Oploskoffie uit produktielanden In 1972 vakantiereizen bij Albert Heijn NS Weekblad organiseert vierde nat. caissière -competitie »r Beperkt aantal selecte bestemmingen AH-Flitsen 7 Iedere Nederlander (kinderen inbegrepen) drinkt elfhonderd kopjes koffie per jaar ofwel drie per dag. Wordt de oploskoffie daarbij geteld dan stijgt het verbruik tot vier per dag. Waarmee gezegd wil zijn, dat oploskoffie toch wel 'in' is. In eigen huis wordt gehoopt en verwacht, dat de oploskoffie onder AH-merk meer en meer zal wor den gekocht, omdat de vertrouwde Rabat- en Bongo-potten vanaf de eerste novemberweken een aanmerkelijk betere kwaliteit oplos koffie bevatten dan voorheen. En dat is een gevolg van het feit, dat de oploskoffie van nu af aan rechtstreeks uit koffieproducerende landen wordt geïmporteerd en in eigen bedrijf alleen nog maar wordt gemengd en verpakt. weerzin tegen verandering 'PROCESSIE-RUPS (Thaumetopoea-pipyocampa) De processie-rups voedt zich met dennenaalden. Hij beweegt zich in de bomen in een lange processie; één voorop en alle andere er achteraan, ieder met zijn oogjes half geloken en zijn koppie warmpjes gedrukt tegen het achterste van zijn voorganger Jean Henri Fabre. een groot Frans bioloog, zag na geduldig experimenteren ten slotte kans zulk een processie op de rand van een bloempot te lokken. Het lukte hem om de koploper te laten aansluiten bij de hekkesluiter zodat er dus een gesloten cirkel ontstond; naar de aard van deze beestjes zetten zij zich in beweging. Uiteraard verwachtte de bioloog dat na verloop van tijd wel één van de rupsen in de gaten zou krijgen dat ze bij de neus waren genomen; dat hij genoeg van het grapje zou krijgen en de cirkel op een of andere plaats zou verbreken. MIS EVENWEL! Door de ijzeren kracht der gewoonte bleef de levende cirkel gedurende zeven volle da gen en nachten op de rand van de bloempot genadeloos doorlopen en zonder twijfel zou het experiment nog wel langer hebben kunnen duren als uitputting en verhongering hun tol niet hadden geëist. We moeten er bovendien nog bijvertellen dat er ruimschoots en goed zichtbaar voedsel in de buurt lag. De rupsen volgden evenwel hun instinct, hun vaste procecures, hun traditie, hun ervaring uit het verleden, de geijkte gewoonte, het oude vertrouwde patroon of hoe u het verder ook wilt noemen; ze gingen in elk geval blindelings te werk. Ze verwarden activiteit met resultaat. Ze bedoelden het goed maar ze kwamen nergens. eigen \jïóö Met toestemming van de redactie - waarvoor onze dank mochten wij de hierboven opgenomen tekening overnemen uit het door de Luchtmachtstaf uitgegeven blad 'Veilig Vliegen'. De vierde Nationale Caissière-Competitie onder auspiciën van het weekblad Het Levensmiddelenbedrijf (HL) begint op gang te ko men. In de afgelopen maanden is door de redactie duchtig gesleu teld aan de competitie-formule. Een belangrijk winstpunt is onder andere, dat de grootwinkelbedrijven en commerciële organisaties de gelegenheid hebben gekregen een beperkt aantal van hun beste supermarkten voor deze Nationale Caissière-Competitie voor te dragen. Tot dusverre betrok AH de oploskoffie, die onder eigen merk wordt gebracht, op de Europese markt. Verscheidene koffieproducerende landen zijn al enige jaren met stijgend succes bezig zelf op loskoffie te maken en de kwaliteit is in middels dusdanig hoog. dat invoer voor de hand ligt. A H's koffie expert G. IJskes zegt daar over: 'Zo'n zeven jaar geleden waren de monsters die wij ontvingen echt niet zo erg goed, maar de laatste jaren is er een geweldige vooruitgang. Wij hebben die ontwikkeling gevolgd en stellen, dat het logisch is dat koffieproducerende landen ook de produktie van oploskoffie ter hand nemen. Want wat is economischer dan dat de oploskoffie wordt gemaakt vlakbij de plantages waarde koffie groeit Voor de hand liggende vraag is, waarom dan de bonenkoffie niet in deze landen wordt gebrand. De heer IJskes: 'Als de ruwe koffie in de produktielanden wordt gebrand en vervolgens verscheept dan zou dat teveel kwaliteitsverlies op leveren. Dit kan worden ondervangen door de koffie vacuüm te verpakken, maar dat zou weer veel te du ür worden' Alleen kant-en-klare oploskoffie dus, die door AH rechtstreeks wordt gekocht bij fabrikanten in de produktielanden en die in luchtdichte verpakkingen van veertig kilo netto wordt aangevoerd. In de PB Zaandam wordt de oploskoffie gemengd, d.w.z. de smaak wordt aange past aan die van het Nederlandse pu- Met ingang van het seizoen 1972 gaat Albert Heijn N.V. va kantiereizen aanbieden. Van medio november af kan worden geboekt aan reisbalies in een dertigtal AH-SuperMarts en Micro-Centers, terwijl men eveneens telefonisch en schrif telijk kan bespreken. Naast bui tenlandse reizen wordt er ook een binnenlands vakantiepro gramma geboden: men kan bungalows in recreatiecentra en motorkruisers