Z.B. Boxtel moest wel iets doen ZB Utrecht Score/straat Assortiment moet aangepast zijn Z.B. Echt wacht op passanten AH-Flitsen 3 De verklaring hiervoor: de ZB ligt buiten de kern van het qua in wonertal vrij langzaam groeiende Echt. Toen het filiaal geopend werd, stond vast dat er op het enorme terrein er tegenover ge bouwd zou worden, het nieuwe gemeentehuis onder andere, maar de gemeente bleek kort daarna geen geld te hebben, het bouwplan ging de ijskast in en de ZB staat daardoor nog steeds wat verloren achteraf. Voor de heer Den Bley- ker een zorg, die hij torst met de overtuiging dat alles in orde zal komen. Hij ziet de toekomst van zijn ZB in dit land van vlaaien en brons groen eikenhout echt wel zitten. Want alle eerder genoemde zwarte kanten ten spijt, de Echters wil len AH echt wel. Ondernomen ac ties, stunts bijna, de doorgevoerde wijzigingen hebben voor nieuwe klanten gezorgd van wie er velen- dat dient gezegd - van een opmer kelijke trouw blijk geven. "Je moe! aan de weg blijven timmeren meent de heer Den Bleyker, "je moet ook iets durven doen". Voordat hij hier bedrijfsleider werd, was er al één en ander ver anderd. Ik kan daar niet zo bat- veel over vertellen, omdat ik er niet bij geweest ben. Het basisassorti ment is toen ingekrompen, alles is wat groter opgezet en bepaalde artikelen zijn groter uitgezet. Wel weet ik dat d>* acties met uitzon- deringsprijzen in begin 1970 enorm veel effekt hebben gehad, dat dit echt wel klanten getrokken heeft". Over deze, zijn eigen tijd, zegt hij: "Iedere week voeren we acties, intern verhuizen we steeds om de aandacht op wéér andere artikelen te ves tigen. We haken in op de landelijke acties en op die van leveranciers en we maken gebruik van massale dis- play". Zijn grootste wens: "Voorbijgan gers". Wens nummer twee: "Vers vlees, de aansluiting voor de appa ratuur is er." Met een artikel als vers vlees erbij zullen de mensen naar zijn stellige overtuiging wél een straatje omlopen naar deze ZB. Bedrijfsleiders en hun dames in Den Haag aan de lunch bijeen. „Het assortiment moet aangepast zijn aan de grootte van de ZB. Je moet kunnen marchanderen. Ik vecht voor m'n assorti ment als het moet en het moet wel eens". Die uit spraken zijn van de heer Th. B. M. Raasing, bedrijfs leider ZB Jan van Scorel- straat in Utrecht, een drukbeklante zaak met opmerkelijk enthousiaste medewerkers. "Kijk", zegt de heer Raasing, als AH het stadion hier verderop koopt en er een Miro sticht of een reusachtige SuperMart kan ik wel inpakken, maar nu zijn er volop mogelijkheden. En daar moet je gebruik van maken". Hij doet dat door middel van een aan dit filiaal aangepast assortiment, het uit buiten van acties van leveranciers en het uitkomen met extra stands. De heer L. C. J. Caste- lijn zwaait de scepter in de ZB Boxtel. Hij is Bra bander van huis-uit, heeft acht jaar hoofdstedelijke ervaring, keerde vier jaar geleden terug op de ge boortegrond, waar hij met het verstrijken van de tijd steeds nadrukkelijker ge confronteerd werd met de lang niet malse concur rentie van buurman-links en buurman-rechts. Hij zegt: „We moesten iets gaan doen, het was hoog nodig. We hebben iets ge daan en binnen zes weken al hadden we twintig pro cent van de omzet terug gehaald". Dat „iets doen" vond eind vorig jaar plaats, na veel praten en over leggen met vooral ook de mede werkers, waarna in twee weken tijd de zaak werd omgebouwd en een totaal ander systeem werd in gevoerd. De essentie daarvan: een assortimentswijziging, waarbij 67 artikelen met een matige omzet- snelheid verdwenen en waardoor andere „snellere" artikelen ruimer gebracht konden worden. Verder wordt er iedere week een bepaald artikel speciaal onder de aandacht gebracht door massale display. De heer Castelijn licht toe: „De zaak oogt nu heel anders en van de klanten hebben we alleen maar goede reakties gekregen. Door de inkrimping van het basis assortiment hebben we meer mo gelijkheden gekregen. De door de wijziging beschikbaar gekomen ruimte hebben we voor andere ar tikelen benut". Bijzonder te spre ken ook is hij over de wekelijks wisselende extra-actie. Deze sluit aan bij landelijke acties of is opgehangen aan een bepaalde actualiteit (moederdag, vaderdag etc.) of bestaat uit het naar voren brengen van zomaar een artikel. Mét massale display, die het goed blijkt te doen. Er is eens een kaas- week geweest, een chocoladeweek en ook eens een rijstevlaaienweek. Dankzij die assortimentswijzig ing en dankzij die acties is terug gewonnen wat verloren leek, waar bij opgemerkt dient te worden dat de heer Castelijn nu een ander zorg je heeft. „Er is in Vught", zegt hij, „een