Albert Heijn start met Sanitation-programma Tien PMC IIIllElllttlllltii Weg weten met micro-organismen Nog betere onderscheiding AH-filialen Dia's Personeelscertificaten Hygiëne DO flitsen personeelsblad albert heijn nv oplaag 21.000 verschijnt 12x per jaar 29e jaargang nr. 5 mei 1972 Albert Heijn N.V. heeft de oorlog verklaard aan de mi cro-organismen. Het is de bedoeling, dat het gehele personeel aan de strijd zal deelnemen. Zoals de man in het leger de beschikking heeft over het 'Handboek voor de soldaat', zo heeft Albert Heijn voor de medewerkers samengesteld het boekje 'Weg weten met Micro-orga nismen'. De ondertitel daarvan is 'Verkorte uitgave handboek sanitation.' Het begrip 'sanitation' is afkomstig uit de Verenigde Staten. Daar bracht het Supermarkt Institute een rap port uit over de mogelijkheden tot verbetering van de onbevredigende hygiënische toestanden in vele niet alle Amerikaanse supermarkten. De heer A. Heijn kwam tot de conclusie, dat veel van de in het Amerikaanse sanitation-program ma vermelde opvattingen ook zeer geschikt waren om in Neder land te worden toegepast. Daarbij meent Albert Heijn, dat sanitation niet alleen van belang is voor su permarkten, maar ook voor fa brieken en andere onderdelen van het concern. Als eerste sector is Albert Heijn Produktiebedrijven N.V. met haar vestigingen te Zaandam en Zwa nenburg op gang gekomen met de overbrenging van de gedachten van het sanitation-programma aan het personeel, totaal bijna 1000 mensen. De heren W. F. van Gorcom (hoofd opleidingen Produktie-be drijven) en ir. W. Eegerdingk hoofd laboratorium Produktiebe drijven) gesteund door een vijftal steeds wisselende docenten had den tot taak alle medewerkers eni germate vertrouwd te maken met 'sanitation/ Het woord is eigenlijk moeilijk vertaalbaar,' zegt de heer Van Gorcom, 'daarom hebben wij de Amerikaanse benaming ook laten staan. Sanitation omvat niet alleen de hygiëne, maar ook het wat je zou kunnen noemen 'ordelijk huishou den' en daarnaast nog het in de hand houden van de omstandig heden, waaronder micro-orga nismen zich kunnen ontwikkelen, of beter gezegd: zich niet kunnen ontwikkelen.' Een sanitation-dag begon met de vertoning van de film 'De beder vers' om de mensen enige basis kennis van bacteriën te verschaf fen. Na de film kreeg men 25 vra gen te beantwoorden. Gemiddeld kwam men tot 20 goede antwoor den, hetgeen zeer bevredigend werd geacht. Ter voorbereiding van de groepsdiscussie werd de film dan nogmaals gedraaid. Dan moest de groep dezelfde vragen nog eens van een antwoord voor zien. Doordat de meningen niet altijd gelijk waren leidde dit tot een vaak levendig gesprek. Vervolgens vertoning van de dia serie 'AH Vandaag' over onhygië nische en zones onveilig situaties in het bedrijf. In de groepen be sprak men het ontstaan van deze toestanden, waarbij men soms een bepaalde 'onvermijdelijkheid' pro beerde aan te tonen. Na de middagpauze kwam de per soonlijke hygiëne aan bod. Tot uiting kwam onder meer dat men in de bedrijven vrij algemeen voorstander is van het dragen van een hoofddeksel tijdens de arbeid. Een kleine commissie zal alle mo gelijkheden bestuderen en bin nenkort komen met een voorstel voor een 'modelpetje'. Het slot van een dag op het hoofdkantoor richtte zich op de beantwoording van drie vragen: 1. hoe beoordeelt u de huidige si tuatie op hygiënisch gebied?; 2. wat kunt u zelf doen om verbe tering tot stand te brengen?; 3. wat zou het bedrijf kunnen doen? In de groepsdiscussie kon men zijn gedachten hierover uiten. Vrij algemene conclusie: niet alleen het bedrijf, maar ook de man (of vrouw) zelf zou veel kunnen doen, onder meer door elkaar meer at tent te maken op minder juiste handelwijzen. Zo kwam men eigenlijk vanzelf op de bespreking van de manier, waarop het sanitation-programma in praktijk zal worden gebracht. Men was vrij algemeen van oor deel, dat het niet juist zou zijn er een bepaald belonings- of wed strijdsysteem aan te koppelen. 