AFD. LOGISTIEK BEOOGT OPTIMALE BEHEERSING GOEDERENSTROMEN TECHNOLOGISCHE DIENST IS ONMISBARE SCHAKEL TUSSEN BEDRIJF EN CONSUMENT AH informeerde de leveranciers SCHRIKKELJAAR ZAL GROTE INZET VAN ONS ALLEN EISEN Betere beheersing Duizenden artikelen Kwaliteit, prijs en veiligheid Informatie Specialisten AH-Flitsen 4 Ir. H. N. Hes, hoofd van de technologische dienst, we tenschapsman binnen dy namisch bedrijf. De grote Van Dale kent het woord logistiek de volgende bete kenis toe: alle voorbereidingen en handelingen die nodig zijn om de troepen op de meest doeltreffende wijze van goederen en voorraden te voorzien en onder de gunstigste omstandigheden te doen strijden. Deze (militaire) betekenis maakt het meest duidelijk wat de taak is van AH's afdeling Logistiek, die nu een klein jaartje 'op poten' staat, al mag daaruit niet de conclusie worden getrokken dat Al- bert Heijn voornemens is een oorlog voor te bereiden Omgezet in AH-taal zouden we ook kunnen zeggen: de afdeling Logistiek verricht alle voorbereidingen en handelingen, die nodig zijn om de DC's op de meest doeltreffende wijze te bevoorraden, opdat deze op hun beurt de filialen zo efficiënt mogelijk kunnen bedienen. Hoofd van AH's afdeling Logistiek is ir. W. Wachter, die graag bereid is Flit sen iets te vertellen over hetgeen er op deze afdeling zoal omgaat. Een actuele aanleiding daartoe vonden we in de vier verschillende bijeenkomsten, die in het nieuwe DC-Tilburg georganiseerd zijn met de honderden leveranciers van AH om hen zowel de gang van za ken in een modem distributiecentrum eens te laten zien alsook om hen (wat meer) inzicht te verschaffen in de toe nemende gecompliceerdheid van de dis tributie en in de oplossingen, die AH daarvoor heeft uitgedacht of nog zoekt. Het spreekt vanzelf dat deze oplossin gen, voorzover het gaat om de levering en aanvoer van de goederen, alleen maar kunnen worden gerealiseerd in goed en nauw overleg mèt de leveran ciers en daarop lag in deze bijeen komsten (de laatste was op 3 februari jl.) de nadruk. Ir. Wachter zei dat de leveranciers de ze informatiebijeenkomsten op hoge prijs hebben gesteld, temeer, omdat een doeltreffende bevoorrading (afle vering) ook voor hen van grote beteke nis is. Al kunnen de belangen wel eens 'tegenstrijdig' zijn: elke leverancier bij voorbeeld wil het door AH bestelde kwantum graag zo snel mogelijk 'kwijt', maar AH heeft er belang bij de voorraden in de DC's zo klein moge lijk te houden. 'De taak van onze afdeling', aldus ir. Wachter, 'is voor een belangrijk deel gericht op de logistieke analyse, d w z. het afwegen van het economisch be lang van verschillende activiteiten, zoals bijv. de leveringsfrequentie aan de DC's en van daaruit aan de filialen, en ook het voorbereiden van beslissin gen over de vraag of bepaalde artike len beter rechtstreeks door de leveran cier of via een DC aan de filialen kun nen worden geleverd. Onmiddellijk daarmee houdt verband het (steeds be langrijker wordende) internationale transport. Op het terrein van transport en distri butie liggen voor een concern als Al- bert Heijn (ruim 400 filialen, meer dan 20.000 verschillende artikelen, die uit alle hoeken van ons land en de wereld komen) natuurlijk veel vragen en pro blemen en het is nu de taak van de afdeling Logistiek om daarin optimale orde en efficiency te scheppen. 'Een boeiende zaak, een prachtige uitda ging'. vindt ir. Wachter, die als een van de grote voordelen van distributie via de DC's noemt, dat een veel betere be heersing van de goederenstroom mo gelijk is dan bij rechtstreekse levering aan de filialen door de leveranciers. Een beheersing, die in de nabije toe komst meer en meer zal worden ge automatiseerd.' Ir. Wachter vertelt, dat er bijv. thans reeds kasregisters bestaan, die in te genstelling tot het huidige mechani sche register kunnen vasthouden hoeveel eenheden van elk afzonderlijk artikel gedurende een zekere tijd ver kocht zijn. 