Sorteren kisten: goed voor f6800 Teveel 'dokterspootjes' in drukke telexkamer Bartelson bezoekt Brandweer HK paraat Extra depositorente van 1.67% In memoriam Stichting Spaarfonds: Stoomcursus Internationaal IJlbandje v' Tot zoens DRIEDUIZEND GULDEN VOOR ITALIAANS IDEE AH-Flitsen 5 In ieder geval een wasautomaat voor zijn vrouw, missehien een nieuwe auto in het voorjaar, maar daarvoor moet hij eerst nog eens rustig nadenken. Zeker is wel, dat die onverwachte financiële mee valler goed besteed zal worden, dat is de heer J. J. Blaak wel toe vertrouwd. Die meevaller is: 6800.—, het hoogste bedrag dat ooit door AH werd uitgekeerd voor een idee. De heer Blaak heeft zijn beloning donderdag 14 oktober jl. in ontvangst genomen. Hierboven de dames van de telex, v.l.n.r. mevrouw Uschi Ietswaard, mevrouw Hennie van Amerongen, Joke Stuurman en Rebecca Verhagen. Tot onze spijt ontbreekt, omdat zij ochttenddienst had, mevrouw Ans van der Zon. ook een schoonheid. Het moet even ontzenuwd worden: degene die uit ijdelheid of on wetendheid denkt dat zijn met de hand geschreven mededeling voor iedereen duidelijk leesbaar is, denkt verkeerd. Zo is het overal, zo is het ook in het HK. Dat tenminste mag gevoeglijk afgeleid wor den uit de woorden van Uschi Ietswaard, Ans van der Zon, Joke Stuurman, Hennie van Amerongen en Rebecca Verhage. En zij mógen oordelen, zij zijn de meisjes in de telexkamer die korte en lijvige berichten snel naar heinde en verre moeten telexen en die vereiste snelheid maar al te vaak doorkruist zien als er weer zo'n produkt van een dokterspootje voor hun ogen ligt. De telexkamer, gehuisvest op de begane grond, met uitzicht op het voorplein, telt twee (binnenkort drie) van die machi nes; die door telefoonlijnen verbonden schrijfmachines, waarvan de aanslagen automatisch bij de opgeroepene worden herhaald. Hullen die telexen zich in me talen zwijgzaamheid, dan houden de dames zich bezig met correspondentie op gewone schrijfmachines. Maar de telex-machines zwijgen nooit erg lang en eigenlijk zijn er altijd wel twee meis jes mee bezig. Alle vijf zijn nogal onverwacht terecht gekomen in deze kamer, die ze zien als een heerlijk zelfstandig gebiedje. Ze wisten niets van telexen, van tarieven, van de details die aan dat werk verbon den zijn. maar door hun inzet en een stoomcursus telexen die ze op eigen ver zoek deden, hadden ze het snel onder de knie. 'Het loopt als een zonnetjeverklaren ze nu monter'ook a! zijn er nog wel eens moeilijkheden, maar die zijn merendeels terug te brengen op technische storingen en op het feit, dal velen nog niet precies weten wat ze moeten doen om het zo snel mogelijk te laten verlopen. Hun werk is het opnemen en uitzenden van berichten in en buiten Nederland en dat laatste is bar internationaal; het varieert van Joegoslavië tot Japan, van Italië tot Amerika, van Korea tot Span je. Komt er een bericht binnen dan gaat er op de machine een belletje, één van de meisjes scheurt het bericht af en laat het per postkamer of buizenpost distri bueren. In dringende gevallen wordt het eerst telefonisch aan de betrokkene doorgegeven. Moet er een bericht worden uitgezon den dan tikken ze dat of direkt of en dat geldt vooral voor lange berichten - via een ponsbandje. Uschi Ietswaard zegt daarover; 'Dat is gemakkelijker, sneller en goedkoper. Want als je ver binding hebt dan moet je doortikken. Zo'n machine haalt 400 aanslagen per minuut en zelfs de beste typiste ter we reld kan dat niet presteren. Daarom wordt er op een bandje getikt, dat band je gaat in de machine en die doet in ijl tempode rest'. Het klinkt allemaal heel gemakkelijk en de meisjes ervaren het ook als eenvou