'Verkoop van reizen past geheel in het AH-beleid' De heer G.J. Heijn: De heer P. Ligtenstein over 'Het Grote Prijsverschil' 'PRIJSVERGELIJKING IS NIETS NIEUWS' Programma voor '72 CENTRALE SLAGERIJ IN ZAANDAM Sterkste troef is gezins-vakantie Ch flitsen Flitsen Landelijk november 1971 personeelsblad albert heijn nv oplaag 21000 verschijnt 12 x per jaar 28e jaargang nr. 10, november 1971 Vakantiereizen zijn nu werk geworden voor de medewerkers van Albert Heijn. In het vorige nummer van Flitsen werd al aangekon digd dat Albert Heijn reizen gaat verkopen. Het waarom daarvan is voor de heer G. J. Heijn niet moeilijk te beantwoorden. 'Het past geheel in ons beleid. Tot de vijftiger jaren waren we krui deniers. Daarna hebben we steeds meer nieuwe artikelen in ons assortiment opgenomen. Het begon met groenten en vlees. Daarna kwam ook de non-food: de drogisterij en huishoudelijke artikelen, textiel en dergelijke. Met andere woorden, een uitbreiding van de kruidenierswaren in engere zin via alle levensmiddelen naar de vele benodigdheden die het gezin moet of wil aanschaffen. Dat is ook een logische ontwikkeling. Daarnaast besteedt de Nederlander steeds minder geld aan levensmiddelen. Van iedere gulden nu nog maar dertig cent. In Amerika is dat nog maar twintig cent. Het is te verwachten dat wij daar ook heen gaan.' 'In plaats van aan levensmiddelen wordt het geld besteed aan kle ding en vrije tijdsbesteding. Van daar ook onze activiteiten op de non-food markt en in de waren huissector (Miro). In de toekomst zal steeds meer geld worden be steed aan doe-het-zelf artikelen, lectuur, grammofoonplaten, cam pingartikelen en reizen. Daar wil len wij ons ook op richten. Ten slotte is het ons vak om te verko pen'. Maar waarom juist de reizen ge kozen? G. J. Heijn: 'Omdat daaraan be hoefte bestaat. De consument vindt het kopen onder één dak fijn; daarom komt Albert Heijn daaraan al jaren tegemoet in haar zaken. En waarom zouden wij ook niet in de bij onze klanten reeds aanwezige behoefte aan reizen voorzien. Andere detaillisten doen dat trouwens ook. 'Iedereen die iets maakt moet dis tributiemogelijkheden hebben, dat is het grootste probleem. Die mogelijkheden hebben wij. Wij zijn als detaillist een prachtig mid del voor iemand die wat te verko pen heeft; ook reizen'. —Albert Heijn gaat de reizen on der eigen naam verkopen. Maakt ze ze ook helemaal zelf? G. J. Heijn: 'Produceren is niet onze primaire taak. Wij zijn blij met de fabrieken die we bezitten, zij hebben een vanuit de historie gegroeide plaats. Maar onze taak is in de eerste plaats de distributie van goederen en diensten. Voor de reizen treden we niet als we derverkopers op voor andere mer ken, maar evenmin zijn we tour operators (fabrikanten van reizen, red.). Wij hebben ons daarom ge wend tot vaklieden. Zij hebben in overleg met ons een reispakket samengesteld, dat wij onder ons eigen merk gaan verko pen. Wij varen daarbij op onze le veranciers. die op grond van hun ervaringen reizen hebben uitge zocht. die hun het meest geschikt leken voor ons assortiment en on ze cliënten tevreden zullen stellen. Zij beschikken ook over de vlieg- tuigstoelen. de hotelbedden en de hostesses. Ons totale pakket is nog beperkt. Er zijn 16 bestemmingen in 9 landen, waaronder 4 moge- lijkheden in eigen land en een 'rondreis' naar Amerika en de Ba- hama's. We willen kalm aan be ginnen'. Onderscheiden de reizen van Al- bert Heijn zich van die andere reisbureaus aanbieden? G. J. Heijn: 'Het zijn standaard pakketten. Variaties zijn mogelijk. We streven er naar dat ze concur rerend zijn, zowel in prijs als in kwaliteit. Men zal elders natuur lijk toch nog wel prijzen aantref fen die lager zijn dan de onze voor schijnbaar vergelijkbare bestem mingen. Maar ik ben ervan over tuigd dat wat de klant bij ons krijgt aan hotel- en reisaecommo- datie goed en concurrerend is. Onze sterkste troef wordt de ge zinsvakantie. De kinderen krijgen belangrijke kortingen. Die gelden ook voor het voor- en naseizoen. 'Ik heb er ook voor gepleit dat de reiscatalogus anders wordt opgezet dan bij de meeste reisbureaus. De meeste catalogussen staan erg vol, té vol. Ik wil dat men in één oogop slag kan zien wat het kost; en dan zie verderpagina 3) Prijsvergelijkende publiciteit, waarbij de produkten van andere fa brikanten met naam en toenaam worden genoemd? 