IN GEVAAR Geen sigaretten Minder en anders eten. Minder zitten en meer bewegen AH-Flitsen teveel roken Nederlandse Hartstichting We moeten een beetje meer op ons zelf passen. Het hart-infarct voorkómen is beter dan genezen. Vroeger spraken we over de managersziekte. Geen echt medi sche term, en hij werd meestal gebruikt als iemand overspannen was, overwerkt. Wót er precies aan de hand was wist men niet. Nu praten we met hetzelfde gemak over een hartinfarct. Ook een managersziekte. Onder andere. Maar wat er dan aan de hand is weet iedereen! Wie er niet aan is overleden moet zijn leven ingrijpend gaan veranderen. Niet teveel eten, niet meer roken en ook: halve dagen werken, 's middags rusten. Veel mensen kennen wel iemand uit hun naaste omge ving die door een hartinfarct is getroffen. Mannen en ook vrouwen, vaak in de bloei van hun leven, niet ouder dan 40 of 50 jaar. Waarom juist dan? Omdat ze vaak in die levens fase een verantwoordelijke positie hebben bereikt. Ze werken langer dan acht uur per dag, ze nemen een korte nachtrust. Ze hebben veel zorgen aan hun hoofd, en geen tijd om een beetje op zich zelf te letten. En dan gebeurt het. Het kan immers iedereen overko men! Gelukkig kunnen we een heleboel doen om de risico's zo beperkt mogelijk te houden. Daarover spraken we met de be drijfsarts, dokter H. D. van der Bruggen. Hoe kunnen we gezond leven? Aan het begin van ons gesprek te kent dokter Van der Bruggen ruw weg een grafiekje, dat in zijn een voud zeer onthutsend is. 'Kijk', zegt hij, 'hier is ons startpunt. De gemiddelde leeftijd voor mannen is 71 jaar, vrouwen leven 5 jaar langer. Normaal gesproken zou je, als we het over gezondheid heb ben een lange horizontale lijn moeten trekken tot vlak bij die ge middelde leeftijd, met een vrijwel loodrechte lijn naar beneden, die een snelle aftakeling en een snel einde te zien geeft, helaas is het zo dat we al vanaf het beginpunt voor een aantal mensen een vrij sterk afwijkende lijn moeten trek ken die schuin naar beneden loopt. Daaruit valt de conclusie te trek ken dat de meeste mensen al te vroeg met hun aftakeling begin nen die eindigt met een veel te vroege dood. Vergeleken met de bovenste lijn een zee van gemist leven. Niet zozeer in duur als wel in kwaliteit van leven.' Geen opgewekt relaas. Staan we dan helemaal machteloos tegen over die te snelle aftakeling? Dokter Van der Bruggen: 'Nee, er is wel degelijk het een en ander aan te doen. Beperken van de risi cofactoren noemen we dat. Maar voor we verder praten wil ik toch even uitleggen dat gezond leven in zijn algemeenheid niet te stellen is. Als je al lichamelijk gezond bent moet je ook nog sociaal en psychisch aangepast zijn. Dat wil zeggen dat je geen ondragelijke zorgen moet hebben over je woon- en werksituatie, een niet overmatig hoog gespannen ver wachting moet hebben van je car rière, want lang niet iedereen is in staat zijn ambities ook waar te maken. Zo'n ideale levenswijze is in ons cultuurpatroon blijkbaar moeilijk te verwezenlijken. En daarom voelt vrijwel iedereen zich vaak toch niet helemaal lekker, ook al zijn er geen directe klach ten. Wat wij als arts, en vooral ook als bedrijfsarts kunnen doen is bij sturen naar een gezond(er) leven. Dat noemen we preventieve ge neeskunde.' Een bedrijfsarts (maar hij niet als enige) is eigenlijk op drie fronten werkzaam. Het liefst voorkomt hij dat er klachten of verschijnselen gaan optreden. Zijn belangrijkste geneesmiddelen zijn voorlichting en meehelpen bij het zo verant woord mogelijk inrichten van de werksituatie. Maar als er klachten zijn moet hij proberen erger te voorkomen. Helaas is hij het meest werkzaam op het derde ter rein: als hij moet proberen com plicaties te voorkomen bij reeds bestaande ziekten. Een van de ziekten: te hoge bloeddruk, met als fataal gevolg een vergrote kans op een hartinfarct. Dokter Van der Bruggen:'Bij het bestrijden van deze ziekten van hart en bloedvaten, is onze voor lichtende taak bijzonder groot. Want al hebben we in de loop der jaren ontdekt dat er ook een indi viduele aanleg voor hart en vaat ziekten is, je kunt de risisco's die ertoe leiden