Vijftien jaar EEG(3e en slot) EEG moet nu volwassen worden Eenzijdig Alarmklokken Frisse wind? Miro Maastricht Gelezen Alberto Overtoom Albert Heijn N.V. Gang van zaken eerste kwartaal 1972 Samenvatting AH-Flitsen 5 Informatie en nog eens informatie: een essentiële voor waarde voor het kunnen voeren van een goed bedrijfs beleid, zo bleek uit ons tweede artikel. Voor het ver krijgen van een zeer belangrijk deel van die informatie is „Brussel" natuurlijk een enorme, nimmer opdrogende bron. Want hier komen alle „rode draden" van de ge meenschappelijke markt, die straks uit tien landen zal bestaan, samen. Naarmate die landen meer en meer bevoegdheden, qua beslis singen uitvoering, uit handen gaan geven, wordt de macht van „Brus sel" groter, dat is duidelijk, en niet te voorkomen. Naar daarbij dreigt een niet te onderschatten gevaar, namelijk dat het EEG- apparaat een bureaucratische of misschien zelfs technocratische instelling gaat worden. In enkele opzichten is dat al zo. Het komt nogal eens voor, dat be slissingen worden genomen en ver ordeningen uitgevaardigd zonder voldoende inspraakmogelijkhe den van belanghebbenden. Zo is bijvoorbeeld reeds meer dan eens, duidelijk géén of onvoldoende rekening gehouden met de belan gen van de handel, en daarmee dan ook met die van de consu menten. De stem van de consument is jarenlang nauwelijks noorbaar ge weest in de conferentiekamers en in de vergaderzalen van de EEG, ondanks het feit, dat in een aantal werkcomités de verbruikers ge acht worden te zijn vertegenwoor digd. Het bestaande contactor gaan voor consumentenbelangen in Brussel is te zwak van opzet ge bleken om als een volwaardige gesprekspartner te worden gezien en geconsulteerd. Van de nieuwe lidstaten zijn het met name de Engelse consumenten-organisaties die straks duidelijk wensen te kun nen "meepraten". Van verschillen de zijden wordt reeds nu in Brussel aangedrongen op de vorming van een apart directoraat voor consu mentenbelangen bij de Europese Commissie. Deze ontwikkeling moet van groot belang worden geacht, want naar onze mening zijn op verschillende terreinen de voordelen van de in dustriële en commerciële groei nog te weinig ten goede gekomen aan de consumenten. Vrijwel over al, waar dit het geval is, werden de belangen overwegend eenzijdig be hartigd in het voordeel van de pro ducenten, en ten nadele van de handels- en verkoopkanalen, die - als het goed is - toch een belang rijk stuk consumentenbelang ver tegenwoordigen, althans, zo ziet Albert Heijn het. In EEG-verband zijn het in het bijzonder de Latijnse partners, die nog steeds hun nationale en his torisch gegroeide autarkische idee- en het streven naar een gesloten staatshuishouding te pas en te on pas ter tafel brengen. De aard van hun opstelling wordt uiteraard mede bepaald door de natuurlijke factor van het klimaat, dat bij hen gunstig is voor de teelt van bepaal de groenten en fruit, zoals aard beien, tomaten, perziken, appels, peren en druiven (en niet dit laat ste tevens voor de wijnproduktie). Italië en Frankrijk zien invoer van deze produkten vanuit zgn. derde- landen niet-EEG-landenmaar met matig genoegen. En zodra hun oogstverwachtingen boven normaal zijn, luiden zij in Brussel de alarmklokken en verlangen zij van de Europese Commissie maat regelen tot regulering, beperking of zelfs tot verbod van de onge wenste import. Het gevolg daarvan is, dat ter- wille