BEPRIJZINGSACTIE TOT NU TOE GROOT SUCCES Probleem vuilafvoer in DCZ opgelost Reeds 293 filialen deden mee Nog eens rentekaarten Personeelfonds 25 jaar AH-Flitsen 3 'De prestatieactie beprijzing is althans in mijn filiaal bijzonder succesvol verlopen en zal ongetwijfeld een blijvend effect hebben. Niet alleen wat het niveau van goede beprijzing betreft, maar vooral ook omdat de actie geleid heeft tot een betere teamgeest en een die per besef bij het personeel van het enorme belang van een zo vol maakt mogelijk beprijzing. Dat zegt een enthousiaste heer AJ. Bakhuizen, bedrijfsleider van de grote Supermart Utrecht- Kanaleneiland, als wij hem vragen naar zijn ervaringen met de beprijzingsactie. Want wat kun je dan eigen lijk beter beluisteren dan een stem uit de praktijk- van-alle- dag? 293 filialen Maar eerst tóch even naar de heer A. B. Fienieg, hoofd van de afeling reclame- services, die de actie centraal heeft op gezet en begeleid: 'Ja, ik vind ook dat de actie tot nu toe een behoorlijk succes heeft gehad. Van de 389 filialen hebben er reeds 293 aan meegedaan en verschil lende andere zullen ongetwijfeld nog volgen. Bovendien zullen diverse filia len de actie dit jaar nóg wel eens hou den. Eigenlijk is het heel verstandig om het zo nu en dan eens te herhalen, want de ervaring heeft geleerd, dat de door actie behaalde resultaten daarna weer wat teruglopen en het ideaal moet nu eenmaal blijven: een beprijzingsniveau van 100 procent. Dat wil zeggen, dat er eigenlijk niets aan mankeren mag, al weet ik wel dat dit in onze filialen, waar zóveel verschillende artikelen steeds weer in zó korte tijd de deur uitgaan, toch altijd mensenwerk blijft.' Steekproeven Vraag: 'Hoe het beprijzingsniveau geme ten?' De heer Fienieg: 'Wel. drie weken vóór het begin van de actie vindt aan de hand van steekproeven en met behulp van checklists de eerste meting plaats; dan wordt van een groot aantal artikelen na gegaan of ze van een prijs zij n voorzien, of het de juiste prijs is. of de vakken waarin ze staan wel een (goede) prijs aangeven of op de kassa's de juiste prij zen worden aangeslagen enzovoorts'. (Dat is allemaal van groot belang. Niet alleen voor de klant die het bijzonder vervelend vindt als er geen prijs vermeld is en daarnaar speciaal geïnformeerd moet worden maar ook voor een vlot te gang van zaken aan de kassa's: als er één prijs ontbreekt of als er één prijs niet goed leesbaar is en de cassière 'even' weg moet om de juiste prijs te achterha len, kan dat ergernis betekenen voor alle klanten, die op een vlotte afhandeling staan te wachten). 'Zo wordt nagegaan hoeveel procent fouten er zijn. Worden bijvoorbeeld bij 1.000 artikelen 150 15 pet) onvolko menheden geconstateerd, dan is er een beprijzingsniveau van 85 pet. Als de ac tie is ingegaan wordt gedurende vier we ken elke week een nieuwe meting ver richt om het behaalde niveau te bepalen en dat wordt dan weer in premie-punten omgerekend: een beprijzingsniveau van bijv. 90 pet levert 90 pet van het aantal voor de actie beschikbare punten op Binnen vier weken na afloop van de eigenlijke actie houden bedrijfsleider, groepsleider en afdelingschefs een laatste grondig onderzoek en daaruit kan dan worden nagegaan in hoeverre er verbetering is in vergelijking met het niveau van vóór de actie'. 98 procent! Vraag: 'Is er in het algemeen iets van de resulta ten' te zeggen?'. De heer Fienieg: 'Ja. het beprijzingsni veau in de meeste filialen, die hebben deelgenomen, lag vóór de acties tussen de 80 en 90 pet. Na de acties zaten bijna alle filialen op zo'n 94 95 pet. Dat is toch wel een fijn resultaat, maar nog- Waaraan moet iemand voldoen om voor een afkoopsom in aanmerking te ko men? Hier volgen eni ge voorwaarden: 1. Men moet een rentekaart hebben ge had. 2. Men moet op 1 juli 1967de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. 