G. J. HEIJN OVER REIZEN REIZENMANAGER C. DE BRUIN: 'Toerisme bedrijven vereist grote betrokkenheid met de toerist' r r Probleemloos Nieuwe aktiviteitenman J.Sybesma bekijkt het cijfermatig Marketingknobbel Uitdaging Watersport Verademing AH-Flitsen 3 I 1 1 1 1 I I f 1 1 1 I I t i i i i i I I I i vervolg van pagina I niet de prijzen 'vanaf, zoals meest al gebeurtmaar'de werkelijke kos ten all- in voor het hele gezin, inclu sief de verzekeringen en dergelijke. Waar ik op sta is dat wat er in de catalogus komt te staan ook werke lijk waar is. A Is er wordt gezegd dat een hotel 375 meter van het strand afstaat, is dat ook 375 meter. Ongetwijfeld zal uit de tradi tionele reiswereld weer het oude verwijt komen dat men van een 'kruidenier' geen vakbekwame reisvoorlichting kan verwachten. G. J. Heijn: 'Eenzelfde verwijt hebben we indertijd gehad toen we koelkasten gingen verkopen. We zouden niet die service kun nen geven die de vakhandel geeft. We hebben niettemin vele tien duizenden koelkasten verkocht en een eigen service-apparaat opge bouwd. Aan de voorlichting over de reizen tillen we erg zwaar. We doen er aan wat we kunnen. We gaan de reizen in 27 filialen verkopen. Meisjes, voornamelijk uit ons eigen bedrijf, worden daarvoor speciaal opgeleid. Ze volgen een leergang reisinformatie, zodat ze in staat zijn een beschrijving te gé ven van de bestemmingen, weten welk type hotel er is. of er een zwembad is, of je wel of niet een visum nodig hebt en of je je moet laten inenten. Ze kennen de bro chures en daar omheen voldoende andere gegevens om zinnige ant woorden te kunnen geven. Daarmee zijn het natuurlijk nog geen reisexperts. Maar wij verko pen gestandaardiseerde reispak- ketten. En dat is natuurlijk ook van belang. In het verleden zijn al veel artikelen probleemloos ge worden. Vlees wordt ook al ver kocht door mensen die geen slager zijn. Het is immers allemaal door vaklui klaargemaakt en ingepakt. Het publiek is bovendien beter voorgelicht dan vroeger. Iedereen weet tegenwoordig toch wat hij met aspirine moet doen. Daar heb je geen drogist meer voor nodig. Hetzelfde geldt mijns inziens voor reizen, die als een compleet pak ket worden aangeboden. De gespecialiseerde reisbureaus kennen trouwens ook niet alle be stemmingen uit eigen ervaringen. Dat is fysiek onmogelijk. Boven dien zijn de smaken van het pu bliek vaak zo verschillend. Het is uiteraard niet mijn bedoeling om kritiek te uiten tegen de traditio nele reiswereld, maar ik heb liever een gestandaardiseerd pakket, waarover adequate informatie kan worden gegeven dan een theorethisch eindeloos aantal reis mogelijkheden waarbij de infor matie tekort schiet. Geeft Albert Heijn garantie op de reizen? G. J. Heijn: 'Als een van onze rei zen niet goed zou zijn, komt men wel naar ons toe. Wij hebben de dure plicht de klant tevreden te stellen. Anders gooien we onze eigen ruiten in'. Het plan voor de verkoop van vakantiereizen door Albert Heijn N.V. komt grotendeels uit de koker van de heer J. Sybesma en zijn naaste medewerker drs. A. P. E. Nieuwenhuis. Sybesma (36) is hoofd van de afdeling nieuwe aktiviteiten. Hij is sedert september 1970 in dienst van Albert Heijn. Aan het slot van de 2 weekse cursus deelde de heer G. J. Heijn de diploma's uit. Wij zijn ervan overtuigd dat de dames goed 'overkomen' bij de klanten. Succes! Hij komt uit Amerika waar hij ruim veertien jaar woonde, studeerde en werkte. Hij ging er nog tijdens zijn mili taire diensttijd heen. In de States be kwaamde hij zich vooral in de 'business- administration'. Zijn collega's zeggen dat hij een knobbel heeft voor marke ting. Daaruit heeft hij ten volle kunnen putten bij de opstelling van het reisplan van Albert Heijn, zijn eerste grote werk stuk. Volgens de bescheiden Sybesma is de groei van zo'n plan binnenskamers ove rigens minder spectaculair dan de bui tenwereld denkt. 'Het is het cijfermatig bekijken van het bestedingspatroon van de Nederlander.' Daarbij heeft hij toch wel van zijn Ame rikaanse ervaringen kunnen profiteren. 