huren. Alle bestemmingen en accom modaties zijn tevoren bezocht en zorgvuldig geselecteerd op optimale mogelijkheden voor gezinsvakanties. Het aantal aanbiedingen is mede daardoor beperkt gehouden. Het buitenlands programma bliek en vervolgens wordt de koffie vacuüm verpakt. Hiervoor is een meng en verpakkingsinstallatie gekocht, waarmee een investering van een kwart miljoen gemoeid is. De vulmachine, voluit 'volautomatische Albro-vacuüm- poedervulmachine' genaamd, heeft een capaciteit van 120 potten per mi nuut. Voor AH zijn dit de glazen Rabat- potten (200 gram) en Bongopotten 100 en 50 gram), die qua vorm zijn gemo derniseerd en tevens een nieuw, indrin genderetiket hebben gekregen. AH voorziet op het ogenblik een kwart van de Nederlandse markt van oplos koffie (onder eigen merk). Oploskoffie, zo wijzen onderzoekingen uit. wordt met name genuttigd door huisvrouwen tijdens de 'ochtendpauze' en door al leenstaanden. De heer IJskes: 'Het is pure koffie, die door de fabrikanten wordt gefilterd, waarna uit het extract het water wordt gecentrifugeerd. Wat overblijft is de poeder'. Voorts zegt de heer IJskes, inmiddels voor vier weken verblijvend op en rond om de koffieplantages in Zuid-Ameri- ka,: 'In ieder gezin is wel een pot oplos koffie'. En dat blijkt volkomen gerecht vaardigd, omdat het een produkt is van na de oorlog, dat een enorme ontwikke ling heeft doorgemaakt. Die ontwikke ling zet zich nu door in de koffieprodu cerende landen, waar tal van mensen werk hebben gevonden in de daar spe ciaal voor opgerichte fabrieken. omvat Europese en Noordafri- kaanse vakanties en een trans atlantische vliegtoer. Voor bij na elke reis gelden slechts twee tarieven: seizoen en daarbuiten, terwijl een compleet verzeke ringspakket in de concurreren de prijs is inbegrepen. Er is een aantrekkelijke kortingsregeling voor kinderen. Het AH-concern had zich al eerder in deze branche begeven toen vliegexcursies naar Israël door de Premie-van-de-Maand Club werden aangeboden. Door vakantiereizen in zijn assorti ment op te nemen wil Albert Heijn de consument volgen in de verschuiving van zijn beste dingspatroon, waarbij een groeiend inkomenspercentage ten goede komt aan de recrea tie. Manager van AH's afdeling va kantiereizen is de heer C. H. M. de Bruin, die o.a. werkzaam is geweest als manager van World Airways Nederland. In het november-nummer ko men wij op dit onderwerp terug met meer bijzonderheden. Evenals in de vorige competitie, zullen ook deze keer de prestaties van het ge hele winkelteam meetellen voor hel toe kennen van de pluspunten. Natuurlijk blijven de prestaties van de dames aan de check-out, en dan met name op het punt van het foutloos aanslaan, centraal staan. Pluspunten worden toegekend voor de volgende onderdelen: aandacht voor de klant; verzorgde persoonlijke presentatie: correct gegeven vakkundi ge informatie; tactvol optreden; hulp vaardigheid ten opzichte van bejaar den: waakzaamheid met betrekking lot diefstal: duidelijke uitleg over zegelsys teem; het dragen van badges; gezellige display, efficiënte indeling; duidelijke prijzen op de artikelen: duidelijke en juist gedateerde kassastroken: gebruik van viltstiften voor prijsaanduiding op groentezakken; het manifest aanwezig zijn van de chefjuiste werkwijze aan de check-outs enz. In de caissière-competitie worden twee hoofdgroepen onderscheiden. De ene hoofdgroep wordt gevormd door de teams waarvan de caissières geen enkele aanslagfout hebben gemaakt. De volg orde van deze teams wordt bepaald door de behaalde aantallen pluspunten. Maximaal 10 teams met foutloze aan slag komen in een superafdeling. Voor zover er nog meer teams zijn met foutlo ze aanslag doch met een lager aantal pluspunten worden deze ondergebracht in een eerste afdeling. De andere hoofd groep bestaat uit teams waarvan de cais sières wel fout hebben aangeslagen. Zij worden ondergebracht in de tweede af deling en ook daarin wordt de volgorde weer bepaald door het aantal pluspun ten. In theorie is het dus mogelijk, dat het leidende team van de tweede afde ling meer pluspunten heeft verzameld dan nummer één van de superafdeling. In elke afdeling kan derhalve een boeiende strijd ontstaan. In de tweede helft van november zal in HL voor het eerst een tussenstand wor den gepubliceerd. Dat gebeurt daarna nog enkele malen, waarna in HL van 18 mei 1972 de eindstand wordt bekendge maakt. Op een nader bekend te maken datum en plaats zal de prijsuitreiking plaats vinden. Er zijn prijzen beschik baar zowel voor alle teams die de super afdeling bereiken als voor het team dat het hoogst eindigt in de tweede afdeling. HL hoopt met deze Nationale Caissiè re-Competitie ertoe bij te dragen, dat de check-out als vitaal punt in de super markt alle aandacht en zorg krijgt die zij verdient.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 7