'Bedrijfsresultaat is gediend bij het volwaardig meedoen werknemers' DE ZILVEREN JUBILARISSEN Oh Plitsen Ideeënbus Zwanenburg keerde f. 1055.- uit Ideeën bij Technisch Onderhoud Amersfoort Dr. A. van Biemen: JJJ ij J VIERDE DOCHTER Aparte opleiding werkgevers werknemers leidt niet tot gewenste samenwerking Vragen Samenspel Stap voor stap AH-Flitsen 2 Personeelsblad van Albert Heijn NV 29e jaargang nr. 2 februari 1972 Hoofdredakteur H. K. Engel Plv. hoofdredakteur J. Ph. Ypma Adres: Ankersmidplein 2. Zaandam Tel. 02980-99111, toestel 2220 Kamer: 1519 Prof. dr. A. van Biemen: 'Het allerbelangrijkste is het samenspel.' Op 3 december 1971 vierde de heer W. Drijfhout (DCZ) zijn vijf entwintig jarig jubileum. Op 23 december jl. was de heer A. M. H. van der Vlerk (pre-ope- ning) 25 jaar bij ons werkzaam. De heer Van den Brink feliciteert hier de jubilaris en zijn echtgenote. Flitsen redacteur J. Ph. Ypma sprak met dr. A. van Biemen, directeur van de Arbeiders Ge meenschap der Wood- brookers in Bentveld, waar in februari en maart 1972 in totaal 70 onder nemingsraadleden een week lang een cursus vol gen over de mogelijkhe den om het onderne- mingsradenwerk tot een succes te maken. Over de gedachten die aan het on- dernemingsradenwerk ten grondslag moeten lig gen heeft dr. Van Biemen een uitgesproken mening. In AH's broodfabriek te Zwanenburg zijn een aantal medewerkers het jaar goed begonnen. Voor een aantal goede ideeën, variërend van het spuiten van pap op tijgerbollen tot het plaatsen van een spionnetje boven een haakstrans- port achter een narijskast, werd een to taalbedrag van 1.055,- uitbetaald. De ideeënrijke medewerkers waren de he ren A. J. van Velsen, J. van Duin, P. van der Laan, J. Spierings, J. Velthuy- zen, J. Put en H. van der Linden sr. Ruim zeshonderd gulden verdween in de portemonnaies van zeven me dewerkers bij Technisch Onderhoud in Amersfoort. In 1971 gleden er ze venentwintig ideeën in de bus. waar van er dus zeven zijn beloond, een zelfde aantal werd afgewezen, vier een aanmoedigingspremie waard bleken en negen nog in behandeling zijn. JU] Na de Blauwe Uitlaat'. 'Miromirror' en 'Willem Barendlz'. geven we kennis van de geboorte van een vierde dochter, dit maal het Nieuwsbulletin in Wijhe. De redactie bestaat uit de assistent-perso neelszaken en 2 OR- leden. Het bulletin bevat mededelingen over: vernieuwing CAO, werkgroep perso- neelsactiviteiten, doorlichten, verkoop materiaal, radioprogramma's in de fa briek, familieberichten en ideeënbus. Het bulletin is gestencild en wordt op verschillende plaatsen in het bedrijf in bakjes geplaatst. Ieder personeelslid kan het er zelf uitnemen. Deze wijze van communicatie van plaatselijk nieuws lijkt ons bijzonder doelmatig. 'De maatschappelijke ontwikkeling die momenteel aan de gang is in de gehele wereld, in gezin, bedrijf, kerk, vereniging en in de onderneming, maakt het noodzakelijk de individuele mens te hel pen mondig mens te worden. Dit mondig zijn houdt in dat men vanuit zijn eigen situatie de dingen rondom zich heen moet kunnen overzien er er mede invloed op moet kunnen uitoefenen om vol waardig mee te kunnen doen', aldus dr. A. van Biemen. een bedrijf in groepen op zijn cursus sen heeft gehad omdat men het niet zag en dat is altijd beter dan een schijnvertoning! 'Want een schijnvertoning wordt het', aldus Van Biemen. *als men óf wel meepraat, maar alleen over randverschijnselen, die niet het wezen van het ondernemingsbeleid raken: óf inspraak mag hebben over zaken die men niet kan overzien en waarbij men in wezen moet afgaan op builen de OR bestaande deskundigen. Eerlijk is het: als men inspraak heeft op die dingen die men kan overzien en waarbij het een bedrijfsbelang is de mening te we ten van degenen die het werk doen. Hoe meer inzicht, hoe meer inspraak mogelijk, hoe beter invloed op de goe de gang van zaken en hoe meer plezier in het meedoen en meedragen van ver antwoordelijkheid. Dit is een groeipro ces en een lange weg! 'Volwaardig meedoen', zo vervolgt hij. 