'Je moet voelen en zien wat bij mensen ter plaatse leeft Problematiek openingen Opener H. van Petten: Opening Hotel Frommer grootste trots AH-Flitsen 3 Het uitgangspunt is: ieder evenement moet een feest zijn, zorg daarom voor de nodige aantrekkelijke activi teiten. Daarmee zou de kous af zijn, ware het niet dat er altijd iets kan gebeuren dat het in eerste instantie uitgewerkte plan in duigen doet vallen. Iets dat niet voorzien kon worden, iets dat strandt op tegenwerking van derden. Met dat pakket moeilijke zaken op de ach tergrond werkt de afdeling Individuele Filialen Promo tie; een afdeling die geacht wordt rond ieder evenement een joeghei-stemming te bouwen. En dat ook doet. Soms gaat het vrij vloeiend, soms uiterst moeizaam; de heer H. van Petten kan er ettelijke uren over vertellen. Of het nu gaat om een actie, een ondersteuning, een opening van Miro, SM, McDonald of AC, wat nieuws, origineels en actueels moet er altijd in verweven worden omdat alleen dét publiek trekt. Een zogenaamd pittig (Van Pet ten) arrangement op het oude the ma van openstellen: een toonzet ting die de halve gemeente op de been brengt. Ga er maar aan staan, enige tientallen keren per jaar, mét de wetenschap dat zes weken voor het uur-u op papier alles gereed moet zijn. De heer Van Petten; 'Na het staan van de eerste paal begint het. Je krijgt informaites van derden en trekt er zelf op uit. De problemen verschillen per gebied, per plaats. Er zijn plaatsen waar AH bekend is, er zijn er ook waar de mensen weinig of niets van ons af veten en wij niet van hen. En altijd moet je de plaatselijke omstandigheden kennen, moet je de mensen kennen, moet je open oor en oog hebben voor hun suggesties, moet je met bar veel verschillende zaken reke ning houden Ter illustratie: AH vestigde zich in een plaats waar veel tehuizen voor gehandicapten zijn. Om die reden werd voor de winkel geen stoep aangebracht en werd in de winkel de mogelijkheid geschapen met rolstoelen bij de kassa's te komen. In de tehuizen werden op de ope ningsdag tweehonderd taarten af geleverd door AH, stilletjes, zon der publiciteit. De heer Van Petten: 'Daarmee win je de sympathie van het pu bliek, dan is het zo'n beetje liefde op het eerste gezicht en dat heb je nodig want als de entree niet goed is, dan wordt het nooit goed. Je moet tevoren voelen en zien wat bij dè mensen ter plaatse leeft'. Ook zegt hij: 'We hadden eens een ope ning helemaal gereed, de datum was bekend. Er kwam een telefoon tje dat het die dag biddag voor het gewas bleek te zijn en dat die dag juist daar werd herdacht. We heb ben die opening verzet en men was ons daar erg dankbaar voor'. Waaruit blijkt dat met alles reke ning moet worden gehouden. Hetzelfde geldt voor de franje rond de opening, die opgesteld wordt zodra dc plaatselijke om- standiheden bekend zijn. Een ge richt openingsprogramma heet dit, een programma waarin vaak een artiest of sportfiguur komt op draven. 'Ik ga hier door voor de man die jij en jou zegt tegen nationale helden op artistiek en sportief gebied. In vele gevallen is dat ook zo, vaak is zo'n figuur bij een opening betrok ken. Dat kan heel leuk zijn. maar ook wel eens niet Ter illustratie: Een bekend artiest zou een opening verrichten, maar verscheen te laat. Paniek alom, de heer Van Petten ging improviseren en hield zijn vooral jeugdig publiek zo goed bezig dat de artiest com pleet vergeten was en toen hij ein delijk verscheen kwaad is weggelo pen omdat er geen aandacht aan hem werd geschonken. Een ander geval: luttele dagen voor een ope ning beidt een artiest af, er werd een andere artiest gevraagd. Later bleek dat de artiest de contract breuk niet gepleegd had uit over macht, maar door middel van een eerste klas smoes. Maar ook leuke ervaringen. De heer Van Petten: 'Ik kreeg eens een lift van Swiebertje, Bromsnor en Burgemeester. Deze mensen kunnen gedurende een twee uur lange autorit onmogelijk serieus blijven. Ze gingen dan ook toneel spelletjes opvoeren in de auto en dan doe je maar mee. In doorsnee is het een aardig, maar vreemd volk je'- Bij de opzet van een opening komt ook het verkrijgen van ver gunningen voor bepaalde mani festaties kijken. 'Bar moeilijk is dat soms', vertelt de heer Van Pet ten. 