dig. Het zijn bijkomende zaken die Op 12 september 1971 is in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen na een langdurige ziekte op 61-jarige leeftijd overleden de heer WILLEM DE HAAN Op 21 juli 1941 kwam hij uit Friesland naar Dordrecht om als le botermaker in dienst van Ste- rovita te treden. Na de oorlog toen Sterovita de levering van melk aan de Ameri kanen ging verzorgen werd hij assistent bedrijfsleider. In augustus 1969 werd hij ziek en heeft daarna het genoegen van werken niet meer mogen sma ken. Voor hem was zijn werk zijn leven, waarbij hij zijn plichten maar ook zijn rechten kende. Bij zijn collega's zal hij in herin nering blijven als een eerlijk en rechtschapen man van weinig woorden waarmee het prettig sa menwerken was. weieens voor probleempjes zorgen. Zoals bij het uitzenden, want vaak kun nen ze niet lezen wat er staat, moeten ze eerst weer informeren en dat kost node loos tijd. Daarbij zijn ze terug op hel uit gangspunt: het handschrift. Ze hame ren op duidelijkheid, op gelikte berich ten of met blokletters geschreven, maar de onleesbare kryptische kladjes met sierlijke doorhalingen zijn talrijk. Om hun werk vloeiend te laten verlopen ver strekken ze telexblocs, gemakkelijk voor henzelf, gemakkelijk ook voor de gene die een bericht wil versturen. De extra depositorente over het jaar 1971 is vastgesteld op 1.67%. De vergoe ding wordt aan het eind van het jaar ge geven over de laagste stand gedurende hel gehele jaar. verminderd met ƒ3.800.-. Deze extra rente wordt geba seerd op de gemiddelde depositorente bij de Amrobank van deposito's van ƒ100.000.- voor een termijn van 12 maanden. Genomen wordt het gemid- Zoals vaak bij een idee, is ook dit in we zen zeer simpel, zo zelfs dat menigeen terecht zal zeggen 'daar was ik ook wel opgekomen'. In dit geval is het zo. dat eigenlijk niet het idee zelf beloond is. maar meer het noeste doordrukken er van. Het idee bestond al jaren en wie er op is gekomen is totaal onbekend, maar de heer Blaak heeft het er, nadat hij in groenten DC Rotterdam tol fustmeester was benoemd, als het ware doorge duwd. De inzet van het geheel vertelt de heer Blaak: 'Vroeger werden de lege kisten uit de filialen op één grote hoop gedaan en vervolgens gesorteerd per veiling. Nu ko men de kisten enigszins gesorteerd aan. namelijk per pak van drie per veiling en dat bespaart veel werk voor onsHij voegt daar nog aan toe: 'De chauffeurs die het fust ophalen mogen beslist geen ongesorteerde pakken aannemen, want die worden door ons geweigerd' Het nieuwe systeem is al sinds geruime tijd ingevoerd en het nuttig effect is al Het telexwerk is voor 50% Nederlands, voor 50% internationaal. De verdeling ontvangen en verzenden is eveneens on geveer half om half. En waarheen of waarvandaan de berichten ook gaan of komen, altijd wordt begonnen met een 'goedendag' en altijd wordt geëindigd met een 'lot ziens'. Of met een 'tot zoens' zoals één van de meisjes eens deed. Per ongeluk, dat wel. Ze wist trouwens niet eens of er een man of een vrouw aan de andere kant zat. delde van 2 januari. 2 april, 2 juli en 2 oktober. In 1971 was dit percentage 6,22%. hiervan wordt afgetrokken het percentage van de gewone rente 4,55%. zodat overblijft 1,67%. Vorig jaar was deze extra rente 3,48%. In verband met de verhoging van de rentetoeslag is hel af te trekken bedrag van 4.000.- naar ƒ3.800,-. ruimschoots bewezen. De heer Blaak: 'Er is een handeling minder en de afvoer is regelmatiger'. Extra werk voor de fi lialen0 'Beslist met. zij moesten toch al pakken van drie kisten maken en het is weinig of geen moeite om tegelijk drie kisten van eenzelfde veiling te nemen'. De heer Blaak. 