Goede informatie essentieel voor het bedrijfsbeleid m Vijftien jaar EEG (2) BESTEMMING PMC-prijs AH start sanitation programma flitsen Informatie Telefoontje Polsslag AH-Flitsen 2 Als de huidige EEG met Engeland, Denemarken, Noor wegen en Ierland wordt uitgebreid komen er maar liefst zo'n 67 miljoen consumenten bij. Maar dat niet alleen, zo bleek uit ons eerste artikel: het betekent ook dat de 255 miljoen mensen in alle tien landen geconfronteerd zullen worden met talrijke nieuwe produkten en dat hun consumptiegewoonten en hun smaak verder zullen veranderen. Ook in de produktieverhoudingen evenwel ontstaan allerlei wijzigingen. Een duidelijk voorbeeld daarvan is de visvangst. Uit de hierbij geplaatste grafiek blijkt dat in de EEG van de 'zes' in 1969 2.133.000 ton vis gevangen werd, nl. 746.000 ton door Frankrijk, 652.000 ton door West-Duitsland, 353.000 ton door Italië en 382.000 ton door de overige landen, w.o. met name Nederland met 280.000 ton. In hetzelfde jaar vingen de vier toekomstige nieuwe EEG-landen echter 4.907.000 ton vis (meer dan tweemaal zoveel als de 'zes' dus), waarvan alleen Noorwegen al meer voor zijn re kening nam dan alle huidige EEG-landen samen, na melijk 2.481.000 ton. Het spreekt vanzelf dat door de toetreding van de vier landen de 'vismarkt' binnen de EEG volkomen verandert en dat heeft natuurlijk ook konsekwenties voor alle EEG-consumenten, zowel t.a.v. het aanbod, de soorten, de kwaliteiten, de sma ken als de prijzen. of kan hebben, overigens niet al leen binnen de EEG, maar even zeer daarbuiten, is onmisbaar bij het voeren van een succesvol be leid. Daarmee zijn niet alleen alle medewerkers/sters van AH ge diend, maar ook honderdduizen den klanten die bij ons kopen. Hoe belangrijk informatie is moge blijken uit een ervaring, die een van onze inkopers een aantal ja ren geleden opdeed. Het was toen de gewoonte dat de amandelprij- zen op Sicilië door de betrokken boeren werden beoordeeld na de ochtendmis. Daarbij was altijd een handelaar aanwezig, waarmee Albert Heijn zaken deed. Met diens vertegenwoordiger werd de afspraak gemaakt dat wij onmid dellijk na de marktbeoordeling te lefonisch op de hoogte zouden worden gesteld, en zo gebeurde het dat de betreffende inkoper in het begin van het seizoen elke zondagmorgen een telefoontje kreeg. Zo kon nog dezelfde dag worden beslist of de amandelen uit Sicilië of uit Califomië moes ten worden gehaald, hoewel de Italiaanse prijzen eerst in de loop van de maandag op de markt hier algemeen bekend werden. Dank zij die speciale informatie had Albert Heijn meerdere malen een belangrijke, geen windeieren leggende voorsprong! De visvangst is maar één voor beeld, maar zo zijn er honderden andere voorbeelden te noemen. Het is duidelijk dat de ontwikke lingen in de EEG voor een le vensmiddelenconcern als Albert Heijn van geweldige betekenis zijn. Wij moeten weten welke ver schuivingen er in de gemeen schappelijke markt plaatsvinden en zullen plaatsvinden, wat daar van de gevolgen (kunnen) zijn, welke nieuwe behoeften er bij de consumenten zullen (kunnen) ont staan, enzovoorts. Dat betekent een voortdurend op je qui vive zijn, een van uur tot uur de vinger aan de pols houden, want goede en tijdige informatie is in allerlei opzichten essentieel voor het kunnen voeren van een juist bedrijfsbeleid, met name op het gebied van de inkoop. Welke vissoorten kunnen (moeten) we straks uit bv. Noorwegen halen en tegen welke prijzen? Welke ande re visprodukten uit welke andere landen kunnen (moeien) we daar tegenover laten 'vallen'? Dit soort vragen en nog vele andere eisen een tijdige en grondige oriëntatie en een tijdig en juist antwoord. Want Albert Heijn mag nooit ach ter de ontwikkelingen aan lopen, integendeel, bij voorkeur willen we vóórop (blijven) lopen. bedrijfsverenigingen e.d.) invloed doet uitoefenen op een bepaald 'doen en laten' van de Brusselse EEG-organisaties. Daartoe is gro te kennis vereist van wat er zich in de Belgische hoofdstad afspeelt of gaat afspelen, en daarvoor weer is het noodzakelijk om informatie te verkrijgen via bescheiden, perso nen en verenigingen, die voorpos ten of sleutelposities in Brussel in nemen. Binnen de AH-muren bevinden zich dan ook diverse mensen, die tientallen speciale bladen, bulle tins, dokumenten en verslagen le zen, die verordeningen, richtlij nen, plannen en verwachtingen bestuderen, die alles weten van heffingen, restituties, buffervoor raden, douanerechten, fiscale kon sekwenties, invoerrechten, proto collen, rekeneenheden en tarief muren. Bij dit alles gaat het om één essen tieel ding: informatie, informatie en nog eens informatie. Tijdig en goed op de hoogte te zijn van alles wat invloed op de invoermogelijk- heden en de aankoopprijzen heeft In het AH-filiaal aan de Jonker Fransstraat in Rotterdam heerste onlangs een extra feestelijke stem ming. De uitloting van de P.M.C.