'Ik heb een la vol leuke plan nen die op het niet- verkrijgen ge strand zijn. We zitten hier met een loterijwet en een wet op de kansspe len en die zijn dusdanig onduide lijk, dat je daarop als men dat wil altijd gepakt kan worden. Ande re landen hebben die wetten ook, maar de interpratte gebeurt soepe ler, er kan daar veel meer'. Ter illustratie: Bij de opening van een filiaal vroeg een groepje pad vinders of het. in het kader van de actie heitje voor een karweitje, met een drumband voor de vesti ging mocht komen. AH vond het best, 'hogerhand' liet een onver biddelijk nee horen: iets derge lijks mocht niet voor commerciële doeleinden. Een ander voorbeeld: een verbod voor een dropping op een afgebakend terrein. Pas toen een vroegere directeur van de Rijksluchtvaartschool verklaarde te willen vliegen mocht het wel. Er zijn (vele) uitzonderingen op het vaak moeilijk verkrijgen van vergunningen. De heer Van Pet ten: 'Het vreemde is ook nog, dat wal in gemeente a wel in gemeente b soms maar twintig kilometer verderop niet mag.Deze niet prettige problemen zijn tenminste nog tijdig bekend. Andere kunnen zich tijdens een organisatorisch perfect in elkaar zittende opening pas voordoen. De heer Van Pet- In het algemeen denkt men, dat de taak van de heer Van Petten bestaat uit het bedenken van stunts. Het tegendeel is w aar. Voor 90% bestaat zijn taak uit nuchtere zaken zoals het zorgen voor de juiste publiciteit en het ontwerpen van plaatsge- richte actieprogramma's gedurende wenige weken en het begeleiden daar van. Aangezien echter de 10% stunts het meest spacta- culair zijn voor de lezer, zijn we er niet aan ontko men dat dit artikel weer daarover gaat. ten: 'Ik heb wel eens door de grond willen zakken van ellende als er tij dens de opening iets gebeurde, dat je tevoren onmogelijk kon voor zien'. Hij herademt dan ook als wéér een evenement succesvol is verlopen, als weer zo'n première zonder generale repetitie het glansrijk gehaald heeft. Zijn trots tot dusverre is de ope ning van Hotel Frommer. een stunt die tv-stations in Nederland. Amerika. Duitsland en Engeland haalde. Hoe hij aan nieuwe ideeën komt? 'Dat is geen pro bleem, die liggen voor de hand. het zit 'm steeds en dan altijd op verschillende manieren in de uit werking. Hoe problematisch ook, als 'het karwei' geklaard is, zijn alle moei lijkheden vergeten. Voor enkele dagen, want op ieder evenement, volgt weer een ander'. Dit zijn twee van de vele foto's, die wij ontvingen in het kader van de Duitse week. Onze inko pers hebben een aantal foto's gezonden aan Duitse leveran ciers, die bijzonder waren geïn teresseerd. In Amstelveen vond een dropping plaats. De bedoeling was vele pa piertjes, waaronder 54 met vliegrei zen, te laten neerkomen op een keu rig afgebakend veld, tfaar honder den jeugdigen zich hadden verza meld. Een onverwacht sterke wind blies de papieren overal heen, behal ve daar waar ze terecht hadden moe ten komen. Resultaat: de honderden jeugdigen stormden een warenhuis in, liepen stellingen omver, verdwe nen via andere deuren in de open lucht om daar vaak nog via klim partijen over daken één van die 54 vliegreizen te kunnen bemachtigen. Bij de opening van de eerste Miro bleek op het laatste moment een spreekgestoelte nodig te zijn. Het werd gevonden, stond keurig op de plaats in het zicht van de genodig den, toen er een deurtje van het ge stoelte openkierde en er allerlei rom mel, inclusief pakjes oud brood, de grond oprolde. In het kader van een Sinterklaasactie schreven kinderen hun liefste wens op een formulier. De origineelste wens zou beloond worden. Een for mulier vermeldde 'ik wil politie'. Een gesprekje met het bewuste zevenjari gejongetje leerde, dat dit ventje alles over de politie verzamelde: foto's, knipsels e.d. De wens van het kind werd verhoord: hij was een hele dag te gast bij de plaatselijke politie. Een dankbare brief van de ouders volgde. Het kind bleek het 'ik wil politie' ge schreven te hebben uit angst. Pas na de ontvangst was hem duidelijk ge worden dat politieagenten ook maar gewone mensen zijn. Dit zijn enige ervaringen van AH's H. van Petten, de man van Individuele Filialen. Promotie (vroeger 'manifes taties' geheten), de man achter ope ningen, heropeningen, ondersteunin gen en individuele acties, de man die van alles meemaakt. Hij begon bij de opening van de achtste SM, hij pleegt nu vijftig evenementen per jaar, maar dan wel in samenwerking met zijn 2 medewerkers, de heren J. van Klave ren en J. Grooteman.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 3