Vaardigheidsproef caissières succes P. LIGTENSTEIN: 'PRIJSVERGELIJKING IS NIET IETS VAN DEZE TIJD' Kandidaten SMBL's Supermart-bedrijfsleider bij Albert Heijn Veelomvattende taken Eisen Hebtu belangstelling? Proeven AH-Flitsen 6 Voor vele nieuwe AH-caissières was 28 september jl. een zeer be langrijke datum. Op die dag namen acht en zeventig kandidaten deeï aan de VAARDIGHEIDSPROEF voor caissières die in het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gehouden. In de komende jaren gaat Albert Heijn nog vele SuperMarts openen. Ook deze vestigingen worden groter dan 1000 m2, zullen meer dan 50 medewerkers tellen en gaan minstens 3000 artikelen verkopen. De voortgaande expansie biedt ook 'kandidaten van buiten' de kans bij Albert Heijn een leidinggevende positie te bekleden. Een interne opleiding gaat daaraan vooraf. Afhankelijk van ervaring en de ontwikkelingen tijdens die opleiding kunt u na 1 V2 a 2 jaar tot SM-bedrijfslei- der worden benoemd. U bent dan verantwoordelijk voor de realisering van de omzetplannen. Assortiment, marge, doelmatigheid en samenwerking krijgen daar bij uw voortdurende aandacht. U komt in aanmerking als uw leeftijd ligt tussen de 22 en 30 jaar en u een vooropleiding hebt gevolgd op mid delbaar niveau bijv. de Middelbare Detailhandels school. Bovendien moet u al enige ervaring hebben opgedaan in een leidinggevende functie, liefst in de sector detailhandel. Aan uw zakelijk inzicht en organi satievermogen wordt overigens meer waarde gehecht dan aan produktkennis. Het aanvangssalaris als be drijfsleider bedraagt 21.000,— per jaar. Wij verzoeken u uw sollicitaties te richten voor WEST-NEDERLAND AAN: Districtkantoor Albert Heijn Su- permartsN.V. Rachmaninoffplantsoen 65A Utrecht t.a. v. de heer Jde Wever. OOST- EN ZUID-NEDERLAND AAN: Districtkantoor Albert Heijn Su- permartsN.V. Cordesstraat2 - Arnhem t.a.v. de heer B. H. den Boer. Iedere nieuweling bij AH be gint met de zogenaamde eerste opleiding voor iedereen, waar mee in maart van dit jaar is ge start. Deze opleiding ziet er als volgt uit: a. hij de sollicitatie wordt reeds over de eerste opleiding gesproken. b. Bij indiensttreding volgt aanstelling vaneen MENTOR. De mentor kan vra gen beantwoorden, steun verlenen, kortom alles doen om de nieuweling zo snel mogelijk 'thuis' te laten zijn in ons bedrijf. c. De eerste vier dagen volgt men een korte stage op diverse afdelingen in de zaak. zodat men weet welke werkzaam heden erzoal gebeuren moeten. d Op de vijfde dag na indiensttreding woont men een INTRODUCTIE-STU DIEDAG bij. Deze dagen worden iede re vrijdag op zes plaatsen in Nederland gehouden. Doel is iets meer over achter gronden van hetbedrijfte vertellen. e. Voor caissières volgt dan in de 2e en 3e werkweek een volledige caissièrecur- susdieachtdagen duurt f. Na de caissièrecursus komt men (in de vierde weck dat men werkt) terug in de zaak. Onder leiding van de hoofd caissière begint dan het praktijk-werk. (minimaal vijf weken) g. Heeft men minstens vijf weken praktijk gehad, dan volgt de z.g. vaar digheidsproef. Die vaardigheidsproef vond dus plaats op28september. Proeven ln een aparte zaal stonden vijftien kas registers van diverse merken keurig net jes in het gelid te wachten om 'bespeeld' te worden. In totaal waren er drie proe ven: Proef A Tweemaal aanslaan en afrekenen van een mandje met boodschappen, die daarna moeten worden ingepakt. Aan een jurytafel worden de resultaten beoordeeld aan de hand van de kassa bonnen en de zakken met boodschap pen. ProefB Een aantal schriftelijke vragen moet worden beantwoord. Dit zijn z.g. 