Pallets E. Beekman chef garage DC: 'Luxe auto doet me niets, met vrachtwagen praat ik graag' Oh flitsen Vrienden van de goede wijn Instituut Verkeer sloopt Barbeque Rectificatie Dagje ouder Heren leven AH-Flitsen agendakrant voor de Veluwe, stond op de voorpagina een foto van een os aan liet spit op de parkeerplaats voor ons fi liaal. De barbecue was een aroot succes. Personeelsblad van Albert Heijn NV 28e jaargang nr. 8 september 1971 Hoofdredakteur: K K. Engel Plv. hoofdredakteur: J. Ph. Ypma Adres: Ankersmidplein 2, Zaandam Tel. 02980-99111, toestel 2220 Druk: Henkes-Holland vervolg van pagina 1 dan dat zelfs. Want er blijven perma nent 16.000 leden die letterlijk en fi guurlijk proeven van wat er wordt gebo den. De voordelen zijn dan ook talrijk: via het genootschap kan keuze wor den gedaan uit een assortiment, dat nog groter is dan het winkelassortiment. op bestellingen van twaalf flessen (of een veelvoud daarvan) van één soort wordt de twaalfde fles niet berekend. de bestellingen worden per bode dienst zo snel mogelijk verzonden. iedere maand krijgen de leden een uitgebreide folder toegestuurd, waarin prijzen staan, nieuws over bestaande en nieuwe wijnen, recepten en dergelijke. Het lidmaatschap van het Genootschap is gratis, schept geen enkele verplichting (men hóéft niet te kopen) en staat open voor iedereen die belangstelling heeft voor het artikel wijn. Wel is er een le den-administratie opgezet iedere twee jaar wordt de leden via een rondschrij ven gevraagd of zij nog belangstelling hebben voor het genootschap d.w.z. of zij toezending van de folder op prijs blij ven stellen. Dat die interesse niet ver zwakt bewijst het feit dat het ledenbe stand als sinds jaren op het peil van 16.000 is. Het Genootschap wordt binnen AH ge zien als een instituut dat veel goodwill heeeft gekweekt, dat heeft meegebouwd aan het totale image van het bedrijf, dat wijnliefhebbers over de „kruideniers- drempel"heeft heengeholpen, en dat op zich klantenbindend werkt. Want ge middeld komen er iedere dag vijf brie ven binnen van leden met suggesties en vooral vragen: hoelang een bepaalde wijn moet liggen, welke wijn bij het di ner moet worden geschonken enz. Het belangrijkste aspect van het Genoot schap is evenwel, dat men bij de klant de belangstelling voor het artikel wijn op wekt en daardoor direct de verkoop in A.H.-winkels ondersteunt. Het werk rondom het Genootschap wordt eendrachtig opgevangen door de heer J. C. de Groot en zijn mannen en vrouwen (samenstellen bestellingen en verzending), door de heer G. van Olst (reclameafdeling) en door de heren L. de Groof en A. G. ter Schure die de wij nen aankopen en van wie de laatste de teksten in de folder schrijft en tevens se cretaris is van deze club zonder kleuren, statuten en penningmeester. Een club die binnenkort de activiteiten gaat uitbreiden. Want met het succes van de Alberto's (nu al tien, aan het einde van het jaar vijftien) gaat het Genoot schap mee. In de maandelijkse folder zul len in het vervolg ook de in de Alberto's verkrijgbare likeuren, cognacs en whis kies en andere min of meer exquise dran ken worden opgenomen. En die kunnen evenals de wijnen via het vertrouwde Ge- nootschap worden besteld. Want tegenover het pro van minder zwaar werk staat het contra van de lange wachttijden, met name bij de filialen. De heer Beekman: 'Het bezorgen is er in de loop der jaren zestig procent slechter op geworden, vooral in de binnenste den. Het is vervelend maar och de chauffeurs daar heb je me weer - kunnen rustig in hun luie ligstoel in de cabine blijven wachten'. Meer verschillen vergeleken