'Het is denkbaar, dat dit er op den duur toe leidt dat we direct geïnformeerd zijn over de voorraadpo- sitie van elk artikel in het filiaal en dat daarop een geautomatiseerd bestelsys teem wordt gebaseerd Tijdens z'n jaarlijkse nieuwjaarstoespraak in het hoofdkan toor, heeft de heer A. Heijn aangekondigd dat er dit jaar twintig SuperMarts en twee Zelfbedieningswarenhuizen worden geopend. Verder zal het nieuwe produktiebedrijf in Tilburg starten, wordt de eerste paal geslagen voor een mo delslagerij in Zaandam, gaan de reisactiviteiten echt van start, worden er twaalf ondernemingsraden gekozen en zal de gehele organisatie verder worden aangepast. Een ambi tieus programma, dat aldus de heer Heijn beslist tot een goed eind kan worden gebracht, met uiteraard een enthou siaste inzet van alle medewerkers. Die inzet is hard nodig, aldus de heer Heijn, want 1972 zal een moeilijk jaar worden, vooral als er geen drastische om buiging komt van de loon- en prijspolitiek, zoals ook ge noemd door VNO-voorzitter Drs. Bakkenist, en president van de Nederlandsche Bank Dr. Zijlstra. Distributie is een vak apart, het is een wetenschap geworden. Vroeger was het zo. dat de inkopers meteen bij af sluiting van de contracten zo goed mo gelijke afspraken maakten met de le veranciers over de levertijden, de wijze van transport, de aard van de omver pakking enzovoort. Maar in de loop der jaren konden zij steeds minder 'op eigen houtje' daarover beslissingen ne men en moest geleidelijk aan steeds zorgvuldiger overleg met het bedrijf worden gepleegd, omdat het bij de groeiende omvang van het concern en vooral ook van het assortiment anders een grote janboel zou worden. Ir. Wachter: 'Het ligt voor de hand dat in dit opzicht het samenspel tussen in koop en bedrijf (in casu de distributie, transport en logistiek) steeds intensie ver wordt. Binnen de grenzen, die het contract aangeeft moet de besturing van de goederenstroom plaatsvinden. De afroep van de juiste hoeveelheid op het juiste tijdstip naar het juiste dis tributiecentrum is een heel ander spe cialisme dan dat van de inkoper. We groeien meer en meer naar een situa tie, waarin de inkopers exacte gege vens mee krijgen over de voorwaar den, die bij aankoop gesteld moeten worden m.b.t. omverpakking, levertij den, transport e.d.' Bij dit alles is het natuurlijk van het grootste belang, dat zoveel mogelijk activiteiten zo goed mogelijk op elkaar worden afgestemd. 'Ook dat was een belangrijke doelstelling van onze bij eenkomsten met de leverancier', aldus het hoofd van de afdeling Logistiek. Produkten moeten het geld dat ervoor wordt uitgegeven waard zijn. Produkten moeten onschadelijk zijn en veilig. Ga er maar aan staan om dat alles te bereiken. Tal van diensten en instellin gen zijn op dit veelomvattende gebied werkzaam en hebben zich daarbij gespecialiseerd, zowel in de levensmiddelen als in de niet- levensmiddelen-sector. Ondanks alle activiteiten blijven er hiaten omdat een bedrijf nu eenmaal andere, nóg hogere eisen aan de eigen produkten kan stellen. En dat is de reden dat Albert Heijn N.V. sinds enige jaren beschikt over een technologische dienst, waarbinnen specialisten mede bepalen hoe een produkt moet zijn en hoe het vervaardigd moet worden. eisen, die niet beperkt zijn tot alleen de fabricage, maar ook gelden bij ver voer en bij opslag. Het onderzoek naar de houdbaarheid van artikelen met een vers-tot-datum bijvoorbeeld ligt ook op ons terrein, evenals het onder zoeken en doorgeven van informatie, die nuttig