'keu zevragen', waarbij reeds vier antwoor den zijn gegeven. Het juiste antwoord moet worden gevonden. ProefC Een zestal gehuwde dames stelt monde ling een aantal vragen uit de praktijk van alle dag. Eenvoudige vragen die de klant iedere dag opnieuw zou kunnen stellen. De inhoud van de antwoorden die men geeft is belangrijk. Uiteraard wordt er speciaal op gelet in hoeverre men de klant werkelijk van dienst tracht te zijn. Uiterlijk Na de lunch volgde voor de gehele groep een demonstratie uiterlijke ver zorging door twee schoonheidsspecia listes van Ellen Betrix. De produkten van dit merk genieten een zeer goede belangstelling en zijn overal in Neder land te koop. Vanzelfsprekend werd de ze demonstratie op prijs gesteld, temeer omdat iedereen na afloop in staat ge steld werd een proefpakketje Ellen Be trix artikelen te kopen met een korting van/15,— Om vier uur was het dan zover. Het dis trictshoofd West-Nederland, de heer Th. van Duimen kon aan alle kandida ten het diploma A.H. caissière uitrei ken. 'Ik vind het een genoegen' aldus de heer Van Duimen, 'om dit te kunnen doen te meer omdat ik zelf 18 jaar geleden als enige manlijke deelnemer ook een cais sièrecursus volgde.' Het bezit van het diploma betekent dat men 'leerling-caissière' af is en voortaan een gekwalificeerde AH-caissicre is. Mej, M. van Koolwijk uit filiaal 1042 behaalde tijdens deze vaardigheids- proef het hoogste aantal punten. Volledigheidshalve vermelden wij nog even dat op 15 juni jl. voor de eerste maal een vaardigheidsproef werd ge houden in Hotel Krasnapolskv te Am sterdam. Hier reikte de heer W. A. Scholte. directeur filialen het diploma uit aan 73 nieuwe caissières. Mej. G.M.G. Jonker uit filiaal 5558 behaalde het hoogste aantal punten op die dag. Wat volgt er nu? De kennismaking met Albert Heijn Op leidingen is voor gediplomeerde caissiè res zeker niet ten einde. Integendeel. Al- bert Heijn N.V. streeft ernaar het con tact met de diverse opleidingen meer blij vend te laten zijn. Na de eerste opleiding zoals neven staand omschreven neemt iedereen deel aan de z.g. voortgezette eerste opleiding. Deze opleiding bestaat uit ijf lesdagen. De opleiding wordt vanaf 4 oktober 1971 in geheel Nederland gehouden. Ook met het diploma voortgezette eerste oplei ding in de zak is men niet aan het einde. Al jarenlang kent Albert Heijn de oplei ding eerste assistent (zeven lesdagen) en daarna de chefsopleidingen die in een conferentieoord te Garderen worden ge houden. Alle nieuw te benoemen afde lingschefs volgen negen dagen een z.g. centrale cursus. Om helemaal volledig te zijn: er is ook nog de opleiding tot Supermartbedrijfs- leider. De volledige opleiding duurt en kele jaren. Geruime tijd hiervan wordt deelgenomen aan een z.g. divisiekader- club. In de opleiding tot bedrijfsleider maakt men ongeveer tien weken bepaalde cur sussen mee. vervolg van pagina I worden geconcludeerd, dat de prijsver gelijkende advertenties van Albert Heijn in geen enkel opzicht over de schreefgaan. Vraag: 'Wat denkt u van de ethische be zwaren, die tegen uw min of meer zakelij ke argumenten hier en daar worden aan gevoerd?' De heer Ligtenstein: 'Als wij ook maar één ethisch tegenargument zouden heb ben kunnen bedenken, zouden wij er niet aan begonnen zijn. Ethische bezwa ren zouden er mogelijk wél kunnen zijn als wij ons zouden richten tegen 'kleine' fabrikanten, maar dat is niet het geval. Het gaat, zoals in de advertenties ook duidelijk wordt gezegd, om grote, natio nale merken, die in hun artikelsoort toonaangevend zijn. Albert Heijn heeft geen enkel bezwaar tegen deze merken, integendeel, we verkopen ze graag om dat de consument erom vraagt. Er is echter een heel belangrijk punt: de grote, indringende reclame-campagnes, die door de fabrikanten van deze natio nale merken worden gevoerd, kunnen bij veel mensen ten onrechte de indruk vestigen alsof er daarnaast geen enkele of nauwelijks nog een andere reële, ver gelijkbare keuzemogelijkheid is. Die in druk kan nog worden versterkt omdat uit de gelanceerde prijzen veelal niet ge makkelijk de prijs per standaard-hoe- veelheid kan worden afgeleid. Wij me nen dat de consument daardoor een eenzijdig beeld zou kunnen krijgen. Het is daarom van groot belang de huis vrouw er op te wijzen, dat er naast talrij ke nationale merkartikelen binnen ons totaal assortiment wel degelijk interes sante, vergelijkbare keuzemogelijkhe den zijn'. 