47 jaar, 4 jaar AH'r, woonachtig in Ridderkerk, blijkt liever te praten over die herziene werkwijze dan over zijn beloning. Die vindt hij grandioos, allicht, maar zolang de be stemming ervoor niet bekend is. kan hij er moeilijk meer over zeggen. Alleen nog dit. de naaste medewerkers krijgen ook een deel. 'Als blijk van erkentelijk heid', zegt de heer Blaak, 'ik heb het ten slotte niet helemaal alleen gedaan'. De heer .1. Lagrand. die een operatie moest ondergaan, is nu na zes weken in het ziekenhuis te zijn geweest weer thuis voor een verder herstel. De heer S. de Boer (O.D.), die met een militaire auto een ongeluk heeft gehad ligt nu al vele weken met zijn been in gips m't Johannes Ziekenhuis (zaal 49). De heer A. de Graaf (B.T.D.) die eerst enkele weken in het ziekenhuis heeft doorgebracht, is nu weer thuis om ver derop teknappen. De heer J. Mulder (W.Afd.) moest ook rust nemen. De heer K Klem (O.D.) moest een operatie aan de knie ondergaan De heer J. Groot (O.D.) moet nog steeds rustig aan doen. Zo ook de heer J. Gulien (O.D.) mag nog niet werken en moet nogsteeds voor controle komen. De heer T. van Loenen (V A.) is ook al enige maanden ziek. De heer H. Blokzijl (V.A.) moet nog steeds rust houden. De heer M L. Mohammed K B.die al ruim een jaar thuis is. wensen wij een spoedig herstel toe. Ook de heer J. van Vliet (K.B.) is nu al bijnaeenjaarziek. Mevrouw G. van Zanen-Weij (K.B.) is weer wegens rugklachten thuis. De heer J. de Jong (O.D.) moest 't werk stoppen. De heer M. J. Delgado (K.B.) is door zijn ongeval al een halfjaar thuis. De heer B. Band B.T.D is al een paar maanden ziek. De dokters weien nog niet wat het is. Zo zijn momenteel ver scheidene langdurige zieken in het be drijf. De heer J. Pieterse (S B.) na lange tijd ziek te zijn geweest, is nu weer voor halve dagen aan 't werk Ik wil besluiten met onze zieken thuis en in 't ziekenhuis het allerbeste te wensen. Een van Albert Heijn's Italiaan se medewerkers, de heer N. Ba- raldini werkzaam in het DC Zaandam, heeft een idee inge zonden dat hem drieduizend gulden heeft opgeleverd. De heer Baraldini, nog pas één jaar werkzaam bij AH. lanceerde de gedacht om aan de functie van de controleurs bij de expeditie meer inhoud te géVen, hetgeen een grote besparing opleverde. Hieronder volgt een overzicht van hetgeen de spaarders in 1971 ontv angen hebben of nog zullen ontvangen. 1. gewone rente vergoeding is 4,55% per jaar. of 26 tweewekelijkse tijdvakken maal 1,75%. Deze rente wordt aan het eind van het jaar op de gewone spaarrekening bijge schreven. 2. Extra depositorente ad 1,67% over de laagste stand van de spaarrekening, vermin derd met ƒ3.800,-. Deze rente wordt aan het einde van het jaar bijgeschreven. 3. rentetoeslag van 320% over de normale rente vergoeding van 1970 tot maximaal ƒ500,-. Deze rente is per juli jl. op de spaarrekening geboekt, voorzover nodig onder aftrek van loonbelasting. Op 28 okt. jl. ontstond in het HK op het filialenbureau een on schuldig brandje in een prullenmand. Wie schetst de verbazing van het personeel, dat nog bezig was met blussen, toen zij zich ineens omringd zagen door 12 brandweerlie den. Wat was er n.l. gebeurd? De rook had de brandmelder in het plafond in werking gesteld, die verbonden is met een paneel bij de portier. De portier had de bell boy's van de brandweerlieden opgeroepen met vermelding van de plaats van de brand. De brandweerlieden hadden zich onverwijld naar de verdachte plaats begeven. Het geval bleek gelukkig onschuldig maar de omstanders waren onder de indruk van de uitstekende werking van het brandmel dingssysteem.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 5