'leidt ertoe dat ook het resultaat dat men individueel en te zamen met anderen bereikt, wordt gediend. De ondernemingsraad, als instituut ten be hoeve van de onderneming en van de medewerkers, kan hieraan een goede bijdrage leveren. Het is daarom zaak dat vanuit de ondernemingsleiding én vanuit de ondernemingsraad zelf, voortdurend gewerkt wordt aan verbe tering van het ondernemingsraden- werk. Vertrouwen, geduld, begrip voor alle moeilijkheden om dit werk op gang te brengen zijn noodzakelijk en vooral te hoge verwachtingen leiden tot teleurstelling.' Er doen zich in de onderneming een aantal vragen voor, zoals: wat ver wacht de topleiding, hoger kader, de man in het midden en de jongere en uitvoerende medewerker eigenlijk van de ondernemingsraad? Wat wil de hoogste leiding, het mid denkader en de niet-leidinggevende zien als het doel van de onderneming en als eigen doel? Hoe stemmen we al deze verschillende verwachtingen en verlangens op elkaar af? Zoeken we promotie, willen we een grote uitbreiding, eisen we snelle mo dernisering, moeten we houden wat we hebben? Vraag het uw collega's en u krijgt vele antwoorden. Dr. Van Biemen ziet het als noodzaak dal onderlinge afstemming, kennis van eikaars verschillende opvattingen over doel en functie van de onderneming en wederzijds begrip en waardering de bouwstenen zijn voor een gemeen schappelijk succes. Elke medewerker wil trots zijn op het bedrijf en dit in stand helpen houden. Vanuit de kern-gedachte: prettig en goed werk in een gezonde onderne ming, moeten de verschillen benaderd en verduidelijkt worden en tegenstel lingen worden omgebogen tot een een heid. 'Daarom is het noodzakelijk', aldus dr. Van Biemen. 'het ondernemingsraden- werk niet aan te pakken als iets aparts. Opleiding op het hoogste niveau, op leiding in leidinggeven en samenwer king aan kader en opleiding van on- dememingsraadleden moeten op ei kaar aansluiten en daarom is samen spel noodzakelijk van degenen, die de ze opleidingen vormgeven, ongeacht of het bedrijfsmensen of instituten zijn. Werkgevers op de Baak en werkne mers in een vakbondsinstituut leiden niet tot deze samenwerking, al kunnen beide opleidingen nog zo goed zijn. De wil om tot succes te komen moet van binnenuit aanwezig zijn en berusten op vertrouwen in de goede bedoeling van alle medewerkers van hoog lot laag. Pas dan hebben hulpmiddelen als spreekvaardigheid, vcrgadertechniek. systematische aanpak, informatie en overleg zin. Vergeet het anders maar!' Als het vertrouwen ontbreekt moet men niet starten', aldus dr. Van Bie men, die o.a. eens de hele leiding van Maar het is ook een lange weg om van de oude Nederlandse handelsgeest, die alle beslissingen snel en op korte ter mijn nam, over te schakelen naar lan ge termijnplannen, die goed voorbe reid en onderzocht zijn en berusten op: onderkennen van het feit dat alle grote beslissingen moeilijk zijn: verkenning van mogelijkheden en onderzoek naar mogelijke verbeterin gen; het maken van concrete plannen en het berekenen van eventuele kosten; het beslissen op grond van deze ge gevens: het bijsturen van bepaalde maatrege len en het toelichten van de resultaten. Zowel bij het onderzoek naar moge lijkheden, als bi| het leren uit ervarin gen kan de ondernemingsraad inge schakeld worden en juist via deze er varingen kan het inschakelen steeds meer een gewoonte worden en haar vorm vinden. Zo groeien we toe naar betere verhoudingen. Met nadruk zij hier gesteld: dit behoeft niet alleen via de ondernemingsraad. Het gehele be leid moet hiervan uitgaan!' Fl.: 'Is snel beslissen en individuele be sluitvaardigheid noodzakelijk?' Dr. Van Biemen glimlacht hierom. 'Al leen als voldoende voorbereiding ont breekt moet alles altijd snel en natuur lijk kan nooit alles voorbereid zijn. Maar het is veelal een dooddoener en het kan wel degelijk anders als we wer kelijk anders willen. Grote zaken ko men niet in een handomdraai tot stand en als er wel tijd beschikbaar is en noodzakelijk voor een goede beslissing, moeten we gebruikmaken van deze ruimte om inbreng van personeel tol haar recht te laten komen. Kansen om mee te spelen ziet dr. Van Biemen op de volgende punten: Personeelbeleid: aanstelling, promo tie, ontslagbeleid Menselijke ontplooiing: krijgt men aandacht en kansen Bezwarende werkomstandigheden: wat doen we eraan Wélke verbeteringen achten we mo gelijk op technisch en economisch ge bied binnen ons eigen werk. Deze en vele andere zaken zullen in de a.s. cursussen worden uitgewerkt.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 2