€H€US€S €IS GOvtRS Ow€R H€T bEucn in D€ KIBUTZ in ISRfl€l SCDflftKT irrmoDUKTtë T€ KOOP VOORJflflRS Kanker niet, maar maak gebruik van je inspraak en stem mee tijdens de ko mende Onderne mingsraads verkiezingen Lees ook eens op pagina 3 op pagina 4 Heb je je duizen den collega's iets te vertellen over je zelf of over iets an ders laat het dan op de FLITZ-IN PAGINA zetten Mijn naam is Els Govers. Op het ogenblik verblijf ik in een kibutz nederzetting waar de mensen uit vrije wil komen wonen en alles eten, werken enz. gezamenlijk doen; gelijkheid gaat erboven alles) in Israël. De redac tie van de FLITZ-INpagina heeft mij gevraagd daar iets over te schrijven. Mijn relaas volgt hier onder. Ter informatie nog even iets over mezelf: ik ben 19 jaar, heb eind examen MMS en ben daarna een jaar op kantoor geweest. Zesdaagse oorlog Op een feestje raakte ik aan de praat met een meisje, dat me ver telde dat ze naar een kibutz in Is raël ging. Dat maakte in mij het reeds lang sluimerende idee om naar Israël te gaan, wakker. Sinds de Zesdaagse Oorlog was ik mij meer en meer voor dit land gaan interesseren. Toen ik dan ook hoorde dat steeds meer men sen er heen gingen, dacht ik: Waarom zij wel en ik niet? Toen ik eenmaal het plan had om te gaan, ben ik meteen informa ties gaan inwinnen. Jewish Agency Ten slotte kwam ik terecht bij het kantoor van de Jewish Agen cy, Johannes Vermeerstraat 22 te Amsterdam (tel. 020-719123). Zij gaven mij inlichtingen over de ki butz. Ook het toewijzen van een kibutz gebeurt door de Jewish Agency, omdat zij precies weten welke ki- butzim meervoud van kibutz) vrijwilligers nodig hebben. Je hebt echter zeer zeker de moge lijkheid om te kiezen in welke landstreek je wilt verblijven. De Jewish Agency helpt je tevens met het organiseren van je reis. Toestemming ouders Om naar Israël te gaan, had ik geen toestemming van de ambas sade nodig. Wel van m'n ouders, want ik ben minderjarig. Bij aankomst in Israël krijgt iede re niet Israëli een drie maanden geldig toeristenvisum. Als je langer wilt blijven, moet je na drie maanden precies opgeven wat je in het land doet. Ik besloot per vliegtuig te gaan en maakte de vijf en een half uur du rende vlucht alleen. Givat Hayim Eindelijk was ik dan in Israël waar de douane al klaarstond om me te onderwerpen aan een gron dig onderzoek op wapens, bom men en verdovende middelen en vertrok naar mijn kibutz. Die heet Givat Hayim, wat 'de heuvel des levens' betekent. De eerste paar dagen keek ik rond in de kibutz. Daarna begon ik pas te werken. Givat Hayim is een tamelijk gro te, welvarende kibutz en heeft zelfs een fabriek, waar landbouw- produkten worden verwerkt. De kibutz bezit een appel- en pe reboomgaard (de matah) en een citrusboomgaard (de pardes). Men verbouwt maïs en katoen en fokt koeien en kalkoenen. Vrijwilligers en ulpanniks In de kibutz verblijven ongeveer 35 vrijwilligers en 45 ulpanniks. Dat laatste woord betekent: leer lingen in de ulpan. Givat Hayim is één van de 60 kibutzim met een ulpan. Een ulpan is een school, waar je in een zes maanden du rende cursus Hebreeuws kunt le ren. De ulpanniks werken de hal ve dag en studeren de andere helft van de dag. De vrijwilligers en de ulpanniks komen uit alle delen van de we reld. De meesten echter zijn af komstig uit de Verenigde Staten, Canada en Noord-Europa. Maar er zijn ook Japanners en Zuid- Amerikanen. Dat er Japanners zijn, zal jullie wel verbazen, doch er zijn zelfs kibutzim in Japan, geheel naar Israëlisch voorbeeld opgebouwd. De vrijwilligers en de ulpanniks werken 's winters voornamelijk in de pardes (citrusboomgaard) en 's zomers in de matah (appel- en pe reboomgaard). Buiten