'Nederland loopt in veel gevallen wat achter de Amerikaanse ontwikkeling aan. De Amerikanen geven aan vrije tijdsbesteding zeven procent van hun inkomen uit. De Nederlanders vier pro cent, maar dal groeit zeker'. Overigens is Sybesma er de man niet naar om alles wat uit Amerika komt te verheerlijken. 'In Europa wordt wel eens gedacht dat het in Amerika alle maal goed en aardig is. Maar dat is niet altijd waar. Het land heeft natuurlijk pluspunten, maar die heeft Europa ook'. de verkoop van reizen door Albert Heijn is voor Sybesma de kous overi gens niet af. 'We zijn nog lang niet waar we wezen willen. We hopen de verkoop van reizen te kunnen laten volgen door andere aktiviteiten op het gebied van de vrije tijdsbesteding'. Eén van de reisarrangementen van Al bert Heijn pastgeheel in de persoonlijke interesse van Sybesma. Dat is het water sport-arrangement in Nederland, van uit Oudewetering. Hij en zijn gezin (met twee kinderen van 12 en 10 jaar oud) hebben hun hart verpand aan de water sport. Maar daarvoor zal de verhuurvan motorkruisers wel niet in het Albert Heijn-pakkét zitten. Hij heeft zelf een boot. J. Sybesma marketing knobbel 'Ik ben dan ook niet uit Amerika terug gekeerd met hel idee dat ik na veertien jaar Amerika wel eens even zou gaan vertellen hoe het in Nederland moet. Natuurlijk voel je je wel sterk met die Amerikaanse ervaring achter je. Het geeft zelfvertrouwen. Maar ik had geen Europese ervaring. Het werken hier beschouw ik dan ook als een uitdaging. Ik vind hel bovendien leuk om werk te doen dat direct op de consument is gericht. Tegemoet te ko men aan de behoefte van de consument, die gemiddeld tweeëneenhalf keer per week met het totaalgebeuren bij Albert Heijn wordt geconfronteerd'. Met de ontwikkeling van het plan voor De heer C. H. M. de Bruin (36) is door Albert Heijn aangetrok ken als manager voor de afde ling vakantiereizen. Hij kwam op 1 augustus in dienst en is voorlopig ondergebracht bij de afdeling nieuwe activiteiten, die hij van de reisbeslommerin- gen moet ontlasten. Met De Bruin heeft Albert Heijn een man binnen gehaald, die al heel wat er varing in het reiswezen heeft opge daan. Hij organiseerde eerder charter vluchten voor ouders van emigranten en was voor zijn komst naar Zaandam ma nager van de Amerikaanse chartermaat schappij World Airways, voor wie hij de Benelux bewerkte, Hij ervaart het werken bij Albert Heijn als een verademing. 'Je wordt vrij gelaten bij hei ontwikkelen van je plannen. Je moet ze wel goed weten te verdedigen, wan i er wordt behoorlijk tegenspel gege ven. Maar als het plan eenmaal is goedge keurd krijg je in het hele bedrijf een posi tieve medewerking. Volgens mij komt dat door de eigen oplei ding binnen het bedrijf. De mensen heb ben daardoor vee! verantwoordelijkheids besef. Hieronder het enthousiaste team informatrices, tijdens de opleiding op bezoek bij de Braassem. Rechts de heer J. Sybesma en links achter de heer J. C. de Bruin. Drs. A. P. E. Nieuwenhuis was op het moment van de foto op verkenning in de Bahama's. De Bruins' voornaamste taak is voorlo pig de opleiding en begeleiding van de informatrices die de reizen gaan verko pen, Hij heeft zelf een cursus voor ze sa mengesteld, waarbij excellente gastdo centen zijn opgetreden. 'De meisjes moeten flair hebben, welle vend zijn en gemakkelijk overkomen bij het publiek', vertelt hij over de eisen die aan de informatrices worden gesteld. De Bruin heeft zelf veel gereisd. Hij was enige keren in Amerika, Oost-Europa, Italië, Canada, Spanje en Scandinavië. Over hel verkopen van reizen zegt hij: 'Een leek kan zich niet meer veroorlo ven te pionieren in de reiswereld. Toe risme bedrijven stelt als eis grote betrok kenheid met de toerist.' Als hij vakantie heeft, gaat hij meestal daarheen waar zijn vrouw (en twee kin deren) graag willen. Als hij zelf mocht kiezen, zou hij alle luxe van het welva rende Europa het liefst vaarwel zeggen, met een Landrover de woestijn intrek ken en leven als een nomade. Misschien wordt dat in de toekomst nog eens een arrangement van Albert Heijn. Hij vat zijn taak dan ook allesbehalve licht op. 'Albert Heijn heeft de image dat wat ze brengt goed is. De klant weet dat het goed is. Ik heb de plicht te zorgen dat het goed is'.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3