Piekerans van 'n gladoor.... VIER REACTIES OP BENTVELD-CURSUS DRIE IDEEËN BELOOND IN PRODUKTIEBEDRIJVEN GESLAAGD W. Volgers (C.M.S.) F. v. d. Heide (DC-Z) G. Vesseur (HK) P. Uitter- luiden (Sterovita) - AH-Flitsen 4 Vier ondernemingsraadsleden, die vorige maand de cursus in Bentveld volgden, vroegen wij naar hun bevindingen. Hier onder volgen hun meningen. 'Het was voor mij een fijne, leerza me week in Bentveld. De cursus heeft naar mijn gevoel veel prakti sche waarde. Er was genoeg tijd om de huidige problemen, zoals die zich in de diverse bedrijfsonderde len voordoen, te behandelen. Door de positieve instelling van alle deel nemers waren er in het algemeen zeer goede, en soms ook felle, dis cussies. Er zal in de toekomst door de nieu we Wet op de Ondernemingsraden meer tijd en inzet van de leden ge vraagd worden om hun taak goed te kunnen volbrengen.Er zal ook een zekere specialisatie gaan plaatsvin den, want de nieuwe wet geeft zo veel meer bevoegdheden wat betreft medebeslissingsrecht en te geven adviezen, dat het individueel onmo gelijk is om over al die zaken des kundig te zijn. Een eerste vereiste voor een goed functionerende ondernemingsraad is een goede basis van wederzijds vertrouwen: niet alleen van de kant van de leiding, maar ook van onze kant. Ten slotte zou ik nog willen opmer ken, dat de uiteenzettingen van dr. Van Biemen grote indruk op mij hebben gemaakt. Het was geweldig leerzaam'. 'Als ondernemingsraadslid heb ik de cursus in Bentveld als zeer nuttig en waardevol ervaren, en wel om de volgende redenen. Aan de hand van de nieuwe wet werd nog eens duide lijk aangetoond hoe een onderne mingsraad moet werken: op een ba sis van wederzijds vertrouwen en begrip, door adviserend op te treden om zodoende mee te beslissen over veel zaken in de onderneming. We zijn tot de ontdekking gekomen dat er nog heel wat verbeterd kan wordeiT in de werkwijze van onze ondemem ingsraad. Dank zij de cursus hebben we meer inzicht gekregen. Hiermee zullen we aan het werk gaan om zo te pro beren de o.r. meer inhoud en gestal te te geven en de mensen die we vertegenwoordigen meer bij dit al les te betrekken. Het contact tussen de o.r.-leden onderling is ook steviger geworden: na een week van luisteren en dis cussiëren heb je elkaar beter leren kennen en waarderen. Verder geloof ik dat dr. Van Bie men ons bij zaken heeft doen stil staan, die we wel elke dag meema ken, maar eenvoudig niet opmer ken. Hij toonde duidelijk aan dat ook kleine, simpele alledaagse din gen wezenlijk belangrijk zijn. In een week is aan alle o.r.-leden duidelijk gemaakt, dat we onze plichten en verantwoordelijkheden niet mogen onderschatten, maar ze ernstig moeten opvatten'. 'Aan die cursus in Bentveld hebben we werkelijk wat gehad. Wat ik per soonlijk erg belangrijk vond, was dat in de verschillende discussies en inleidingen een duidelijk beeld werd gegeven van de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden. Zoals de inlei ders aantoonden kan er door de nieuwe wet in de toekomst aanzien lijk meer gedaan worden met een goed functionerende ondernemings raad dan in het verleden het geval was. Het betoog van dr. Van Biemen was zonder meer uitmuntend, met name zijn uitleg over het ontstaan en de ontwikkeling van een onder nemingsraad en zijn ideeën over de medezeggenschap binnen een be drijf. Zeer belangrijk waren ook de groepsdiscussies. Er werden dan be paalde problemen besproken, zoals bijvoorbeeld het sluiten van een ge deelte van een fabriek, die nader hand werden samengevat en aan de andere groepen werden doorgege ven. Ik weet heel zeker dat ik niet de enige ben, als ik zeg dat de cursus bijzonder positief was'. 'Ik vond de cursus in zijn totaliteit bijzonder geslaagd. Hij sloot bij zonder goed aan op de werkelijk heid, op de problemen en situaties waarmee wij als o.r.