van bepaalde groepen pro ducenten (die niet zelden onder volkomen verouderde omstandig heden, dwzduur, produceren) al lerlei produkten voor de consumen ten in de EEG-landen (soms aan zienlijk) duurder worden dan nood zakelijk is. Tegen dergelijke ont wikkelingen heeft Albert Heijn Dl« Fischer der EWG Fisctifinge in 1000 Tonnen 1969 EWG 2133 Frankreteti Icandkteten 4007 Zuwachs dureh 060 der England Dènemark Norwegen Irland Handelsflotte Kohle Strom Export InDrittUnder Industrieerzeugn Stahl Kraftwagen Agrarerzeugn EWG Zehner- DstMock Mit der Elnlgung zwlschen Norwegen ond der EWG in der Fischereifrage dürfte der Unterzeichnung des Beltrlttsvertrages am 22. 3anuar nlchts mehr lm Wege stehen. Norwegen, dat beispieltwelse 1969 mehr Flsche flng als die EWG-Staaten zutam- men, braucht Sonderregelungen für selne Fisctierei, denn lm nördllchen Teil des Lan- des ist dieser Wlrtschaftszwelg die elnzlge Erwerbsmögllchlcelt seiner Elnwohner. reeds meermalen -ook in het open baar, via Aller-Hande bijvoor beeld- duidelijk zijn stem verheven en geageerd. Het betrof hier o.m. de invoer uit derde-landen van verse appels, citrusfruit, oplos- koffie, sherry, tomatenpuree, zoete spaanse wijn. Er zijn voor deze kwalijke ont wikkelingen natuurlijk tal van oor- Die neue EWG-Zehnergemelnschaft 1st der bei weitem gröSte Handelsblock der Welt. Sie ex- portierte im vergangenen Jahr Waren lm Wert von 131 Milllarden Dollar, das sind 38% aller In der Welt gehandelten Waren. Die HSIfte da- von handeln die zehn Lènder untereinander; aber auch wenn man dlesen .Blnnenhandel" abziehen würde, bliebe EWG-Europa mlt wei- tem Abstand Welthindler Nr. 1. Miro N.V. gaat zich ook be zighouden met de snel groeiende doe-het-zelf markt. Op vrijdag 14 april heeft in Shopping Center 'Brusselse Poort' te Maastricht een eerste, aan de bestaande Mi ro grenzende 'Miro-Doe-Het Zelf zijn poorten geopend. Op een vloeroppervlak van 700 m2 worden ca. 5.000 arti kelen aangeboden tegen pij zen die lager zijn dan elders. Men vindt er niet alleen de normale benodigdheden voor karweien- in en rond huis. maar ook alles voor het onderhoud van auto's, tuinen (tot en met planten en zaden) en bovendien artikelen voor hobbyisten bv. voor huisdie ren, huisvlijt en kunstnijver heid. Door het zelfbedieningssy steem wordt lang op de beurt wachten voorkomen. Naast het prijsverschil en het grote assortiment dus nog een voordeel. Toch krijgt men er waar nodig technische advie zen: worden bv. hout en board, in het centrum ge kocht, op maat gezaagd. Enige hoofdgroepen in de 'Miro-Doe-Het-Zelf, waar men zijn aankopen bij drie check-outs centraal afrekent, zijn autobenodigdheden en onderdelen, behang, elektro technisch materiaal, gereed schap en ijzerwaren, hout en houtprodukten. sanitair, huisvlijt- en kunstnijver- heidsartikelen. 'petshop' voor huisdieren, aquaria, terraria, volières etc.. plakplastic, tuinbenodigdheden en verf- artikelen. Ook Miro's in september a.s. aan de Nijmeegse St. Ja- cobslaan te openen vestiging krijgt een aangrenzende 'Mi- ro-Doe-Het-ZelP. zaken te vinden. Eén daarvan is, naar onze mening, dat de rol van het Europese Parlement nog steeds te gering is. Dit college van volks vertegenwoordigers uit de aange sloten landen heeft onvoldoende mogelijkheden van iniatief, in spraak, controle en zeggenschap. Het is niet onwaarschijnlijk dat uitbreiding van het EEG-gezel- schap tot