- prijs van 1000,— van de maand februari was door hen gewonnen! Inclusief bedrijfsleider zijn er vijf medewerkers, zodat er een aardi ge som te verdelen is. Caissière mej. Anke Soref: „hard- stikke leuk! Komt goed van pas, want ik ging me de week daarop verloven en dan heb je wel wat no- dig.' Caissière mej. Femma Goud: 'Ik wilde voor een nieuwe brommer gaan sparen en dit was tenminste een goede start. Nu maar hopen op misschien nóg een prijsje! Verkoper Joop van Weelden: 'Ik vind het tof, dat we dit gewonnen hebben. Eerst wilde ik er kleren van kopen, maar die heb ik inmiddels gekregen van mijn voogd. Nu gaat dit bedrag lekker op de spaarbank. Wie weet, als ik nog een flinke prijs win, dat ik dan ga rentenieren! Eerste assistent Sifrid de Haan: 'Erg welkom 200 gulden! Ik heb er een kostuum van gekocht en alles wat er bij hoort. En bij de uitrei king nog een lekker glaasje wijn, dat vraagt om een vervolg. Bedrijfsleider G. Mak: 'Dat is een onverwachte meevaller. Dit geld gaat opzij voor contactlenzen. Die wens leefde al lang, maar nu moet het gebeuren. En wat het overige personeel be treft: ik vind dat ze het echt ver diend hebben. Ze doen bloedig hun best om geen bestelbewijs te vergeten. En allemaal keurig ge stempeld natuurlijk.' Het is waar, de P.M.C. is er voor 'iedereen'. De vinger voortdurend aan de pols dus, en de polsslagen van de EEG kloppen in Brussel. AH doet zaken in praktisch de gehele we reld, maar voor heel veel produk ten zijn de landen van de europe- se gemeenschap toch wel de be langrijkste handelspartners. Van groot belang is hun gezamenlijke besluitvorming, zowel onderling als ten opzichte van de handelsre laties met de zgn. derde-landen (niet-EEG-landen), waarbij het voornamelijk gaat om de invoer- mogelijkheden uit die landen, en het prijsniveau van de uit de der- de-landen geïmporteerde goede ren. Daarom is het nodig dat Albert Heijn de gang van zaken in Brus sel voortdurend verkent en volgt, en indien nodig en mogelijk (eventueel via het lidmaatschap van (vervolg van pag. 1) kwam was elke maand de afde lingschef met de mensen van deze afdeling een 'inspectieronde' te la ten maken over de desbetreffende werkruimte. Men kan elkaar dan wijzen op mogelijke onjuistheden, de oorzaken daarvan opsporen en tevens bespreken hoe men iets zou kunnen verbeteren. Daar is het uiteindelijk om begonnen. De he ren Eegerdingk en Van Gorcom menen, dat het gehele punt van de hygiëne in het bedrijf vooral een zaak is van het 'zien' van verkeer de toestanden. Wanneer men een maal zover is zal men vrijwel steeds zelf naar een oplossing zoe ken, zo is de gedachtengang. Een punt van belang is, dat ook de 200 tot 250 buitenlandse werkne mers volledig meewerken. Ook zij kregen een dagprogramma voor geschoteld, waarbij de diverse on derdelen schriftelijk en mondeling in hun eigen taal werden behan deld. Dat vereiste de inzet van vertalers en tolken in het Italiaans, Marokkaans, Portugees, Joegosla- visch, Turks en Spaans. Talrijk waren de problemen, die men daarbij moest overwinnen. De Marokkanen verstonden geen Spaans en bijna geen Frans, de Joegoslavische vrouwelijke tolk vertaalde het woord 'spore' (een soort tijdelijk rustende bacterie) door 'trein", zodat de misverstan den voor het opscheppen lagen. Het heeft de opstellers van het sa- nitation-programma voldoening gegeven, dat er sinds de inspraak- dagen al diverse verbeteringen tot stand zijn gekomen. Er zullen er nog meer volgen. Op de bijeen komsten zijn 100 tot 125 'knelpun ten' genoteerd en deze zullen stuk voor stuk onder de loep worden genomen. De werkgroep heeft als slot van haar activiteiten een rapport ge maakt voor de directeur van de Productieleidersteam. Hierin heeft zij aanbevelingen gedaan taak ontleend aan uitspraken van cursisten teneinde het program ma 'sanitation' levend te houden. 'Het gaat bij het gehele programma om het aanzien van Albert Heijn bij de klant,zegt de heer Eeger dingk, 'een schoon bedrijf is voor een onderneming als A.H. toch eigenlijk een erezaak. Daarbij zal een en ander ook de kwaliteit van de produkten nog ten goede kunnen komen, terwijl er mogelijk ook minder storingen tijdens de werk zaamheden zullen optreden. Wij verwachten een duidelijk positieve invloed van het sanitation-pro gramma op de dagelijkse gang van zaken. De heer Van Gorcom voegt eraan toe, dat de eisen van de klant die uiteraard recht heeft op hygië nisch bereid voedsel steeds ho ger worden. Ook daarom is het gewenst, dat de bedrijven er netjes uitzien. Hij zegt: 'Dat geldt niet al leen voor onze fabrieken, maar ook voor de winkels. Deze gaan het sa nitation- programma toepassen. Zij zullen zich ook op hygiënisch ge bied nog meer gaan onderscheiden van andere zaken. AI is hel laat, bijgaand nog een foto van hel 25-jarig jubileum (27 januari jl.) van de heer B. H. J. Sormani, bedrijfsleider van ons filiaal Spekholzerheide. Personeelsblad van Albert Heijn NV 29e jaargang nr. 5 mei 1972 Hoofdredakteur: H. K. Engel Plv. hoofdredakteur: J. Ph.Ypma Adres: Ankersmidplein 2, Zaandam Tel. 02980-99111, toestel 2220 Kamer: 1519

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 2