zelf in de hand hou den. Door niet teveel te eten, en vooral niet te vet, door regelmatig wat aan sport te doen. Hier heeft u een boekje van de Nederlandse hartstichting, daar staan een paar behartenswaardige dingen in.' Statistieken hebben uitgewezen dat in 1970 50.400 mensen overle den aan hart- en vaatziekten. Dat is precies 46% van alle sterfgeval len in dat jaar. Terwijl sinds 1900 de bevolking twee en een half maal zo groot werd, de levensom standigheden duidelijk verbeterd werden en het totaal aantal sterf gevallen met nog geen derde deel toenam, is de sterfte aan hart- en vaatziekten vervijfvoudigd! Bij het zoeken naar factoren die leiden naar het ontstaan van hart en vaatziekten is een nieuw en in middels beladen woord gebruikt: stress. Maar dokter Van der Bruggen praat liever over: voortdurende spanning. Tijdelijke spanning is niet erg. Voor je leven uit een brandend huis hollen, dat kan je lichaam aan. maar spanning die ontstaat door een verkeerd werk klimaat, een niet ideale woonsi tuatie, een slecht huwelijk, nooit Het is statistisch bewezen dat bij sterke sigarettenro kers hartaanvallen 2-3 maal zo vaak voorkomen als bij an deren. Afhankelijk van de leeftijd en het aantal gerook te sigaretten treedt de dood na een hart-aanval bij sigaret tenrokers 50-2009r vaker in dan bij niet-rokers (buiten be schouwing gelaten het toege nomen risico voor keel- en longkanker). We eten meestal teveel en te vet. Hoe zwaarder iemand is, hoe korter in hel algemeen zijn levensduur. Vet en suiker zijn de grote boosdoeners. In 1968 werd door de Nederlan der gemiddeld 142 gram aan vetten gebruikt. De gemiddel de behoefte voor een man is 85 gram per dag, voor een vrouw ca 70 gram. Overgewicht leidt vaak tot hoge bloeddruk en daarmee tot een verhoogd risi co voor hart en bloedvaten. Bij regelmatige lichaamsoefe ning is het gevaar voor hart aanvallen geringer. De spieren worden dan gebruikt waarvoor ze dienen (niet alleen voor 'zitvlees'), en bovendien ver bruikt u de kalorieën die u ge geten hebt en worden ze niet opgeborgen in het vet. Zo houdt u bloedsomloop én ge wicht op peil. Dus: koop een fiets (beter en goedkoper dan een auto), ga wandelen en doe aan sport. Als u van de dokter nog mag, speel dan met een bal of een shuttle, een racket. Doe het, als u wat ouder wordt, met mate, maar doe iets met uw armen, benen en lichaam, méér dan ze uit strekken en zitten! Documentatie Nederlandse Hartstichting) genoeg geld. die is gevaarlijk. Al die spanning kan men eigenlijk al leen maar goed verwerken, als men minstens 2 x per dag 2 uur lichamelijk flink aan het werk wordt gezet. Psychische stress af reageren met lichamelijke inspan ning. Want hoe reageert het li chaam op die voortdurende span ning? Het maakt via een hormoon in de bijnierschors vet vrij dat in de bloedbaan terechtkomt. Bij lic hamelijke arbeid verdwijnt dat vet. Maar als het in het bloed blijft zitten verplaatst het zich naar de wanden van de bloedva ten en veroorzaakt daar op den duur een degeneratie. Met fatale gevolgen. De automobilist die zich zo verschrikkelijk kwaad maakt onder het rijden zou eigen lijk pardoes zijn auto aan de kant moeten zetten en er vijftig keer omheen moeten rennen. Zo raakt hij zijn gevaarlijke stress kwijt. En om dichtbij huis te blijven: een bedrijfsleider zou na de zorgen van alle dag (personeel ziek, bestel lingen niet op lijd) niet bij de tele visie moeten zitten, maar eerst eens een uurtje lekker aan sport doen. Maar wie doet dat? De li chamelijke reactie die stress te weegbrengt heeft o.a. tot gevolg dat de weerstand vermindert, zo dat men vatbaar wordt voor ziek tes. En voor een te hoge bloed druk. Dokter Van der Bruggen: 'Het verraderlijke is dat je in het begin niets aan een patiënt kunt merken. De hoge bloeddruk, en een te hoog >etgehalte in het bloed zijn duide lijke signalen. Maar dan zijn soms al onherstelbare dingen gebeurd. Want hoge bloeddruk ontstaat, simpeltjes gezegd, doordat het hart steeds moeilijker bloed door met vet dichtgeslibde en daardoor vernauwde bloedvaten moet pom pen. Daarbij gaan slijtage van bloedvat én hart hand in