BIBLIOTHEEK VOOR ZOEKENDE MENSEN Reilen en zeilen personeelrestaurant in HK-Zaandam Duizend kopjes koffie per dag Ploegen Accommodatie Variatie Zelfbediening AH-Flitsen 7 'Het was een hele overgang, van het oude kantoor en administratiegebouw waar je iedereen kende, naar dit moderne, aanzienlijk grotere pand, waar alles veel dy namischer toegaat. Het personeelsrestaurant draait nu sinds 16 augustus van het vorige jaar en na een korte inspeelperiode zijn we hier alweer volledig aan de nieu we situatie gewend geraakt'. Aan het woord is mevrouw Jongerheld, die met haar keukenstaf dagelijks zorgt voor de inwendige mens van de ongeveer 900 medewerkers die in Zaandam werkzaam zijn. taurant dragen er verder toe bij dat een ieder op rustige en plezie rige wijze natje en droogje tot zich kan nemen. Mevrouw Jongerheld: 'En wat natuurlijk ook erg belang rijk is: tegen zeer lage prijzen. Echt hoor, moeder de vrouw kan het er thuis niet voor maken'. 'We werken hier met twee ploegen. De ene begint 's morgens om half 8, de andere om half 9. Onze taak be staat uit het 3 x daags serveren van koffie, het samenstellen, bereiden en klaar zetten van de lunchdie gewoonlijk door ongeveer 500 me dewerkers gebruikt wordt en het verzorgen van een warme maaltijd voor overwerkers en kamerbewo ners. Een hele klus, maar dankzij de uitstekende keukenaccommoda tie levert dat geen problemen op'. Een wandeling door de keuken leert ons dat mevrouw Jongerheld niets te veel gezegd heeft. Er is een wasautomaat met droogtrom- mel voor vuile theedoeken, een spoelmachine voor de vaat er worden dagelijks zo'n 2000 kopjes gewassen een koelcel (5 graden) met vriescel (-20 graden), een kof fiezetapparaat met 4 containers die 64 liter koffie in totaal kunnen leveren, een melkdispenser voor gewone- en karnemelk, twee snij machines, een friteuse met bak plaat en een magazijn. Kortom, de meest moderne apparatuur, waar de 17 personeelsleden, die in de keuken en het restaurant werk zaam zijn, snel en efficiënt mee kunnen werken. Mevrouw Jongerheld, die het me rendeel van de artikelen die zij bij het samenstellen van de menu's denkt nodig te hebben betrekt van het Produktiebedrijf in Wijhe, tracht steeds zo veel mogelijk va riatie te brengen in de maaltijden. De Zaandammers kunnen tussen de middag kiezen uit drie ver schillende soepen, vijf soorten vlees en twee soorten kaas. Dan is er altijd wel een koude of warme snack, zoals slaatjes, kroketten, nassi- of bamischijven, een eitje en wat de dranken betreft kan men zich bedienen van thee, kof fie, melk en karnemelk. Overwerkers en kamerbewoners kunnen in de namiddag een war me maaltijd gebruiken. Mevrouw Jongerheld: 'Prima kant-en-klare maaltijden die in de oven - capaciteit 72 stuks snel op de juiste tempera tuur gebracht worden'. Alles loopt volgens het zelfbedie ningssysteem: men neemt een blad en loopt langs de bali waar alles klaar staat. Wie zijn keuze be paald heeft passeert een van de drie check-outs waar alles direct wordt afgerekend. Een gezellig achtergrondmuziekje en het smaakvolle interieur van het res- FOTO'S Nogmaals willen wij iedereen die foto's inzendt verzoeken om geen kleurenfoto's en po laroid foto's in te zenden. Al leen zwart-wit platen en bijvoorkeur formaat 13 X 18 cm. Redactie Op twee wielen haar winkelwagentje door de bocht sturend winkelde mevrouw V. M. H. Bergkamp-Brandwijk Nodelijk gratis in de Albert Heijn-supermarkt op het Binnenhof te Amstelveen gedurende minuut. Volgens de spelregels van de 'Shopping Olympiade', de snel populair geworden wedstrijd, uitgeschreven door de Bottelaars van Coca-Cola in Nederland, mocht ze als winnares van een bronzen prijs gedurende die korte tijd zo veel als ze kon in haar wagentje meevoeren. Toen ze na twee supersnelle ritten bij kassa 1 aankwam, waar bedrijfsleider C. Steen brink (op de foto