'Niets bijzon ders' zegt de heer P. Ligtenstein, Albert Heijn's directeur mer chandising, als Flitsen met hem een praatje maakt over de kritiek, die van enkele zijden is geuit op AH's recente advertentie-campag ne over 'Het Grote Prijsverschil'. (Nauwkeuriger gezegd: 'Wat el ke vrouw moet weten over Het Grote Prijsverschil bij Albert Heijn tussen AH-merken en andere merken'. De heer Ligtenstein verbaast zich niet dat er een discussie over is ontstaan. 'We hebben in de afgelopen jaren al twee keer eerder zo'n voorlichtingscam pagne (want dat is het eigenlijk) gehad. Ook toen is er openlijke discussie over ontstaan. Het is wat vreemd, dat nu door sommi gen de indruk wordt gewekt als of AH plotseling de knuppel in Het buitenlands vakantiepro- gramma omvat I4-daagse vlieg en autoreizen naar een tiental bestemmingen: Mallorca, hotel en appartementen; Benidorm, hotel en appartementen; Costa del Sol (Torremolinos en Mar- bella) 2 hotels en appartemen ten; Tunesië, keuze uit 2 weken hotel of één week hotel plus één week rondreis; Bulgarije (Goudstrand aan de Zwarte Zee) hotel; Rhodos, 2 hotels; Kreta 2 hotels; Garda Meer, apparte menten; Pietra Ligure 'Bloe- menriviera', appartementen; Oostenrijk (Zeil am Ziller; auto- reis), appartementen. Bovendien omvat het buitenlands program ma nog een unieke rondreis door en via IJsland naar Amerika's oostkust en de Bahama-eilan- den, waarbij o.a. in de Ameri kaanse staat Florida bezoeken worden gebracht aan het onlangs geopende Walt Disney World en aan de beroemde badplaats Mia- Voor binnenlandse vakanties biedt Albert Heijn niet alleen bungalows te huur in de recrea tie-centra Bos en Strand, Het Vennenbos en De Lommerber- gen, maar bovendien kan men aan het Braassemermecr gesta tioneerde volledig ingerichte nieuwe vierpersoons motorkrui sers huren. Uiteraard is ook hier verzekering inbegrepen, terwijl men voor het vertrek van des kundigen grondige instructie krijgt. Na elk seizoen worden de ze boten verkocht om weer door nieuwe exemplaren te worden vervangen. het hoenderhok heeft gegooid, alsof AH plotseling op de Ame rikaanse toer van de 'harde' re clame gaat'. De heer Ligtenstein herinnert er aan, dat vooral de prijsvergelijkende cam pagne van 1968 (onder het motto: Sta 'ns even stil, bij het prijsverschil) nogal wat discussieslof heeft opgeleverd. Er werd zelfs aandacht aan geschonken op het congres van het Genootschap voor Reclame in maart 1969 en wel in een voordracht van prof. mr. W.J. Slagter, die tot de conclusie kwam dat er niets onbehoorlijks aan de hand was. Letterlijk zei hij: 'De prijsvergelijking, die in recente advertenties door Albert Heijn is toegepast, is m.i. niet onrecht matig, hoewel hier de namen van concur rerende produkten worden genoemd* en verder: 'Het gaat hier om eenvoudige le vensmiddelen voor dagelijks gebruik. Aangenomen dat de produkten in kwali teit en kwantiteit ongeveer gelijkwaar dig zijn. is het niet onjuist zich hier te be perken tot een prijsvergelijking, hetgeen voor consumenten een nuttige informa tie is en ten aanzien van de concurrent geen kleinering of misleiding inhoudt'. Uit het onlangs door de Sociaal-Eco nomische Raad (ondernemers, vakbe weging en onafhankelijke kroonleden) aan de regering uitgebrachte advies over het nemen van aanvullende wettelijke maatregelen ter bevordering van orde lijk economisch verkeer mag eveneens P. Ligtenstein (zie verder pagina 6) Albert Heijn N.V. gaat in de Achter- sluispolder in Zaandam een centrale sla gerij bouwen, van waaruit de filialen zul len worden bevoorraad in Groot-Amster dam, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Het terrein (15.000 nu) is reeds bouwrijp en zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de bouw van de slagerij, die voorlopig een vloeroppervlak krijgt van 5.000 nu en werk zal bieden aan circa 300 mensen. Men hoopt de nieuwe vesti ging eind 1972/begin 1973 in gebruik te kunnen nemen. Op dit moment heeft Albert Heijn 2 cen trale slagerijen nl. in Amsterdam en Maarssen. Met de opening in Zaandam zal de centrale slagerij aan de Ariane No- zemanstraat te Amsterdam, die sinds 1964 in gebruik is, worden gesloten. De capaciteitsgrens van dit bedrijf is bereikt en uitbreiding is niet mogelijk, mede om dat de slagerij is gevestigd in een woon gebied. Ook op het terrein van het nieuwe distri butiecentrum in Tilburg zal Albert Heijn een slagerij gaan bouwen, die eind 1974 in gebruik wordt genomen en werk zal bieden aan circa 200 mensen.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 1