■mm üieiJiJi jfim-jyj wïtmek&tj nemn b/XÜj (DM® /JJiJIi), ^KBEtLOMI WMm UNTCMIO. JIJJ 5J>li>tsl£rJ m De taak van AH als inkoper AH-Flitsen 8 Redaktie-adressen FLrTZ-IN: Corry Snijder (HK), afd. 1705 Jan Belier (HK), afd. 810 Jan Belier (27), medewerker filialenbureau, 11 jaar AH'er, Flitz-inner, in vrije uren disc-jockey Zaanse ziekenomroep en Albert Heijn (45), president, spraken over onderwerpen, die iedereen beroeren maar waarover jongeren veelal scher per oordelen dan ouderen en iets ouderen. Het gesprek vond plaats zestienhoog in het HK, duurde precies een uur, en was noch fel noch gezapig, wel spontaan. Interviewer Jan Belier en geinterviewde Albert Heijn traden elkaar zonder voorafgaand overleg tegemoet. JljT^ 'Dagelijks wordt er ge- - sproken en geschreven over milieuhygiëne. De indus trie wordt als grote schuldige genoemd, maar getallen wijzen uit dat wij allen evenveel schuld hebben. Hoe denkt u over deze situatie?' A jfIk geloof, dat we mooi be- zig zijn onszelf te vervuilen. Er zijn industriegebieden waar veel moet gebeuren om erger te voorkomen, maar de vraag is of wij het zo erg vinden, dat we be reid zijn daar geld voor op te brengen. Ik ken die getallen ove rigens niet, wel weet ik, dat wij door een verandering van menta liteit een heel eind in de richting van een beter klimaat komen. Kijk naar grachten en sloten waar door ons van alles ingegooid wordt, kijk naar stranden en bos sen en in iedere straat, overal ligt zomaar weggegooid afval. Als je dat ziet kun je alleen maar den ken 'moet dat nou!' JJ[R 'Een bedrijf dat de mens verleidt tot het kopen van artikelen in wegwerpver pakking en synthetische was middelen is evengoed schul dig. Waarom dan niet gestopt met de verkoop daarvan?' 1\| f' Het is een standpunt, maar een te schoksgewijze ver andering zou een geweldige kapi taalsvernietiging tot gevolg heb ben die voor een belangrijk deel door de consument moet worden betaald. Daarbij moet men zich realiseren, dat duurzame verpak kingen duurder zijn en alweer: is de consument bereid dat te beta len? Bovendien is het werk ver bonden aan de behandeling van retouremballage niet erg popu lair. Binnen het Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf wordt gesproken over de eenmalige verpakkingen en wordt bekeken wat er gezamenlijk aan kan wor den gedaan. Gezamenlijk, want als eenling krijg je te weinig voor elkaar. Hopelijk komt er een ver pakking, die zichzelf ontbindt, maar vooralsnog kan deze zaak niet impulsief worden aangepakt omdat er nog geen alternatief is. Als mogelijkheid nu zie ik een ri goureuzer optreden tegen men sen, die verpakkingen en andere zaken zomaar op de openbare weg gooien. In Amerika staat 25 dollar boete op het kleinste wat wordt weggeworpen: ik zou er geen bezwaar tegen hebben als dit in Nederland ook gebeurde. <^(TA 'En een stop op de ver koop van synthetische wasmiddelen? Kan AH zich niet volledig achter de actie groene zeep en soda zetten door deze meer onder de aan dacht te brengen en er er in ad vertenties de nadruk op te leg gen?' en distributeur voor zijn klanten is te trachten aan de wensen en behoeften van die klanten tegemoet te komen. Dat wil dus in dit geval zeggen, dat wij er in de eerste plaats voor moeten zorgdragen, dat wij die groene zeep en soda ten verkoop aanbieden. Dat doen wij ook. Daarnaast spreekt het voor ons vanzelf, dat juist door ons druk moet worden uitgeoefend op fa brikanten om hun produkten aan te passen aan de hedendaagse eisen. Aan deze voor ons alle maal zo belangrijke problemen zal in Allerhande veel aandacht worden besteed. JYft 'Doet AH iets aan de verbetering van de milieu-hygiëne?' Af jij We doen wat we moeten en kunnen doen. In de kof fiebranderij zijn kostbare filterin stallaties aangebracht om te voorkomen, dat de lucht veront reinigd wordt. Toer er eens een raar geluid uit een van de fabrie ken kwam, zijn we meteen gaan meten en hebben de zaak in orde gebracht. We vechten, dat is een derde voorbeeld uit een lange reeks, al vijftien jaar lang tegen filialen onder woningen, omdat de bewoners hinder hebben van vooral het laden en lossen van auto's. Helaas is het vaak een vechten tegen de bierkaai. JYft 'Kan AH iets doen om de toestand in de ontwik kelingsgebieden te verbeteren? Afjfj Weinig. We hebben ons bereid getoond om onze know how voor een betere distri butie van produkten in bij voor beeld Suriname in te zetten. Wij trachten door contacten met te lers tot een voor hen meer zekere en continu-afzet te komen. JYft 'Er bestaan wereldwin kels, van waaruit gepoogd wordt interesse te kweken voor produkten