Opening van DC TILBURG IN BEELD Er op uit met de Kerst Actie tegen roodlicht- negeerders Provincies Thomas Paarden Naar de Veluwe Kaarsen Handbal AH-Flitsen 3 Veilig Verkeer Nederland gaat de ko mende weken de strijd aanbinden tegen het hand over hand toenemende euvel van door rood licht rijden, waaraan steeds meer automobilisten, bromfiet sers en fietsers zich blijkens gehouden steekproeven schuldig maken. 'Nóóit door rood!' is het onverbiddelij ke motto van de actie, die medio augus tus begint en die zal worden gevolgd door verscherpt politic-optreden in het gehele land. Het opzettelijk negeren van verkeerslichten, waardoor het leven van andere weggebruikers in het bijzon der overstekende voetgangers als meest kwetsbare groep in gevaar wordt ge bracht, is naar de mening van hel VVN een misdadig vergrijp waartegen voort durend met krachtige hand moet wor den opgetreden. VVN pleit daarom voor intensiever gebruik van roodlicht- camera's, die wisselend geplaatst op al lerlei kruispunten een preventieve wer king kunnen hebben; automobilisten, die er nu een sport van maken door rood licht te rijden 'kijken wel uit' als zij een flinke kans lopen dat hun gedrag op de ze wijze wordt'gadegeslagen'. Welk een omvang het negeren van de verkeers lichten heeft gekregen, blijkt uit een proef, die de gemeente-politie van Den Haag met wisselende roodlicht-came- ra's heeft genomen; in een maand tijd werden ruim 400 overtredingen gecon stateerd. Het tijdstip van de actie 'nóóit door rood!' valt samen met het begin van het nieuwe schooljaar; honderdduizenden kinderen gaan medio augustus voor het eerst naar school en zullen op hun route veelvuldig gebruik maken van door ver keerslichten beveiligde oversteekplaat sen. VVN doet een klemmend beroep op alle automobilisten hun snelheid te matigen bij de nadering van zebra's met voetgangerslichten, want door tijdig te stoppen voor rood, kan men voorkomen dat het zoveelste kind wordt gedood. Het zoveelste, wantin 1969 kwamen 124 kinderen van 5-14 jaar als voetganger om het leven en werden 2.759 licht of zwaar gewond. Rechts boven v.I.n.r. burge meester Mr. G.J.C. Becht en de heren J. van Meer, A. Heijn en J.C. Krijt. Rechts midden: Onze gasten worden in de bekende treintjes rondgevoerd. Staande links de heren P. J. Goudriaan en N.J. Visser, rechts bedrijfleider Bergkamp. Links: De opening werd ge symboliseerd door een stripver haal, dat door een vorkheftruck werd ontrold. Wat wordt het ditmaal: thuis met Kerst bij de buis, jingle bells rond de familiehaard met kaarsen en bellen en ballen? Of er op uit, de prov incie in, lo geren in een plattelandshotel en met de feestdagen op zoek naar attracties? Wordt het dat laatste, EEN OUT DOOR KERST - dan is hier een greep uit het evene mentenprogramma dat elf Ne derlandse provincies voor de laatste weken van het jaar op stelden. Een heel gevarieerd program ma met uiteenlopende verma kelijkheden, aangepast aan de streek en.aan de gasten. Groningen bijvoorbeeld zoekt het in de sport. In de Martini hal in de Groningse hoofdstad wordt van 20 december tot en met zeven januari het interna tionale jeugdschaaktoernooi gehouden. Denksporten» uit alle windstre ken zijn hier welkom, maar ook degenen die jonge scha kers in de donkere dagen rond kerstmis op de 64 v elden in ak- tie willen zien komen. Speciale attractie in Fries land: In de gemeenten Katlijk achter Heerenveen en Oude- horne in dezelfde omgeving wordt in de periode van St. - Thomas tot aan Nieuwjaars dag onafgebroken de klok ge luid. Dat is het zogenaamde Thomasluiden. Vanaf 21 de cember tot en met de jaarwis seling staat op het kerkhof een klokkenstoel, waarin de klok ken hangen die al die tijd geen ogenblik zwijgen. Achtergrond van dat gelui was het verdrijven van kwade geesten op de kente ring tussen donker en licht. In de vorige eeuw vierden jonge ren rondom die klok luidruch tig feest waarbij de Berenburg- fles royaal rondging. De jaarlijkse klokluiwedstrijd heeft op de oudejaarsdag plaats. Weken van te voren trainen jonge dorpelingen al voor het midwinterluiden. Zeg Drente's Zuidlaren en denk aan paarden. Tijdens de kerstdagen wordt in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren een internationaal concours hippique gehouden, waarop men een sterk veld aan deelne mers verwacht. Traditie: bezoekers van dit sportieve gebeuren op Kerst verschijnen er op haar P44s- best. In Overijssel vormt het mid winterhoornblazen de grote trekpleister. Dit wordt vooral beoefend in Denekamp. Los ser. Oldenzaal, Ootmarsum, Tubbergen, Weerselo en in de omgeving van Almelo, Bome en Hengelo. Vanaf 20 november tot en met zes januari (Driekoningen) kan men in deze plaatsen 's