'Na enige tijd zou de aandacht kunnen verslappen en dat is nu net niet de bedoeling,' zegt de heer van Gor com, 'men moet blijvend attent zijn op de bevordering van zo hy giënisch mogelijke werkomstan digheden.' Omdat dit een zaak is van alle mensen in het bedrijf is ook elke medewerker(ster) erbij betrokken. Een opzet die o.a. naar voren (zie verder pag. 2) De uit achttien man bestaande drum en piper band van British Caledonian Airways maakte zaterdag 25 maart een tournee langs een aantal supermarts van Albert Heijn in Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Leidschendam. Deze muzikale rondrit per echte dub beldekkerbus vond plaats ter gelegenheid van de introductie van Albert Heijn's Londen (in blik) weekend, dat tegen de lage prijs van f 187,— wordt aangeboden inclusief annulerings- en reis- ongeval lenverzekering, alsook luchthavenbelastingen. Kinderen tot 2 jaar krijgen 90% korting, kinderen van 2 tot en met 11 jaar 50%. Gevlo gen wordt met British Caledonian Airways vanaf Schiphol of zo men wil vanaf Zestienhoven. De bezitters van een perso- neelscertificaat van aandeel uitgegeven op 1 mei 1968, maken wij er op attent dat zij ingevolge artikel 5 van de ad- ministratievoorwaarden, van af 1 mei 1972 het recht heb ben dit certificaat om te wis selen in een origineel aandeel Albert Heijn N.V. ad ƒ20,- nominaal. Het af te geven aandeel zal voorzien zijn van dividend bewijs nummer 8 en volgen de. Dividendbewijs nummer 7 zal op de gebruikelijke wij ze begin juni 1972 afgere kend worden. Zij die van de omwisselings mogelijkheid gebruik wensen te maken, dienen hun certifi caat in te leveren of op te stu ren naar H.K. 14.10. Het aandeel zal dan zo spoedig mogelijk worden afgezon den. De 'ploegvan mevrouw Jongerheld, die na een korte inwerkperiode volledig aan de nieuwe situatie in het HK personeelsrestaurant is gewend. Zie pagina 7. Het boekje 'Weg weten met Mi cro-organismen' is bij Albert Heijn al zo'n beetje bekend ge worden als 'Weg wezen met Mi cro-organismen,' waarmee dan zijn bedoeld bacteriën, gisten en schimmels. Deze kunnen ziekten, voedselbederf, vergiftigingen en soortgelijke ongemakken veroor zaken. De titels van de voornaam ste hoofdstukken geven duidelijk de inhoud van de uitgave aan: Hygiëne en persoonlijk doen en laten, Schoonmaken en ontsmet ten van gereedschap, Voorkomen van besmetting. Behandeling van de producten. Gebouwen en uit rusting, Bestrijding van knaagdie ren en insekten. De heren Eegerdingk en Van Gorcom organiseerden voor alle personeelsleden inspraakdagen. In mei is het al weer 10 jaar geleden dat de kranten vol stonden over de PMC van Al bert Heijn en de daverende start met koelkasten tegen bijzonder lage prijzen. Dit jubileum laat PMC niet zo maar voorbij gaan. Op vele pagina's van AllerHande zal er aandacht aan worden be steed. Een toertocht-prijsvraag met grandioze prijzen is één van de hoogtepunten. Naast vakantiereizen zijn er in de prijzenpot, door medewerking van de leveranciers, nog vele andere aantrekkelijke prijzen als diepvrieskisten, stofzui gers, naaimachines, snel kookpannen, horloges, cas setterecorders. Totaal voor vele tienduizenden guldens. Daarnaast komt het ge westelijk Orkest voor Zuid- Holland in 11 plaatsen in Ne derland met een jubileum concertshow, waaraan mede werking wordt verleend door het voltallige Farce Majeure team, Willem Nijholt en het kwartet Ruud Bos. Namen die een fijne, vrolijke avond beloven. Pak straks meteen AllerHan de en lees er alles over. En... bestel direkt kaarten a 7.50 om deelgenoot aan de feestvreugde te kunnen zijn. De shows komen in: Amsterdam, Den Haag, Eindhoven, Breda, Utrecht, Rotterdam, Groningen, Apeldoorn, Leiden, 's-Hertogen- bosch en Nijmegen.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 1