f I. 725,- voor idee in PB Truus 'Iedere vrouw die echt wil kan topfunctie bereiken' Rentekaarten Zwanenburg Mevr. J. Barendregt, adj. directeur: Heerlijk land Bouwmeester 12>2 jaar bij AH Vrouw moet in het goede bedrijf zitten Managerziekte Roosendaalse valutamarkt AH-Flitsen Onlangs bracht de Ambassadeur van de Sowjet Schans. Naast Z.E. burgemeester Laan, die van Unie een bezoek aan het museum in de Zaanse mevrouw Schipper een folder krijgt aangeboden. Per 1 juli 1971 kunnen allen, die geboren zijn in 1934 - 1935 - 1936 terugbetaling ontvangen op hun rentekaarten, mits zij bij een postkantoor of een Raad van Ar beid een daartoe strekkend aanvraagfor mulier gehaald hebben en dit ingevuld - met de rentekaart - opzenden. Voor degene, die geboren zijn in 1913 en 1914 geldt het bovenstaande met de be perking dat er tenminste 286,- aan ren tezegels geplakt moet zijn. In P B. Zwanenburg heeft H. van der Linden f. 725,- ontvangen voor een idee om meerdere staven spijs tegelijk op een plank te persen. 'Meteen al', vertelt mevrouw Barendregt, 'werd me duidelijk dat de Amerikanen een vrouw in een topfunctie zonder meer accepteren. Zij zijn eraan gewend, ze vin den het heel gewoon en dat is in Nederland niet zo hoewel er een verandering ten goe de merkbaar is'. Een verandering overi gens die incidenteel is, getuige haar uit spraak: 'Bij mijn benoeming tot adjunct- directeur zei mijnheer Albert tegen me 'u bent de eerste vrouw in het concern met zo 'n functie en ik hoop dat er nog vele zul len volgenKijk, dal is wat ik bedoel met een vrouw moet in het goede bedrijf zit ten'. Belangrijk acht zij verder het feit, dat ve le vrouwen in het algemeen niet aan de top toekomen. Zij zegt: 'Het gaat niet zomaar, want net als een man zal een vrouw al haar tijd aan haar werk moeten spenderen, óók 's avonds, óók in de weekeinden als het nodig is. En juist dat wordt vaak over het hoofd gezien'. Het creëren van halve functies, zoals wordt voorgestaan door groeperingen als Dol le Mina's en Man-Vrouw-Maatschappij acht zij uit den boze, omdat dat in vele gevallen uitgesloten is. Wie een functie in of net onder de top heeft kan volgens Dat verschijnsel is in Amerika al even zeer taboe. Mevrouw Barendregt: 'Een heerlijk land met vlotte mensen. Ze be wegen zich daar zoveel gemakkelijker. Overigens zou ik er niet willen wonen, want echte vriendschap komt er weinig voor, het is nogal hard en zakelijk.' Toch is er ook een charmante keerzijde aan die doorgaans koele medaille. Een en kel voorbeeld: in juni j.l. bezocht de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer J. William Middendorf II, de fabriek in Dordrecht, hij deed dat op eigen verzoek, bracht vrouw, zoon, een huisgast en verder niemand mee en stuurde na het bezoek een aardig briefje naar Sterovita, waarin hij vriendelijk en vriendschappelijk zijn dank overbracht. 'Dat', zegt mevrouw Barendregt, 'kom je hier haast niet tegen'. Ze doelt dan kennelijk op het feit, dat een hoogge plaatste Nederlander op bedrijfsbezoek daar doorgaans een officieel tintje aan wil geven door onder meer vele anderen mee te brengen en te bedanken met een handdruk. 'Het bezoek van de ambassa deur was voor ons een enorme eer', zegt mevrouw Barendregt, 'en de manier Voor alle medewerkers van filiaal 1059 maar in het bijzonder voor hoofd-cas- sière Truus Bouwmeester was maandag de zeventiende mei een onvergetelijke dag. Geen wonder als je twaalfeneen- halfjaar aan één stuk in diverse functies bij AH werkzaam bent. Een goed Ne derlands gebruik wil dat men mensen met een dergelijke koperen staat van dienst huldigt En een goed gebruik van Albert Heijn is dat men met het koper als gegeven een gouden dag wordt ge creëerd. Vandaar dat onvergetelijke voor 1059envoorTruus. Die 1059ers vormen met elkaar een tof stel. Zo dat ooit aan de oppervlakte kwam dan wel op die gedenkwaardige zeventiende. Al het personeel bleek be reid om een uur eerder te beginnen ten einde een uitgebreide huldiging moge- Gelijkstelling van man en vrouw in het bedrijfsleven. Dat is één van de belangrijkste facetten binnen het geroezemoes voor verdergaan de emancipatie. De weerslag daarvan ligt in de veel gehoorde en geschreven kreet, dat de vrouw minder kansen heeft op een top functie dan de man. Mevrouw J. Barendregt, sinds 1 mei j.l. ad junct-directeur van melkexport Sterovita N.V. (één van de werk maatschappijen van Albert Heijn N.V.) zegt erover: 'Iedere vrouw die het ambieert en er de capaciteiten voor heeft kan een topfunctie bereiken. Als het haar dan niet lukt zit ze gewoon in het verkeerde bedrijf. Een nuchter oordeel, wars van iedere franje. In deze zelfde trant praat me vrouw Barendregt over haar loopbaan; na de middelbare schoolopleiding op kantoor en toen het bedrijf door Al ben Heijn werd overgenomen ('ik dacht eerst dat wordt niks') een carrière die uitmondde in de benoeming tot assis tent export manager. Haar werk be stond, bestaat trouwens nog, uit het ver kopen van verse melk en melkproduc ten aan de in Europa gelegerde Ameri kaanse strijdkrachten. haar niet veel uitrichten in een dagtaak van maar drie of vieruur. Mevrouw Barendregt vindt het meer een kwestie van het vinden van even wicht in het huwelijk. De ene man is nu eenmaal meer geschikt voor werk in de huishouding dan de ander, de ene vrouw heeft meer behoefte aan werk buitenshuis dan de ander en dat maakt een generaliseren op dit terrein tot een farce. 