3. Men moet op 1 juli 1967 nog in leven zijn. 4. Men moet voor 1 augustus 1964 voor het eerst werknemer zijn geworden. Voldoet men aan al deze voorwaarden en had men op 1 juli 1967 de leeftijd van 36 jaar nog niet bereikt, dan komt men in ieder geval in aanmerking. Indien men deze leeftijd had bereikt of geboortejaar ljuli 1902 t/'m30juni 1903 1 juli 1903 t/m31 december 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1944,1945, 1946, en 1948,1949 4n 1950 1909,1910,1911,1912,1941, 1942,1943 1937,1938, 1939 en 1940 1913,1914,1934, 1935 en 1936 1915, 1916, 1917,1918, 1932 en 1933 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924 en 1931 1925,1926,1927, 1928, 1929enl930 ljuli 1968 t/m 30juni 1969 ljuli 1969 t/m 30juni 1970 ljuli 1970 t/m 30 juni 1971 ljuli 1971 t/m30juni 1972 ljuli 1972 t/m 30juni 1973 ljuli 1973 t/m30juni 1974 ljuli 1974 t/m 30juni 1975 In Flitsen nr. 7 van augustus 1971 is op pagina 3 een artikel opge nomen over rentekaarten. Aangezien het niet volledig is, hebben sommigen ten onrechte te rugbetaling aangevraagd en zijn dus afgewezen. overschreden, dan hangt het recht op een afkoopsom af van het geplakte be drag en de duur van de verzekering. Globaal gezien bestaan bij een geplakt bedrag van minder dan ƒ214,— altijd recht op een afkoopsom, bij een geplakt bedrag van meer dan 286,— uitslui tend recht op een ouderdomsrente of eventueel een weduwenrente net als vroeger en worden de verzekeringen, waarvan het geplakte bedrag tussen de ze beide grenzen ligt, van geval tot geval bezien door de Raad van Arbeid De afkopen worden verdeeld over een aantal afkoopperiodes volgens onder staand schema: tijdvak van uitbetaling ljuli 1967 t/m 30juni 1968 maals: er is een nóg hoger niveau moge lijk en daarom zal de beprijzing steeds de aandacht moeten blijven houden' Terug nu naar de heer Bakhuizen en de eerste (nieuwsgierige) vraag, die Flitsen hem stelt, ligt voor de hand Niet zonder trots komt het antwoord: 'Wij zijn er in geslaagd een beprijzingsniveau te berei den van 98pet! Maar dat mocht ook wel, want vóór de actie lagen we op 80 pet. Bij alle drukte wil de beprijzing wel eens in het gedrang komen met 80 vaste en 160 parttime werkkrachten ...We hebben de actie vóór de vakantie afgerond en na de vakantie nog een serie extra steekproeven gehouden; toen bleek het niveau al weer gedaald te zijn tot 90pet, maar de oorzaak daarvan moet voor een belangrijk deel worden gezocht in het feit dat er in de va kantieperiode veel meer 'los'personeel is. Na elke vakantie moet je altijd eerst alles weer 'in oude staat' zien terug te bren gen Teamgeest 'Wat heeft u nou het belangrijkste van de actie gevonden?' De heer Bakhuizen: 'Dat er een enorme teamgeest is ontstaan tussen de kassa- groep en de kruidemerswarenafdehng. Toen de actie startte, kwamen enkele mensen van beide groepen bij me met de mededeling: meneer, als u voor wal te bikken zorgt, zullen wij vanavond doorwerken om samen de beprijzing helemaal in orde te maken. Nou, zo'n 20 25 man zijn de hele avond avond met het prijzenboek in de aanslag bezig ge weest' (en met patates en lekker bruin gebraden karbonaadjes op de been ge houden!). 'Kijk', zegt de heer Bakhuizen, 'vroeger was het zo, dat mensen van de kruide- nierswarengroep de cassières op hun verzoek over prijzen informeerden zon der meer. Nu wordt niet alleen de infor matie gegeven, maar gaat er onmiddel lijk ook een seintje naar de betreffende afdelingschef en deze onderneemt di rect actie, hij controleert of er mogelijk nog meer produkten van het soort, waarover een onvolkomenheid in de prijsaanduiding werd gemeld, van on voldoende beprijzing zijn voorzien. Je kunt zeggen, dat er in dit opzicht een hechte samenwerking tussen kassa- groep en kruidenierswarengroep is ont staan en die samenwerking is ook na de actie volop blijven bestaan. Dat komt, omdat men door de actie veel meer het grote belang van een goede beprijzing heeft leren zien'. 'Hoeveel punten heeft uw actie opgele verd?' De heer Bakhuizen: 'ongeveer 70.000. Over die puntenverdeling wil ik trou wens graag nog wel even wat zeggen. Ik vind dat de part-timers daarbij onvol doende aan hun trekken komen, vooral degenen, die maar korte tijd bij ons wer ken. Maar die werken dan dikwijls juist in de drukke spitsuren: op zaterdag bij voorbeeld als veel vaste krachten vrijaf hebben. Daarom hoop ik. dat er aan die puntenverdeling nog eens iets gedaan kan worden Sinds enkele weken is op het DCZ. een vuilnispers met containers in bedrijf. Het nieuwe systeem voorziet in een vlot te, hygiënische manier om vaste afval stoffen te verwerken en geheel gesloten op te slaan. Op 20 plaatsen in het DC. staan stalen containers, inh. 1 nu, opge steld. Evenveel voormalige ophaalwagens zijn geschikt gemaakt om deze con tainers verrijdbaar te maken en te kop pelen tot een trein, die achter de wel be