achter haar zichtbaar) haar glunderlachend opwachtte, bleek dat mevrouw Bergkamp een bijzonder goede hand had gehad. Haar levensmiddelen pakket had zij op die snelle gratis winkeltocht vrijwel compleet bij elkaar gegrist! De belangstelling in Amstelveen was, ondanks het vroege uur, bijzonder groot. Misschien ook wegens de aanwezigheid van een televisie-filmploeg en een radio verslaggever, die van deze 'happening' getuigen wilden zijn. Eénhoog in het HK, pal achter de sfeervolle en vaak drukbezette lob by bevindt zich AH's bedrijfsbi bliotheek. Een rustige, bescheiden ruimte, die vrijwel uitsluitend wordt bezocht door mensen die- iets-willen-weten. Iets uit een boek of een tijdschrift. Bibliothecaresse mevrouw M. de Bruin-Vrouwe zegt: 'We draaien hier nu ruim een half jaar en het aantal bezoekers is sindsdien wel opgelopen. Er is een kleine groep mensen waar we veel voor doen, met anderen hebben we maar af en toe contact.' Haar werk ("t Is nooit saai en erg zelfstandig') is voornamelijk ad ministratief. Verklarend zegt ze: 'Een bibliothecaris krijgt een erg zware opleiding, moet veel weten, veel lezen, moet mee kunnen pra ten over de boeken, maar de acti viteiten van een bedrijfsbibliothe- caresse liggen voor het grootste gedeelte op administratief gebied.' Mevrouw De Bruin een jaar stage bibliotheek, een jaar op cur- sus° heeft AH's bibliotheek goeddeels opgezet. Hetgeen zo veel wil zeggen als orde scheppen in het tot oktober vrij rommelige geheel van boeken en tijdschrif ten. Samen met assistente me vrouw M. van Keulen-De Vrees heeft zij 500 van de 2000 boeken gecatalogiseerd: ze zijn er nog steeds mee bezig en werken eraan zodra er tijd voor is. Daarover zegt ze: 'We zitten in het groei sta dium. ons werk breidt zich uil en daardoor zijn we nog niet door het catalogiseren van alle boeken heen. Dat werk behelst vier hoofdgroe pen, namelijk het inschrijven en laten circuleren van de ongeveer 250 tijdschriften, het uitvoeren van bestellingen op leesgebied (dat moet via de bibliotheek om doublures te voorkomen), het uit lenen van boeken en tijdschriften en het al genoemde catalogiseren. Of het moeilijk is service te geven, terwijl die catalogisatie nog niet ïfgerond is? 'Och nee, doorgaans weten we wel welke boeken er over een bepaald onderwerp zijn. 'Bovendien', vertelt mevrouw De Bruin verder, 'is een aantal van 2000 niet zoveel, het zal misschien nog wat uitgroeien, maar ik denk dat deze bibliotheek toch wel klein zal blijven.' De reden daarvan is de hoge investering aan vrij kost bare (studie)boeken en het feit, dat te allen tijde in alle gevallen kan worden teruggegrepen op de grote bibliotheken, die al of niet aan instituten verbonden zijn. Volgens mevrouw De Bruin be hoort een bedrijfsbibliotheek klein te zijn, vanwege die al ge noemde kosten en om overzicht te houden. Over de tijdschriften zegt ze: 'Ja ren lang bewaren is uit den boze. Bepaalde artikelen worden gecata logiseerd. de tijdschriften blijven één a twee jaren bewaard.' Haar werk lijkt een monotoon geheel van administreren en boeken pak ken. maar ze zegt met nadruk: 'Het is er plezierig en afwisselend.' Die afwisseling slaat beslist met op de vele verschillende boeken, maar op het totale pakket werk, waarvan de kern het verlenen van service is. En dat aan een klanten kring, die volgens haar zeker nog groter zal worden. Éénmaal nog maar kon die service niet gegeven worden. Ze vertelt van het oude mannetje, dat op een dag met een stapeltje boeken bin nenkwam. een kaart liet zien. zei dat hij z'n boeken wilde ruilen en dat hij iedere dag de kranten wilde lezen. Even doorpraten bracht aan het licht, dat de bewuste man in de krant gelezen had dat de openbare leeszaal in Zaandam verplaatst was en ondergebracht was boven een nieuwe SuperMart van AH.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 7