SuperMart van A H gekomen en dat merk ik wel. Dat verse vlees voorat trekt enorm, ik wou dat ik het ook had, want nu is het assor timent nier volledig. Dagartikelen als groenten en fruit gaan moei lijker als je geen volledig pakket hebt". Maar ook zegt hij: „On danks, of misschien wel juist door de SuperMarts blijf ik geloven in de ZB's als de opzet aan de omstandig heden is aangepast. Want altijd zul len er mensen zijn die de ZB prefe reren, omdat ze sneller klaar zijn en omdat er meer kontakt is met het personeel". Zijn stokpaard vandaar dat woord "marchanderen" het groter bren gen van die artikelen die goed ver kocht kunnen worden. "Als ZB", zo zegt de heer Raasing "kun je nu eenmaal niet het assor timent van een SM brengen, je moet dat aanpassen aan de be schikbare ruimte en vooral ook aan de omgeving en dat laatste is voor ieder filiaal anders. Ik zit hier in een wijk waar een goed wijntje erg goed verkocht wordt en daarom heb ik een heel leuk assortiment goede wijnen". Hij wijst op een dik boek, het zogenaamde worpsys teem bevattend winst door opti male ruimte en presentatieen zegt: "Wat een uitgekiend systeem is dat, dat heeft de ervaring me ge- Welke mogelijkheden zijn er voor de ZB's. Over dat onder werp is uitvoerig gesproken, zo hier en daar zelfs heftig gediscussieerd, tijdens de in mei gehouden introductiedag voor bedrijfsleiders. Een aan tal mensen uit de praktijk, ZB-bedrijfsleiders, gaf er zijn visie op het wel en wee van de ZB. Drie.van hen doen dat in verkorte vorm nog eens op deze paginadrie uit een reeks die onvoorwaardelijk geloven in het voortbestaan van de ZB. Kernpunt van hun betoog: "De opzet van de ZB moet worden aangepast aan de omstandig heden en dat is geen kleinig heid". leerd, maar die zelfde ervaring laat me zeggen dat je de vrijheid moet hebben om binnen dat sys teem datgene Je doen wat in het bewuste filiaal passend is". Ook hij is van mening dat het be staansrecht van de ZB vooral §chuilt in het feit, dat er altijd mensen zullen zijn die de SM te groot en te onpersoonlijk vinden. "Ik geloof in de ZB", zegt de heer Raasing, "al zie ik de juiste vorm nog niet precies. Nü gaat het erom de ZB levend te houden en dat kunnen de mensen zelf doen". Hoe hij dit beoogt is snel gezegd, de medewerkers zoveel mogelijk be trekken bij alles wat moet worden gedaan, opdat er een hecht team ontstaat dat meehelpt denken. "Mijn mensen hebben ieder een eigen straat in de zaak, die ze zelf standig behandelen. Zij hebben stuk voor stuk verantwoording gekregen en dat kweekt enthousiasme. Als het nodig is, komen ze om zeven uur 's morgens en waar is dat nog te vinden? Verder overleg ik altijd met hen als er op hun terrein iets veranderd moet worden, vertel ik het waarom en sta ik open voor hun suggesties. Hetzelfde geldt voor de acties die we hier al of niet op eigen initiatief ontplooien." Van tijd tot tijd worden er extra acties gepleegd door een bepaald artikel sterk naar voren te halen. De heer Raasing daarover: "De klanten komen heus we! voor die grootscheepse reklameaanbiedin gen. De kunst is om die klant dan ook gelijk andere produkten te verkopen en om dat te bereiken haken we in op akties van derden en komen we uit met extra stands". Ook in deze ZB is er gebrek aan ruimte. "Dat is nu eenmaal zo", zegt de heer Raasing, eveneens een man die vers vlees graag in het assortiment opgenomen zou zien. "Vers vlees zou ideaal zijn", meent hij. "maar al kunnen we hier nog wel wat uitbreiden, er is totaal geen parkeergelegenheid voor de deur en dat is een vereiste als deze zaak groter zou zijn". Afscheid H. Zweering De heer H. Zweering, zoon van onze vroegere BL in Tiel, sinds '58 bij ons werkzaam resp. in de filialen, van '61-'64 afdeling opleidingen en daarna afdeling publiciteit, in '71 ge huwd met onze telefoniste Joh. Th. Oly, heeft een funktie als "account executive" ge accepteerd bij Intcrmarco, een reclame-adviesbureau in Am sterdam. De heer Zweering heeft 4 jaar deel uitgemaakt van de Flitsenredaktie en daar steeds creatieve suggesties ge leverd. Wij wensen hem veel succes in zijn nieuwe werkkring. „Het is nog te rustig hier, maar ik heb er volledig ver trouwen in. Het is een kwestie van geduld hebben en tegelijk van konstant aktiveren". Dat zegt de heer H.J. den Bleyker, sinds tien maanden bedrijfsleider in de vier jaar bestaande ZB in het Limburgse Echt. Hij kampt met een heel bijzonder probleem; gebrek aan passanten namelijk. De klanten die er zijn, zijn vrijwel allemaal vaste klanten, maar win er maar eens nieuwe bij als er in het geheel geen voorbijgangers zijn.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 3