uit de ontwikkelings landen. Kunnen dergelijke arti kelen zoals rietsuiker en kunst- nijverheidsartikelen niet in het assortiment worden opgeno men?' ATjQ Rietsuiker verkopen wij. Dat deze suiker duurder is dan de suiker afkomstig uit EEG- landen komt door een heffings stelsel. Overigens moet men zich wel realiseren dat, wanneer deze heffingen er niet waren 'ontwik kelingshulp' voor de EEG-boeren nodig zou zijn. Ik vind die wereld winkels overigens een leuk initia tief, alhoewel de aanpak voorals nog niet praktisch lijkt. De goed georganiseerde en progressief gerichte handel kan die proble men beter aan. Het is een van on ze taken om overal in de wereld, waar dan ook, of het nu Amerika, China, Bulgarije, Israël, Egypte of Nigeria is, er die produkten van daan te halen die voor onze klan ten van belang zijn. Dat kan door het rechtstreeks importeren van vruchten, hetgeen we al doen, en ook kunstnijverheidsartikelen, als daar behoefte aan is, dan is het onze taak om ze te verkopen. U moet niet vergeten, dat we niet alleen verantwoordelijk zijn voor mensen in ontwikkelingslanden, maar ook voor de eigen mensen, voor de medewerkers, die er geen enkele baat bij hebben als je produkten verkoopt die niet aanslaan. JTO 'Hoe luidt uw oordeel over de jeugd, is die an ders dan vroeger?' AfjQ Je kunt moeilijk zeggen de jeugd, er zijn net als bij de ouderen minder prettige mensen onder en gelukkig heel veel fijne. Wel is het zo, dat de jeugd om het daar even bij te houden het hebben van een baan iets van zelfsprekends vindt. Meer dan vroeger willen jongeren weten waarom ze iets doen en zeggen ze eerder dat het ook anders kan. Verder heb ik ervaren dat, waar jongeren tegen zijn is: 'het niet als volwaardig te worden aange merkt' en daar heb ik volledig be grip voor. J¥j* 'Meer dan de helft van alle AH-medewerkers be staat uit jeugdigen, maar 67% daarvan is niet betrokken bij ondernemingsraden en andere organen zoals raad van com missarissen en raad van be stuur. Kunnen deze niet wor den opengesteld voor perso nen met een lagere leeftijd en een andere achtergrond, zodat er niet alleen heren en dames zijn die voor het geld zorgen, maar ook en vooral jonge men sen die belang hebben bij een eerlijker verdeling van de winst?' AJjf) Ouderen hebben het daar ook wel moeilijk mee en vragen zich net zo goed af wat er aan gedaan kan worden. In het licht van de wet is het veelal moeilijk om jonkies op te nemen, daartoe moet de leeftijdsgrens worden veranderd. Wij onderzoe ken momenteel de mogelijkheden om tot de instelling van een jeugdraad te komen. Zou een zin voller constructie kunnen worden gevonden, dan zou bijv. de jeugdraad een of twee leden kun nen afvaardigen naar de COR. JYj> 'De meeste jongeren zijn het niet eens met het jeugdloon en vinden dat gelijke prestaties gelijk beloond moe ten worden. Hoe is uw oordeel daarover?' Afjjl Wij zijn het in principe daar ^^^wel mee eens, niet dat je dan zomaar even op een ander salarissysteem kan overgaan, maar dat wij moeten herstructu reren staat vast. Persoonlijk vind ik het ook onzin, dat iemand na een half jaar meer gaat verdienen omdat hij ouder geworden is en dat iemand van 19 minder ver dient dan iemand van 24, terwijl het werk hetzelfde is. 'Wat vindt u van een jeugdpagina in een perso neelsblad. Mag die pagina kri tisch zijn?' Aral Ik hoop, dat de mensen die J deze pagina lezen ook de rest van het blad lezen, of ze het nu eens zijn met de inhoud of niet. Kritiek vind ik prachtig, maar dan wel kritiek op basis van ach tergrond-informatie. Kritische op merkingen zonder verklaring gaan zweven en laten vragen open en daar ben ik tegen. Het is gemakkelijk om ergens tegenaan te schoppen en te zeggen het is fout, maar zeg dan wel hoe het wel moet en als er kritiek is, geef dan aan waarop die is gefun deerd. Als iemand stelt 'in het HK zit dure airconditioning, er was zeker geld teveel', dan zeg ik 'ga eens informeren waarom die is aangebracht en spui de kritiek dan op basis van die gegevens', en als iemand stelt 'in het HK is een aparte lunchkamer voor de directies, dat is weinig modern', dan zeg ik 'informeer nader en voeg bij die kritiek de woorden, dat de lunchtijd de enige gele genheid is om elkaar op de hoog te te houden en elkaar informeel te raadplegen'. JYT\ 'Wat wilt u graag zeg gen tot de jongeren in het bedrijf?' Alleen dit: die jongeren hebben voorzover ze in de filialen werkzaam zijn dit vak ge kozen omdat ze graag met men sen omgaan. Ik vind dat ze zich in deze richting moeten bekwamen om verder te komen.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 8