kende Mullitrekkers naar de plaats van de vuilnispers worden vervoerd. De pers is verrijdbaar opgesteld tegen het perron en beschikt over twee geslo ten zelflossende containers, meteen inh. van 12 nu elk. Pers en container worden hydraulisch tot een geheel samenge voegd. Tijdens het vullen van de ene container, wordt de andere per speciale auto gelost bij Gemeentelijke vuilver branding in Amsterdam. Een gespecia liseerd bedrijf is voor dit aspect inge schakeld. Is een treintje met geladen bakken gear riveerd, dan pakt de pers met twee hy draulische liftarmen bak voor bak op en kiept ze in de bunker, waarna een enor me hydraulische ram het vuil in de grote container perst. Dat deze pers niet voor een kleintje vervaard is, blijkt uit het feit, dat zelfs kratten en oude pallets zonder moeite worden verwerkt. De druk in de perscilinders loop t daarb ij op tot I40kg./cm2. Een geheel volgeperste container weegt ca. 6000 kg. netto. Deze 6 ton wordt in krap twee dagen bereikt. Hieruit blijkt de enorme vuilproduktie van een DC. Nog meer spreekt dit cijfer als het uitge drukt wordt in kubieke meters losge- stort; nl. ca. 40 nu. Een verdichting van ruim 1 op 3 wordt dus bereikt. Vermeldenswaard is eveneens het feit, dat de gehele vuilverwerkingvan het to tale DC. door één man wordt gerund. Dit in tegenstelling tot de oude metho de, waarbij twee mensen betrokken wa ren. Niet minder belangrijk is, dat al het buk- en tilwerk, wat de job van corveeër minder aantrekkelijk maakte, thans tot het verleden behoort. In principe be hoeft de hedieningsman' (want dat is het) zelfs geen vuile handen meer te krij gen. De heer W. A. Visser van de huis houdelijke dienst, die dit werk al jaren prima verzorgt, is dan ook bijzonder blij met de invoering van d it systeem. Het personeelsfonds bestaat 25 jaar. Een zilveren jubileum dat stilletjes voorbijglijdt, omdat het de mensen binnen het fonds minder passend lijkt zichzelf op de borst te kloppen. Hetgeen niet wegneemt, dat op deze plaats best eens stilgestaan mag worden bij ontstaan en groei en heden van dit fonds, dat in een kwart eeuw tijd een onmisbaar instituutje geworden is doordat het steeds present is. Bij jubileum, pensionering, langdurige ziekte, huwelijk, geboorte en overlijden. Het ontstaan voert terug tot net na de oorlog toen de heer van PBZ J.P.Bar- telson op eigen gelegenheid zieke colle ga's bezocht en dan altijd wat meenam, een versterkend middel als eieren bij voorbeeld. Toenmalig personeelschef H. K. Engel vond dit een briljant idee, maar wilde niet dat ene Bartelson één en ander uit eigen zak betaalde en daarmee was het fonds geboren. De heer Bartel son ging door met zijn werk, gerugge- steund door derden, fietste zijn zieken af, werd in 1954. benoemd tot meester- ziekentrooster en doet zijn werk nog steeds per bromfiets. In 1970 werden zijn verdiensten onderstreept. Hij was de eerste die uit handen van de presi dent de 'IJzeren Hein' ontving. In augustus volgend jaar, hij is dan 69, stopt hij ermee. Het fonds is in de loop der jaren een flin ke organisatie geworden met tal van mensen die zich inzetten ten behoeve van collega's. De medewerkers bezoe ken, voorzien van fruitmand, zieke col lega's thuis (meestal in de avonduren) en zijn met geschenk aanwezig bij re cepties. Op het ogenblik zijn er tien mensen die dit werk doen, ieder voor het eigen bedrijfsonderdeel. Een enkel cijfer illustreert de groei van het fonds; 25 jaar geleden was er een bedrag van weinige kwartjes per week mee ge moeid, de uitgaven in 1970 aan cadeaus en geschenken onder couvert beliepen een bedrag van ƒ.33.000 en dat komt warempel niet alleen door de geldont waarding. Mensen die zich in de loop der tijd bij zonder voor het fonds hebben ingespan nen zijn: mevr. N. Steenbergenv.d- Berg, mevr. Y. v.d. Heijden-Hoog land, D. Kwakkel en mej. G. Meijn. Eveneens hijzonder veel werk hebben verzet: mevr. I. Heuver-Hemeltjen, mevr. I. Hussaarts-Voet, mevr. H. Ar- nold-ScheepbouwerenC. Pieters, De huidige vertegenwoordigers zijn: J. C. Berghege, voorzitter, D. Jonkers, secretaris, J. Keijzer, penningmeester, J. P. Bartelson, T. P. M. v. d. Pal, A. N. Straaijer, J. v. d. Baaren. P. Sint en de dames G. v. d Werff en A. Jongerheld. Voor het HK is nog een dame nodig; zij kan zich opgeven bijdeheerD. Jonker.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3