huizen waar mensen van ver schillende nationaliteiten na der tot elkaar komen en el kaar leren waarderen. Al deze huizen worden door de leden van de diverse afdelin gen zelf onderhouden en even tueel uitgebreid of gemoderni seerd. Nu nog steeds, ook in Nederland, waar men zich verheugt over de veie tehui zen en kampeerterreinen. Maar het NIVON doet meer dan haar huizen openstellen voor haar leden die veelal zelf voor hun eten moeten zorgen en waar een uitgebreide keu keninrichting tot hun beschik king staat. De naam zegt het al: Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Na tuurvrienden. Er zijn groepen bergsporters wintersport, fotogroepen, kampeergroepen, natuurhisto risch werk, sociaal-toerisme, watertoerisme. Activiteiten op het gebied van bijeenkomsten met zeer uitgebreide onder werpen, een en ander mede be paald door de belangstelling die er in diverse afdelingen is. Wie meer wil weten: op za terdag 22 en zondag 23 april wordt er in alle natuurvrien denhuizen een 'open dag' ge houden, waarbij vele van de activiteiten gepresenteerd worden. De huizen staan: A.B.K.-huis te Eerbeek, Hoek van Hol land. Wijk aan Zee, Buurse bij Haaksbergen, Heerlen, Noordlaren, Havelte. Bor- nerbroek bij Almelo, Lage Vuursche, Oisterwijk, Benne- kom, Oostvoorne, Bergen aan Zee. Voor nadere inlichtingen kan men ook terecht bij het secre tariaat van het NIVON, P.C. Hooftstraat 163, Amsterdam of bij H. A. van Urk. Hya cintstraat 8, Koog aan de Zaan, tel.: 66516(02980). Op 1 juli begint een nieuwe periode van de afkoopregeling voor de vroegere bezitters van rentekaarten. Deze keer zijn zij aan de beurt die in een der jaren 1915, 1916, 1917 of 1918 zijn geboren en wier ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan f. 60,- per jaar zou bedragen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal minder dan voor f 286,- is geplakt. Tevens komen aan bod zij die geboren zijn in 1932 of 1933, waarbij het er niet toe doet hoeveel er is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag (vermeerderd met interest) terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren met toelichting zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. De mogelijkheid tot aanvragen geldt ook nog voor hen die in vorige uitbe talingsperioden aan de beurt zijn geweest, maar tot nu toe hebben verzuimd een aanvraag in te dienen. Dit zijn zij, die zijn geboren ineen der jaren 1903 toten met 1914 (mitser minder dan voor f. 286,- is geplakt) en zij die zijn geboren in een der jaren 1934 tot en met 1950. Zij die in andere dan genoemde jaren zijn geboren, komen tussen 1 juli 1973 en 1 juli 1975 aan de beurt. maart geslagen (dat zou U duidelijk in de kantine van de CS Amsterdam kunnen zien). Door de aannemer, het bouw team en de projektgroep wordt hard gewerkt om de bouw vol gens het - krappe - schema te doen verlopen. Bijgaande foto toont de toekomstige tech nische dienstketelhuis, com pressorruimte, trafostation en ontvangstafdeling vlak voor de eerste stort. Hoe het uitgevoerd gaat worden is nog niet bekend. Wanneer en in welke fasen evenmin. Vaststaat alleen dat het doorgevoerd wordt. Opdat AH zich met enkele jaren extra zal onderscheiden. Op voor de klant waar neembare wijze. De inzet: het sanitation-projekt, een programma dat alles omhelst op het gebied van hygiëne, goed huishouden en bacteriebewaking. Het doel: het sanitation-projekt uitvoeren in alle pro- duktie-, distributie- en verkoopplaatsen van het bedrijf. Sanitation is een nieuw woord waar zelfs de grote Van Dale nog geen uitleg aan geeft. Het school engels leert dat het is sanering, volksgezondheid, maar het begrip waarom het hier gaat is veel meer. Is zoveel als de volkomen beheer sing van die komponenten die tot een organisatorisch, technisch effi ciënt en hygiënisch perfekt