bij vroe ger?'Het verkeer vanzelfsprekend', zegt de heer Beekman, 'maar dal geldt niet alleen voor de vrachtwagenchauffeurs. Het hedendaagse verkeer sloopt ieder een.' En over de veel bekritiseerde sa menwerking tussen personen- en vrachtauto's: 'Die samenwerking is er niet, vroeger niet en nu niet. De schuld ligt bij beide partijen omdat ze elkaar niets toegeven en aangezien we allemaal zonodig op ons 'recht' moeten staan in het verkeer zal het wel zo blijven ook, van weerskanten.' Dan over de mogelijk lange dagen van chauffeurs op vrachtwagens: 'Ze moe ten tijdig afleveren, allicht. Maar op stoppingen worden in de rijtijden opge nomen, voor het traject ZaandamGro- ningen bij voorbeeld staat drieën- een- half uur. voor Zaandam-Amersfoort anderhalf uur. Onze jongens, allemaal ervaren rijders en meegegroeid in het verkeer, gaan 'smorgens vroeg weg en komen in de loop van de middag terug. Als ze vroeg terug zijn, gaan ze hun auto wassen.' De taak van de heer Beekman is om kleine mankementen aan de wagens te verhelpen, hij beschikt daartoe over een magazijn met onderdelen. De grote beurten echter worden door de dealers gedaan. Zelf rijden doet hij sporadisch, ingeval van panne van één van de chauf feurs onderweg soms, als er een nieuwe wagen opgehaald moet worden en pri vé, hoewel ook dat privé rijden beperkt is. in zijn Ami 8 ('een wagen waar ik zelf veel aan sleutelen kan') rijdt hij 'swinters van Amsterdam naar Zaandam en terug en 's zomers van Huizen naar Zaandam en terug. In Huizen namelijk kampeert hij van de vroege tot de later zomer en brengt hij ook zijn vakanties door. 'Ik kom daar tot rust', zegt hij, 'in de laatste vakantie heb ik misschien honderd kilo meter gereden, meer hoeft ook niet. M'n eigen auto is nu welm 'n hobby, maar toch zeg ik: 'Een luxe auto doet me hoege naamd niets, maar met vrachtwagens praat ik graag. In de vorige Flitsen stond op pag. 2 ver meld, dat de heer J. van Dijk, bedrijfslei der in Zuilen, zijn 25-jarig jubileum heeft gevierd. Dit is niet juist. De heer van Dijk isthans40jaarbijons werkzaam. Ermelo. In'Toer is mee' toeristische Vraag de heer E. Beekman wat hij het liefste doet en hij ant woordt onveranderlijk: 'Iets met vrachtauto's.' Die kreet heeft hij altijd al gebezigd, als jongen en ook later, toen hij van zijn hobby zijn beroep maakte en als chauffeur met één van die kolossen over de wegen reed. Nu, als chef van de garage in DC Zaandam, zegt hij: 'Als ik weer moest kiezen, zou ik het precies eender doen.' Met trots en tege lijkertijd peinzend verlangend wijst hij op het pas vernieuwde wa genpark: 'Mooi hè, die chauffeurs worden tegenwoordig maar verwend.' En dat is dan verre van schamper bedoeld, hij wil alleen maar zeggen dat hij andere tijden heeft meegemaakt. Als zoveel jongens van nu was de heer Beekman in zijn jongensjaren (hij is nu zestig) verzot op auto's, maar bij hem gold vooral 'hoe groter en zwaarder hoe mooier.' Hij interesseerde zich boven matig voor vrachtauto's, zowel in het rij den daarmee als in het technische ge deelte daarvan. Hij werd vrachtwagen chauffeur en bleef dat 35 jaren, eerst in de wegenbouw, vervolgens bij een transportbedrijf en ten slotte gedurende vijftien jaar bij AH. Vervolg van pagina 1 Bij de grotere pallet kan dat niet. De computer (dat rekentuig is toch onmis baar) zorgt echter voor 'colli-stickers', papieren adresplaatjes voor elke bestel de doos. De bestelling is klaar wanneer alle stickers op zijn. Uit de ervaring, welke tot nu toe met de ze colli stickers is opgedaan, blijkt dat dit een grote vermindering geeft in de afleververschillen, qua