hand. Door de versnelde hartwerking kan het hart minder rusten. (Ook een hart rust uit, en wel na iedere slag, voor de volgende). Zo'n ver snelde hartwerking treedt ook op wanneer u een sigaretje rookt. Ni cotine heeft een uitwerking op het zenuwstelsel waardoor tijdelijk een extra bloedvatvernauwing ontstaat. Bovendien rooft de kool- monoxyde een deel van de bloed- kleurstoffen, welke zuurstof trans porteren die ons lichaam overal nodig heeft. Gevolg: het hart moet harder gaan werken om ons li chaam van voldoende zuurstof te voorzien en dat geeft mede een versnelde slijtage.' Leven met al die factoren die we net genoemd hebben (stress, te weinig lichamelijke inspanning, hoge bloeddruk, roken, teveel eten) vergelijkt dokter Van der Bruggen het liefst met autorijden met de handrem aan. Als hij een maal op gang is doet het ding het wel, maar het is voor de algemene conditie niet al te best. In plaats van 100.000 km gaat de motor op eens maar 30.000 mee. hoewel de carosserie nog in goede staat kan zijn. Dan komen er klachten. En de monteur zegt: als u nu zonder handrem verder rijdt kunt u er nog wel 20.000 km verder mee ko men. Slechter worden van uw auto kunt u voorkomen, beter kunt u niet meer verwachten. En als het dan niet om een auto, maar om je leven gaat is dat een ver schrikkelijke mededeling. Kunnen we die vroeg of laat allemaal ver wachten? Doker Van der Bruggen: Bij het optreden van hart- en vaatziekten speelt tevens een individuele aan leg mee. Er zijn geen duidelijke algemene regels. Maar er is wel een duidelijk bedreigde groep. In de leeftijd van 40-65 jaar sterven 15.000 mannen per jaar voor een groot deel in leidinggevende be roepen.Voor vrouwen is dat aan tal ongeveer 7000. Zuiver zakelijk gesproken betekent een leidingge vende werknemer voor een bedrijf een investering die juist wanneer men er het meest aan heeft, wordt afgebroken. Wat kun je daaraan doen. Je kunt meedoen aan de preventieve geneeskunde door al die mensen periodiek te laten on derzoeken, niet alleen lichamelijk (bloeddruk, vetgehalte in het bloed enz.) maar ook in een gesprek, waarbij de eventuele spanningen tot uitdrukking komen. (Zo'n ge sprek volgt vaak als het onderzoek op sommige punten een afwijkende uitslag te zien geeft.) Ik ben dan ook verschrikkelijk blij dat we hier bij AH begonnen zijn met het op poten zetten van zo'n periodiek onderzoek. Alleen, het kan voor lopig nog maar op bescheiden schaal plaatsvinden. Om alles snel te laten verlopen en regelmatig te kunnen herhalen zou je alleen voor dat onderzoek de medische dienst hier met 5x3 mensen moeten uitbreiden. Dat kan een bedrijf alleen niet doen. Daarvoor zou er iets op landelijk niveau moeten gebeuren. Maar met de formule die we hier hebben ge vonden zijn we al een heel eind op weg. Er is een nauw contact tussen chefs, directie en de medische be geleiding. Blijkt bij het onderzoek iets niet in orde te zijn dan kan dat met de betrokkene worden besproken en dan kan hijzelf gaan overwegen wat er dient te gebeu ren. Dat kan een functie-verande ring zijn, een overplaatsing, een wijziging in het werktempo, of een vermindering in de arbeids duur, ik noem maar iets. Uiter aard wordt de onderzochte bij dit alles beschermd door het medisch beroepsgeheim. Een belangrijke inbreng van het bedrijf zelf is ook dat het zijn leidinggevende men sen erop traint de werknemers goed in de gaten te houden; zien, dat iemand die altijd opgewekt is plotseling somber is, of vergeet achtig wordt, of aanvallen van duizeligheid krijgt bijvoorbeeld, daar moet dan wel iets achter zit ten. Ach, als u het mij vraagt dan zou in zo'n groot gebouw als ons hoofdkantoor, waar honderden mensen dagelijks niets anders doen dan op een stoel zitten, per dag voor elke afdeling een uurtje gymnastiek moeten worden ge daan. En Iaat een directeur als hij het moeilijk heeft nou maar es lekker aan die deurpost gaan han gen en een beetje met z'n benen zwaaien, da's heel goed voor hem. En als zijn secretaresse dat zo'n mal gezicht vindt, dan gaat ze er maar naast hangen. Deurposten genoeg!'

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 5