dat krijgen ze werk te doen in de keuken en de eetzaal. Dat zijn namelijk de plaatsen, waar je het minste Hebreeuws hoeft te spreken. Interessante belevenis De eerste weken was het kibutzle- ven wel wennen voor me, maar toen ik eenmaal gewend was, be viel het me reuze goed. Ik ben dan ook van plan zolang mogelijk te blijven, tot juli onge veer. Dan moet ik terug naar Holland, want ik wil in september weer naar school om verder te gaan leren. Al met al kan ik zeggen dat het werken in een kihutz een zeer in teressante belevenis is, die iemand die Israël bezoekt niet mag missen. Zeggen we tegen Corry Snijder, die wegens gezinsuitbreiding (zo stelt ze het zelf) de FLITZ-INre- daktie heeft verlaten. Corry heeft zich gedurende verscheidene jaren beziggehouden met de verzorging van onder andere het mode- nieuws, de puzzels en de FLITZ- INcorrespondentie. Wij wensen haar, haar man én huneen fijne tijd toe. Problematiek openingen Vijftien jaar E.E.G. Intensieve opleiding medewer kers op pagina 7 uii de or op pagina 7 Op de introductiedagen voor de nieuwe medewerkers van het hoofdkantoor te Zaandam komt ook de personeelsvertegenwoordi ging ter sprake. Dat gebeurt door een lid van de OR-HK, die de or ganisatie, de taak en de bevoegd heid van de ondernemingsraad uit de doeken doet en tevens vertelt hoe wij onze inspraak bij Albert Heijn zichtbaar kunnen maken. Ook voor de nieuwelingen in AH's winkels zijn er introductie dagen. Op die dagen wordt het be langrijke onderwerp personeels vertegenwoordiging echter niet behandeld. Advies van FLITZ-IN aan de af deling Opleidingen en Personeels zaken van Albert Heijn Super- mart N.V.: BRENG DAAR EENS VERANDERING IN. NA DE KOMENDE OR-VERKIEZIN GEN. Een aantal gouwe ouwe singles voor 1,— per stuk en verkerend in goede staat. Onder andere van: Procol Harum, Roiling Stones, Shocking Blue en Golden Earring. Als je me belt of schrijft, kun je een volledige lijst met de namen van de groepen en de titels van de songs krijgen. Ik ben te bereiken per telefoon of brief. P. Bakker, Johannes Verhulststraat 184huis, Amsterdam (tel. 020-765124). Bieden we aan voor de 'vermin king' van de vorige FLITZ-INpa- gina. Aangezien Henk Brinkman's verhaal over de wereldhandelscon ferentie 'UNCTAD' daardoor niet helemaal uit de verf is gekomen, zal dit artikel binnenkort opnieuw - maar dan op de juiste wijze in de FLITSEN worden afge drukt. mo D€ De grote modehit voor dit voor jaar wordt de blazer. Niet de bla zer, zoals we die tot nu toe ken den, maar één gebaseerd op het moderne herencolbert. Hij is getailleerd en heeft brede revers, alleen de binnenzakken ontbreken. Om het geheel er nog iets manne lijker te laten uitzien, wordt deze blazer veelal gecombineerd met stropdas, overhemdblouse en een pantalon met uitlopende pijpen. Een heel leuke mode voor sportie ve meisjes dus. Maar ook de rijpere vrouw kan aan de blazermode meedoen. Voor haar is het jasje iets langer en wordt het gecombineerd met een japon met meestal een ge plooide rok. De kleuren van de nieuwe voor jaarsmode zijn fel: heel veel rood, geel en gif-groen, vaak in de gek ste combinaties (streepjes, ruitjes en nopjes). Een geruite blazer op een streep jespantalon, waarbij dan nog een brede genopte stropdas wordt ge dragen, is geen carnavalskostuum, maar 'je van het' voor dit voor jaar. Tot slot nog even dit: midi of maxi geldt alleen nog maar voor een heel enkel jurkje of manteltje en de hot-pants kunnen het best bewaard blijven voor de vakantie, voor aan het strand of voor de wekelijkse filmavond. Marij Bringman, MIRO-zelfbedieningswarenhuis, Maastricht. Els Govers

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 8