/^i i hele personeelsbestand: de betrokken i medewerkers voelen zich bij een kleinere eenheid duidelijker betrokken en hebben er meer 'zicht' op'. I Vraag: 'In de nieuwe formulering van de grondslagen van het AH-beleid wordt meer aandacht geschonken aan het personeelsbeleid dan aan, laten we [zeggen het commerciële beleid', i 'Het een is zonder het andere ondenkbaar. Hoeveel verschillen van mening er op een gegeven moment misschien ook te constateren vallen, 1 over één ding moet je het in een bedrijf altijd helemaal eens zijn, namelijk, dat i je elkaar - van hoog tot laag - nodig hebt. Dat je altijd bereid moet 1 zijn de ander aan te horen en samen met anderen naar de beste oplossing te zoeken. Ook in een veelzijdig en dynamisch concern als het onze, waarin we in het moeilijke jaar 1970 ruim f 130 miljoen in omzet gegroeid zijn. Sommigen vonden dat, gezien in het licht van de totaliteit, eigenlijk met voldoende. Maar f 130 miljoen meer omzet is toch niet mets.' VERKIEZINGEN Er wordt in bepaalde kringen wel eens de vrees uitgesproken, dat AH te groot wordt in de levens middelenhandel. Is die vrees, op langere termijn gezien, gegrond?' 'In het geheel niet. We nemen wel een belangrijke plaats in Nederland in, maar er zijn naast ons nog veel andere, waarvan ook grote en er zijn ook voor die andere nog genoeg mogelijkheden om te groeien.' 'De SRV?' 'Ja. Die ontwikkeling voorziet kennelijk duidelijk in een behoefte. Er zijn steeds meer mensen bereid voor speciale service als bijvoorbeeld thuisbezorging iets extra's te betalen. Bovendien zijn er natuurlijk tal van mensen (bejaarden, minder validen), die moeilijk of in het geheel niet kunnen winkelen. Kwantitatief gezien evenwel zal de grootste behoefte altijd gericht blijven op een uitgebreide keuze mogelijkheid, goede kwaliteit en relatief lage prijzen. We moeten ons echter goed realiseren dat de moderne consument veel minder 'honkvast' is dan vroeger, hij/zij verhuist gemakkelijker naar een andere leverancier. Je zou kunnen zeggen dat er in de levensmiddelenbranche elke dag nieuwe verkiezingen worden gehouden, waarvan de uitslag geregistreerd wordt door de kas registers. En dat betekent, dat je je steeds weer, op elk uur van de dag, waar moet maken.' VERTROUWEN Eén der dagbladen schreef, na de bekendmaking van het verhoogde dividend, dat dit moet worden gezien als een bewijs voor het vertrouwen dat het bestuur stelt in de verdere groei van het concern.' 'Dat is juist gezien.' Citaat uit het jaarverslag: 'De dynamiek van onze onderneming en de noodzaak tot voortdurende aanpassing aan de ontwikkelingen van deze tijd, stelden ook dit jaar weer hoge eisen aan onze medewerkers. Het is ver heugend te mogen constateren, dat de hiervoor nodige inzet en enthousiasme bij onze medewerkers aanwezig waren.' De heer Heijn: 'Dat klinkt in een officieel jaarverslag altijd een beetje als iets, waar je niet onderuit kunt. Maar ik kan u verzekeren, dat het echt geen cliché is!' 5

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 9