Nieuwe huis nog onwennig maar wel véél beter Soepel glijdend de werkdag door Perikelen rondom een verhuizing Prijsvraag naam HK Familiebezoek op avond van 1, 2, en 4 november Vrijwilligers/sters gevraagd per etage fietsenstalling 4 oktober gereed Berichtgeving AH-Flitsen 3 Verguld met al het mooie en nieuwe, maar ook onwennig. Zo ken schetst mevrouw F. Jongerheld-Keizer, cheffin over de dames in het personeelsrestaurant, de sfeer om zich heen. 'We hebben', zegt ze, 'er in het weekeinde van de verhuizing flink aan getrokken, omdat we 's maandags klaar moesten zijn. We hebben het gehaald en hoewel we nu nog steeds aan het indraaien zijn, gaat het iedere dag merkbaar beter'. Over de situatie nu: 'De meisjes zijn erg moe en hebben nog geen tijd gehad alles in zich op te nemen. De lange wachttijden bij de liften geven oponthoud. In het restaurant verloopt het naar wens en raken we langzamer hand gewend aan het nieuwe materieel. We hopen alleen dat de mensen de afwas wat beter zullen wegzetten, want dat sor teren is vervelend extra werk.' MEER RUIMTE Temidden van het gerikketik op de afdeling CTV zegt typiste Annie Berkepies: 'Dat moderne ligt me wel, ik vind dit best een leuke omgeving' en vult collega mevrouw G. W. Dekker-Mourik Ons nieuwe HK is tot nog toe aangeduid onder de naam HK '71. In Amsterdam heet het ge bouw van het GAK in de volksmond 'het Aqua rium' en de kerk daar in de buurt 'De Kolenkit.' Voor ons gebouw hebben we al de naam 'de Toeter' vernomen, maar dat is het toch niet helemaal. De redactie schrijft een prijsvraag uit voor een kernachtige naam voor ons nieuwe HK. De kantoor commissie wordt uitgeno digd de inzendingen, die uiterlijk 18 oktober aan staande worden ingewacht bij de redactie, Post 1519, te beoordelen. De winnaar ontvangt een boekenbon van vijftig gulden. Succes! aan: 'Een fijne afdeling en een mooi uitzicht.' Hun chef, de heer D. Jonker: 'We zitten in een zalige zaal en er is hier een prettige werksfeer. We beschik ken nu over voldoende ruimte. Vroeger zaten we veel te dicht op elkaar.' 'Bijzonder plezierig, het klimaat is beter en de omgeving is rus tiger.' Zo oordeelt de heer D. Bruyn, chef van de afdeling kruidenierswaren non food, over de nieuwe behuizing. Zijn mede werkers benadrukken die woor den nog eens. De heer S. J. Broks: 'In het AG zaten we weinig comfortabel onder een plat dak, wat vooral 's zomers benauwd was. Hier is de tempe ratuur prachtig.' En Els Westra: 'Het is hier niet zo benauwd, er is meer frisse lucht, meer ruim te, het is gewoon veel beter ge worden.' TROTS De mening van de heer J. M. Snepvangers, chef ARVA: 'Ik ben trots op deze afdeling, waar de modernste apparatuur is om de post zo snel mogelijk te ver werken. De mensen bij mij zijn allemaal even enthousiast. We kunnen nog niet praten over ideale omstandigheden, maar dat ligt voor de hand, want de zaak is nog niet helemaal klaar. Laten we zeggen, nu is het een 80 - verbetering en over enkele weken is het 100 I Maandag 1 nov.) Dinsdag 2 nov.) 19.30-21.30 u. Donderdag 4 nov.) Familieleden van personeel, dat werkzaam is in het HK. Gast heer: de heer F. Brandsma en de afdelingschefs. Kaarten bij de portier vanaf 18 oktober 1971. II Vrijdag 5 nov. 19.30-21.30 uur. De buren van het hoofdkantoor, die een uitnodiging ontvangen. Kaarten bij de portier vanaf 18 oktober 1971. III Donderdag 18 nov. 16.00-17.15 uur. De gasten, die uitgenodigd zijn bij de officiële opening. IV Zaterdag 20 november. Bezoek burgers Zaanstreek. (Zie programma vrijwilligers ge vraagd.) V Woensdag 1 dec. 13.45-16.00 u. 250 gepensioneerden van de filia len worden schriftelijk uitgeno digd. VI Woensdag 8 dec. 14.00-16.00 u. 200 gepensioneerden Zaandam, Amsterdam e.o. worden schrif telijk uitgenodigd. Op zaterdag 20 november 1971 houden we 'open house' voor de burgerij in het hoofdkantoor. We willen 4 groepen, elk van 500 personen, ontvangen resp. van 9.0010.30 uur 11.00—12.30 uur 14.00—15.30 uur 16.00—17.30 uur Vanaf 10 november kan men kaarten aanvragen bij de portier. Men wordt rondgeleid