Supermart-organisatie wordt gemoderniseerd AU Pruikenboetiek maakte in Breda plaats voor reisbalie iiniiiiiiiiii n dit nummer Bedrijfsleven ontkomt niet aan veranderingen in de maatschappij Operatie neemt drie a vier jaar Logisch gevolg districtvorming Beweging SAH002000349 A Flilsen Landelijk januari 1972 oplaag ^LtWM I I II I verschijnt 12 x per j: Hl 29e jaargang nr. 1, j boeking informaties Per 1 januari zijn de vol gende benoemingen inge gaan: Drs. R. J. Stoelenga, ad junct-directeur van Al- bert Heijn Supermart N.V. G. Hoorn, procuratiehou der van Albert Heijn Pro- duktiebedrijven N.V. daarbij komen ook steeds weer vragen aan de orde als: hoe vangen we de jonge mensen het beste op (we doen bijvoor beeld heel veel aan de eerste opleiding); hoe bereiken we dat elke medewerker/- ster zo goed en plezierig mogelijk in het bedrijf functioneert; hoe kunnen we hen de beste ontplooiingskansen geven; hoe kunnen wij hen intensiever bij het bedrijfsgebeuren betrekken en een zo groot mogelijke verantwoordelijkheid geven. En wat de leidinggevende medewerkers betreft: ook zij worden geconfronteerd met belangwekkende ontwikkelingen, die aan het leiderschap 'als vanzelf nieuwe inhoud geven. Om een voor beeld te noemen: de moderne technische ontwikkelingen (in de interne en exter ne communicatie, de toenemende syste matisering in de bestellingen, de gecom puteriseerde verwerking van salarisbe taling en administratieve gegevens, de verdergaande centrale voorverpakking van verse produkten enz.) zorgt er'auto matisch' voor, dat het leiderschap steeds minder'technisch'wordt. De heer Scholte: 'Over enige tijd zal het overgrote deel van de vroegere werk zaamheden van een bedrijfsleider wor den bepaald door regels en systemen. (zie verder pag. 2) In totaal hebben we al 6500 gasten gehad o.a. 3000 familie leden, 2000 burgers en 600 ge pensioneerden en jubilarissen. Dat AH in vakantiereizen doet is be kend. Hoe gefundeerd dit geschiedt weet iedere geïnteresseerde ook wel. Dat her en der voorzieningen zijn ge troffen om dat pakket reizen te verko pen, raakt eveneens bekend. Eén van die maatregelen is de inrichting van een reisbalie in de vestigingen en hoe goed dat blijkt te kunnen wordt getoond in de SM aan de Moerwijk in Breda, waar een schoolvoorbeeld is verrezen van een ba lie waar aspirantvakantiegangers in alle rust kunnen praten over een zonnig ver blijf in al of niet verre streken. Deze reisbalie is in het filiaal opgeno men, vlakbij het vertrouwde informatie centrum maar is toch dusdanig opge steld, dat de klant beslist niet gestoord wordt door de geijkte drukte in de SM. Bedrijfsleider J. C. van Hoof over de ba lie: 'We hadden hier gelukkig wat mo gelijkheden. Op de plaats van de balie was eerst een pruikenboetiek, maar die is stopgezet en nu hebben we een won dermooi en rustig reishoekje. compleet met luxe achterwand, houten lichtbak en krukjes. De balie is een eigen creatie en over het resultaat zijn we erg tevre den.' De tweeëneenhalve meter brede en an derhalve meter diepe balie is door mid del van een bamboegordijn van het in formatiecentrum gescheiden. Achter de balie troont mejuffrouw C. Nuyten, 21 jaar, die evenals collega's uit andere ves tigingen terdege voorbereid is op de ver koop van reizen. De verwachting is dat ze zich in drukke vakantiebespreektij- den helemaal op de reizen zal toeleg gen; haar werkzaamheden in het infor matiecentrum worden dan verricht door dehoofdcassière. De heer Van Hoof over de verkoop van reizen: 'De basis is gelegd en goed ge legd, het is nu alleen nog een kwestie van vertrouwen winnen.' Of dat lukken zal? 