Odysseus eerste toerist Op de mythologische toer Zo'n 1000 jaar vóór onze jaartelling was men nogal romantisch en had een scha king een oorlog tot gevolg. Dat zat zo. Op de Olympustwistten Hera, Pallas Athene en Aphrodite om een gouden appel op de bruiloft van Peleus en Thetis. De koningszoon Paris uit Troje werd er bij geroepen om te zeggen, wie de appel mocht hebben. Hera beloofde hem macht, Pallas Athene wijsheid, Aphrodite liefde in de vorm van Helena (Miss World in die tijd). Natuurlijk koos Paris het laatste. Nu was Helena getrouwd met Menelaus, een Griekse here- boer, die nu zonder vrouw kwam te zitten. Hij beklaagde zich bij zijn broer Agamem non, koning in Mycene, die een leger bijeenhaalde en tegen Troje optrok, waar o.a. Achilles en Hektor hun happenings vertoonden. Het beleg duurde 10 jaren en werd ten slotte beslist door een list van Odysseus, een agrariër van Ithaka, die zich met zijn soldaten in een houten paard verstopte. Odysseus deed er daarna vele jaren over om z'n vrouw Penelope en zoon Telema- chos te bereiken op Ithaka. Hij werd belaagd door de draaikolken Scilla en Charib- dis, waartoe hij zich aan de mast liet binden, hij hing onder een schaap om uit een grot te komen langs een éénogige reus, die hij wel eerst dat ene oog had uitgestoken. Hij vrijde met Nausikaa, die op het strand van Korfu de was deed. Hij werd wel door zijn hond en zijn zoon her kend, maar niet door z'n vrouw, toen hij eindelijk als bedelaar vermomd thuis kwam. Ten slotte kon hij ook zijn vrouw overtuigen van zijn echtheid als echtgenoot, toen hij bewees het beste te kunnen schieten met een grote handboog - een fa miliestuk - en de enige te zijn die wist, dat de vierde poot van het echtelijke bed uit een olijfstronk bestond. De strijd om Troje en Odys seus' omzwervingen zijn be zongen door de blinde dichter Homerus. Odysseus tocht is gemaakt en beschreven door vele na volgers o.a. door de Fin se cultuur-historicus Goran Schildt en onze eigen Bertus Aafjes. Uw verslaggever kon het ook niet laten, al kliefde hij ook andere dan Griekse wa teren. Zo doende. I.b. De Jordaar bij Jericho, r.b. De Geboortekerk in Beth lehem. /.o. Baalbek, Libanon, met de ruïnes van 3 beschavingen boven elkaar, de Phoenici- sche, Griekse en Romeinse, r.o. De Omar-moskee, ge bouwd over de rots, waar Abraham zijn zoon Isaak zou hebben willen offeren, waar Salomo de eerste joodse tempel bouwde, en waar Mohammed ten hemel steeg.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 23