aantal colli. In het streven naar zo gemechaniseerd mogelijk verwerken van de goederen stroom is in eerste instantie gekozen voor de pallet, omdat meer dan de helft van de DC omzet op deze wijze tot in het filiaal verwerkt kan .worden. De hier voor in aanmerking komende filialen zijn of worden geschikt gemaakt voor pallet-ontvangst. Later zal bekeken worden, of er voor de (meestal kleinere) filialen, welke niet aangepast kunnen worden aan pal let ontvangst, een systeem voorhanden is, waarmee deze filialen kunnen wor den bevoorraad. Om de pallets met de bestellingen van de DC's naar de filialen te kunnen ver voeren, is het noodzakelijk om ook de auto's aan te passen aan deze mechani satie. Palletv ervoer betekent: lange brede wa gens met vlakke sterke vloeren en, om dat de filialen niet over los- en laadper- rons of -apparaten beschikken, uitge rust met een laad- en loslift of -klep om de pallets van de autovloer op straat te kunnen laten zakken. Naar de mening van de heer Haan zal ook het 'vreemd vervoer' zich moeten aanpassen aan de nieuwe verzendme- thodiekvanA.H. Palletvervoer betekent ookminder col li per rit, dus een lagere beladingsgraad van de auto's. Door het, door palletver voer mogelijk gemaakte, snellere laden en lossen kan dit verlies echter gecom penseerd worden door meer ritten met één auto per dag te maken. Dit betekent voor veel filialen niet meer 's morgens, maar 's middags ontvangen; omdat het onvangen van pallets van het filiaal slechts één man vergt, wordt het tijdstip waarop de auto arriveert minder be langrijk in de planning van de werk zaamheden van het filiaal. Om het autopark zo goed mogelijk te benutten zullen de wagens na de afleve ring aan de filialen op de terugweg zo veel mogelijk worden ingeschakeld bij het vervoer van goederen van leveran ciers naar de distributiecentra. Negen jaar geleden kreeg hij de kans chef te worden van de garage in het DC en hij maakte daar graag gebruik van. 'Ik werd een dagje ouder en al heb ik nooit een ongeluk gehad, weieens een gedeukt spatbordje natuurlijk, ik vond het tijd testoppen. Wel wilde ik graag in het vrachtwagenbedrijf blijven, dat heeft me nou eenmaal te pakken.' Voor de hand liggende vraag: 'Diplo ma's?' 'Och', zegt de heer Beekman, 'bij mij ging dat niet op, ik had m'n ervaring, ik was een chauffeur die alles maar dan ook alles van zijn wagen wilde weten en al die jaren heb ik de ontwikkeling op dit gebied goed gevolgd.' Dan: 'Als één van de jongens met panne onderweg staat, kan ik vaak door de telefoon zeg gen wat hij moet doen. Kan de chauf feur het niet verhelpen dan ga ik er vaak naar toe en repareer ter plaatse.' Een totaal ander beroep dus dan vroe ger, de tijd van het zelf rijden. De heer Beekman:De chauffeurs vroeger zaten veel minder comfortabel in hun auto en moesten zelf laden en lossen. Ik heb ba len peulvruchten gesjouwd van tachtig kilo, het zwaarste gewicht nu is 25 kilo. Nu hoeven de chauffeurs niet zelf te la den, tenminste bij ons niet, dat wordt gedaan via pallets en bij de filialen hoe ven ze alleen maar te helpen met lossen. Het is lichamelijk veel minder zwaar geworden, gelukkig wel.' Ook zegt hij: 'Ik zeg vaak genoeg tegen de chauffeurs dat ze een hereleven heb ben, dat ze in de watten worden gelegd, dat ze verwend worden. Ze rijden toch maar in riante auto's en het wordt ze zo gemakkelijk mogelijk gemaakt.' Het is een beetje zijn stokpaardje: bekend overigens bij de chauffeurs, die en dat erkent de heer Beekman evengoed het in ander opzicht wat moeilijker hebben gekregen.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3