I VERLIES VOORPMCI Ook leeftijd is ten slotte een stuk opleiding in de zin van opdoen van ervaring. Wat we willen is, dat jongeren sneller naar het maximum groeien dan thans mogelijk is. Geleidelijk aan zullen we daarna tot een algeheel systeem van functie-indeling komen, dat zich voorlopig uitstrekt tot alle werkzaamheden binnen de filialensector. En daarbij maakt de heer Van Meer duidelijk, dat de beoogde inkomens structuur ook nauw verband zal houden met de nieuwe opleidingsstructuur. Die twee structuren zullen zodanig op elkaar moeten aansluiten, dat men duidelijker kan zien, zowel voor welke functie als de daarmee overeen stemmende salaris-indeling men zich inzet. Een ander facet van de nieuwe opzet der AH-opleidingen is, dat ze door een meer gedecentraliseerde aanpak nauwer bij de praktijk aansluiten. In dit verband wijst de heer Van Meer ook op het belang van diverse opleidingsprojecten, zoals de zogenaamde eerste opleiding, en het toekomstproject 'denk-tank', waarin hoger geschoolden sneller dan voorheen de kans krijgen hun kennis in praktijk te brengen. BIJNA400PLUS I Het jaarverslag mag dan spreken van 'detailbedrijfin het totale AH-gebeuren is het de grootste pijler waarop het concern rust. De omzet van de filialen steeg vorig jaar tot boven het miljard gulden Uit het hierbij geplaatste overzicht van het aantal vestigingen blijkt dat het proces van 'sluiten en openen' zich onverminderd voortzet. Dat zal ook 'ten eeuwigen dage' wel blijven doorgaan, zo zegt de heer Van Meer, 'opperhoofd' van Albert Heijn Supermart N.V. en van Miro N.V., de nieuwe vestigingsvorm, waarvan de eerste Miro thans open is. Het aantal bedieningszaken was eind 1970 geslonken tot twee. Inmiddels is ook daarvan alweer eentje dicht, zodat AH nog slechts één bedienings zaak over heeft, n.l. in Naaldwijk, die in elk geval dit jaar nog zal open blijven. VERSCHUIVING Het vestigingenoverzicht maakt dui delijk, dat er een forse verschuiving aan de gang is van ZB's (22 gesloten) naar SM's (1 gesloten, 17 geopend) en die verschuiving zal - bij de stijging van de welvaart, de doorgaande uitbreiding van het assortiment en de noodzaak van ruime parkeergelegen heid - zich zeker voortzetten, zo verzekert de heer Van Meer. De beschikbare verkoopoppervlakte steeg vorig jaar met 16.310 m2. een stijging van ongeveer 13 In totaal zijn er nu 387 filialen. Dit jaar zullen vooral ook de twee Miro's (Vlissingen en Maastricht) flink aan de verdere uitbreiding van de verkoop oppervlakte bijdragen. Verder ligt het in de bedoeling ongeveer 20 nieuwe supermarts te openen, waartegenover dan circa 19 sluitingen van ZB's zullen staan. BUNDELING VAN KRACHTEN In verband met deze hele ontwikkeling wijst de heer Van Meer er ook op, dat door de personeelsontwikkeling specialisatie en mechanisatie in de hand wordt gewerkt. Enerzijds als gevolg van een steeds groter gebrek aan vakbekwaam personeel (vooral slagers, zelfs particulieren sluiten om deze reden hun zaak!), anderzijds omdat de loon kosten regelmatig boven de produktiviteitsstijging uitgaan. In de CMS-Amsterdam werden voorbereidingen getroffen om in twee De Premie-van-de-Maand- Club had in 1970 een wat lagere omzet dan in 1969, voornamelijk als gevolg van het feit dat er minder dure artikelen werden verkocht en meer lager geprijsde premies. Omdat het - evenals in 1969 - onmogelijk was een deel van de gestegen kosten door te berekenen, heeft de PMC het boekjaar 1970 met verlies moeten afsluiten. ploegen te gaan werken met het doel meer filialen van voorverpakt vlees te kunnen voorzien. In deze centrale eenheid is het mogelijk met moderne middelen ongeoefend personeel op te leiden. In voorbereiding is de bouw van een nieuwe CMS. Het DC te Zaandam heeft zijn eind- capaciteit vrijwel bereikt. Het tweede DC (in Tilburg, investeringen ca. f 20 miljoen) zal in oktober a.s. kunnen worden geopend. Bij de opzet hiervan is geprofiteerd van een speciale studie van de goederen stromen in de VS. VOORUITZIEN... Het uitbrengen van een jaarverslag is voor een bedrijf altijd een gewichtige zaak, omdat daarin naar buiten verteld wordt hoe er 'gevaren' is. Voor het bestuur echter is dit stuk al lang weer 'oude koek', want de verdere groei van het concern gedoogt niet dat te lang bij het verleden wordt stilgestaan. Regeren immers is vooruitzien. De heer Van Meer: 'In het verslagjaar is een aantal toekomstaspecten bestudeerd, die in de komende jaren geconcretiseerd moeten worden, zoals Wie is onze klant van morgen en wat verwacht hij van ons? Wat willen wij zijn voor die klant? Hoe willen we die klant met ons laten kennismaken? Hoe willen wij de klant tegemoet- treden? (met welk type winkel, met welk assortiment?) Op welke wijze zullen de winkels de goederen kunnen bestellen en ontvangen, opdat de klanten een betere service geboden kan worden? Welke organisatie is in 1975 nodig om een slagvaardig beleid te kunnen uitvoeren? Kortom een groot aantal problemen zal moeten worden onderzocht en worden besproken. Het belangrijke punt is om de vinger op de pols te houden, de ontwikkelingen te zien, de trends te onderkennen om daar op tijd op te kunnen reageren. Bij dit alles moet er. aldus de heer Van Meer, van worden uitgegaan dat de klant (die steeds meer in de welvaart deelt, steeds gemakkelijker meer gevarieerde artikelen koopt, steeds meer 'vreemde' produkten wil proberen, maar die ook steeds meer kwaliteits- èn prijsbewust wordt) en die voor zichzelf een motivering zoekt om klant van AH te zijn ente blijven Ook op het gebied van de loonstructuur wil AH een moderne koers varen, ook al wijkt die van wat anderen doen af.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 12