'Eten kan zelfs de politiek beïnvloeden' Vakantiehuisjes AH-medewerkers MEER KANSEN VOOR FILIALEN Geslaagd Meesterkok Manfred Kestel: Sjah van Perzië Geen kleur zwart-wit graag Johnson Dacca Via tv Accommodatie De prijs Super-obligaties AH-Flitsen 5 Onder het motto 'Specialiteiten uit Duitsland op z'n best bij Albert Heijn', laat AH van 14 tot 26 februari a.s. de consument in alle filialen kennis maken met een ruim en uitgekiend assortiment Duitse produkten. Dit assortiment bestaat o.a. uit kant-en-klare-maaltijden in soepvorm, pittige sausen, kant-en-klare-vleesgerechten, fijne vlees waren, dranken: zoals vruchtendranken, sekt. Liebfraumilch, alsook uit diverse broodsoorten en kaas. Ook de voortreffelijke Frankfurter knakworstjes ontbreken niet. De meeste produk ten komen uit de keuken van de Duitse vleeswa- renfabriek Artland-Dörffler. AllerHande redac trice Gonnie Kaper reisde naar deze fabriek om er te praten met de chef-kok Manfred Kestel. Een gedeelte van dit interview namen wij voor Flitsen over. Het is mogelijk een aanvraag in te dienen voor het huren van een vakantiehuisje. Albert Heijn beschikt nl. over vier eenvoudige houten vakantiehuisjes, die in een mooi gelegen duingebied te Egmond aan Zee staan. Een volledige inventaris is aanwezig, uit gezonderd linnengoed, lakens, slopen en handdoeken. Manfred Kestel, werkzaam bij de Duitse vleeswarenfabriek Artland-Dörffler, is niet zo maar een kok. Dat is niet al leen te merken aan zijn vlotte en charmante optreden, maar vooral aan de weloverwogen wijze waarop hij zijn eetfiloso- fie beschrijft (die voor een ras kok als hij natuurlijk tegelijker tijd een levensfilosofie is). 'Ik vind alles lekker, als het maar goed klaargemaakt is. Goed eten is veel be langrijker dan de meeste mensen den ken, dal heb ik wel geleerd in mijn bui tenlandse lijd, toen ik keukenchef was in internationale hotels, waar regelma- tig grote staatslieden en politici bijeen kwamen. Het klinkt misschien wat on geloofwaardig, maar hel eten heeft be slist politieke gevolgen, want het beïn vloedt de gesprekken. Het ontbijt moet bijvoorbeeld uitstekend zijn, met een prima bediening. Zo niet, dan begint men de dag enigszins prikkelbaar en dat kan bij deze mensen grote gevolgen heb ben Manfred Kestel. van huis uit kok, later 'Küchenchef en meesterkok en sinds een jaar product manager bij Artland- Dörffler, spreekt deze wijze woorden op grond van een uitgebreide ervaring. In 1951 ging hij in de leer, tot hij drie jaar later hulpkok werd. Daarna volg den een jaar praktijk in Zwitserland, anderhalfjaar in Hamburg en een jaar in Londen, waar hij in het hier weinig bekende, maar bij buitenlandse staats hoofden zeer geliefde Connaught Ho tel o.m. kookte voor Prins Rainier van Monaco, Sam Spiegel, Gary Grant, In- grid Bergman en andere grootheden. Daarna volgden opnieuw Hamburg, Zwitserland en wéér Hamburg, waar hij toen op uitnodiging van het hotel waarvoor hij werkte ('Alster Hof), een cursus hotel vakschool volgde, die hem tot vakman eerste klas op dit gebied maakte. Aldus allround hotelman geworden, werd hij in 1961 op verzoek van de Hotelcorporation of America in hotel Carlton Tower in Beiroet keukenma nager. Daar viel hem de eer te beurt om in dit op Amerikaanse leest ge schoeide hotel te koken voor o.m. de De redactie van Flitsen zou het op prijs stellen géén kleurenfoto's te ont vangen voor plaatsing. De kwaliteit van deze platen loopt sterk terug als ze worden afgedrukt in de krant. Erg graag fo to's, maar dan zwart-wit en als het even kan scher pe afdrukken. Sjah van Perzië, de deelnemers aan de Arabische Liga, Aartsbisschop Maka- rios en President Johnson van de U.S.A. Op de vraag of deze grote figuren ge makkelijker of juist moeilijker tevre den te stellen zijn dan de doorsnee- gast antwoordt Kestel lachend: "Presi dent Johnson was nogal eenvoudig in zijn wensen: beef (rundvlees) en altijd water melon (watermeloen). raderen met ontbloot bajonet tot in de keuken, en een lijfarts die eerst alle ge rechten moest komen proberen. 