Dienst Inkoop Bedrijfsbenodigdheden plaatst per jaar 20.000 orders Eenvoudig schema van een nieuwbouwproject Groepen Auto's a» Coeo- KeuziHt- S AH-Flitsen 6 De Dienst Inkoop Bedrijfsbe nodigdheden is om meer dan één reden een fascinerend be- drijfje-in-het-grote-bedrijf. Hoewel de Dienst zelf maar klein is (de staf bestaat uit vijf man) omvat zij een werkterrein dat loopt van de aanschaf van jasschorten voor het voltallig AH-winkelpersoneel tot het be stellen van een complete inven taris voor de nieuwe centrale slagerijen in Zaandam. Kasre gisters, winkelwagentjes en hef trucks zijn er even normale ar tikelen als cellofaanpapier en papieren vleesschaaltjes. Onnodig te vermelden dat men bij de ze Dienst omgaat met bedragen, die tot in de miljoenen lopen. Vanuit zijn kamer aan de Zaan (Oostzijde) houdt het hoofd van de DIB. drs. F. J. H. Schuurman, bijgestaan door vier inko pers de gang van zaken zorgvuldig in het oog. 'Afgezien van basisgrondstof fen als bijvoorbeeld cacaobonen ko pen wij eigenlijk alles wat niet voor wederverkoop bestemd is', zegt hij. 'Dpor een centraal gevoerd beleid kunnen we gunstige omstandigheden voor de inkoop creëren. Daarbij moet men ons natuurlijk niet als boodschap penjongens zien. Waar het even kan bundelen we zoveel mogelijk kleine transacties samen tot grotere. Daar- Drs. F. J. H. Schuurman door kun je de efficiency van een be drijf alleen maar bevorderen.' Wanneer treedt de Dienst in werking? Zodra er waar dan ook in het bedrijf behoefte aan materiaal bestaat. Dat kan zijn in het distributiecentrum Til burg. in een Supermart in Amsterdam, in een magazijn of een produktiebe drijf. Juist doordat de DIB zulke allesomvattende activiteiten herbergt heeft men, om een duidelijke werkwij ze te bevorderen een verdeling ge maakt in twee grote groepen: de ver pakkingsmaterialen (waarbij ook drukwerken en formulieren zijn on dergebracht) en de inrichting van win kels, produktiebedrijven en kantoren. Waarbij dan ook nog behoren auto's, trucks, magazijnen en distributiecen tra. De begroting van de Dienst betreft voor een gedeelte investeringen, voor het overige deel verbruiksartikelen. Enkele posten op die begroting: papie ren winkelzakken (f 2 miljoen), inrich ting van een Supermart 50.000), 15.000 plastic kratten voor kaas a 20,— per stuk 300.000), winkelwa gentjes (vier ton), 6 ovenlijnen voor het produktiebedrijf Tilburg: 700.000). De inkoop van PMC-artikelen, die tot voor kort ook bij de DIB was onderge bracht, geschiedt thans door een zelf standige groep. De Dienst Inkoop Bedrijfsbenodigd heden heeft ervaren inkopers tot haar beschikking voor de inkoop van tech nische artikelen. Het werk wordt ver deeld naar artikelengroep. met telkens één contactpersoon voor de werkmaat schappijen. De aard van de werkzaam heden eist van de Dl B-mensen een veelvuldig contact met vakmensen bui ten de dienst om. Ondanks menings verschillen die er soms vanuit techni sche standpunten bestaan worden alle beslissigen door de hele groep gedra gen. Hetgeen een sterke onderhande lingspositie naar buiten toe alleen maar ten goede komt. Een voorbeeld uit de praktijk: toen men moest overgaan tot de aankoop Hieronder volgt een kleine greep uit de veelsoortigheid van artikelen die zijn ondergebracht bij de DIB: Verpakkingsmaterialen: alle papier, (winkel zakken, maar ook wikkels voor brood en koek, folie enz.) Blikken (voor koffie en vleeswaren), glas, (wijn- sherry- en portflessen, in totaal meer dan 13 miljoen flessen voor alle dranken die Ah zelf bottelt!) Nog meer glas; voor pindakaaspoten en jampotten en verder voor alles wat uit het eigen produktiebedrijf komt. Bij de inrichting van distributiecentra, supermarts enz., zorgt de Dienst voor alles „wat niet nagelvast is en verbouwingen betreft". Dus wèl voor winkelwagens, jasschorten, handdoeken voor het personeel, kantoorbehoef ten, pallets, kasregisters, inpakmachines, transportkarren, koelcellen enzo voorts. We zeiden het al eerder: een fascinerend bedrijf! van 6 nieuwe ovenlijnen voor het nieu we produktiebedrijf Tilburg werden door vertegenwoordigers van diverse groepen die straks met de ovens aan het werk moeten, vier ovens getest op hun bruikbaarheid, waarbij de prijs bui ten beschouwing bleef. De beoordelin gen werden afzonderlijk door middel van cijfers gegeven, waarna men bij de DIB aan de hand van alle gegevens een eindrapport kon opstellen. Pas daarna werd een merk