avonds het klaaglijke geluid van een midwinterhoorn de stilte horen doorbreken. Het is een jonge boer die dan een ongeveer een meter lange hoorn boven een put houdt om het effect te vergroten en er dan op blaast, terwijl zijn blik langs de donkere avondhemel tast. Bij windstil vriesweer strijken deze klanken over sla pende korenessen en ver droomde witberijpte boom groepen. Dit blazen gaat terug tot het oude Joelfeest van onze voor vaders, de Germanen die met dat geluid in de winter de vruchtbaarheid van hun gewas sen tegen demonen verdedig den. Nergens is het feest van Kerst mis in de natuur zo stil en vre dig als in de bossen van Gelder land. Is het daarom dat in deze pro vincie geen enkel speciaal eve nement georganiseerd wordt? Gelderland, één van de meest gastvrije provincies van het land, verwacht zijn bezoekers in de talloze hotels, hotelletjes en pensions. Maar zet ook de deuren open van vakantiehuis jes. Een stroom Randstadbe woners zal in deze omgeving ook het feest gaan doorbren gen in de talloze tweede wonin gen in het Gelderse. Wie in Holland blijft wacht in Hilversum, Noord-Holland op tweede kerstdag een attractief en sportief programma. In het Hilversumse sportpark worden dan draverijen gehouden, waaraan ruim honderd paarden zullen deelnemen. De drave rijen beginnen rond half twee en duren tot bij zessen. De paardensportvereniging Hil versum is de organisatrice, men rekent op achtduizend be zoekers en voor kou behoeft men niet te vrezen, voor ver warming is gezorgd. Wat nog niet vaststaat: of ook de kerst man met zijn arreslee van de partij zal zijn. Geen kersttijd zonder kaarsen zegt men, ja waar anders dan in Zuidhollands kaarsencentrum Gouda. Op woensdag 15 december 's avonds van zeven tot negen zullen op de Markt en de daar op uitlopende winkelstraten alle elektrische lampen ge doofd worden en zal achter iedere ruit een pyramide van vijf kaarsen worden ontstoken. Het historische raadhuis dat het stralend middelpunt zal vormen zal baden in een zee van kaarslicht. Er branden meer dan 10 000 kaarsen. Voor het stadhuis zal om half negen een grote Noorse kerstboom ontstoken worden door Gou da's burgemeester, daarin brandt uiteraard wel elektri sche verlichting. De boom is een geschenk van de Noorse stad Kongsberg, waarmee Gouda nauwe betrek kingen onderhoudt. Alle koren van de stad zullen met de bewo ners kerstliederen zingen. Na afloop wordt in de Janskerk een promenadeconcert gege ven. Ook in Zuid-Holland, in Hille- gom. organiseert de Koninklij ke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur op 22. 23 en 24 december de 11e kerst- bloeitentoonstelling in de Beurszaal van het Bloembol lencentrum aan de Parklaan 5. Openingstijden: van negen tot vijf. Er zijn bloeiende tulpen, narcissen, hyacinthen, fresia's en amaryllus. Op 1500 meter exposeren dertig kwekers uit de bollenstreek. Utrecht houdt het weer bij de sport. In de Domstad wordt in de Jaarbeurs een internatio naal kersttoernooi zaalhand bal georganiseerd. Dat gebeurt op tweede kerstdag. Het Ned. Handbal verbond nam het initiatief. Zeeland: in Middelburg wordt tweede kerstdag een concert gegeven door het ensemble Qudro Hotte Terre in de hal van het (fraaie) stadhuis. Aan vang half negen 's avonds. Op 29 december treden in Temeu- zen op Elly Nieman en Rikkert Zuydervelt in het Zuidland- theater in een speciaal kerst- tijdprogramma. Op 1 januari in Middelburg een exclusief concert in het raadhuis. Vlak voor kerst opent in de Vleeshal in Middel burg een kerstsalon die tot 10 januari duurt met werken van Zeeuwse kunstenaars. Een week voor Kerstmis tot en met één januari is in Rijen, Noord-Brabant te bezichtigen een kerststal met levende have (os, schaap, ezel). Dat is voor de elfde maal. Het geheel is op gesteld bij het militair tehuis in Rijen. Werd vorige malen een compleet kerstdorp opgetrok ken waarin ook de Kerstnacht mis werd gevierd, dit jaar houdt men het slechts bij de stal. Een boer uit de buurt zorgt voor de dieren. Limburg tenslotte biedt geen speciale attracties, behalve dan dat men in het zuidelijke heuvelland ook een stijlvol de cor vindt voor een stemmige kerstviering buitenshuis. De Spoorwegen hebben spe ciale kerst- en nieuwjaarsar rangementen naar Valken burg, Z.-Limburg. Voor Kerst gelden deze van 24 tot 27 de cember, voor de jaarwisseling van 31 december tot 3 januari. N.S. heeft ook van deze kerst- arrangementen naar Leeuwar den, Ootmarsum en Zeddam- Montfoortland waar men vrij toegang heeft tot de fraaie bos sen. Ook kan men naar Ber gen, Noord-Holland met toe gang tot het natuurreservaat. Boeken: op ieder station en bij de reisbureaus.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3