is voor de huisvrouw ten be hoeve van het etiket, gebruiksaanwij zingen. wasvoorschriften e.d. Het is geenszins een kwestie van betwe terigheid, ook niet van de ij dele gedach te wij- alleen- weten-het-allemaal- hei- beste. Het hoofd van de dienst, Ir. H. N. Hes, stelt: 'Wij kiezen een kwaliteitsni veau dat we willen handhaven. De dienst is er uitsluitend ter ondersteuning van de commerciële akliviteiten en de technologische dienst is dan ook opge splitst in produktgroepen die parallel lo pen aan de commerciële groepen. Alles wal we doen gaat in nauwe samenwer king met de inkoop en verkoop. De aktiviteiten van de dienst bestaan uit het helpen kiezen van goede leve ranciers en het ondersteunen van de gekozen bedrijven bij de opzet van de kwaliteitsbeheersing. Dat lijkt gemak kelijker dan het is. A.H. maakt zelf een groot aantal levensmiddelen, maar ve le andere artikelen worden van derden betrokken en onder A.H.-merk ver kocht. De eisen die aan die artikelen worden gesteld zijn minstens even hoog als die voor de produkten uit het eigen bedrijf en daarom kan een fabri kant niet willekeurig gekozen worden en kan de controle op die artikelen niet zonder meer aan hem worden overgelaten. Het A.H.-merk is er im mers mee gemoeid, en A.H. is voor dat artikel verantwoordelijk. Hetzelfde geldt voor M1RO en voor PMC. De heer Hes daarover: 'We hebben te maken met vele nationale en interna tionale voorschriften en voorzover het levensmiddelen betreft in de eerste plaats natuurlijk met de warenwet. Maar lang niet voor alle produkten be staan wettelijke voorschriften. Boven dien, al zijn ze er wel. we stellen ook onze eigen eisen, die vaak zwaarder zijn dan de overheidsvoorschriften. We vergelijken, onderzoeken, laten onderzoeken en gaan simpel gezegd - naar een fabrikant om te overleggen wat de mogelijkheden zijn. We stellen onze eisen en als we met hem in zee gaan, controleren we de afspraken. We zijn erg lastig op het punt van hygiëne, bekijken apparatuur en organisatie en moeten verder met die fabrikant tot een afdoende en door hem uit te voe ren kwaliteitsbeheersing kunnen ko- De huisvrouw, om wie het uiteindelijk gaat. merkt direct niets van dit alles. Ze zou het wel merken als dit stukje technologie niet werd gedaan, als dat A.H.-merk niet aan de haar bekende kwaliteit zou voldoen. De heer Hes: 'We hebben te maken met wettelijke eisen en met onze eigen kwaliteits- De technologische dienst met aparte secties voor warenwet en inspecties (de laatste met name voor de PMC artike len) valt uiteen in zeven afdelingen, t.w, kruidenierswaren, vlees en vlees waren. kip. groenten, fruit en bloe men. textiel, elektrotechnische artike len, overige huishoudelijke artikelen, fijnmechaniek, horloges, fotoappara tuur e.d. Vele duizenden verschillende artikelen met allemaal specifieke eisen. De heer Hes: 'We verzamelen gege vens en doen research of laten dat doen. Zelf hebben we een beperkte onderzoekmogelijkheid. het merendeel gebeurt door gespecialiseerde institu ten als TNO. KEMA en tal van raad gevende laboratoria. Uit het oogpunt van efficiency kunnen we niet alles zelf maken en uit datzelfde oogpunt kunnen we niet alles zelf onderzoeken. Wat we wel kunnen is de eisen, die de consument zal stellen formuleren en het onderzoek daarop laten richten'. Op grond van de verkregen informatie weet A.H.. aldus de heer Hes. hoe het een bepaald artikel wil hebben, hoe de controle daarop moet zijn. Om welk artikel het ook gaat. een blik soep of een maaimachine. een pak rijst of een laken, een flesje bier of een horloge, dat ene simpele woordje staat altijd voorop. Kwaliteit, met onmiddellijk daarachter prijs en veiligheid.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 4