-leden mee te maken krijgen. Er werd niet te veel gedoceerd, wat prettig was, omdat er zodoende genoeg tijd overbleef voor discussies. Wat mij vooral op viel was het enthousiasme en de in zet waarmee gepraat werd. Een van de interessantste onderwerpen was de inleiding van de heer Van Bie men. Zijn visie op de arbeidsmoti vatie en vooral ook op de achter gronden van dc medezeggenschap binnen de onderneming was zeer boeiend. In een aantal gespreksgroepen spra ken we o.a. over de vergadertech niek en de problemen die er zoal bij het ondernemingsraadswerk komen kijken. Opvallend was dat zowel de keuze van de onderwerpen, als de samenvattingen van de besprekin gen van de verschillende gespreks groepen meestal aardig overeen kwamen. Het lijkt mij ten slotte zinvol dat ook ons bedrijfskader de cursus in Bentveld volgen gaat'. Leen (alias Ki) de Wit, in zijn Regenboog op de Kaag in de 50er jaren. Uw hoofdredacteur is een geboren 'gladoor' (Wormerveer). Hij was. met permissie, nog eerder onder de indruk van Simon dan van Albert, waar schijnlijk omdat Simon in Wormerveer begon en Albert in Oostzaan. Als hij 's morgens naar het Lyceum in Zaandam fietste kwam hij steeds een groene racewagen tegen, bereden door de chauffeur van Maarten de Wit (2e generatie). Als jongen was uw H.R. al licht onder de indruk van zo'n race- monster. Alle schepen, die Maarten successievelijk bezat, heetten „Sally". genoemd naar z'n vrouw. In 1923 maakte uw H.R. z'n eerste Kaagweek mee, waar Anthony Fokker zeilde in z'n 6m, de 'Puzzle'. In 1928 waren dc Olympische Spelen in Amsterdam. Wie zaten er als be manning op onze 8M in de Zuiderzee- races? De Zaandammers. Maarten de Wit en Gé van der Stadt van de hout- werf. Zijn broer Ricus is nu de beste Nederlandse jachtontwerper. In 1936 was uw H.R. bij de Olympi sche spelen in Berlijn. Wie komt hij daar tegen in de roeiploeg van Nereus: Simon (3e generatie). Ook Kees Ker- del scharrelde daar rond in het Olym pisch dorp met Willy den Ouden. Zus Braun en Rie Mastenbroek. Kees ker- del is nu, 1972, chef de Mission. Na de oorlog wordt uw H.R. AH-er. Wie komt hij nu tegen op het water? Baas Jan Heijn in zijn Draak met Wil Eggers van Hille-beschuit als beman ning, Simon de Wit Jr. met zijn Tulla' als zeezeiler en zijn broer Leen met zijn Regenboog als wedstrijdzeiler op de binnenwateren. Baas Gerrit Heijn beweerde steeds, dat zijn enige sport was: kruidenier zijn, maar hij was ook een enthousiast jager en duikt nu op z'n 76ste nog dagelijks, 's zomers en 's winters in z'n zwembad. Intussen komt ook de derde generatie Heijn opzetten. Albert II judoot en zeilt en heeft nu zijn hart verpand aan paarden. Zijn broer G. J. zeilt, skiet en golft. Ook de vierde generatie Heijn is bar actief. Zij hockeyen, zeilen, zwemmen en skiën dat het een lust is. Albert IV is een voortreffelijk ruiter. Bij Simon staan nu andere figuren aan het roer. Wij hopen over hun liefhebberijen la ter wat te kunnen vertellen. Om nog even terug te komen op de eerste generatie Albert en Simon. Eni ge jaren geleden kreeg de heer D. A. ter Wee, conservator van ons museum, van Simon Jr. een brief cadeau, ge schreven in ik meen 1932, waarin Al- bert Sr. Simon Sr. feliciteert met z'n 80ste verjaardag. In de 20-er jaren waren er. evenals nu, veel sportieve Zaankanters. De oude heer Arnold Verkade had zijn 75 mi Musjka, zijn zoons zeilden in 12-voets jollen, Simon de Wit Jr. was een be kend jollenzeiler en roeier. Jan Brou wer van de scheepswerf had een 75 rm de 'Woelwater', vader Jan Heijn had een U-klasse, de 'Benati'. Vader Mole naar van de houtwerf een Li-klasse, de 'Loes'. vader Schuddeboom de U-klas se 'Coppelstock' en Jan Keyzer van Si mon de Wit had er ook een. Vader Kees Bruynzeel de 'Zeearend', waar mee hij in 1936 van de Bermudas naar Cuxhaven een Olympische race won, nu zeilt hij nog steeds in de 'Stormvo gel' en de 'Stormy' over de wereld zeeën. Zijn broer Willem had een pracht platbodem, de 'Schollevaer' en Wout Bruynzeel is ook al bezeten van schepen. Overigens hadden niet