uitgezocht. Het spreekt vanzelf dat men bij de aanschaf van dergelijke grote beslissingen bepaald niet over één nacht ijs kan gaan. Bij alle activiteiten van de DIB vormen de auto's weer een hoofdstuk apart, per jaar worden er 80 a 90 personen auto's aangeschaft ten behoeve van personeelsleden (in totaal zijn er 280 in gebruik). De DIB maakt de onder houdscontracten, houdt toezicht op de exploitatie en doet hetzelfde voor alle trucks enheftrucks(enerwordtbij AH heel wat geheven!). Verder zorgt men voor gereedschappen, voor onder- houdsmaterialen, verlichtingsartikelen en de brandstof (olie en benzine). Het gaande houden van een dergelijk wa genpark alleen al is een enorm karwei. Naast alle zorgen voor de inkoop is er ook nog die voor de inventaris van de magazijnen. Alle artikelen die snel le verbaar moeten zijn en die niet uit de leveranciersvoorraad komen, mo'eten worden opgeslagen. Het gaat hierbij meestal om winkelmeubilair en weeg- apparatuur. De gang van zaken betreffende leve ranties en de ontstane behoefte aan materiaal wordt sinds kort bijgehou den met behulp van een computer. Op aparte formulieren vullen de leveran ciers al hun gegevens in. Die gaan dan in de computer die op zijn beurt op ponsbanden lijsten produceert waarop de stand van de bestellingen overzich telijk wordt gerangschikt. Een omzet- statistiek dient tot verdere steun bij het inkoopbeleid. Per jaar geeft de DIB zo'n 20.000 orders uit. Drs. Schuurman: 'In de praktijk zijn wij de schakel tussen de behoefte aan materiaal enerzijds en de leveranciers anderzijds. Door het aantrekken van mensen die het nodige kunnen presteren doen we ons best geen zinloze schakel te zijn. Wij kunnen onze positie het best waarmaken, als wij vanaf het eerste mo ment worden ingeschakeld. De goede samenwerking binnen het bedrijf is dan ook een van onze grootste steunpunten. Terrein is gekocht na goedkeuring vestigings commissie Inbreng BTD adviseur, kosten raming. BTD i BA neemt contact op met gemeente etc over de te stellen eisen op esthetisch en constructief gebied Laat sonderingen uitvoeren BTD/BB Als zich op het ter rein opstallen bevinden wordt sloop opgedragen. BTD/ BA zet aan de hand van de gegevens, verstrekt door vestigingsonderzoek en situ ering een lay-out op, die door de directie wordt goedge keurd, BTD/BA Bouw-techmsche dienst-Bouwkundige afdeling BTD/TA Bouw-technische dienst/Technische afdeling BTD/TA vraagt technische gegevens op aan de nuts bedrijven t. w electra waterlevering en vangt aan met het benodigde tekenwerk BTD BA dient bouwaanvraag werkt bouwtèkenmgen uit BTD/ BB vraagt aan de hand van de lay-out en enige schet sen van 't project een budget aan de directie, met behulp van deBTD/TA Goedkeuring om te BTD TA technische tekeningen uitge werkt o.a. voor centrale verwarming ventilatie elektrische installatie koeltechnische apparatuur hinder wettekening BTB/BA Bouwkundige tekeningen werktekeningen uit werken en aanpassen aan gemeente-eisen en eventueel wijziging in verkoopgewoonte bouwen, BTD/TATekenmgennaarinstalla- teurs voor prijsaanvragen m.i Technische gegevens naar inkoopaf- IN 11 deling voor aankoop apparatuur Be- Je grotingen worden opgezet opdracht: BTD/BB bouwkundige gegevens naar aannemer voor prijsaanvraag BTD BB maakt met dezelfde gegevens ook een begro ting BTD/ TA technische installaties worden opge dragen en in het werkschema opgenomen Voortgangscontrole door de opzichter Gebouw, installaties worden overgedragen aan de verkoop BTD/BB. Indien prijs accoord wordt opdracht gégeven Werkschema voor de uitvoe ringswerkzaamheden wordt in onderling overleg bepaald. Bouw kan aanvangen BTD BB vraagt gegevens aan de afd. Vormgeving voor de decoratieve afwerking van het gebouw, speciaal voor 't verkoopgedeelte BTD BB vraagt check-list van de inventaris op aan de afdeling pre-opening voor be stelling inventaris door de in- koopdienst. BTD/BB Bouw in uitvoering. Opzichter houdt kwaliteits- en voortgangscontrole en rap porteert afwijkingen en stemt de diverse werkzaamheden op elkaar af Na gereedkomen van de bouwtechnische werkzaam heden worden de technische installaties gekeurd door de BTD/TA BTD BB levert 't gebouw en parkeerterrein op Pre-opening plaatst inventa ris en artikelen en maakt het geheel gereed voor verkoop. BTD/TAneemt het techn. on derhoud in beheer. BTD/BB het bouwkundig on derhoud

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 6