'Fascinerend beroep in eigentijds gebouw' WERELDTUINEN BLIJKEN SUCCES Receptionist E. Gijtenbeek: Bartelson bezoekt PMC PRIJZENPOT Storingen Namen Cijfers In memoriam 's Nachts 10 april r Zeep, koek en moeilijk deurtje 1/ara-radio prees het initiatief Reacties Vliegen Attent AH-Flitsen 7 HK Sommigen denken dat het een bezienswaardigheid is. Laatst nog stond er een min of meer hip echtpaar compleet met kinderwagen in de hal. Het wilde het gebouw bezichtigen, alsof het een museum betrof. HK - Bezoekers staan verbaasd.Ook buitenlanders, ook Ame rikanen, die toch echt wel wat gewend zijn vinden dit huis iets enorms. HK - 's Morgens voor en 's middags na kantoortijd lijkt het voorterrein veel op een druk station, geweldig om te zien. HK Het aantal mensen medewerkers en bezoekers te sa men is ongeveer vervijfvoudigd. Dit zijn enige ontboezemingen van de heer E. Gijtenbeek. portier, beter re ceptionist. de man voor wie de over gang van oud naar nieuw qua omge ving en werk het meest ingrijpend is geweest. Toch zegt hij: 'Ik"ben er al aan gewend, het is allemaal spelender- wijs gegaan, dat klinkt misschien wat autoritair, maar ik heb het ervaren zoals het was. Anders in vele opzich ten. maar in wezen hetzelfde Aan de Westzijde zat hij achter een so ber bureau met een minimum aan techniek: nu zit hij achter een langge rekte balie met een vernuftige installa tie voor liften, verwarming, vuilver branding. automatische deuren. Hij zegt: 'Ik moet attent zijn op een sto ring. maar er is een apparaatje inge bouwd dat zoiets signaleert en dan is het een kleinigheid de storing door te geven.' Een ander verschil: Aan de Westzijde liepen er dagelijks maar eni ge honderden mensen langs hem heen. nu zijn het er meer dan duizend. De heer Gijtenbeek: 's Morgens en 's avonds als de medewerkers komen en gaan is het net een processie. Ik kijk even om te weten wie er binnen is. zo dat ik een eventuele bezoeker vlotter kan helpen.' De verbaasde vraag of hij dan al die mensen kent, ook de tot voor enige maanden hem onbekenden uit het AG, ontzenuwt hij snel: 'Och ja, ik weet nu wel wie hier thuishoren. Ik kan erg goed gezichten en namen onthouden.' Een overtuigend bewijs daarvan: een bezoeker die ruim een half jaar niet geweest was en verbaasd hoorde dat de heer Gijtenbeek zijn naam nog kende. Hij zegt: 'Zo iemand vindt dat prettig, voelt zich een beetje bekend, dat merkje meteen.' ir7~> Op maandag 27 december 1971 ontvingen wij de droeve tijding dat de heer S. s Harkema in het St. Jan's Zie kenhuis te Zaandam was overle den. Hij bereikte de leeftijd van 57 jaar. Op 21 augustus 1967 trad hij in dienst van onze Produktie-Be- drijven te Zaandam als mede werker van de chocolade-fa briek. Hij heeft zijn werkzaam heden altijd met veel toewijding verricht en nimmer deed men een vergeefs beroep op hem. In de betrekkelijk korte tijd heeft hij zich vele vrienden gemaakt: wij verliezen in de heer Harke ma een gewaardeerd medewer ker. Onze gedachten gaan speciaal uit naar z'n echtgenote, kinde ren en kleinkinderen die hem zo node zullen missen. Mogen de goede herinneringen welke wij aan de heer Harkema bewaren hen de kracht geven dit verlies zo goed mogelijk te dragen. Dat hij behalve gezichten en namen ook cijfers onthouden kan, moge blij ken uit het feit dat hij de meeste tele foon- en kamernummers uit het hoofd kent. 'Zoiets gaat vanzelf. Wel heb ik me voor het HK open was georiën teerd. zodat ik wist waar de afdelingen kwamen en daar heb ik wel steun aan gehad.' Hij tilt niet zwaar aan die méér getallen, die méér mensen, zegt inte gendeel: 'Ik heb hier al zoveel inzicht en kennis opgedaan, daar had ik in het oude gebouw veel langer over gedaan.' Binnen dat pakket voorvallen behoort ook de vastgeroeste AH-gedachte dat de portier - alles - kan - oplossen. Ook medewerkers komen met schijnbaar onoplosbare problemen bij de heer Gijtenbeek. bij voorbaat zeggend 'u kunt me helpen'. En hij helpt, zoekt net zolang tot de oplossing gevonden is. Ook buiten de balie-uren. ook als hij 's avonds thuis is bij vrouw en zes kinderen. 