'Juist door het feit dat we het moesten doen met de produkten van het land zelf heb ik wel geleerd om me met ge brekkige middelen te behelpen. Ik moest gewoon wel improviseren' zegt Manfred Kestel nu. na 12 jaar buiten landse en 6 jaar Oriënt-ervaring. Dat improvisatietalent komt hem, nu hij product manager bij Artland- Dörffler is. uitstekend te pas. Via Frankfurt/Main, Hotel Interconti nental in Geneve en Cosmopolitan Club in Hamburg (waar Kestel veel speciale 'weken' organiseerde, o.m. een Hollandse Week met 5000 speciaal overgevlogen tulpen) kwam hij (met zijn vrouw) in Dacca terecht, waar hij de start van een splinternieuw Inter continental Hotel moest helpen verwe zenlijken. Het hotel herbergde o.a. de koning van Nepal en vice-president Ayub Khan van de Arabische Republiek, die een lijfwacht bij zich had, die operette achtige toneeltjes opvoerde, zoals pa- Ook van zijn buitenlandse ervaring en de daarbij verworven gemakkelijke omgang met allerlei mensen heeft hij veel plezier; net als in Beiroet, toen hij Libanese huisvrouwen voor de t.v. ver telde hoe ze Spaghetti Bolognese en een Wiener Schnitzel moesten klaar maken. vertelt hij nu de Duitse vrou wen via hun t.v.-scherm of een tijd schrift hoe ze exotische gerechten kun nen bereiden. Manfred Kestel, met niet alleen oog voor eten maar ook voor blondines. Het aantal van vier huisjes is te gering om de inschrijving open te stellen voor het gehele per soneel. Enige jaren geleden is daarom het besluit genomen, om de huisjes alléén beschik baar te stellen voor gezinnen, die door ziekte of andere bij zondere gezinsomstandigheden niet in de gelegenheid zouden zijn om met vakantie te gaan. Personeelsleden met gezinnen die in deze omstandigheden verkeren, kun nen een aanvraag inzenden. Wel moet er rekening mee worden gehouden, dat de huisjes niet per auto te bereiken zijn. Auto's moeten geparkeerd wor den buiten het duinterrein. De huisjes zijn dan lopend te bereiken in 5 10 minuten (vanaf de bushalte ca. 15 20 minuten). Ook de gepensioneerden, die via het pensioenfonds een uitkering ontvan gen kunnen zich opgeven. Zij worden echter verzocht hun aanvragen in te dienen voor het vóór- of naseizoen Dit i.v.m. de aanvragen van gezinnen met schoolgaande kinderen. De huisjes bevatten drie twee-per soonsstapelbedden en twee kinderbed jes voor kinderen t/m 4 jaar. Er is een butagaskachel aanwezig voor onver mijdelijk kille dagen, want het kan ook 's zomers in de duinen vrij koud zijn. Er is geen stromend water in de huisjes. Wel is er een kraan op een kleine afstand van ieder huisje. Een zelfbedieningswinkel is bij de ingang van de duinen aanwezig. De huurprijs van de huisjes bedraagt ƒ55,— per week per gezin, incl. gas- en waterverbruik. Ze zijn beschikbaar van 13 mei t/m 16 september. Per gezin kan men één of twee weken huren. In dien men buiten het gezin om, één of meer gasten mee wil nemen, wordt hiervoor ƒ25,- per persoon per week extra in rekening gebracht. Een al leenstaande kan zonder extra kosten één gast meenemen. Aanvragen moeten uitsluitend schrifte lijk voor 1 maart a.s. worden gericht aan: Albert Heijn N.V., t.a.v. Mej. G. \leijn kamer 2239, Ankersmidplein 2, Zaandam, onder volledige opgave van redenen en het gewenste tijdvak. Het verdient aanbeveling een tweede keuzetijdvak op te geven. Dit kan de indeling zeer vergemakkelijken. Komen er te veel aanvragen binnen, dan zal er niet alleen naar de urgentie worden ge keken, maar ook of men reeds eerder een huisje kreeg toegewezen. (vervolg van pag.l) raken. Dat is ook de taak van Albert Heijn. van ons allen. Achthonderddui zend 'losse' klanten, die in principe viste klanten kunnen worden! Welnu. 'Zaandam' zal er voor zorgen dat ze in de winkels komen, mogelijk zelfs aanzienlijk meer dan die 800.000. Maar, zo werd bij de presentatie op het hoofdkantoor steeds weer be nadrukt: 'Zaandam' kan er niet voor zorgen, dat die 'losse' klanten blijven de klanten worden. Daarvoor moeten en kunnen de filialen zorgen, door goed in te haken op de landelijke ac ties. maar vooral ook door te zorgen voor eigen activiteiten, zoals specifieke aanbiedingen en acties, afgestemd op de plaatselijke omstandigheden. Maar. zoals gezegd: de komende we ken zullen alle filialen volop in het te ken staan van de aantrekkelijke super- obligaties. Zowel extern als intern wordt daarvoor op alle mogelijke ma nieren de aandacht gevraagd, immers: bij Albert Heijn ligt het geld voor het opplakken. En elke dag zal elk filiaal door middel van duidelijke biljetten de laatste koers van de super-obligaties (in de meeste dagbladen te vinden onder de naam Ceehorn) worden bekend gemaakt. Het is duidelijk: de super-obligatie wordt een goede klantentrekker. Maar nóg duidelijker moet zijn. dat nieuwe klanten blijvende klanten moeten worden. En dat kan ook de super-obli gatie met alléén doen! De eerste keer dat zij examen deed, slaagde mejuffrouw Y. Dekker, werk zaam in filiaal Den Haag, De Savomin Lohmanplein, voor het slijters-vakdi ploma.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 5