over de 17e verdieping, een tussenver- dieping en men kan koffie drin ken in het personeelsrestaurant. We willen de gasten in groepen van 20 personen rondgeleiden en hebben daar AH-gastheren/ -vrouwen voor nodig. Degene, die ervoor voelt om deze taak op zich te nemen, wordt vriendelijk verzocht zich vóór 1 oktober a.s. op te geven bij de heer F. Brandsma. Opzettelijk is in het gebouw geen storend oproepsysteem aan gebracht. Een aantal mobiele personen draagt een bellboy en wordt via de telefooncentrale op geroepen, de AH-brandweermen- sen worden eveneens via een piepertje gewaarschuwd. Er komt echter ook een waarschuwings systeem, opdat bij eventuele dringende mededelingen iedereen in de kortst mogelijke tijd op de hoogte is. Binnen enkele weken zal een keuze worden gedaan uit drie mogelijkheden: 1 Sneeuwbaleffect, waarbij een aantal personen gebeld wordt, die op hun beurt weer een aantal personen bellen. 2 Vérschrijver, waarbij een me dedeling op papier tegelijker tijd naar een aantal andere plaatsen wordt 'overgeseind'. 3 Viewer, waarbij mededelingen bij de uitgang kenbaar worden gemaakt. De dolle nacht van 13 aug. De verhuizer zou niet misstaan op een foto van de 'Ekseptions' in Flitz-in. Wist u overigens dat Michiel de Ruyter in 1670 de order uitgaf dat kortharige schelmen van de vloot verwijderd moesten worden? De proef met de variabele werk tijden lijkt te gaan slagen. Hoe wel deze proef tot volgend jaar duurt, wijst een tussentijdse balans al duidelijk op het voor deel van deze glijdende tijden. De directe chefs zijn tevreden, de medewerkers blijken het zon der meer op prijs te stellen de werkdag glijdend door te brengen. Dank zij deze variabele werktijden wordt een enorm gedrang bij in- en uitgang en vooral bij de liften voorkomen; verwacht wordt dat er van gedrang helemaal geen sprake meer zal zijn als de hoofd ingang gereed is en de liften ge programmeerd zijn. Het is overigens niet zo, zoals een buitenstaander dacht, dat AH'ers zelf bepalen wanneer ze beginnen en hoelang ze werken. Ze beginnen in ieder geval tussen acht uur en vijf over half negen en houden op nadat er acht uren en vijf minuten gewerkt zijn. Tussendoor wordt er (in drie ploegen) gedurende dertig of vijf enveertig minuten geluncht. De overdekte fietsen- en brom fietsenstalling zal op maandag 4 oktober gereed zijn. Onvoor ziene omstandigheden voorbe houden zullen de fietsende me dewerkers vanaf die dag op een droog zadel naar huis kunnen rijden. Tot deze datum blijft de onoverdekte, maar wel bewaakte stalling aan de Rustenburgzijde gehandhaafd. In de nacht van vrijdag 13 augustus werd de administratie door de ramen in containers geborgen. Een kraanwagen transporteerde de containers. Binnen 12 uren was het materiaal van 800 personeelsleden verhuisd. Projectleider L. Bouman zei tij dens één van zijn vele gloedvolle speeches over het coderen van de dozen ook eens: 'En als u allemaal meewerkt is die verhui zing een fluitje van een cent.' Prompt kreeg hij een fluitje toe gestuurd, dat door assistente Marja van de Ven als verhui zingsmascotte om het middel werd gedragen. Het heeft wél geholpen. Zo'n zes mensen van de elektro nische informatieverwerking wa ren op de donderdagavond voor de verhuizing in het HK bezig met de voorbereiding. Om elf uur viel al het licht uit en deze super-technici-van-huis-uit heb ben lang gezocht naar een licht knopje, dat ze met behulp van een niet-technicus toevallig von den. Verklaring: op hun afdeling, in de kraag van het gebouw een- hoog, zijn de lichtknopjes bij de liften. Elders zijn ze op de af delingen zelf. Lang niet iedereen kent het toe stelnummer van diegenen, met wie hij of zij regelmatig telefo nisch contact heeft. Dus wordt het boekje geraadpleegd. Eén nummer echter kent vrijwel iedereen uit het hoofd, nl. 2088 ofwel het klachtennummer. Hoe hoger de verdieping, des te beter afgebouwd. Reden voor een man éénhoog te zeggen: 'Op het ogenblik neemt het geluk in dit gebouw af naarmate je lager zit.'

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3