'Ik vind dat niet erg, ik heb gezegd dat ze me te allen tijde kunnen bellen. Ze deden het om half drie in de oudejaarsnacht nog. toen er bij een fi liaal in Rotterdam een ruit ingegooid was en men niet wist wie gewaar schuwd moest worden.' Nadelen in het nieuwe huis? Toch wel', zegt hij, 'het persoonlijk contact met de medewerkers is minder gewor den en dat vind ik jammer.' Of hij dan terugwil? 'Beslist niet, mijn functie komt hier beter tot ontplooiing. Het is nu een uitermate fascinerend beroep in een eigentijds gebouw. Ik zou dit alles niet willen missen.' Voor de in de heer Gijtenbeek geïnteresseerde (en welke HK'r is dat niet?): op 10 april zal hij er niet zijn, hij gaat de zilveren bruiloft De dagen van HK's receptionist zijn nooit dezelfde, dat wordt in bijgaand artikel al verhaald. Toch springen verschillende ge beurtenissen er echt uit, zoals: o De vele mensen die binnenko men in een pas, waarmee ze ook het Parijse Louvre zouden be treden. Ze denken dan ook dat het HK te bezichtigen is, inclu sief gids voor de uitleg. De heer Gijtenbeek: 'Zoiets kan natuur lijk niet.' o Het paniektelefoontje op een zondag van een man uit Eind hoven, die de PMC wasauto maat niet uit kon schakelen, ook niet na herhaaldelijk ruk ken aan het deurtje en geholpen móést worden omdat zijn vrouw naar de kerk was. De heer Gij tenbeek: 'Ik had die dag de dienst van een zieke collega overgenomen en wist heel toe vallig dat hij knop drie in moest drukken. De man was dolblij.' o De Italiaan, die bij een neef in Bussum logeerde en in het HK iemand moest spreken maar naam en functie vergeten was. De heer Gijtenbeek: 'Mijn ita- liaans, die man sprak niet an ders, is beperkt, maar via een telefoontje naar die neef, die werkte in een fabriek waar zeep gemaakt wordt om koek te zui veren, het klinkt gek maar het is zo, kregen we enig houvast en uiteindelijk vonden we de ge zochte onder de achthonderd medewerkers. Het heeft drie kwartier geduurd.' Helaas zijn er nogal wat langdurige zieken, zoals de heer L. Franken, die reeds vele maanden thuis is. Ook de heer J. Groot (O.D.) is al een halfjaar thuis. De heer N. de Boer (O.D.) verblijft nog steeds in het Johannes ziekenhuis, zaal 49. De heer J. van Dam mag nog steeds niet werken en de heer J. Groot (O.D.), die al zes maanden thuis is, wacht maar af wat de toekomst hem zal brengen. De heer W. v. d. Vegt (W.afd.) moest door ziekte zijn werk enige weken stoppen. De heer M. C. Mohammed (K.B.) die al ruim een jaar thuis is, moet nog steeds voor controle naar het ziekenhuis. De heer A. de Graaf (por tier) hoopt weer spoedig zijn werk te mogen hervatten. De heer Buis (por tier) moet wegens maagklachten enige weken een rustkuur ondergaan. De heer Scholtcn (postloper) is ook al eni ge weken wegens ziekte thuis, zo ook de heerT. van Loenen (V.A.). De heer H. Blokzijl (V.A.) mag ook nog steeds niet werken en moet in april weer bij de specialist terugko men. De heer J. Sijbrands (O.D.) is ook al een paar maanden thuis, en ook de heer S. S. van Rookhuizen (K.B.) moet nog rust houden en dat geldt eveneens voor de heer H. van Mark (C.F.). De heer T. Tonkes (S.B.) moet nog steeds 't bed houden. Ik wens al onze zieken het allerbeste. Bovenstaande foto ontvingen wij van de heer H. Koolwyk uit Den Haag. We hebben ons suf zitten piekeren van welke uitzichttoren hij deze foto genomen had tot de aap uit de mouw kwam: MADURODAM! Tien grote SM's zijn voorzien van een zgn. wereldtuin. Dat is geen schoolvoorbeeld van een architectonisch verantwoord aangelegde tuin, maar heel simpel een soort delicatessen- afdeling. Zo'n wereldtuin be vindt zich op een tafel in u-vorm, die is opgesteld in of kortbij de groenteafdeling en