'We verwachten het allemaal, aan ons zal het trouwens niet liggen. Het enthousiasme is groot genoeg en we hebben tot dusverre al aardige resulta ten geboekt.' Centrale ondernemingsraad 2 Opleiding reisinformatrices 3 Reacties van lezers 4 Expert G. IJskes stuurt Koffiedames door 5 Belgen en Duitsers kopen bij AH kwaliteit 6 Eerste fase vernieuwingen PB Wijhe afgesloten 7 Flitz-in 8 Deze maand is Albert Heijn begonnen aan een geleidelijke verdere modernisering van de Supermart-organisatie, een 'operatie', die drie vier jaar in beslag zal nemen en waarvan de belangrijkste doelstellingen als volgt kunnen worden samengevat: 1. tijdig inspelen (liever nog: vooruitlopen) op de voortgaande ont wikkelingen in het moderne Supermartbeleid; 2. gestalte geven aan de daarmee onvermijdelijk gepaard gaande nieuwe vormen van leiderschap; 3. het nog nauwer betrekken van de personeelsleden bij de gang van zaken en het plaatselijk beleid; 4. het slagvaardig en doelmatig kunnen blijven functioneren, zowel met het steeds groeiend aantal Supermarts als geheel, als met elke Supermart op zichzelf. Dit alles houdt in, dat de plaatselijke Su permarts in het raam van het geheel een grotere zelfstandigheid en daarmee dus tevens een grotere verantwoordelijk heid krijgen. Eigenlijk is dat nauwelijks iets bijzonders, want de nu in gang ge zette 'reorganisatie' is in feite een lo gisch vervolg op de ongeveer drie jaar geleden ingevoerde districtsvorming, waarbij ook al een aantal centrale taken werden gedecentraliseerd. De toen gecreëerde (huidige) opzet van de Supermart-organisatie was nodig omdat bij een groeiend aantal filialen en het steeds toenemend belang van het verschil in omstandigheden, zowel plaatselijk als regionaal (denk bijvoor beeld aan de arbeidsmarktsituatie en aan het feit, dat elk filiaal zijn eigen spe cifieke problemen heeft) een tot in de tails voor alle plaatsen uitgekiend cen traal beleid steeds moeilijker maken. En die ontwikkelingen gaan door. Ook in tal van andere opzichten. De heer W. A. Scholte. AHSM's direkteur ope rations en distributie, met wie Flitsen hierover een gesprek had: 'De hele maatschappij is de laatste jaren in een versnelde ontwikkeling gekomen. Op vrijwel alle terreinen van de samenle vingzijn veranderingen aan de orde van de dag. er worden voortdurend nieuwe eisen gesteld, ook aan leiderschap en aan mogelijkheden van inspraak in de eigen werksituatie. Daaraan ontkomt uiteraard ook het bedrijfsleven niet, vooral een open bedrijf als Albert Heijn niet: open zowel door de aanwe zigheid van een omvangrijk, zeer geva rieerd en gemiddeld erg jeugdig perso neelsbestand, als open vanwege de om standigheid dat dagelijks honderddui zenden klanten met het bedrijf in al z'n facetten worden geconfronteerd. Daar bij gevoegd', aldus de heer Scholte, 'de ontwikkelingen die zich voordoen in de interne bedrijfsvoering, maken het lo gisch èn onvermijdelijk dat ons bedrijf zich voortdurend op alle aspecten van W. A. Scholte een en ander moet oriënteren en zijn or- ganisatiestruktuur daarbij steeds tijdig moet aanpassen. In de maatschappij lo pen strukturele veranderingen altijd achter bij de ontwikkelingen, maar dat kan en mag een onderneming zich (op straffe van teruggang) niet permitteren. Integendeel, ik geloof dat een open be drijf als Albert Heijn zich in tal van op zichten juist in de voorhoede van het streven naar gezonde veranderingen moet opstellen'. De heer Scholte vertelt, dat dit alles bin nen het leidinggevend kader van AH re gelmatig onderwerp van bezinning is en Onderstaand nog een leuke foto van onze vrouwelijke collega's tijdens de officiële opening van ons HK, toen we 350 gasten ontvingen.

Personeelsbladen | 1972 | | pagina 1