STABILITEIT IN PRODUKT1E- BEDRIJVEN te zoeken naar nieuwe mogelijkheden van expansie. Eén daarvan is, zoals bekend, de samenwerking met het Amerikaanse concern McDonald's Corporation, waarmee een gezamen lijke Nederlandse dochteronderneming (Family Food N.V.) werd opgericht om ook in ons land een keten van kleine restaurants met beperkt assortiment (17 artikelen tegen 1 50 in de Alberts Corners) te stichten. Hapjes, die ter plaatse geconsumeerd, maar ook gemakkelijk meegenomen kunnen worden als moeder-de-vrouw er haar gemak eens van wil nemen. 20a30 MCDONALDS De eerste McDonald's wordt - zo vertelt de heer Hermanides - in juni geopend in Zaandam en dit jaar zullen Delft en waarschijnlijk Haarlem nog volgen. Het ligt in de bedoeling binnen drie jaar tot 20 30 vestigingen te komen, ook in de grote steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. 'Voorwaarde is wel, dat de vestigingen plaatsvinden in dichtbevolkte woon wijken (grote omzet, lage prijzen). Eerst in het westen, daarna ook in andere delen van het land.' 'Hoeveel personeelsleden heeft elke McDonald's nodig?' 'Er moeten minimaal steeds vier mensen aanwezig zijn, waarvan één twee vast, waarvoor bij voorkeur medewerkers uit eigen gelederen zullen worden aangetrokken. Er zal vrij veel van part-timekrachten gebruik worden gemaakt, zoals gehuwde vrouwen en studenten, die enkele uren per dag willen werken.' De McDonald's keten: een nieuwe pijler onder het restaurantbedrijf van Albert Heijn dus. dat over een aantal jaren best eens een stèvige pijler zou kunnen blijken te zijn. Maar, zo blijkt in ons gesprekje met de directeur van deze werkmaatschappij, de heer Hermanides heeft nog meer 'pijlers' op zijn boog. In het jaarverslag wordt vermeld, dat voor 20 is deelgenomen in het aandelenkapitaal van de Hotelmaatschappij Badhoeve dorp NV, die in april jl. het hotel Schiphol-Frommer heeft geopend. De exploitatie van het restaurant, de coffee-shop, de bar en de vergaderzalen van dit hotel wordt gerund door Albert Heijn, een ontwikkeling waarin de heer Hermanides méér brood ziet. De heer P. C. Vink: VERBAASDE GASTEN In de hele samenleving is een krachtig streven naar efficiency en specialisatie aan de gang en ik verwacht daarom, dat in de nabije toekomst wel meer hotels de exploitatie van hun restaurants uit handen gaan geven aan een grootbedrijf, dat in staat is hoge kwaliteit tegen lage prijs te leveren. De gasten in het hotel Schiphol-Frommer (80 Amerikanen) zijn er hoogst verbaasd over, dat ze al goed kunnen dineren voor een tientje en kaasfonduen voor f 4,60. Het spreekt vanzelf dat een hotel daar groot belang bij heeft. Dezelfde ontwikkeling verwacht ik in bijvoor beeld ziekenhuizen en universiteiten, voor wie het - door de beperkte mogelijkheden - vaak moeilijk en (te) kostbaar is een eigen restaurant op de been te houden. Ons concern kan ook hier zeer goede diensten verrichten'. 'Is u al eens door andere hotels en door universiteiten en ziekenhuizen hierover benaderd?' De heer Hermanides: 'Ja: zonder dat het van ons uitging. Er zijn enkele vragen binnengekomen' Voor het eerst sinds jaren is er in de omvang van onze produktiebedrijven een zekere stabiliteit ingetreden. Was er in de voorgaande jaren steeds sprake van een regelmatige groei van de geproduceerde hoeveelheid, in 1970 was daarvan voor diverse produkten geen of nauwelijks sprake. Dat gold in het produktiebedrijf te Zaandam met name voor de bakkerijprodukten, grutterswaren en vermicelli en in de Vleeswarenfabriek te Wijhe de produktie van vleeswaren. Aldus de heer P. C. Vink, directeur van Albert Heijn Produktie bedrijven NV, Albert Heijn Brood- en Banketfabrieken NV en Albert Heijn Vleeswarenfabriek NV. Over de oorzaak van deze 'stagnatie' in de produktie- groei wordt in het jaarverslag gezegd dat 'door de uitbreiding van het assortiment het belang van de zelf geproduceerde artikelen relatief kleiner wordt'. Een paar cijfers: van de omzet der filialen was (in geldwaarde gemeten) ca. 19 afkomstig uit de eigen produktiebedrijven tegen 20 in 1969. In de groep kruideniers- en vleeswaren liep dit aandeel zelfs terug van 27 tot 25 Volgens de heer Vink 'ergens' natuurlijk wel een beetje jammer, maar toch niet iets om al te somber over te zijn. Want hoewel in hoeveelheden gemeten de totale produktie nauwelijks groeide, steeg in geld gemeten de produktie nog met 10%. ONDERSTEUNENDE TAAK Albert Heijn is niet in de eerste plaats een produktiebedrijf. maar een distributiebedrijf. Eigen produktie wordt doorgaans alleen opgezet om een betere kwaliteit te bereiken of als derden ons niet goed of onvoldoende 10

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 14