Albert Heijners in Marokko 3 weken te gast van hun collega's uit CMS pup Reislustige 65+er A.H. Pilger: Carnaval Roosteren OP STAP VAN PRIJZENGELD PMC-ACTIE Geen auto Zwitserland Improviseren Streep Wereldstad Helder Sauna Terug AH-Flitsen 7 De heer D. P. Zwart, hoofd vestigingsplaatson derzoek, mag graag flink aan zijn pijp trekken. Hij blijkt echter pal onder een 'rookverklikker' te zitten. Wie schetst zijn verbazing, toen hij zich op een bepaald moment omsingeld zag door de brandweerploeg. Hij had kennelijk een te zware pijp gerookt. Op uitnodiging van Marokkaanse collega's, zijn de heren G. J Timmer en L. van Kooten, beiden werkzaam in AH's centrale mo delslagerij in Amsterdam, met hun echtgenoten drie weken in Ca sablanca geweest. Al die tijd trad de heer A. H. Kwijasse op als gastheer. Over hun boeiende ervaringen in dat land, vertelde me vrouw Timmer ons in haar flat in Amsterdam-Noord. 'Het war onze eerste kennismaking met Marokko. Toen we in Tanger aankwa men, raakten we al direct onder de in druk van de hartelijke, kleurige ont vangst. Want al die mensen in kleder dracht, nou. daar sta je echt wel even van te kijken. De autorit van Tanger naar Casablanca, waar het woonhuis van onze gastheer lag, heeft ons geen moment verveeld Overal zie je sinaas appelplantages, velden met enorme zon nebloemen en mats. afgewisseld met kleine hutjes en vrouwen en kinderen op ezeltjes. Wat dichter naar de stad toe, zie je fraaie villa's en bungalows. 'Onderweg werd de inwendige mens niet vergeten. In een wegrestaurant hebben we voortreffelijk gegeten. Dat gaat heel anders dan bij ons. In Ma rokko koopje zelf een stuk vlees bij de slager dat je dan kunt roosteren op een van de barbecues, die op de terrassen van de restaurants staan. Men serveert er wat brood bij en originele Marok kaanse thee. waar ontzettend veel sui ker in zit en een smaak heeft van ka mille en pepermunt. De kinderen die we onderweg tegenkwamen hebben al lang ontdekt dat er aan de toeristen heel wat geld te verdienen valt. Ze bie den je dan ook van alles aan. variërend van kauwgum tot het wassen van je auto.' De brandende zon maakt dorstig. Van links naar rechts: mevrouw Timmer, de heer Kwijasse, mevrouw Van Kooten en de heer Tim mer. Filiaal 5811 in St. Oedenrode heeft een originele manier gevonden om het prijzengeld uit de PMC-filialenactie te besteden. Men bezocht begin februari eerst de Miro in Maastricht. Daarna volgde een etentje in een Chinees res taurant en de dag werd besloten met een bioscoopje gevolgd door een drankje De januari-prijs is inmiddels gewon nen door filiaal 1069, aan de Irislaan in Oegstgeest. Wat doet een gepensioneerde in de winter? Het kan van alles een beetje zijn, of helemaal niets, of erg veel. Erg veel is het voor de heer A. H. Pilger 'ja, ik heb beruchte voorlet ters'), ex-hoofd opleidingen, bijna vijf jaar gepensioneerd. In al die jaren heeft hij zich nog geen minuut verveeld, in tegendeel, hij komt tijd tekort. Het hele jaar door, want warm of koud buiten, de heer Pilger trekt erop uit. Als reisleider of vakantiehoudend samen met zijn vrouw. Nu weer. midden in de winter, staat hij op het punt om met echtgenote voor drie weken naar Davos te gaan. Niet om te skiën, maar om te wandelen in besneeuwde bossen, één van zijn vele liefhebberijen. Hij (69) en zijn vrouw (66) kunnen het nog opperbest, zeggen verklarend: „We voelen ons nog jong. dat komt misschien wel omdat onze jongste pas 23 is." En over de financië le kant van de zaak: „We hebben geen auto, maar maken voor onze reizen al tijd gebruik van de speciale aanbiedin gen voor bejaarden. Zo reizen we nu voor niemendal naar de grens." Die onvervaarde trek in reizen dateert niet van na-de-pensionering. Het echt paar Pilger is altijd al reislustig ge weest, geen globetrotters, maar zich beperkend tot Europa met Zwitserland als favoriete land. Toch reist de heer Pilger, los van de vakantiereizen, de afgelopen jaren meer door zijn nieuwe „beroep": dat van reisleider. „Het is een beroep, ja", zegt hij, „Maar de verdiensten zijn niet geweldig." En verder vertelt hij: „Toen ik gepen sioneerd werd, zat ik een beetje. Ik ben niet technisch, geen doe-het-zelver, al wil een beetje schilderen wel lukken. Mijn dokter zei: „Jij moet niet niks gaan doen" en daardoor heb ik, ik had een beetje ervaring als reisleider, reis bureau De Magneet gebeld. Ze wilden het graag. Nu maak ik per jaar zo'n 5 a 6 busreizen, meestal in voor- en nasei zoen." i In die functie heeft hij veel steun van activiteiten uit vroeger jaren, van zijn opleiding aan de akademie, van zijn grote interesse in en kennis van kunst geschiedenis, van het feit, dat hij sinds zijn 20ste jaar al een „trekker" geweest is. „Het liefste", zegt hij, „zou ik met