huis houden leiden. Voorwaar een ge geven waar de deskundigen zich al sinds vele jaren over buigen. VRAAGTEKEN Deze met honderden andere voor beelden aan te vullen zaken vallen óf onder hygiënische omstandig heden óf onder goed huishouden óf onder bacteriebewaking; "drie komponenten", zegt de heer Van Duimen, "met een eigen functie, maar ze grijpen toch steeds in el kaar". Hoe dit alles aangepakt gaat worden lijkt nu nog een duis ter geheel, maar een zeer belangrijk element zal zijn, dat de doorvoe ring niet een zaak is van een kom- mando van de leiding. Maar het gevolg zal zijn van een werkelijke matinatie van de uitvoerende me dewerkers. De heer Van Duimen: We zijn inmiddels gestart in de produktiebedrijven, de technologi sche dienst heeft het projekt in handen en er is een trainingsgroep gevormd waarin alle details wor den bestudeerd en uitgediept'" Op dit moment echter overheer sen de vraagtekens, is men nog slechts bezig met het overbrengen van gedachten, wordt bezien wat gedaan moet worden en hoe te komen tot die kompakte beheer sing van een grote, veelomvattende huishouding. De heer Van Duimen is vol vertrouwen: "Het moet en het kan, ik hoop dat we in 1975 ge reed zijn met dit projekt". Op 26 mei j.l. werden de eerste kubieke meters beton gestort voor het ruim 4000mz grote vloeroppervlak van de in aan bouw zijnde Centrale Slagerij - Zaandam. De eerste paal was reeds op 24 KOMPONENTEN Ondernemers binnen het Ameri kaanse SuperMart Instituut heb ben de beheersing van die kompo nenten vervat in genoemd projekt en dit eind vorig jaar tijdens een congres in Brussel gepresenteerd. De kennismaking was dermate in drukwekkend dat AH besloot het programma naar Nederland te halen om het te gaan uitwerken. Waarom? Omdat de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat wanneer de hand in eigen bedrijfsboezem wordt gestoken, geconcludeerd moet worden dat die grote huis houding op vele fronten ordente- 1 ijker en netter en, logisch gevolg daarvan, efficiënter kan. Op de in mei in Den Haag gehou den introduktiedag hebben de be drijfsleiders een vlugge indruk ge kregen van dit projekt, dat werd belicht met als achtergrond "de ontwikkeling van de verse produk- ten". De toen gemeten reakties waren niet juichend, wellicht voor al omdat de tijd ontbrak er dieper op in te gaan. De heer T. van Duimen, districtshoofd SM 's West- Nederland, zegt: "Het is een pro jekt waar we jaren over moeten doen. Het is zoveel omvattend, je kunt het niet in een enkel woord afdoen. Het enig duidelijke is: als we in deze omvang verse produkten willen blijven verkopen, dan moet dit uitgekiende programma uitge voerd worden. In het totale raam zijn de verse produkten het meest vatbaar, hoewel het wel degelijk ook om de niet-verse produkten gaat". Nader toelichtend: "Wijgaan door voor een handig en proper volkje. maar we zijn niet zo proper en we organiseren op velerlei terrein niet zo best. Dat is vooral een mentali teitskwestie, geboren in de gezinnen, zich voortzettend in de bedrijven. Ons oogmerk nu is te komen tot een dergelijk goede huishouding, dat het de klant opvalt. Het hoeft niet operatiekamerachtig klinisch te worden, maar wel zo dat de klant zegt "dit is het", wel zo dat de filialen zich qua huishouden onder scheiden". Het waarom van het projekt nog eens extra benadrukkend: Wie gevoel heeft voor orde en netheid werkt efficiënter. Zoals het is in bij voorbeeld de Mc Donald's in Ame rika moet het bij ons ook worden". Waarom het in wezen gaat? "Om alles, het natte pakje vlees, gedeukt fruit, een lekkend pak suiker in de stelling, door wagentjes uitgereden limonade op de vloer, smoezelige werkkleding, vuile nagels, romme lige garderobe, het ontbreken van fonteintjes op toiletten, enz. enz."

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 7