GROOTVERBRUIK ZIET DIVERSE NIEUWE AFZET MOGELIJKHEDEN I vaak met typisch Hollandse afbeeldingen - worden verkocht onder het merk Zaanland. Deze Zaanland-repen worden reeds naar 18 landen geëxporteerd. In Zuid-Afrika heeft dit merk relatief het meeste succes: daar bedraagt het aandeel van Albert Heijn in de totale export van Nederlandse chocolade repen niet minder dan 89 Enkele andere cijfers: in de VS 27,3 in Tsjechoslowakije 20,7 Canada 18,8 Denemarken 18.7 en Japan 17,4 In 1 970 werd ca. 1 5 van de totale AH-repen- produktie door Hermetica geëxporteerd. Langs hoogopgebouwde muren Ivan dozen en kisten bereiken we de Sheer J. Pieters van Albert Heijn Grootverbruik NV, die sinds |kort een eigen gebouw-met- Imagazijn heeft op het terrein van 'het immense distributiecentrum van AH in Zaandam. Een omzet- ïstijging van ca. 18 doch de 1 netto resultaten waren lager, 3zo meldt het jaarverslag. Maar ook in deze werk maatschappij heerst goede moed 'voor de toekomst. De activiteiten breiden zich, zowel in aard als in I omvang, voortdurend verder uit. Zij levert vrijwel het complete levensmiddelen-assortiment van van de grote repen zelfs 25 'en in 1 971 hopen we die percentages opnieuw op te voeren', aldus de heer Steneker. Ook de export van vleesconserven mocht er zijn. Van de totale uitvoer van Nederlandse luncheon meat naar Italië bijvoorbeeld nam Hermetica 27 voor zijn rekening en van die naar Duitsland 14%. MOTTO In de vooruitzichten? De heer Steneker: 'We zijn met een moeilijk De heer J. Pieters: Albert Heijn (de naam zegt het al) in grootverpakking aan grootverbruikers in het gehele land. Zoals ziekenhuizen, bejaarden- en kindertehuizen, vormings-, conferentie- en vakantie oorden, horecabedrijven, kantines, scholengemeenschappen, kloosters enz. De afzet aan de laatste groep neemt geleidelijk af (omdat er steeds meer kloosters dicht gaan), maar - zo vertelt de heer Pieters - de levering aan diverse andere afnemersgroepen groeit voortdurend, vooral aan ziekenhuizen, bejaardentehuizen en verzorgingsflats. Ook de kantinegroep is de laatste tijd belangrijker geworden, omdat steeds meer bedrijven er toe overgaan in de lunchtijd warme hapjes te verstrekken. jaar begonnen. De kosten stijgen voortdurend en de grote vraag is of de prijsverhogingen van de produkten, de verpakkingen, het transport, de verzekeringen e.d. goed opgevangen kunnen worden. In veel gevallen gaan die hogere kosten ten koste van de winstmarge, omdat door de grote internationale concurrentie hogere verkoopprijzen vaak niet te realiseren zijn. Vergroting van de afzet is daarom absoluut noodzakelijk. We zullen daarvoor al onze energie, inventiviteit en dynamiek aanwenden onder het motto 'Exportare necesse est' DRIE ONTWIKKELINGEN De heer Pieters schetst ons drie ontwikkelingen, die naast dit alles voor de afdeling Grootverbruik grote betekenis gaan krijgen: 1. Momenteel zijn de mogelijk heden in onderzoek om ook verse produkten in het leverings programma te betrekken, zgn. dagprodukten als groente, vers vlees, brood en melk. Dat onder zoek richt zich in de eerste plaats op het behoeften-patroon. Daarbij doen zich allerlei problemen voor, zoals bijvoorbeeld de (soms forse) prijsschomme- lingen, waaraan diverse 13

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 17