rugzak zomaar een eind weggaan, maar dat gaat niet meer." Zijn vrouw, aanvullend: „Als we met vakantie zijn doen we alles zelf, inkopen en koken, het is 't prettigste en 't voordeligste". Terug naar het reisleiderschap, waar voor toch een gedegen opleiding nodig is? De heer Pilger: „Welnee, een reis leider wordt geacht gewoon alles te weten. Als ik naar een bepaald land moet, vraag ik bij het verkeersbureau materiaal op, bestudeer ik kaarten en kijk ik in boeken. Vanzelfsprekend moetje wel kunnen organiseren en im proviseren." Vermoeiend dat alles? „Toch wel, wantje bent altijd het eer ste op en gaat het laatste naar bed." De heer Pilger (vloeiend Frans, Duits, Engels, een beetje Spaans en Italiaans) is vorig jaar 137 dagen op reis geweest, waarvan 93 samen met zijn vrouw voor privé-vakanties. De overige dagen was hij evenmin een typische thuiszitter door zijn activiteiten op het gebied van de bejaardenzorg in de Zaanstreek, het houden van lezingen, het een beetje actief zijn op het terrein van de na tuurbescherming. Zijn vrouw: „Ik moet altijd uitkienen of hij mee kan voor wat boodschappen." Een advies uit de mond van de heer Pil ger voor al diegenen die op de valreep tan de pensionering staan: „Wie of wat je ook bent, zet een radicale streep on der werk en bedrijf, concentreer je op iets totaal anders; op iets waar je wat aan hebt en dat kan veel zijn als het maar geen dagelijks terugkerend be roep wordt." En verder: „Je erop voor bereiden meer thuis te zijn, bij je vrouw, en haar helpen." 'Onze eerste indruk van Casablanca was overweldigend. Een wereldstad met z'n imposante gebouwen en goede openbare voorzieningen. Alles draagt nog de sporen van de Franse koloniale overheersing. De nieuwbouwwijken zijn echter typisch Arabisch, opgetrok ken uit handgebakken steen en wit af gepleisterd. De huizen zijn twee of drie verdiepingen hoog met een dak terras waar het grootste deel van het dagelijks leven zich afspeelt: er wordt gekookt en gewassen en er lopen kip pen rond. Opvallend is, maar dat had den we al een keer van onze vrienden Kwijasse vernomen, dat het bouwen van huizen in Marokko een volstrekt particuliere aangelegenheid is. De hui zen worden voor het merendeel in op dracht van in het buitenland werkende Marokkanen gebouwd.' 'Het is geweldig leuk om door de bin nenstad te trekken. Je ziet er handela ren met de meest uiteenlopende artike len leuren, bedelaars op de hoeken van de straten, vuurvreters, lieden die kranten en loten verkopen. Kortom, het is een bonte mengeling van wer kende en handeldrijvende mensen. In de groente- en fruitstalletjes zie je de heerlijkste vruchten: meloenen zo groot als drie voetballen, sinaasappe len. druiven, dadels, pruimen, appels en tomaten. Je kunt er volop andijvie sla, bloemkool en aardappelen krijgen. In de slagerijen kun je van 's morgens 6 tot 3 uur in de middag terecht. Er wordt in hoofdzaak lams- en rundvlees verkocht. De heer Kwijasse heeft de heer Van Kooten en mijn man ook nog meege nomen naar het slachthuis van Casa blanca. Er wordt daar iedere dag vers geslacht. Mijn man en zijn collega wa ren bijzonder onder de indruk van de grootte van het slachthuis niet veel kleiner dan die van AH in Amstedam en de zeer slrenge eisen die men ook daar aan het produkt stelt. Een groot aantal keurmeesters, waarvan de mees te uit het buitenland komen, letten er op dat alles volgens de modernste en meest hygiënische eisen verloopt.' 'Dat was ons trouwens overal al opge vallen: alles ziet er zo lekker schoon uit. Of je nu op straat loopt, in een winkel staat of in huis bent. alles ziel er even netjes en proper uit. Daar kun nen wij hier in Holland nog heel wat van leren. In de grote steden gaat men gemiddeld 2X per week naar de sau na. Wal verder opvalt is dat hun hele leefwijze zo anders is dan de onze: al les gaat veel rustiger, veel relaxter. Een verademing hoor. om even uit onze jachtige maatschappij te zijn.' 'Daarom alleen al zou ik weer best gauw terug willen. En natuurlijk ook om de prettige, enthousiaste wijze waarop we in Marokko zijn ontvangen en gedurende drie weken zijn bezigge houden. Alleen als we dit jaar weer gaan, dan ga ik wel voor 8 weken. Die tijd heb je echt nodig om alles te kun nen bekijken en in je op te nemen.' De redactie biedt haar veront schuldigingen aan aan 4 filia len uit Utrecht, die op 22 ja nuari j.l. samen een geslaagd carnavalfeest vierden en ook aan Dordrecht, waar een origi nele opzet was bedacht. Zij zonden ons enthousiaste verslagen, maar omdat het car naval in het maart-nummer geen nieuws meer is en de bij gevoegde foto's moeilijk waren te reproduceren, heeft de re dactie gemeend de artikelen niet meer te moeten plaatsen.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 7