'Het gaat er u dus niet om een aantal na tionale merkartikelen, cru gezegd in een kwaaddaglicht te stellen'. De heer Ligtenstein: 'Zeker niet. Daar is geen enkele reden voor. Wij beschou wen het als een noodzaak de consument zo goed mogelijk voor te lichten en in het kader daarvan is realistische prijs vergelijking eveneens van belang. Ove rigens beperken wij die vergelijking tot de prijs per bepaalde standaard-hoc- veelheid. Het oordeel over smaak en kwaliteit laten wij (hoe kan het ook an ders) bewust over aan de consument'. Logisch gevolg De heer Ligtenstein noemt nog enkele andere belangrijke beweegredenen: Albert Heijn's beleid ten aan zien van interne promotie is met name in de filiaalsector steeds zeer consequent geweest. Zo is er bijvoorbeeld nooit recht streeks een beroep gedaan op de arbeidsmarkt voor het wer ven van Supermart-bedrijfslei- ders. Dit was ook niet nodig omdat zowel de beschikbare kwantiteit als de kwaliteit van eigen medewerkers steeds vol doende is geweest. Momenteel zijn er echter be paalde ontwikkelingen die het noodzakelijk maken ook van buiten bedrijfsleiders aan te trekken. Hierbij spelen de twee volgende factoren een belang rijke rol: a Het toenemend aantal nieu we SM-vestigingen in de ko mendejaren. b Sterkere doorstroming van bedrijfsleiders naar andere functies. Het laatste jaar waren dit er meer dan 10. In verband hiermede is eind ok tober een advertentie in de pers verschenen. De advertentie treft u nevenstaand aan. Voor het geval u meent dat u aan de gestelde eisen voldoet, nodigen wij u uit na overleg met uw chef te reageren. Uiteraard geldt dit niet voor diegenen, waarmede reeds duidelijke af spraken betreffende hun loop baanontwikkeling zijn gemaakt. Het is de bedoeling dat u zich dan schriftelijk wendt tot de heer de Wever of de heer B. H. den Boer. 'De ontwikkelingen in de distributieka nalen leidt er toe dat de detailhandel steeds meer haar eigen markeling-be- leid bepaalt, steeds onafhankelijker van de fabrikanten komt te staan en steeds meer zélf met de wensen van de consu ment rekening kan houden. In dit op zicht ook kan de detailhandel de fabri kanten steeds meer eisen stellen en steeds meer eigen merken naast de 'na tionale' merken plaatsen, die met deze merken zowel in prijs, smaak als kwali teit zeer goed kunnen wedijveren. Voor- lichtingsacties als over Het Grote Prijs verschil zijn een logisch gevolg van die ontwikkeling. Een andere reden waarom AH thans weer zo'n campagne voert is het feit, dat iedereen zich grote zorgen maakt over de voortdurende geldontwaarding. Juist in deze dure tijd. waarin de prijzen al maar verder omhoog gaan. is het van zeer groot belang voor honderdduizen den huisvrouwen het levensmiddelen pakket zo goedkoop mogelijk te hou den. Het steeds groeiende en wisselende assortiment maakt het voor de consu ment echter niet gemakkelijk de prijs verschillen zelf steeds te ontdekken. Ook daarom is het bijzonder nuttig prijsvergelijkende voorlichting te ge ven'. AH's directeur merchandising wijst er verder nog op. dat dergelijke publiciteit ook in diverse andere landen heel ge woon is. niet alleen in de VS, maar ook in Europa, in Zwitserland bijvoorbeeld. 'Overigens, in onze winkels, waar ieder een binnen kan komen, geven we al lang prijsvergelijkingen tussen diverse mer ken in diverse artikclsoorten. Dat is heel gebruikelijk en waarom zouden we het dan niet in een advertentie doen?' De heer W. Schipper van filiaal Postjesweg, Amsterdam schilderde op een blinde wand achter de wandstellingen deze alternatieve eta lage.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 6