alleen de werkgevers in de Zaanstreek een 'hang' naar het water. De Windhaan (Zaandijker) Kuyt stak alleen de Atlantische oceaan over en de Gladoor Tober bouwde zelf een boot en voer er mee naar Tasmanië, waar hij meteen maar gebleven is. On ze bloedeigen portier Jan Vrolijk in PB-Zaandam was in '36 in Berlijn als kanovaarder en de huidige matador kanovaarster Bets Jaapies is ook een Zaanse. De Krommenieër Klaas Boot was jaren tumkampioen. De AH-ster Willy Lust (nu in Australië) was een bekend atlete en de AH-er Paul Bun schoten maakte deel uit van de olym pische kanoploeg. De Zaan heeft ook bekende zwem mers en zwemsters gekend. Jan Huib en Jan Nico van der Stadt van de houtwerf zijn jollen-kampioen ge weest. Drs. Chris van der Ploeg, vroeger bij Simon, zit nu in het NOC maar in 1928 hebben de nu nog springlevende Zaankanters Harry Visser (80) en Guus Sabel (een verwoed illegaal in de oorlogsjaren) deel uitgemaakt van het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Amsterdam. Uw H.R. was toen 19 jaar en ontving ƒ10.— per artikel dat hij schreef voor de Zaanlander over de eindstrijd Ar- gentinië-Uruguai. Hij kreeg de handte kening van de beroemde Andrade, de Johan Cruyff van toen. In 1936 was Jesse Owens de grote man. Er is dus niets nieuws onder de zon met dat handtekeningen vragen aan Ard Schenk, ook al een Noordhollan der, al is hij tot mijn spijt geen Zaan kanten Maar Trijnie Rep is wel een Oostzaan- Woensdag 10 februari reikte de heer P. C. Vink, directeur van de werkmaatschappij P.B.'s, weer enige bedragen uit als be loningen voor belangrijke ver beteringen en een besparing. De heer J. Clerc, sedert kort werkzaam in de Wijnbottelarij, ontving voor twee verbeteringen gezamenlijk J' 1.070.—. Eén voorstel voorkomt, dat tijdens het overpompen van wijn uil de containers in de opslagtanks, wijn in deze contai ners achterblijft die later, bij het schoonspuiten van deze containers, verloren gaat. Over een jaar zijn dit heel wat liters! De oplossing was een simpele terugslagklep in de aanzuig- buis; met moet er maar op komen. Ook het volgende voorstel is een ge volg van het niet zomaar accepteren van een bestaande toestand. Contai ners bevinden zich op dekschuiten voor de wal. Wanneer een container leeggepompt is dan moet, voordat men met de volgende begint, eerst de pomp op de wal uitgeschakeld en daarna weer ingeschakeld worden. Hiervoor moest de inzender steeds op en af de, vaak natte en daardoor glibberige, containers en dekschuiten klimmen. Dit was gevaarlijk en tijdrovend. De oplossing was, zoals zo vaak, eenvou dig. Voorzie de elektrische pomp op de wal van een lang snoer en een scha kelaar en hang deze laatste aan je riem. De heer B. van der Zee. elektromon- teur, zorgde er voor, dal de aanvoer van poederkoffie in de verpakkingsin stallatie aanmerkelijk werd verbeterd door een opening onder in een voor- raadkaar te verkleinen. De spitsvondi ge oplossing werd beloond met 325,-. De heer B. Butter, monteur, ontdekte een eenvoudigere en daardoor aan merkelijk goedkopere uitvoering voor het instelbaar maken van de zijde- spaninrichting van de drukkerij. Op basis van de bereikte besparing op de uitvoeringskosten ontving de heer But ter 260,-. In augustus 71 traden zij in dienst in DC Tilburg; in september meld den zij zich vrijwillig als cursist; in november 71 startte de cursus; ze werken in ploegendiensten; no vember en december: drukke kerst-maanden: op maandag 7 fe bruari slaagden alle dertien! Proficiat E.H.B.O.-ers. De be drijfsleiding is er met recht trots op dat u op een zo positieve en be kwame wijze een eerste-hulp dienst hebt geformeerd. Hun na men: mej. Ev. Lit en de heren P. H. F. Schalke. L. J. M. v.d. Meer, L. P. M. A. v.d Broek, G. C. Adams, T. W. Sewuster, W. B. T. Oerlemans, J. H. M. Muurmans, B. H. Wagter, C. H. M. v. Erven, H. J. Broers, A. J. J. Robben en C. A. Bruurs.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 4