Expert G. IJskes stuurt de koffiedames wel eens door SM Drachten aktief in winkel centrum Natuurschoon Minder koffie Oploskoffie 5 AH-Flitsen Een onbekende wijsgeer heeft eens het aroma van vers gezette koffie 'de verrukkelijkste geur ter wereld' genoemd. Ook op het hoofdkantoor van Albert Heijn N.V. te Zaandam zijn er velen, die er een soortgelijke mening op na houden, vooral in de morgen uren. Toch is er een afdeling, waar de dames van de koffiedienst soms met een vriendelijk lachje worden doorgestuurd met de woorden: 'Dank u, niets nodig.' Dat gebeurt dan op de verdie ping, waar Albert Heijns koffie- deskundige G. IJskes zijn do mein heeft. Men heeft daar de beschikking over een proefka- mer met monsterbranderijtje en op sommige dagen worden tien tallen kopjes koffie geproefd om te ontdekken of een melan ge leidt tot de gewenste (voor treffelijke) smaak. Voor goed begrip: deze kopjes koffie wor den niet allemaal geheel opge dronken! Om dit werk te doen moet je beschikken over een uitstekende koffie-smaak en over veel kennis van koffie. Bei de eigenschappen zijn aanwezig in de heer IJskes, die zich voor AH ook met cacao en thee be moeit en zo zegt hij zelf eer lijk van deze drie dranken de voorkeur geeft aan thee. Recentelijk heeft hij zich tijdens een vierweekse reis naar Brazilië weer op de hoogte gesteld van de aankoopmoge lijkheden van ruwe koffiebonen, van oploskoffie en uiteraard ook van de oogstvooruitzichten en dergelijke. 'Bra zilië is een ongelooflijk boeiend land.' vertelt de heer IJskes. 'Rijk aan natuur schoon en een heerlijk klimaat in de len te en de herfst, die overeenkomen met onze zomer. De temperatuur is dan 25 tot 28 graden. De Braziliaanse 'winter' lijkt op een mooie Hollandse lente en de zomer daar is wel wat warmsoms tegen de40 graden. Op tafel bij de heer IJskesligteen Portu gees woordenboek. 'Ja', zo zegt hij, 'Men spreekt daar Portugees en geen Spaans, zoals men hier veelal denkt.' In de keren, dat AH's koffiedeskundige nu in Brazilië is geweest is hij onder de in druk gekomen van het land, dat 90 mil joen inwoners telt. Het is echter zo veel keren groter dan Nederland, dat er per vierkante kilometer maar IVi mensen wonen tegen in Nederland 365. De heer IJskes kwam zowel in kleinere dorpjes als in steden als Rio de Janeiro, Sao Pau lo en de hoofdstad Brasilia. 'Architecto nisch maakt deze stad een grote indruk,' vindt hij, 'Maar toch zit er iets kunstma tigs in de gehele opzet. Dat blijkt vooral G. IJskes uit de manier waarop men er leeft. Het is geen echt levende stad, zoals bijvoor beeld Londen, Amsterdam of Parijs. De uitgestrektheid van het land komt ook tot uitdrukking in de grootte van de fazenda's, de koffieplantages. Er zijn er van 5000 ha oppervlakte. De bespuitin gen tegen koffieplantenziekten en in- sekten geschiedt dan per vliegyuig, zoals dat in Nederland ook wel met grote boomgaarden e.d. gebeurt. Brazilië heeft een jaarlijkse koffie-oogst van 20-22 miljoen balen, waarvan er 7-8 miljoen voor binnenlands verbruik zijn bestemd. Ook de Brazilianen weten kennelijk een lekker kopje koffie te waarderen. Albert Heijn koopt in Brazi lië jaarlijks 35.000 balen van de totaal benodigde omstreeks 100.000 balen. Een baal is gemiddeld ruim 60 kg, zodat AH jaarlijks meer dan 6 miljoen kg kof fie verwerkt, een respectabele hoeveel heid. De koffie groeit in rode aarde, die in droogteperioden enorm stoffig is. Het land probeert zich de laatste 10 jaren minder afhankelijk te maken van de koffieproduktie. Dit heeft in toenemen de mate geleid tot verbouw van produk- ten als maïs, bruine bonen en katoen. Daardoor is het aandeel van koffie in het Braziliaanse nationaal inkomen ge daald van naar schatting 65% tot 35%. Er is overigens geen tekort aan koffie ont staan; de overschotten zijn verminderd. Braziliaanse koffie wordt vaak santos- koffie genoemd. 