'Het is een individuele kwestie", meent ze, 'iets dat alleen in het gezin kan worden opgelost'. De veelbeschreven mindere betaling aan vrouwen in het kader van die emancipatie? 'Ik heb zelf nooit te klagen gehad, ook vroeger niet, maarik weet wel, dat de vrouwen in Ne derland 80 a 85% verdiende van het sala ris, dat een man in dezelfde functie ont vangt. De door mannen op hoge posten zo ge vreesde managerziekte. Mevrouw Ba rendregt hoopt er nooit mee te maken te krijgen, omdat - zegt ze - het bedrijf daar geen voordeel van heeft 'Ik probeer me te ontspannen, ik vind het heerlijk om af en toe eens lekker lui te zijn, al komt het vaak voor dat ik aan bepaalde moeilijke zaken blijf denken. Die poog ik te verge ten onder het tuinieren en onder het le zen, vooral moderne Amerikaanse au teurs. Ik vind het ook fijn om eens te ko ken, op zondag, want in de week kom ik daarnietaantoe'. Van de Roosendaalse winkeliers hield 85%op zaterdag 1 en maandag 3 mei een zogenaamde 'Franken-dag'. Dit hield in, dat op deze dagen bij elke deelne mende winkelier (herkenbaar via raam biljet) de Belgische Frank 7,5 cent waard was normale koers 7,1 - 7,2 cent). Het idee voor deze aktie kwam van de heer Th. Reekers, deo.a. doorzijn inha ken op wieleractiviteiten al bekende be drijfsleider van onze SuperMart in Roosendaal. Een en ander had tot doel om het koop centrum van Roosendaal deze keer spe cifek voor de Belgische kopers aantrek kelijk te maken. Uiteraard konden Ne derlanders, in het bezit van B.Frs. hier van ook profiteren. Mevrouw Barendregt (links) met haar gasten. lijk te maken. Nou ja, uit het feit dat B. L. Beekman zich een ietwat versliep mag niet worden afgeleid dat hij minder bereid was. Heel Vaassen- dat is het schone oord waar Truus na gedane arbeid goed rust heeft geweten dat 'die deerne van Bouwmeester' feestvarken was. In een prachtige koets werd ze van het Can- nenburgherdorp naar de Berg en Bos- stad vervoerd en dat trok natuurlijk heel wat bekijks. Nadat de alom aanwezige en altijd volijverige mevrouw Ter Mors haar een fraaie ruiker had aangeboden werd Truus in aanwezigheid van het voltallige personeel ondermeer toege sproken door de personeelschef oost, de heer Krol. Hij 'legde' haar de gouden ketting aan en overhandigde de gebrui kelijke enveloppe. Ook B. L. Beekman sprak wondermooi. Het personeel nam deze dag gezamen lijk Truus in de boot, in de rubberboot wel te verstaan want dat was het geza menlijk geschenk. En zowel maandag als 's anderendaags aan de Deventer- straat in Vaassen is het feesten geweest. waarop het ging is tekenend voor de Amerikaanse manier van doen'. Ten tijde van dat bezoek was zij nog maar juist adjunct-directeur. Ze zegt: 'Aan het werk zelfheeft die benoeming niet veel veranderd'. En over de reacties rond die benoeming: 'Ontroerend, zo wel intern als buiten het bedrijf. Stapels brieven heb ik gekregen. Verder stapten er vele mensen op me af om me geluk te wensen en ik voelde daarbij dat ze dat niet deden omdat het zonodig moest, maar omdatze het me echtgunden*. Reacties in kennissenkring? 'Hetzelfde, de mensen vonden het fijn voor me'. En verder pratend op dit chapiter: 'Ik heb vriendinnen die beslist niet met me zou den willen ruilen, die zich meer dan ge lukkig voelen als alleen huisvrouw. Er zijn er ook, die - als ik op reis moet - vra gen of ze m'n koffers misschien kunnen dragen'. En ze vervolgt: 'Ze willen dan kennelijk de sleur doorbreken, maar och, of je nu huisvrouw bent of vrouw in het bedrijfsleven, een brokje sleur kan altijd ontstaan, dat ligt aan jezelf. Op de vraag aan welke eisen een vrouw in een hoge functie moet voldoen, ant woordt mevrouw Barendregt: 'Aan de zelfde als die aan de man worden ge steld. Een goede opleiding, zich voor honderd procent willen opstellen, be slissingen durven nemen, een standpunt kunnen verdedigen, een vechter zijn, geschikt zijn voor de functie en - en dat geldt vooral voor de vrouw - in het goe de bedrijf zitten. Wat dat betreftstelt Al- bert Heijn zich gelukkig positief op, bo vendien is het een bedrijf met typisch vrouwelijke kanten. Ik denk bij voor beeld aan kosmetische artikelen, aan al lerhande andere goederen binnen de non food sector.'

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3