waarop tropische vruchten en min of meer bijzondere groen ten liggen uitgestald. Een spe ciaal opgeleide medewerker verkoopt deze niet alledaagse produkten en geeft adviezen en het publiek kan vrijelijk en gratis putten uit de vele recep ten, waarin zo'n produkt ver werkt kan worden. Ongeveer een jaar geleden is gestart met deze wereldtuinen, bij wijze van proef, omdat zo'n tuin een zekere vorm moet hebben en er een bepaald publiek moet zijn; publiek dat iets of veel afweet van een goede keuken, dat graag werkt met 'exotische produkten' en daarvoor ook betalen wil. De proef is geslaagd, de wereldtuinen blijken in een behoefte te voorzien en er zijn plannen om het aantal uit te breiden. De heer B. Velema, produkt manager groenten en fruit, zegt: 'De reacties van het publiek zijn enorm leuk; belangrijk is dat iemand die iets in zo'n wereldtuin koopt doorgaans ook andere artikelen in de SM meeneemtEn over mogelijke uitbreiding: 'Er moet een markt zijn voor die bijzondere produkten, er moet ruimte zijn in de SM en er moet des kundig personeel zijn.Het welslagen van de huidige tuinen zwaait hij ook toe aan de aanwezigheid van receptuur, op gesteld door de Amsterdamse lerares Heieen Nieuwenhuis, en de enthousias te begeleiding van de heer A hing, welke speciaal dit projekt behartigt. De produkten in de tuin kunnen van dag tot dag verschillen. Enige bekende zijn mango, avocado. Califomische ci troenen. pompelmoezen, verse vijgen, grote Honduras grapefruit, mispels, verse gember, passievruchten, Spaanse of Italiaanse krulandijvie. artisjok, litchi, cresson. ook wel waterkers ge naamd. En al die produkten komen uit verre landen. Noord- en Zuid-Ame- rika, Afrika. Nieuw-Zeeland, Zuid- Europa, Suriname en Indonesië. Dat het vervoer van die artikelen, die bovenal vers moeten zijn, een halszaak is, ligt voor de hand. 'We zijn begonnen met twee Amster damse grossiers, die zich op dit gebied gespecialiseerd hebben. Met hen wer ken we nog steeds samen. Via de Indo nesische ambassade komen we aan produkten uit dat land. Verder gaan artikelen, zoals uit Spanje en Italië, veelal mee met andere produkten, die op dat moment toch hierheen komen.' Het laatste betekent meestal vervoer per auto, maar ruim de helft van de wereldtuin-produktcn komt per vlieg tuig aan. Uit bijna alle werelddelen. 'Vliegen is een kostbare zaak en het komt nogal eens voor, dat een produkt dat op zich goedkoop is door het trans port duur verkocht moet worden.' En over de versheid: 'We hameren op goede verpakking en verder kennen de keurmeesters in het DC de eisen. Als een zending niet vers genoeg Ls wordt zij niet geaccepteerd. Liever nee ver kopen in zo'n geval.' De wereldtuin heeft geen regelmatig assortiment, telkenmale komen er weer andere produkten in. Afhankelijk van het seizoen uiteraard, ook afhan kelijk van wat wordt aangeboden en wat merchandising groenten en fruit op haar reizen tegenkomt. De heer Ve lema: 'We zijn voortdurend attent op artikelen die voor de wereldtuin ge schikt zijn.' Een beetje trots zijn hij en zijn medewerkers wel op die tuinen, evenals op het feit dat de VARA-radio een poos geleden lof heeft toegezwaaid voor dit initiatief en op het feit dat een vroeger 'vreemd' produkt als verse ananas nu - als de tijd er naar is - in het totale assortiment is opgenomen. De gelukkige in de PMC prijzenpot van de maand december was het filiaal 1024 te Velp. De overhandiging van de duizend gul den vond reeds plaats. Hiervoor was in het filiaal met behulp van kistjes een gezellig zitje gecreëerd. Zelfs de bloe men op de geïmproviseerde tafeltjes ontbraken niet. Onder het genot van een kopje koffie met gebak kwam de prijs uiteindelijk in handen van de voorzitter van de perso neelsvereniging, die de kas hiermee zal versterken voor een binnenkort te hou den feest. E. Geijtenbeek:

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 7