'Ten onrechte eigen lijk,' zegt koffie-expert IJskes, 'Santos is niet meer dan de havenstad, waar de verscheping geschiedt. De koffiedistric- ten zijn vooral Parana en Sao Paulo. Hier en daar zijn ook wat theeplantages. Het district Bahia, waar de veelkleurige klederdracht nog in hoge ere wordt ge houden. is bekend door de cacao, die er vandaan komt.' Brazilië is de laatstejaren begonnen met industrialisatie. Er staat onder meer een fabriek van Volkswagens. Uit de koffie plantages is ook een industriële ontwik keling naar voren gekomen: de produk- tie van oploskoffie. Ook Albert Heijn haalt deze uit Brazilië, uit enige andere landen ook trouwens. De melanges worden door AH als recept aan de daar werkzame fabrieken verstrekt. De op loskoffie komt dan vacuüm verpakt in balen naar Zaandam om daar tot klein- verpakking te worden verwerkt. Wanneer men een pak koffie koopt be vat dit een verscheidenheid aan bonen, die te zamen een 'melange' vormen. Dit laatste gebeurt nog steeds in Zaandam, omdat in een mengsel vaak bonen uit di verse landen zitten. AH voert koffie in uit landen als Columbia, Brazilië, Costa Rica, Guatamala, Kenia, Oeganda, Ka meroen, Indonesië. De 'smaakmakers' zorgen voor een uitgekiende samenstel ling van de melanges. Rechtsboven: De oogst van de pluksters wordt gewogen. Midden: De pluktuin functioneert tevens als crèche. Links: De koffiebonen worden per plukker gestort, gewogen en be taald. Onder: Zoonlief bewaakt het familie kapitaal. Z'n zusje kijkt bewon derend naar hem op. Driehonderd zingende kinderen in een filiaal, een Sint die op de vlucht slaat vanwege die enorme drukte maar ookvolop tevredenheid over het wel slagen van de ondernomen actie. Zo was het rond Sinterklaas in Drachten, waar in het gloednieuwe winkelcentrum alle zaken de handen letterlijk en figuurlijk ineen geslagen hadden om zoveel moge lijk publiek te trekken. De eerste van een hele reeks activiteiten (het Sinter klaasfeest) werd een klaterend succes en plannen voor volgende evenementen zijn in voorbereiding. In september 1970 vestigde AH als eer ste een filiaal in dit winkelcentrum; op het ogenblik zijn er twintig zaken, het worden er dertig. Bedrijfsleider B. Can- rinus van deze SM praatte met de buur man (een reisbureau) over de mogelijk heden om meer mensen naar het cen trum te krijgen en andere zaken sloten zich alras bij dit initiatief aan. De eerste vorm van samenwerking mondde uit in het aantrekken van Sint plus Piet, die al le zaken bezocht en ter plaatse pakjes uitdeelde. De heer Canrinus: 'Het was geweldig druk en geweldig gezellig, hoewel Sint hier met al die kinderen wel weg móést gaan. We hebben mandarijnen uitge deeld en pepemoten gestrooid en heb ben als winkelcentrum en als filiaal een bijzonder goede beurt gemaakt bij het publiek.' En ook zegt hij: 'We komen zeker terug. Half april wordt het winkel centrum officieel geopend en rond die datum zullen we opnieuw acties onder nemen.'

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 5