tien landen een andere koers in de besluitvorming van de Europese Commissie teweeg zal brengen. Engeland immers heeft evenals Nederland- steeds een grote internationale en overwe gend vrije handel gekend en ge promoveerd, en dat geldt in zekere zin ook voor de Duitse Bonds republiek. Engelands intrede in het EEG-heiligdom zou wel eens een frisse wind door de Brusselse ambtenarengemeenschap kunnen doen blazen. Bovendien is het feit, dat Engeland reeds sedert zeven eeuwen een werkelijk democra tisch parlement kent, ongetwijfeld van gunstige betekenis voor de bereikbaarheid van een daad werkelijke en aktieve rol van het huidige schijnparlement in Straats- burg/-Luxemburg. In een gemeenschappelijke markt waarin de belangen van alle be trokkenen zo rechtvaardig moge lijk moeten worden behartigd, kan de wet van vraag en aanbod natuurlijk niet ongeremd blijven gelden. Maar er moet ernstig voor worden gewaakt dat de handels vrijheid toch zoveel mogelijk in stand wordt gehouden. Al met al blijkt werkelijk euro pees en boven-nationaal denken en handelen nog steeds een heel moeilijke opgave te zijn. Maar, we zeiden het al in het eerste artikel, de EEG is nog „niaar net" vijf tien en een vijftienjarige is nu een maal nog niet volwassen. De groei naar volwassenheid zou op deze leeftijd aan de EEG echter wel wat duidelijker herkenbaar moeten zijn Gelezen op een wandbord: De 6 stadia van een projekt. 1. Enthousiasme 2. Ontnuchtering 3. Paniek 4. Zoeken naar schuldigen 5. Bestraffing van onschuldi- gen 6. Beloning van hen die er niets mee te maken hadden. Op donderdag 13 april j.l. is de tweede nieuwe Alberto slij terij aan de Overtoom 306 ge opend. Deze gezellige slijterij staat onder leiding van B.L. J. IJssennagger. De heer J. IJssennager heeft inmiddels het slijtersvakdiploma behaald en wel met een hoge cijfer- waardering.-Voorheen heeft hij onze zelfbedieningszaak Maas straat te Amsterdam geleid. In de detailbedrijven werd een omzet genoteerd die het branche-gemid delde ruimschoots overtrof. Bij het eigen plan bleef tot dusverre de om zet iets achter. De voortgaande stijging van de kosten en met name de aanloop kosten van het distributiecentrum Tilburg en de Miro-organisatie leidde over de eerste vier perioden van 1972 tot een lager resultaat dan in 1971 het geval was. Overigens is de samenhang tussen de resultaten van het eerste kwar taal en de jaarresultaten voor het jaar 1972 moeilijk vast te stellen. De beoogde voordelen van de sa menwerking met Simon de Wit N.V. kunnen slechts geleidelijk worden geconcretiseerd. Zij zullen nog nauwelijks bijdragen aan de resultaten over het boekjaar 1972. Met inbegrip van Simon de Wit N.V. zal dit jaar de omzet circa 1/3 hoger zijn dan in 1971. In de eerste zestien weken werden 4 supermarkten en 1 netto markt geopend, waartegenover 1 super markt, 2 netto markten en 9 zelf bedieningszaken werden gesloten. Onze derde Miro te Leeuwarden werd op 22 maart j.l. geopend. De ontwikkeling van zowel de omzet als de resultaten is bevredigend; zij versterkt'ons vertrouwen in deze vorm van detailhandel. Ondanks de lagere resultaten in het begin van het jaar, wordt verwacht dat de netto winst van Albert Heijn N.V. over geheel 1972 ongeveer gelijk zal zijn aan die van 1971, onvoorziene omstandigheden voor behouden. Hoofdgebouw van Europese Gemeenschap in Brussel.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 5